Přehnali jste to s exfoliací? Toto je 6 znaků, že exfoliujete příliš často

nazov
meno
Alžbeta
Exfoliace, nebo peeling, je důležitou součástí péče o pleť, přičemž zájem o ni neustále narůstá. Pleť je díky ní zářivější a vyživená, díky čemuž si snáze udržuje i svůj zdravý a mladistvý vzhled. Pro dosažení blahodárných účinků je však zapotřebí její správné začlenění do rutinní péče o pleť. Důležitá je i její pravidelná aplikace, neboť právě častá exfoliace může být jednou z chyb, kterých se při ní můžeme dopustit.

Jak exfoliace funguje?

Málokdo ví, že nejsvrchnější vrstvu pleti tvoří již odumřelé buňky kůže. Jejich souvislá vrstva vytváří pomyslnou bariéru, která odráží nečistoty, baktérie a další škodlivé látky z okolí. Pokud se však odumřelé buňky hromadí příliš dlouho, mohou být příčinou drsné textury či nerovnoměrně působícího tónu pleti. Úkolem exfoliace je tyto přebytečné odumřelé buňky odstranit z povrchu pleti tak, aby na její nejsvrchnější část postoupily mladší, a tedy i hladší, zářivější a svěžeji působící pleťové buňky. Jinými slovy, úkolem exfoliace je urychlit výměnu kožních buněk a odhalit tak novější, svěžejší a mladší působící pokožku ukrývající se pod její nejsvrchnější částí.

Exfoliace je trendy, ale všeho moc škodí

Exfoliace je velmi užitečným krokem k dosažení zdravě působící pleti. Nadměrná exfoliace však může způsobit přesný opak. Exfoliujete-li příliš často, ocitnou se na povrchu vaší pleti příliš mladé buňky, které ještě nejsou připraveny čelit nástrahám okolního prostředí. V případě exfoliace byste se proto rozhodně měli řídit pravidlem – vše s mírou .

Jak často bychom měli exfoliovat?

Podle odborníků je ideální, pokud si exfoliaci dopřejeme pouze jednou nebo dvakrát týdně. Takovou frekvencí dokážete optimálně urychlit výměnu kožních buněk bez jakéhokoli poškození pleti. Pokud tedy patříte do kategorie těch, u kterých je exfoliace součástí každodenní beauty rutiny , okamžitě s tím přestaňte. Dopřejete tím vaší pleti čas a prostor vrátit se opět k normálu.

Prvním zdviženým prstem je napnutá pleť

Prvním a nejčastějším varovným signálem nadměrné exfoliace je neobvykle hladký a lesklý povrch pleti, který se objeví jako důsledek odstranění nadměrného množství odumřelých buněk tvořících ochrannou bariéru pleti. Projevuje se vznikem pevné, voskovité textury, kterou si mnozí z nás zaměňují za zdravý lesk. Ve skutečnosti tomu tak ale vůbec není, protože za zdánlivě zářivým leskem se ukrývá velmi suchý a exponovaný povrch.

Jak zjistíte, jestli to s exfoliací nepřeháníte?

Pomoci vám proto může několik kontrolních otázek. Pokud bude odpověď na některou z nich kladná, je docela pravděpodobné, že jste to s exfoliací vaší pleti mírně přehnali. A čím více kladných odpovědí dosáhnete, tím je pravděpodobnost pleťových problémů z důvodu exfoliace vyšší.

Kontrolní otázky:

  • Leskne se vaše pleť navzdory tomu, že není mastná?
  • Máte pocit napnuté pleti?
  • Máte pocit, že je vaše pleť citlivější než kdykoli předtím?
  • Pozorujete jemné zarudnutí pleti?
  • Vyskytly se na vaší pleti suchá, dehydrovaná místa, která tam předtím nebyla?
  • Pozorujete jemné olupování pleti z důvodu její dehydratace?

Znaky nadměrné exfoliace

Vycházejíce z kontrolních otázek se nadměrná exfoliace projevuje hned několika znaky:

1. Napnutá pleť. Naše pleť se skládá z odumřelých kožních buněk, které drží pohromadě látka založená na bázi oleje. Naše pleť je díky tomu nejen hydratovaná, ale také přirozeně zvláčněná. Nadměrná exfoliace však výrazně redukuje nejen odumřelé kožní buňky, ale také maz, což vede k odstranění přirozené ochrany pleti. V důsledku toho se naše pleť výrazně napne a bude působit nepřirozeně leskle.

2. Podrážděná a citlivá pleť. Podráždění pleti je jedním z klasických znaků nadměrné exfoliace. Nefunkčnost ochranné bariéry se může projevit nepříjemným pálením, svěděním či mnohem výraznější citlivostí nejen na podněty z okolí, ale také na ostatní produkty péče o pleť, které jste dříve běžně používali.

3. Zarudnutí pleti. Jedním z důsledků nadměrné exfoliace může být i nepříjemné zarudnutí pleti, které je znakem její zvýšené citlivosti či dokonce zánětu. Taková pleť není schopna se účinně bránit před dráždivými látkami, alergeny či různými bakteriemi z okolí.

TIP: Dermatologové tento stav označují jako „snížená funkce bariéry“. Napravit jej můžete například používáním krémů na bázi zvláčňovacích složek (např. různé rostlinné oleje, bambucké máslo, isopropyl palmitate apod.), které jsou přímo určeny k opravě kožní bariéry (více v části Krémy na obnovu kožní bariéry).

4. Zanícená a vyházená pleť. Pokud vaši pleť nadměrně exfoliujete, může se zanítit. V její oblasti se mohou vyskytnout nepříjemné vyrážky, malé, drsné a hrbolaté pupínky či dokonce nepravidelné červené skvrny. Všechny tyto znaky jsou přitom důsledkem oslabení ochranné bariéry.

5. Suchá a šupinatá pleť. Pokud pleť ohrozíte odstraněním nadměrného množství odumřelých kožních buněk, může se vám odplatit viditelně suchým a dehydratovaným vzhledem. Důvodem je narušená kožní bariéra, která již není schopna zadržovat přirozené množství vlhkosti.

6. Bolestivé praskání a odlupování pleti. Pokud pleť ztratí svoji přirozenou ochrannou bariéru, vysuší se. Pokud v tomto stadiu neobnovíte její ochrannou bariéru, může následovat její bolestivé praskání či dokonce postupné odlupování. V začátcích tyto jevy pozorujeme jako odlupování malých šupinek (shluků odumřelých kožních buněk), později se však mohou projevovat i viditelnou ztrátou kůže.

Co dělat, pokud jste to s exfoliací přehnali?

Pokud na vaší pleti zpozorujete některý z výše uvedených znaků, už zřejmě víte, že jde o následky nadměrné exfoliace. Řídit byste se tehdy měli následujícími kroky:

1. Použijte studené obklady. Jakmile si všimnete prvních znaků nadměrné exfoliace, mohou vaši pleť doprovázet nepříjemné pocity pálení. Zmírnit je můžeme aplikací studeného obkladu.

2. Exfoliaci na čas přerušte. Pokud se pleť ocitne ve výše uvedeném stadiu, potřebuje regenerovat. Exfoliaci byste proto měli ze své beauty rutiny na čas odstranit a počkat až do momentu, dokud se vaše pleť nezhojí a dokud opět nedosáhne své původní struktury.

3. Eliminujte používání pěnivé čistící kosmetiky a retinolu. Kromě stopnutí aplikace mechanických a chemických exfoliátorů bychom měli eliminovat i používání všech pěnivých čistících produktů a retinolu, které by mohly vzniklé potíže ještě více zhoršit. Pěnivé čistící prostředky mají totiž tendenci pleť vysušovat, zatímco retinol by svojí drsnou strukturou mohl na poškozenou pleť působit mimořádně dráždivě. Namísto nich je třeba do vaší beauty rutiny zařadit jemný čistící produkt a kvalitní hydratační krém bez vůně.

4. Pleť ošetřujte krémů na bázi zvláčňovacích složek. Při snaze odstranit důsledky nadměrné exfoliace byste měli sáhnout i po krému, který obsahuje uklidňující a zvláčňující složky . Stejně vhodnou volbou je i hydrokortizonový krém nebo gel s výtažky z aloe vera, který má protizánětlivé účinky. Využít je přitom můžete zejména k bodovému ošetření extrémně červených či vysušených částí pleti.
Lakrem TIP: Pod každým produktem najdete "Přehled složek", který vám pomůže při dešifrování složení

5. Navštivte dermatologa. V případě, že si na proces obnovy pleti sami netroufáte, nebojte se sáhnout po odborné pomoci. Navštivte dermatologa, který vám nastaví léčbu, a všechny její kroky s vámi důkladně konzultuje. Díky tomu se nebudete muset bát, že byste vaší pleti ještě více ublížili. Návštěvu dermatologa byste však rozhodně neměli vynechat ani v případě, že se vaše pleť vyznačuje rozsáhlejším poškozením.

Krémy na obnovu kožní bariéry:

S cílem vrátit pleť zpět do starých kolejí se určitě vyplatí sáhnout po krémech speciálně vyvinutých pro obnovu kožní bariéry. Vybrat si můžete například:
  • produkt

    Uriage Uriage Bariéderm Insulating Repairing Cream

    Heureka Notino DrMax Vivantis

    Regenerační a ochranný krém, který je určen zejména pro suchou pleť. Jeho složení neobsahuje škodlivé sulfáty, parabeny, pleť iritující alkohol a ani parfémované složky. Řadí se mezi krémy s vysokým obsahem změkčujících a zvláčňujících složek, a díky obsahu antibakteriálních složek reguluje vznik bakterií a brání jejich přemnožení. Jedná se o nejlevnější produkt z našeho výběru. Charakterizuje jej jednoduché složení, které však činí přesně to, co má, tj. regeneruje a ochraňuje.

    Více o produktu
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Zklidňující a reparační balzám

    Heureka Notino DrMax Pilulka Lookfantastic

    Zklidňující a obnovující balzám je určen pro suchou, ale také pro mastnou a citlivou pleť. Neobsahuje škodlivé sulfáty či parabeny, stejně ani alkohol a parfémované složky, které mají tendenci dráždit pleť. Jeho složení tvoří vysoký obsah antioxidantů, které brání předčasnému stárnutí pleti a zvyšují její odolnost. Výjimečným je díky obsahu Madecassoside, tj. derivátu z rostliny Centella Asiatica. Známe ji hlavně díky korejské kosmetice, kde je volbou číslo 1 v oblasti zklidnění pokožky.

    Více o produktu
  • produkt

    First Aid Beauty First Aid Beauty Ultra Repair Face Moisturizer

    Sephora.cz Lookfantastic

    Hydratační denní krém je určen zejména pro suchou, ale také pro citlivou a mastnou pleť. Jeho složení neobsahuje sulfáty, parabeny, stopy po alkoholu ani po parfemaci. Obsahuje nejen antioxidanty, ale také peelingové složky vyhlazující pleť či rozjasňující složky, které zesvětlují hnědé skvrny způsobené sluncem. Význam tohoto produktu však spočívá zejména ve vysokém obsahu emolientů (zvláčňovadel). Jde například. o skvalán, bambucké máslo, extrakt ze zeleného čaje a lékořice či o koloidní oves, který se postará o zklidnění pleti.

    Více o produktu

Kdy s efoliací opět začít?

Měli bychom si uvědomit, že proces obnovy kožních buněk, a tedy i opětovné obnovení ochranné kožní bariéry, je dlouhodobý proces. Důsledky nadměrné exfoliace potřebujeme nechat doznít a pleti potřebujeme dát dostatečný čas a prostor k tomu, aby se opět vrátila do starých kolejí. Celý proces obnovy může přitom trvat déle než měsíc. Pro pleť to má být období odpočinku a regenerace, proto bychom během něj neměli na exfoliaci ani pomyslet.

S exfoliací můžeme opět začít až v momentě, kdy bude naše pleť odpovídat svému původnímu stavu před obdobím jejího poškození. Ani tehdy bychom se však neměli zbytečně uspěchat. S exfoliací bychom měli opět začít postupně, přičemž je důležité pleť neustále pozorovat. V případě, že opět zpozorujeme některý ze znaků nadměrné exfoliace, budeme vědět, že na tento rituál stále ještě není zcela připravena.

name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít