Kolagen na pleť - Pijete ho? Prozradíme vám, jestli to má smysl

nazov
meno
Katarína
Sociální sítě jsou v současnosti plné nadšených tváří influencerů, kteří horlivě propagují kolagenové nápoje, prášky či kapsle, které slibují zářivou a mladistvou pokožku lusknutím prstu. Co si ale o trendu myslí věda a studie? A pokud opravdu fungují, kolik přesně byste jich potřebovali „užít“, abyste si všimli rozdílu na své pleti?

Přečetli jsme si několik názorů odborníků a pár studií, které pátraly po tom, zda je za kolagenovými přípravky nějaká solidní věda a zda se jich opravdu vyplatí přidat do jídelníčku či pitného režimu (a vašeho měsíčního rozpočtu).

Co je kolagen?

Kolagen je jedním z nejhojnějších proteinů v našem těle. Je přítomen ve velkém množství v našich kostech, svalech a vazech. Považuje se za „lešení“, které drží tělo pohromadě. Konkrétně v pokožce kolagen pomáhá vytvářet síť vláken, díky kterým mohou růst nové kožní buňky. S pomocí elastinu udržuje tento dynamický tým pokožku zdravou a mladistvou. Zajímavostí je, že slovo „kolagen“ pochází z řeckého slova „kola“, což znamená lepidlo. No dokáže „slepit“ pokožku v podobě kolagenových drinků?

Kolagenové drinky a doplňky výživy – z čeho se vyrábějí?

Většina kolagenových doplňků pochází z živočišných zdrojů , jako jsou prasata, krávy, az toho, co se označuje jako mořský kolagen, který se vyrábí z ryb. Pokud jde o vegetariánské a veganské možnosti , je pravda, že kromě rostlinných doplňkových značek neexistují žádné alternativy. Pokud se na tyto „kolagenové“ doplňky podíváte blíže, zjistíte, že vegetariánské a veganské alternativy zvyšují kolagen přísadami, jako je vitamin C a zinek, které stimulují přirozenou produkci kolagenu v těle, ale neobsahují vůbec žádný kolagen .

Kolagenové drinky a doplňky patří do třídy zvané nutraceutika, což jsou potraviny plné výživných látek, které by měly zlepšovat zdraví. Obvykle jsou dostupné v různých formulacích – jako peptidy, proteiny nebo hydrolyzáty. Právě hydrolyzovaný (rozložený) kolagen je nejoblíbenější formou, protože má nižší molekulovou hmotnost a vyšší rozpustnost ve vodě, tedy si ho umíte přidat do potravin nebo nápojů. Často má práškovou formu, vhodnou do kávy či smoothie. Rovněž však najdete kolagen v gumové, kapslí, v tekuté formě a ve formě šumivých tablet. A věděli jste, že dobrým domácím zdrojem kolagenu je i obyčejná huspenina nebo aspik?

Kolagen k pití: co říkají studie a věda?

Můžeme se díky užívání kolagenu napít přímo z pramene mládí? Na úvod je třeba poznamenat, že kolagen obsahuje jedinečnou aminokyselinu hydroxyprolin , která zvyšuje obsah vody v pokožce a tím ji udržuje mladistvou. Něco na kolagenu na pleť tedy bude, ale pochybností je stále mnoho. Věda jich vidí hned několik:
  • Je obtížné pochopit, jak může být kolagen, protein s vysokou molekulovou hmotností, absorbován ve střevě a transportován do pokožky. Ve skutečnosti totiž máme velmi malou kontrolu nad tím, jak a kam tělo absorbuje látky. Existuje jen málo důkazů o tom, že konzumovaný kolagen „přežije“ trávení a poté bude putovat v krevním řečišti do pokožky v dostatečném množství k tomu, aby došlo k jakékoli významné změně struktury nebo funkce pokožky.
  • Přestože existuje několik studií, které prokazují, že kolagenové drinky a doplňky zlepšily vzhled pokožky, většinou jsou prováděny na zvířatech (myších, potkanech a prasat) – a co funguje v laboratoři, nemusí fungovat na lidské pokožce.
  • Dalším problémem je skutečnost, že kolagenové drinky a doplňky často obsahují kombinaci různých složek, takže nemůžeme s jistotou říci, že účinek má právě kolagen.
  • A je to ještě složitější, neboť existuje 28 různých druhů kolagenu a ne všechny mají benefity pro pokožku.
  • Aby toho nebylo málo, ano, uskutečnily se i klinické studie na lidech, ale mnohé z nich dělali nebo sponzorovali lidé, kteří prodávají kolagenové drinky a doplňky... Takže může existovat zjevná zaujatost vůči zveřejňování dobrých výsledků.

Kolagen pro ženy – a co muži?

Kolagen je velmi zajímavý a lákavý zejména pro ženy, neboť kromě benefitů pro pokožku slibuje také výhody pro vlasy a nehty. Zároveň je většina kolagenových drinků a doplňků stravy laděna v barvách, které z hlediska marketingové strategie lahodí hlavně ženskému oku – růžová, tyrkysová či žlutá.

Kolagenové drinky a doplňky výživy však vyhledávají i muži. Především ti, kdo cvičí a chtějí zmírnit tlak na své klouby či zvýšit svalovou hmotu. Některé studie prokázaly, že konzumace kolagenu výrazně snížila bolest kloubů , takže sportovci byli schopni lépe vykonávat fyzickou aktivitu. Zároveň kolagenové doplňky podle další studie pomohly zvýšit svalovou hmotu u lidí, kteří trpěli jejím úbytkem při každodenním cvičení. Kolagen tedy rozhodně není jen ženská záležitost...

Pozitivní účinky kolagenu na pleť

Je pravděpodobné (no zatím ne dostatečně prozkoumané), že kolagenové drinky a doplňky mohou zlepšit zdraví pokožky. Dosavadní studie dokazují, že kolagen může:
  • hydratovat pleť
  • zvýšit elasticitu pleti
  • stimulovat tělo, aby samo produkovalo kolagen, což pomůže procházet stárnutí pokožky
  • podpořit produkci dalších proteinů, které pomáhají strukturovat pokožku – například elastin či fibrilin
  • zlepšit životaschopnost buněk
  • kompenzovat oxidační poškození pokožky
V každém případě jsou potřebné další důkazy nestranných a důkladnějších studií, které by zkoumaly účinky samotného kolagenu. Množství kolagenu použité v klinických studiích se pohybovalo v rozmezí od 0,5 do 10 g denně, přičemž některé hlásily první výsledky po čtyřech týdnech, jiné po osmi a více týdnech.

Nežádoucí účinky kolagenu na pleť

Dobrá zpráva je, že většina dosavadních studií ukazuje, že kolagen k pití nebo ve formě doplňků výživy je většinou bezpečný bez jakýchkoli vedlejších účinků . Pokud již byly zaznamenány vedlejší účinky, týkaly se trávicích potíží, jako je plnost, nadýmání nebo pálení žáhy. Pokud jste v minulosti trpěli ledvinovými kameny, také se raději kolagenovým drinkům vyhněte.

Efektivnější způsoby zvyšování produkce kolagenu v pleti

Stručně řečeno, z nedostatku vědeckého výzkumu k této problematice vyplývá , že je stále účinnější raději si poplácat do pleti kvalitní sérum , které podpoří tvorbu kolagenu, než pít z kolagenových „pramenů mládí“. Navíc je třeba si uvědomit, že kolagenové drinky a doplňky výživy vůbec nejsou levný špás, takže i proto raději investujte peníze do efektivnějších možností. Zde jsou naše tipy:
  • Retinoidy – přímo regulují naše geny a buňky, které se podílejí na produkci kolagenu, urychlují buněčnou přeměnu a bylo prokázáno, že redukují vrásky.
  • Vitamin C a další antioxidanty – dokáží zvýšit produkci kolagenu nejen v podobě séra (hlavně vitamín C) , ale také jako součást stravy. Séra s antioxidanty také chrání pokožku před volnými radikály, oxidačním stresem a UV paprsky – tedy vším, co degraduje kolagen.
  • Opalovací krém – alfa a omega každodenní pleťové rutiny a jednička v boji proti stárnutí. Nošením širokospektrálního opalovacího krému minimálně SPF 30 – 50+ zpomalíme nebo dokonce zastavíme postupný rozklad kolagenu.
  • Estetické zákroky (dermarolování, peeling nebo laserové ošetření) – všechny tři procedury stimulují náš přirozený systém k obnově kolagenu v kůži, přičemž některé z nich způsobují úmyslná a kontrolovaná poranění pokožky, přičemž hojivá reakce na tyto rány spustí produkci nového kolagenu.
  • Zdravý životní styl - určité návyky životního stylu přispívají k odbourávání kolagenu - například kouření či strava s vysokým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru. Pamatujte na to.

Verdikt na závěr

Je zřejmé, že důkazy o účincích kolagenu pro pleť v podobě drinků či výživových doplňků zatím nejsou 100% důvěryhodné , ale v každém případě jsou povzbudivé a do budoucna mohou mít potenciál. Dobrá zpráva je, že kolagenové drinky jsou bezpečné ke konzumaci, takže pokud je chcete vyzkoušet, přinejmenším budete mít užitek z kvalitní bílkoviny, jakou kolagen bezpochyby je. Farmaceuti doporučují zaměřit se na produkty s čistým kolagenem (bez přidaných látek) a potenciál vidí právě v rybím kolagenu, za nímž jsou nejpočetnější výzkumy.

Naše rada na závěr zní – chcete-li předejít předčasnému stárnutí a stimulovat tvorbu nového kolagenu, raději vsaďte na efektivnější alternativy .
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít