Curly Girl metoda – jak správně pečovat o kudrnaté vlasy

nazov
meno
Katarína
Máte-li vlny, které nelze zkrotit a upravit, které létají všemi směry, na které jste již zkusili všechny finty a produkty, možná budete potřebovat ověřenou záchranu. Metoda Curly Girl – nebo chcete-li metoda kudrnatých dívek –, dokáže vaše kudrlinky změnit z krepovitých a ze splasknutých na naprosto fantastické. Ano, opravdu existuje způsob, který vám pomůže zkrotit zlobivou hřívu kadeří, a my vám o něm povíme vše, aby mohl navždy změnit vaši vlasovou rutinu krásy.

Co je metoda Curly Girl?

Anglicky Curly Girl Method byla oficiálně vyvinuta kadeřnicí a odbornicí na kadeře Lorraine Massey, která o tom napsala knihu. Jedná se doslova o návod, jak získat skutečně vynikající vlasy pomocí (nebo právě bez) konkrétních produktů a stylingových technik.

Samozřejmě existují různé variace původní Lorraininy metody, která se v průběhu let upravovala tak, aby zahrnovala širší škálu vlnek a kadeří. Přestože se specifika mohou lišit, myšlenka metody Curly Girl je obecně stejná: „namíchat“ nejlepší koktejl ingrediencí a aplikačních metod pro váš konkrétní typ vlasů, najít skutečnou strukturu vlasů, a tak maximalizovat přirozené vlnění nebo kadeřování a zároveň snižovat krepovatění, suchost a lucha vlasů.

Pro koho je určena?

Bohužel, není pro všechny. Metoda je vhodná pro každého, kdo chce dát volnost svým kudrnatým vlasům a zjistit, kam až by mohlo jejich vlnění zajít, kdyby je přestal poškozovat tepelnými nástroji, šampony a specifickými přísadami v péči o vlasy.

Zlatá pravidla metody Curly Girl

Žádná metoda se neobejde bez pravidel – Curly Girl Method je má docela přísné a nekompromisní, ale pokud se jimi budete řídit, vaše kudrny čekají skvělé časy:
  • Řekněte ne síranovým/sulfátovým šamponem. Ty vlasům škodí, jsou drsné a vysušují je.
  • Nepoužívejte tepelné stylingové přístroje. Držte se dále od fénů, žehliček na vlasy a kulem či kulmofénů. Pokud tyto přístroje používáte, riskujete vážné poškození vlasů. Existuje však správný způsob, jak vlasy vyfénovat, a to pomocí připevněného difuzéru při nízké teplotě, který mírně rozloží teplo po kudrlinách. Důrazně se ovšem doporučuje, abyste vlasy nechali co nejpřirozeněji vyschnout, především v teplejších měsících.
  • Nepoužívejte hřebeny a kartáče. Rozčesání vlasů prsty je jistě vhodnější než česání. Je mnohem intuitivnější, více si uvědomujete, kde jsou vaše „spletence“, a místo toho, abyste je trhali, může je prsty trpělivě rozuzlit. Tím zabráníte lámání vlasů, které může vést ke krepovatění vlasů a ztěžuje jejich růst.
  • Nemyjte si vlasy příliš často.
  • Nepoužívejte ručníky ani turban. Nebo způsobují krepovitost vlasů bez ohledu na to, jak šetrně je v něm sušíte. Upřednostněte bavlněná trička nebo ručníčky z mikrovlákna (více se o jejich používání dozvíte v článku níže)-
  • Nebarvěte si vlasy. Při barvení vlasů se často používají přísady, které jsou škodlivé, proto se nedoporučují. Je však mnoho lidí, kteří si barví vlasy a udržují si zdravé kudrny. V každém případě se ujistěte, že po barvení vlasů jste provedli poslední umytí, abyste vypláchli veškerý silikon. Potom si je velmi dobře zvlhčete maskou na vlasy.

Metoda Curly Girl – jak postupovat krok za krokem

Po odstranění výše zmíněných produktů, přísad a návyků z vlasové rutiny přejděte na kroky, které „znovuzrodí“ vaše kudrny. Samozřejmě, než začnete s metodou Curly Girl, pamatujte na to, že to, co funguje u jiného, nemusí automaticky fungovat u vás .

Během své „kudrnaté cesty“ experimentujte s různými výrobky a kroky , dokud nenajdete rutinu, která učiní vás i vaše kudrny šťastnými. Zaznamenávejte si jednotlivé kroky, jak vaše vlasy reagují na vše, co s nimi děláte, abyste maximalizovali výsledek.

1. krok: Zjistěte, jaký máte typ vln nebo kadeří

Znáte-li svůj typ vlasů a vlastnosti vln či kadeří, můžete si vlasové výrobky vybrat efektivněji. Proto v prvním kroku najděte odpovědi na tyto základní otázky:
  • Jaký máte typ kadeří, tloušťku a hustotu vlasů?
  • Jakou máte pružnost vlasů?
Pružnost vašich vlasů určuje, zda byste měli používat výrobky s proteiny nebo bez nich. Elasticita se měří potáhnutím vln a sledováním, jak rychle se vlnění odrazí zpět. Pokud se neodráží rychle, je to projev nedostatku hydratace , takže v takovém případě vaše vlasy jednoznačně potřebují přípravky s proteiny.
  • Jakou máte pórovitost vlasů?
Pórovitost, neboli vnější struktura vlasů, je zhruba taková, do jaké míry vlasy absorbují a zadržují vlhkost . Můžete to změřit tak, že si budete všímat, jak rychle vaše vlasy po umytí vyschnou. Schnou rychle nebo pomalu? Pokud vaše vlasy dobře neabsorbují vlhkost, čili schnou příliš rychle, potřebují bohatší péči.

2. krok: Vyberte se na nákup vhodných produktů na Curly Girl Method

Na základě informací, které jste o svých vlasech získali v 1. kroku, můžete určit, která péče, a tedy které produkty jsou pro vaše kudrny nejlepší a které vyhovují metodě Curly Girl. V závislosti na typu a stavu vašich kadeří používejte buď lehčí, nebo těžší a výživnější produkty.

3. krok: Clarify – poslední „resetující“ umytí

Abyste si byli jisti, že Curly Girl Method začnete praktikovat s čistým štítem, musíte podstoupit závěrečné umytí, jakýsi reset. Vlasy si umyjte šamponem se sulfáty , jednoduše agresivnějším čističem, abyste je zbavili nahromaděných silikonů , vosků a všeho, co se časem zachytilo ve vašich vlasech.

Tip: Jelikož na poslední mytí použijete poměrně agresivní šampon na vlasy, může způsobit jejich značné vysušení. Proto věnujte zvláštní pozornost zvlhčení a vyživení vlasů po umytí pomocí masky nebo kondicionéru.

4. krok: Detangling – odstranění uzlíků a spletí vlasů

Předtím, než si vlasy umyjete novou metodou, je vhodné odstranit všechny uzlíky a změti. Ideální je dělat to prsty, případně velmi řídkým hřebenem . Jakkoli si vlasy rozmotáváte, dělejte to velmi opatrně, abyste je nepoškodili, případně nespustili vypadávání vlasů.

5. krok: Co-wash/cleanse – čištění vlasů

Pokud jste úspěšně absolvovali krok clarify i detangling, na řadě je co-wash nebo cleanse, ve které místo šamponu použijete k umytí vlasů kondicionér , který umyje nejen vlasy, ale i pokožku hlavy.

Důvod je prostý – šampony často škodí vlasů, obsahují agresivní čistící složky, které dělají svou práci tak „dobře“, že z vašich vlasů smývají i přirozené oleje a tím negativně ovlivňují jejich texturu. Co-wash je pro vaše vlasy i pokožku hlavy mnohem šetrnější. Vaše vlasy si na tento typ mytí časem zvyknou, takže na začátku počítejte s tím, že se budou mastit . Ale nevzdávejte se! I tady platí – vytrvalejší vítězí!

6. krok: Condition – hloubková výživa vlasů

Jedná se o léčebný krok metody Curly Girl zaměřený na hloubkovou výživu vlasů kondicionérem nebo maskou. Ano, po umytí s kondicionérem použijete ještě výživnější kondicionér nebo masku. Kudrny jsou přirozeně sušší, a proto potřebují větší hydrataci. A kondicionéry či masky jsou k tomu jako stvořené! Uvidíte, že vám pomůže získat krásné, zdravé a lesklé kudrny, které se lépe tvarují a upravují.

Vyberte si tedy takový kondicionér nebo masku, který je vhodný při Curly Girl Method, naneste si jej na vlasy a nechte působit 20 minut . Potom jej důkladně opláchněte. Masku či výživný kondicionér doporučujeme používat jednou nebo dvakrát týdně.

7. krok: Style – úprava účesu, styling

Po umytí a hloubkové péči o vlasy přirozeně chcete, aby byly vaše kadeře krásné a udržely si tvar. K tomu je třeba použít vlasové výrobky, které budou vyhovovat vašemu typu vlasů a kadeří na základě předchozích kroků.

Pokud máte za sebou 6. krok, závěrečný oplach kondicionéru nebo masky udělejte chladnější nebo studenou vodou . Chlad zatáhne vlasové kutikuly a uzamkne uvnitř vlasu hydrataci. To sníží krepovatění a dodá vlasům lesk . Hlavou dolů vytlačte trochu vody z vlasů a podle typu vlasů pokračujte s hydratační péčí. Sušší vlasy vyžadují bohatší hydrataci, jemné vlny se sklonem k maštění zase menší nános produktů.

Nejčastějším hydratačním produktem je takzvaný leave-in, neboli bezoplachový kondicionér . Rozetřete potřebné množství v dlaních, aby emulgoval, a poté jej naneste na vlasy například technikou praying hands (metodou, při které ruce kloužete po vlasech z obou stran, jako byste se modlili). Samozřejmě, dělejte to pořád hlavou dolů. Následně stejným způsobem naneste stylingový přípravek – pěnu, gel nebo pomádu . Ten udrží vaše kudrny v dobré kondici a utěsní v nich hydrataci.

8. krok: Dry – sušení kadeří

Můžete zkusit různé techniky. První alternativa je tato:
  • použijte techniku plopping , která podporuje přirozený kudrnatý vzor vlasů a zároveň odsaje část vlhkosti. Jedná se o metodu, při které si pomocí bavlněného trička nebo ručníku z mikrovlákna stáhnete vlasy nahoře hlavy a necháte uschnout
  • jemně svažte kudrny do bavlněného trička nebo ručníku z mikrovlákna (existují i ručníčky s knoflíkem, které jsou velmi praktické) a nechte je asi 15 minut odstát
  • pak je nechte volně schnout na vzduchu

Druhá alternativa:
  • vysušte vlasy fénem s difuzorem , na kterém lze nastavit studený vzduch
  • sušte je maximálně 20 minut
Máte už vlasy suché, ale vytvořila se v nich tvrdá místa ze zaschlého gelu ? Pak je tu poslední tip :
  • použijte techniku scrunch out the crunch (SOTC) – postavte se hlavou dolů, vezměte si bavlněné tričko nebo ručník z mikrovlákna a vlny jemně mačkejte směrem k hlavě, dokud se neztratí tvrdá místa
  • poté vlasy jemně provzdušněte prsty

Metoda Curly Girl: Kdy uvidíte první výsledky?

Pokud budete postupovat podle zlatých pravidel a výše zmíněných kroků a samozřejmě použijete správné produkty, měli byste vidět změnu okamžitě v první rutině – především méně krepovité vlasy.
Samozřejmě, přechodná fáze nemusí být vždy zábavná. Možná se na začátku budete cítit neschopní, budete mít několik špatných vlasových dní, ale pokud vytrvale vydržíte, přibližně po šesti týdnech budete vidět skutečně dobré výsledky – lesklé, zvládnutelné, hydratované a hlavně pěkně tvarované kudrnaté vlasy.

Metoda Curly Girl: Potenciální problémy během přechodné fáze

Než si vaše vlasy zvyknou na novou rutinu, může to chvíli trvat. U každého je však přechodné období jiné, ale abychom vám poskytli představu o tom, co můžete – ale ne nutně – očekávat, zde jsou nejčastější problémy přechodné fáze:
  • mastné vlasy – pokožka hlavy potřebuje čas na úpravu produkce mazu, aby se dostala zpět do rovnováhy
  • vlasy jako prachové peří – jsou takové proto, že mohou konečně „dýchat“, nejsou zatíženy teplem ani silikony; díky co-wash a condition však tento stav po pár týdnech zmizí
  • pocit těžkých vlasů – zmírněte jej tím, že si umyjete vlasy šamponem bez obsahu síranů a použijete lehčí kondicionéry a zvlhčovače; masku a výživný kondicionér nepoužívejte příliš často
  • přizpůsobte vlasovou rutinu ročním obdobím – v létě používejte lehčí produkty, méně kondicionérů, v zimě to dělejte přesně naopak

Slovníček základních pojmů metody Curly Girl

Pokud máte pocit, že Curly Girl Method je hotová věda s mnoha termíny, ano, je to tak ☺. Toto je slovníček těch nejpoužívanějších termínů, které vám v úspěšnosti metody mohou pomoci:

ACV rinse – je opláchnutí vlasů pomocí jablečného octa. Je prospěšné pro ty, kdo mají doma tvrdou vodu, a zároveň pomáhá zjemnit vlasy a dodat jim lesk. ACV rinse můžete absolvovat po condition (6. kroku Curly Girl Method) smícháním 1 – 2 lžiček přibližně se 3 dl vody.

air dry – znamená, že necháte vlasy přirozeně vyschnout na vzduchu

bonnet – čepice používaná k ochraně kadeří přes noc

bowl method – způsob nanášení stylingových výrobků pomocí misky, ve které je velmi hydratační mix na vlasy

buff – trubková šála (běžně se nosí při zimních sportech kolem krku), která se používá k ochraně kadeří během spánku

clarify – odstranění nahromadění silikonů a jiných složek z vlasů pomocí silného šamponu se síranem nebo se sulfáty

clump – shluky kadeří, které drží pohromadě

COTC („clap out the crunch“) – způsob tleskání rukama po vlasech, kdy v nich vzniknou tvrdé nánosy gelu, aby se zjemnily a uvolnily

co-wash – metoda mytí vlasů, když místo šamponu použijete čistící kondicionér

crunch – výraz pro tvrdé části vlasů, které jsou vysušeny stylingovými přípravky

detangling – odstranění uzlíků a spletených vlasů

diffusing – sušení vlasů difuzorem, nástavcem na sušení kadeří, který bývá součástí fénů

finger coiling – metoda tvarování kadeří, při které kadeře navíjíte na prsty

fluff – objem, který vytvoříte pomocí prstů nebo hřebene, když jimi masírujete kořínky vlasů

glazing – způsob nanášení stylingového produktu jeho jemným klouzáním po vlasech

LOC („leave-in – oil – cream) – stylingová metoda, při které nanášíte ve stejném pořadí zvlhčující bezoplachový kondicionér, olej a stylingový gel nebo krém

low poo – šampon bez síranů

no poo – mytí bez šamponu, namísto kterého použijete kondicionér

pineapple – účes, při kterém si vlasy vytáhnete nahoru do ocasu; zpravidla se provádí na zachování kadeří během spánku nebo při cvičení

plopping – metoda, při které si pomocí bavlněného trička nebo ručníku z mikrovlákna stáhnete vlasy nahoře hlavy a necháte uschnout

praying hands – metoda nanášení stylingových výrobků tak, že si ruce kloužete po vlasech z obou stran, jako byste se modlili

pre-poo – použití oleje nebo přípravku na ošetření vlasů před jejich mytím

pulse – způsob nanášení výrobků opakovaným vtíráním ke kořínkům vlasů

scrunch – mačkání vlasů směrem nahoru

STC (squich to condish) – umytí vlasů ve směsi vody a kondicionéru (k tomu můžete využít bowl method ); zkuste tři kola této metody namáčení vlasů ve směsi a nakonec vlasy opláchněte

squish – mačkání vlasů směrem nahoru, když jsou plné výživného produktu (využívá se při STC a bowl method )

wet plop – umístění vlasů do sprchové čepice (plastová čepice), která pomůže udržovat vlhkost; můžete v ní nechat vlasy, když si na 20 minut nanesete výživnou masku

Tak co, zaujala vás metoda Curly Girl? Samotná myšlenka vyhýbání se agresivním zásahům do vlasů, ať už v podobě produktů, nebo stylingu, a také jednotlivé kroky této metody jsou opravdu lákavé nejen pro kudrnaté. Troufnete si ji vyzkoušet? Pokud ano, dejte nám vědět, jaké výsledky jste s ní zaznamenali!
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít