Keratin na vlasy - zachránce nebo ničitel krepovitých vlasů?

nazov
meno
Alžbeta
Keratinová kúra, někdy nazývaná také brazilský keratin, je chemický postup, který se obvykle provádí v kadeřnických salonech. Dodává vlasům intenzivní lesk a eliminuje jejich krepovitost, díky čemuž vypadají zdravě a vyživeně i po dobu šesti měsíců. Za vizuální stránkou brazilského keratinu se však ukrývá i několik nevýhod, o kterých je dobré vědět už předem. Tak máte šanci zvážit pro a proti a rozhodnout se, jestli jste tuto kúru opravdu ochotni absolvovat.

Co je keratin?

Keratin je typ bílkoviny, která je stavebním prvkem nacházejícím se v našich vlasech, pokožce či nehtech, zároveň však tvoří součást více vnitřních orgánů a žláz. Je to ochranný protein s elastickou konzistencí, proto je ve srovnání s jinými typy buněk našeho těla méně náchylný k mechanickému poškození.

Vlasový keratin

Každý typ keratinu se vyznačuje specifickými vlastnostmi a účinky, úkolem toho vlasového je však vyhlazovat vlasové buňky. Vrstvy buněk, které se nazývají vlasová kutikula, keratin absorbují, čehož výsledkem jsou dokonale lesklé vlasy, které působí opravdu zdravě a vyživeně. Kudrnaté vlasy jsou po jeho aplikaci méně krepovité, snáze se upravují a mají rovnější vzhled.

Výhody vlasového keratinu

Na trhu existuje několik keratinových doplňků či kúry, díky kterým můžeme dosáhnout lepší kvality vlasů. Po jejich aplikaci jsou vlasy přirozeně hladší, rovnější, na pohled zdravější a pevnější, a mnohem snáze se s nimi manipuluje. Viditelnost účinků však není v každém případě stejná. Liší se zejména v závislosti na poškození vlasů, na jejich přirozené tloušťce av neposlední řadě i na druhu keratinu, který použijete.
Mezi nejčastější výhody vlasového keratinu patří:
  1. Hladké a lesklé vlasy. Keratin vyhlazuje buňky, které se vzájemně překrývají, a vytvářejí tak vlasové pramínky. Vlasy jsou díky tomu lépe zvládnutelné, snáze se upravují a jsou méně náchylné ke krepovatění. V konečném důsledku tak působí lesklejší, zdravější a vyživenější.
  2. Méně roztřepené konečky. Keratin může snížit výskyt roztřepených konečků jejich dočasným spojením. Dejte si však pozor, jelikož tento efekt není dlouhodobý. S postupným ubýváním keratinu se budou konečky vlasů opět rozštěpovat, čímž se dostanou do svého původního či dokonce do horšího stavu, v jakém byly před aplikací keratinu.
  3. Dlouhotrvající efekt. Pokud o své vlasy po aplikaci keratinu pečlivě pečujete a myjete je pravidelně 2 až 3 krát týdně, můžete viditelný pozitivní efekt brazilského keratinu prodloužit až na 6 měsíců.
  4. Poddajnější vlasy. Díky keratinovému ošetření budou vaše vlasy poddajnější a mnohem jednodušší se s nimi bude manipulovat. Tento rozdíl pocítíte zejména tehdy, jsou-li vaše vlasy za normálních okolností obzvlášť krepovité, drsné či nepoddajné.
  5. Rychleschnoucí vlasy. Vlasy po keratinové léčbě schnou mnohem rychleji než za normálních okolností. V některých případech může být doba schnutí kratší io celou polovinu, což opět výrazně ušetří čas stravný jejich úpravou.
  6. Zdravější a silnější vlasy. Na sílu vlasů při kreatinové léčbě nepůsobí jen samotný keratin, ale i jejich vlastnosti, které po jeho aplikaci nabudou. Tím, že jsou rovnější a méně krepovité, nemusíte je tolik žehlit či jinak tepelně upravovat. Díky rychlejšímu schnutí je nemusíte ani fénovat a tak je v konečném důsledku nemá co zvenčí narušovat.
  7. Rychlejší růst vlasů. Keratin vlasy posiluje, díky čemuž se výrazně méně lámou. Zničené konce, na které jsme normálně zvyklí, se tak přestanou lámat, čímž vlasy v konečném důsledku dosáhnou výrazně větší délky.

Keratinové vlasové ošetření v salonu nebo kadeřnictví

Rozhodnete-li se svěřit aplikaci keratinu do rukou kadeřnici, připravte se na to, že si u ní posedíte i několik hodin. Tato časově náročná forma aplikace se zvykne nazývat také léčba brazilským keratinem. V průměru trvá 12 týdnů a její aplikace zahrnuje hned několik kroků.

V prvním kroku se na vlasy nanese krém s obsahem formaldehydu. Ten se z vlasů následně vyfénuje, čímž se vlasy jakoby vyrovnají. Nezapomínejte, že po aplikaci keratinu musíte vlasy udržovat v suchu a bez mytí několik dní. Následně opět zajdete do salonu, kde z vlasů důkladně vypláchnou všechny chemikálie a aplikují další ošetření, po kterém se dostaví vytoužený vyrovnávací efekt.

Někteří kadeřníci upřednostňují postup, kdy vlasy nejprve vyfénují a kúru aplikují až poté, kdy jsou suché. Potom je postupně žehlí po malých částech, aby se do nich kúra důkladně uzavřela. Celý proces může trvat i několik hodin, proto si po návštěvě salonu už raději nic neplánujte.


Před a po ošetření brazilským keratinem

Možná rizika a vedlejší účinky

Hlavním rizikem keratinového ošetření je velké množství formaldehydu. Jeho škodlivost si jako běžní spotřebitelé možná neuvědomujeme, o to intenzivněji se však projevuje u některých zaměstnanců kadeřnických salonů, kteří kvůli opakovanému vdechování jeho výparů trpí častým krvácením z nosu či problémy s dýcháním. Ošetření brazilským keratinem se proto určitě vyhněte pokud jste těhotná, kojíte, máte citlivou pleť nebo trpíte dýchacími obtížemi.

Formaldehyd jako karcinogenní látka

Americká rakovinová společnost zároveň varuje, že formaldehyd je známou karcinogenní látkou, což znamená, že může způsobit rakovinu nebo minimálně napomoci jejímu propuknutí . Kromě toho může vyvolat i další vedlejší, zdraví ohrožující účinky.

Během aplikace vlasového keratinu se do ovzduší vypařuje plynný formaldehyd, který může ohrožovat zejména naši dýchací soustavu a pokožku. Kromě toho jsou někteří lidé na tuto chemikálii citlivější a právě u nich se mohou časem vyskytnout některé druhy rakoviny. Jedná se zejména o rakovinu nosu a leukémii.

Kromě závažných zdravotních problémů může formaldehyd způsobit i menší, ale stále nepříjemné vedlejší účinky. Příkladem je štípání, svědění a pálení očí, podráždění nosu a hrdla, rýma, různé alergické reakce, kašel, sípání či sevření hrudníku. Na povrchu těla se negativní důsledky formaldehydu projevují svědivou pokožkou, kožní vyrážkou, podrážděním pokožky hlavy, popáleninami nebo puchýři na pokožce hlavy, bolestí hlavy, nevolností, změnami nálady, lámáním nebo poškozením vlasů či dokonce jejich ztrátou.

Další nevýhody aplikace vlasového keratinu

Před tím, než se rozhodnete podstoupit léčbu brazilským keratinem, je nezbytné si uvědomit, že dokonalé vlasy, které jím získáme, nejsou trvalým stavem, právě naopak . Za jejich náhlým zlepšením kvality stojí řada chemikálií, které vám mohou způsobit případné nepříjemnosti. Některé ženy se mohou například ocitnout v situaci, že po jednorázovém ošetření musí v léčbě pokračovat, v opačném případě se u nich výrazným způsobem projeví tepelné poškození vlasů. Další silnou nevýhodou jsou již zmiňované zdravotní problémy kadeřníků, které plynou z toxinů keratinu. Ještě před aplikováním léčby proto zvažte nejprve používání vlasového přípravku s obsahem keratinu, abyste zjistili, zda je radikální aplikace brazilského keratinu opravdu nutná. Krásné lesklé vlasy můžete přece v některých případech dosáhnout i správnou vlasovou kosmetikou.

Keratin na vlasy ve vlasové kosmetice

Keratinová séra, šampony a kondicionéry nám samozřejmě nepřinesou tak viditelný výsledek, jaký na našich vlasech zanechá keratinová kúra v salonu, přesto však dokážou do našich vlasů vnést nový vítr. Používání keratinové vlasové kosmetiky zanechá vlasy odolnější vůči poškození a zároveň opraví jejich nedokonalosti plynoucí z vysušení teplem či barvení vlasů.

Keratin ve výživových doplňcích

Keratinové doplňky, které se většinou vyrábějí ve formě prášku a kapslí, naleznete téměř v každém obchodě se zdravou výživou. Nezapomínejte však, že všeho moc škodí. Nadměrné užívání keratinových doplňků není bez rizik a jejich nadměrný příjem může způsobit například nadměrné hromadění bílkovin ve vašem těle.

Náklady na ošetření keratinem

Za aplikaci brazilského keratinu zaplatíte v salonu v průměru od 70 do 150 EUR v závislosti na délce a hustotě vlasů . Kromě toho se cena samozřejmě odvíjí také od města a kvality salonu. Léčba brazilským keratinem tak může být docela nákladná, pokud se však rozhodnete, že ji chcete absolvovat, na ceně rozhodně nešetřete. V některých lékárnách a obchodech s kosmetickými potřebami sice najdete i různé domácí sety pro ošetření, jejich nižší cena se však může odrazit na nižší kvalitě. Pokud proto s aplikací keratinu nemáte žádnou zkušenost, rozhodně bude lepší svěřit se do rukou odborníka.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít