Parabeny v kosmetice – opravdu bychom se jim měli vyhýbat?

nazov
meno
Ivka
Pokud si kupujete byť jen sprchový gel nebo tělové mléko, určitě jste už při tom narazili na pojem parabeny. Reklamy a obaly produktů nám nabízejí produkty bez parabenů, neboť právě takové produkty jsou údajně pro nás lepší. Rozhodnutí, zda se parabenům vyhýbat budeme nebo ne, je samozřejmě na každém z nás. Avšak před tím, než toto rozhodnutí uděláme, by možná bylo dobré něco o parabenech, jejich funkci či bezpečnosti něco vědět.

Co jsou parabeny a odkud je máme?

Parabeny jsou vlastně konzervační látky , jejichž hlavním úkolem je ochrana před mikroorganismy. Když se na ně podíváme trochu konkrétněji, jsou to látky bez chuti, zápachu a barvy. Jsou stabilní, dostatečně rozpustné ve vodě a v tucích a mají antibakteriální účinky . Najdeme je v běžné kosmetice, v péči o pleť či pokožku, v deodorantech, šamponech, sprchových gelech... Parabeny se však nevyužívají pouze v kosmetice. Najdeme je také v potravinách a v léčivech. Mnohdy s nimi tedy přicházíme do styku mnohem častěji, než si myslíme.
Parabeny jsou sice synteticky vyrobené látky, ale vyskytují se iv přírodě , a to v některých druzích rostlin, ovoce a zeleniny (např. borůvky, mrkev, olivy, jahody, hrášek, cibule). V takové formě jsou však pouze v nízké koncentraci.

V mezinárodním názvosloví kosmetických složek nesou název „paraben“, a proto si je umíme na kosmetických produktech relativně snadno dohledat v seznamu složek (INCI). Obecně mezi nejpoužívanější patří například:
  • metylparaben
  • ethylparaben
  • propylparaben
  • butylparaben
Dále se také používají isopropyl-, isobutyl-, pentyl-, phenyl-, benzyl-paraben. Také je důležité zmínit, že pro různé typy parabenů jsou vhodné různé podmínky a jsou efektivní proti různým typům mikroorganismů. Proto je často můžeme vidět nakombinované tak, aby měly co nejlepší konzervační účinek.

Proč jsou parabeny v kosmetice zapotřebí?

Bez parabenů by se produkty jednoduše velmi rychle kazily. Běžné produkty vydrží několik měsíců, avšak jen díky konzervačním látkám – parabenům. Kosmetiku ovlivňuje také teplo či vlhkost (např. v koupelně). Bez parabenů by produktům velmi rychle vypršela trvanlivost, čehož si můžeme všimnout třeba i na přírodní kosmetice – ta má většinou kratší dobu spotřeby a často je třeba ji uchovávat v chladničce právě kvůli absenci parabenů. Ihned po otevření produktu, a tedy po kontaktu se vzduchem se dostanou dovnitř bakterie . Dále je toto prostředí velmi vhodné pro tvorbu mikroorganismů či plísní . Možná nejhorší na tom je, že v počátečních stádiích nemusíme pouhým okem vidět ani cítit nic neobvyklého, kontaminovaný produkt používáme dál a můžeme si tak na pleti nebo pokožce těla přivodit akorát tak infekci, iritaci a různé problémy.

Jsou parabeny škodlivé?

Všeobecné přesvědčení, že parabeny jsou úplné zlo a je třeba se jim vyhýbat za každou cenu se nezakládá na pravdě. Otázkou tedy zůstává, odkud tyto obavy pramení. Parabeny se jako konzervanty používají už téměř sto let, ale svou špatnou reputaci si vysloužili poměrně nedávno. Několik studií totiž naznačilo souvislost mezi parabeny a zdravotními obtížemi. Tyto studie ale nic nedokazovaly - dalo by se spíše říci, že pouze vyslovily podezření.

Studie z roku 1998 hovoří o tom, že nemetabolizované parabeny mají slabý estrogenní potenciál, a tak narušují endokrinní systém lidského těla. Nadměrné vystavení estrogenu by mohlo mít za následek předčasný nástup puberty u chlapců i dívek či rakovinu prsů u žen. Velkou vlnu strachu vyvolaly studie z roku 2004 a 2014 , které opět vyslovily podezření na souvislost mezi používáním parabenů a rakovinou prsou.

Hlavním problémem parabenů je tedy to, že některé z nich se mohou chovat podobně jako hormony , a to konkrétně estrogen. Avšak studie takového typu byly dost kritizované ai když se na první pohled může zdát, že opravdu je důvod k „panice“ a vyhýbání se parabenů , tyto studie mají mnoho háčků a na tyto nesrovnalosti opakovaně poukázalo mnoho vědců:
  • Ve studiích, ve kterých byla použita i laboratorní zvířata, se parabeny podávaly vnitřně a ne povrchově . Jelikož kosmetika se používá pouze povrchově, efekt se samozřejmě musí lišit.
  • Je pravda, že některé parabeny v testech vykazovaly podobné chování jako hormony, ale tato aktivita byla tisíckrát až milionkrát nižší než aktivita přirozeně se vyskytujících ženských pohlavních hormonů
  • V některých studiích se používaly velmi vysoké koncentrace parabenů – až do 100%. V kosmetice se ale ve skutečnosti používá mnohem menší množství, obvykle jen méně než 1%.
  • Ve studiích chybí srovnání s kontrolní nerakovinnou tkání . V jedné studii byly nalezeny stopy parabenů v rakovinné tkáni (rakovina prsu), avšak bez kontrolního srovnání s nerakovinnou tkání to nemusí být vůbec směrodatné. Pokud by se našly stopy parabenů v obou tkáních, parabeny by nijak nesouvisely s tvorbou rakovinných buněk.
  • Ve zmíněné studii se našly sice stopy parabenů v rakovinné tkáni, ale našlo se velmi malé množství (pouze nanogramy na gram).
Samotní autoři studie se po velké kritice od jiných vědců ohradili tím, že nikde ve studii není tvrzení, že parabeny způsobily rakovinu a měření parabenů ve tkáni není dostačujícím důkazem o příčinné souvislosti. Toto tvrzení se bohužel nedostalo na povědomí do takové míry, jako samotná studie.

Bezpečnost parabenů

Jsou parabeny opravdu tak škodlivé nebo je za tím marketing? No, vypadá to tak, že takovou katastrofální reputaci nemají parabeny právem. Žádná studie neprokázala jejich přímou závadnost. Podle výzkumů jsou parabeny bezpečné, účinné a velmi dobře snášeny. Naše pokožka je dobře toleruje, jsou jemné a nemají iritační potenciál.

Navíc vzhledem k tomu, že se negativní vliv parabenů neustále zkoumá, nenajdeme v kosmetice jakékoli druhy parabenů a ani parabeny v jakýchkoli množstvích. Použití různých druhů jakož i povolená množství jsou stále regulována.

Například Evropská komise ve svých nařízeních z roku 2013 zakázala použití pěti parabenů (isopropylparaben, isobutylparaben, phenylparaben, benzylparaben, pentylparaben) ve všech kosmetických produktech (v EU). Také svými nařízeními komise snížila maximální povolenou koncentraci butylparabenu a propylparabenu a zakázala jejich použití ve specifických výrobcích určených pro děti do tří let (zejména výrobky určené na oblasti pod plenkou).

Bezpečností různých typů parabenů se zabývá i Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky. Na základě nařízení Evropské komise vydává i ÚVZ SR ustanovení a požadavky , které musí produkty splňovat. Proto by se dalo říci, že vzhledem k tomu, pod jakým drobnohledem parabeny jsou, jejich používání je bezpečné (pokud se v nich nebudeme přímo koupat ☺).

Paraben free - jsou produkty bez parabenů lepší?

Určitě je důležité zmínit, že parabeny působí pouze na trvanlivost, nikoli na účinnost produktu . Kosmetika bez parabenů tedy nebude méně účinná než ta s nimi.

Existují i alternativní konzervační látky, které také pečují o zachování kvality produktu. Klasickou konzervační látkou je například alkohol. Avšak mnohé alternativní konzervanty nejsou dostatečně prozkoumány a dost dlouho používány; jsou problematičtější a často mnohem méně efektivní než parabeny . Některé mohou pokožku podráždit či vyvolat alergickou reakci. Samostatnou skupinou jsou ještě produkty na bázi oleje – ty technicky parabeny nepotřebují, protože je chrání jejich vlastní složení.

Základní přehled produktu na Lakrem

Některé značky si možná zakládají na tom, aby jejich produkty byly „paraben free“ a tím si chtějí zaručit, aby byly lákavé pro zákazníky. Je však i mnoho značek, které přiznávají parabeny ve svých produktech a místo démonizování parabenů na svých stránkách zákazníky edukují, vysvětlují a nabízejí fakta místo domněnek (např. Paula´s Choice , Nivea a mnoho dalších). Rovněž uvádějí, že parabeny používají pouze v minimu svých produktů a jen tam, kde je to nezbytné.

Jaký je tedy verdikt – měli bychom se parabenům vyhýbat?

Z médií se na nás valí mnoho nepodloženého strašení. Používat, zda nepoužívat parabeny je každého osobní rozhodnutí. Třeba mít ale na paměti, že parabeny patří mezi nejvíce zkoumané a zároveň nejbezpečnější konzervační přísady v kosmetice. Efektivně chrání naše produkty, naši pokožku zbytečně nedráždí a tělo je po absorbování rychle odbourává. Jejich koncentrace v kosmetických produktech je bezpečná a vědecké studie nenašly žádnou přímou spojitost mezi nimi a rakovinou. Není tedy třeba se za každou cenu produktům obsahujícím parabeny vyhýbat. Nakonec, vše je třeba dělat s rozumem ☺.
name

Ivka

Beauty Editor

Vystudovaná překladatelka angličtiny, která odjakživa milovala kosmetiku, ale skincare propadla úplně naplno. Perfekcionistka se smyslem pro detail – někdy chválabohu, jindy bohužel. Umí se těšit z maličkostí a v přírodě nachází klid. Nadšeně a poctivě se každý den věnuje své skincare rutině. Majitelka citlivé a reaktivní pleti, která velmi ráda zkouší různé (nové) produkty, ale vždy až po důkladném výběru a nastudování si informací.

Zavřít