Strie - proč vznikají a dá se je vůbec navždy zbavit?

nazov
meno
Katarína
Na úvod je třeba poznamenat, že strie jsou extrémně běžné a naprosto přirozené – stejně jako rozhodnutí přijmout je nebo zamaskovat. Pokud náhodou spadáte do tábora lidí, kteří se chtějí zbavit svých strií, pravděpodobně si uvědomujete, že existuje spousta dezinformací.

Krutá pravda je, že navzdory tomu, co se na vás valí ze sociálních sítí či z reklamy, ve skutečnosti neexistuje žádný produkt ani procedura, která by vaše strie nadobro vymazala. To jste si asi nechtěli přečíst, ale... To neznamená, že neexistuje pár věcí, které vám pomohou minimalizovat vzhled strií. V tomto článku je zaručeně najdete.

Rychlá fakta o striích:

  • strie jsou dlouhé, úzké jizvy (vypadají jako pruhy nebo čáry), která vznikají při příliš rychlém natažení pokožky – když se pokožka náhle roztáhne, svazky kolagenu pod kůží se od sebe odtrhnou a pokožka se ztenčí; a když se oblast zahojí, zůstanou na ní strie
  • k dispozici je jen málo lékařských důkazů potvrzujících účinnost současných způsobů léčby strií
  • strie někdy časem vyblednou i bez léčby
  • nepředstavují žádná vážná dlouhodobá zdravotní rizika
  • více než 50 procent žen má během těhotenství a po něm strie
  • strie mají tendenci postihovat více žen než mužů

Příznaky a symptomy strií

Než se začnou objevovat strie, může pokožka na první pohled působit tence a růžově. Zároveň můžete cítit podráždění a svědění. První známky strií se zpočátku vyvíjejí jako vrásčité, vystouplé pruhy , které mohou být v závislosti na barvě pokožky červené, purpurové, růžové, červenohnědé nebo tmavě hnědé. Pruhy nakonec vyblednou a zploští se a časem mají tendenci měnit barvu na stříbřitou až bílou. Strie mohou být postupně méně nápadné, ale to může trvat i léta.

Proč vznikají strie?

Strie jsou výsledkem napínání pokožky a zároveň nárůstu kortizonu v lidském těle. Kortizon je hormon, který přirozeně produkují nadledvinky. Příliš mnoho tohoto hormonu však může způsobit, že pokožka ztratí svoji pružnost. Strie nejčastěji způsobuje:
  1. Těhotenství – kůže se neustále táhne a natahuje různými způsoby, aby uvolnila místo pro vyvíjející se dítě.
  2. Puberta – rychlý růst typický pro mladé lidi, kteří procházejí pubertou, může vést ke vzniku strií.
  3. Rychlý přírůstek/úbytek hmotnosti – přibírání, případně úběr na váze v krátké době také může způsobit strie.
  4. Zdravotní stav – některé poruchy nadledvinek (například Marfanův syndrom nebo Cushingův syndrom) mohou vést ke snížení elasticity kožní tkáně a ke křehkosti pokožky, což má za následek vznik strií.
  5. Kortikosteroidní krémy, pleťové vody a pilulky – mohou způsobit strie tím, že snižují schopnost pokožky roztahovat se.

Kde vznikají strie?

Bohužel, strie se mohou objevit kdekoli, ale mezi nejčastější oblasti postižené striemi patří:
  • břicho
  • prsa
  • boky
  • zadek
  • stehna
  • slabiny
  • nadloktí

Bílé vs červené strie

Rozdíly v barvě strií naznačují, jak jsou „staré“.
  • Červená, načervenalá, červenohnědá, hnědá, tmavě hnědá nebo fialová barva strií

„Nové“ strie mají tendenci mít tmavší, načervenalý až hnědý nádech a léčí se jednodušeji . Jejich tmavé zbarvení souvisí se skutečností, že pod kůží jsou krevní cévy. Přítomnost fungujících cév umožňuje červeným striím lépe reagovat na léčbu.
  • Světle růžová, bílá nebo stříbrná barva strií

Když se strie zahojí, změní se na světle růžové až bílé. Jak jsme již uvedli, strie se zplošťují a postupně mizí , časem tedy mohou být méně nápadné. Když se dotknete „zralých“ strií nebo po nich přejedete prstem, můžete pocítit mírné prohloubení. Starší bílé strie se léčí obtížněji než nové červené strie . Je to způsobeno tím, že cévy se zúžily, což ztěžuje stimulaci produkce kolagenu. Proces vyblednutí může trvat i několik let, proto je vhodné zvážit estetická ošetření.

Léčba a prevence strií

Namísto otázky Jak se zbavit strií? si raději položme realističtější otázku Jak minimalizovat vzhled strií? Na tuto otázku jsme našli několik odpovědí. Třeba však pamatovat, že tak jako každá jizva, i strie jsou trvalé , ačkoli léčba je může udělat méně nápadnými a také může zmírnit svědění či jiné nepříjemné pocity.

Zároveň je důležité pochopit, že každá léčba nefunguje na každého – a zdá se, že mnohé výrobky nefungují vůbec a jsou spíše marketingovou bublinou, jiné zase dokážou zmírnit první příznaky strií nebo slouží jako prevence jejich vzniku, nikoli léčba. Samozřejmě je třeba myslet i na to, že strie v těhotenství nemůžete léčit čímkoli – je třeba dbát na bezpečnost dítěte. A tak doufáme, že v našem přehledu se snad najde rada a užitečný tip pro každého:
  1. Domácí ošetření

V první řadě se zaměřte na klíčové složky, které mají sílu minimalizovat strie nebo jim procházet, a podle toho si vybírejte produkty. Mezi klíčové složky v boji proti striím patří:
  • Vitamin A – retinoidy můžete sehnat v mnoha volně prodejných formách i v léčivech na předpis. Ve starší studii z roku 1996 vědci identifikovali retinoidy jako pomocné látky při eliminaci strií, ale ještě vyžadují další výzkum. Retinoidy určitě nepoužívejte, pokud jste těhotná nebo kojíte.
  • Kyselina hyaluronová – jí můžete stimulovat produkci kolagenu v pokožce, čímž si udrží zdravý tvar.
  • Kokosový olej – jelikož strie jsou projevem poškození pokožky, kokosový olej díky svým léčivým vlastnostem může pomoci minimalizovat jejich vzhled. Studie na potkanech ukázala, že zkracuje čas potřebný k hojení kožních poranění.
  • Aloe vera – existuje minimum klinických důkazů o Aloe vera pro léčbu strií, ale je všeobecně známo, že je přírodním léčebným prostředkem pro zvlhčení pokožky a to z něj činí ideální domácí lék. Za vyzkoušení nic nedáte ☺.
  • AHA a BHA kyseliny – neboť jemně a účinně uvolňují odumřelé kožní buňky, čili časem je pokožka jemnější a hladší.
  • Kakaové nebo bambucké máslo (zvlhčující složky obecně) – obě zmíněné složky jsou výživné a obsahují vitamín E, který je prospěšný pro zdraví pokožky, ale zázraky od nich nelze očekávat, spíše jsou užitečnou zvlhčující přidanou hodnotou krémů na strie.
  • Centella asiatica – extrakt z této rostliny posiluje kožní buňky, které vytvářejí kolagen a kožní tkáň. Někteří lidé ho používají k hojení ran, ale stále existuje jen málo důkazů, že jeho výtažek v krémech pomáhá vyblednout strie. Je však častou složkou krémů na strie.
Domácí ošetření strií zahrnují tyto postupy a produkty:
  • Masírování pokožky - předpokládá se, že masáž pomáhá zvýšit průtok krve a produkci kolagenu, což může vést k vyblednutí strií. Lepších výsledků můžete dosáhnout, pokud během masáže používáte krémy na strie. Ideální je s masáží začít ještě dříve, než strie vyblednou („dozrají“), tedy dokud jsou nové, tmavě zbarvené.
  • Klíčem je hydratace – abyste dosáhli optimální opravy kožní tkáně, hydratujte pokožku hned v začátcích, když postřehnete, že se vám na kůži objevily strie. Využijte k tomu krémy spolu s oleji, případně sáhněte po krémech na strie, které také obsahují mnoho hydratačních a výživných složek.
  • Exfoliace – použijte kartáček s jemnými štětinami nebo klasický chemický peeling (pro domácí použití) . Díky tomu urychlíte proces tvorby kolagenu, což povede ke zlepšení vzhledu vaší pokožky. Vyberte si pouze jeden druh exfoliace – buď fyzická, nebo chemická – a dopřejte si ji maximálně dvakrát do týdne (podle toho, jak ji bude pokožka se striemi snášet).
  • Kamufláž pomocí samoopalovacího krému – samozřejmě, díky němu se nezbavíte strií, ale když strie vyblednou do mírně stříbřité až bílé barvy, jen těžko barevně splývají se zbytkem pokožky. Proto zejména v létě můžete sáhnout po samoopalovacím krému, který vyrovná barevný tón pleti a sjednotí jej.
  • Pořiďte si krémy na strie - prodávají se bez lékařského předpisu a obsahují kombinace složek, které teoreticky mohou pomoci vyblednout jizvy a zlepšit pružnost pokožky. Nečekejte však zázraky. Sem patří:

Nejpopulárnější krémy a oleje na strie

  • produkt

    Bi-Oil Bi-Oil PurCellin Oil

    Heureka Notino Elnino Vivantis Lookfantastic

    Oblíbený bojovník proti striím Kim Kardashian, je rychle vstřebatelný, vhodný pro těhotné a kojící matky a je nabitý vitamíny A a E a různými oleji, přičemž je cenově dostupný a koupíte jej téměř v každé v drogerii či v lékárně. A abychom nezapomněli, je „ověnčen“ tisíci pozitivními recenzemi.

    Více o produktu
  • produkt

    Elasti-Q Elasti-Q Original tělový krém pro prevenci strií

    Heureka DrMax Pilulka

    Je na bázi minerálního oleje a kromě toho obsahuje pantenol, glycerin, formu vitamínu E, formu kyseliny hyaluronové, extrakt z Centella asiatica a hydrolyzáty elastinu. Právě hydrolyzáty elastinu studia vyhodnotila jako účinné v prevenci strií, takže tento produkt může mít potenciál a je vhodný i pro těhotné a kojící ženy.

    Více o produktu
  • produkt

    Vichy Vichy Action Integrale Vergetures Anti-Strech Cream

    Heureka Notino DrMax

    Obsahuje silikon, vyživující rostlinné oleje a hydroxyprolin. Ten má potenciál podporovat produkci kolagenu, takže v prevenci vzniku strií je také velmi slibný.

    Více o produktu
  • produkt

    Eucerin Eucerin Natural Caring Oil

    Heureka Notino DrMax

    Tělový olej proti striím kombinuje přírodní mandlový, jojobový a slunečnicový olej, takže také může dodat pleti hydrataci a výživu a zlepšit její pružnost, ale žádný zázrak nečekejte.

    Více o produktu
  • produkt

    Weleda Weleda Stretch Mark těhotenský tělový olej na strie

    Heureka Elnino Vivantis

    Těhotenský olej obsahuje mandlový, jojobový olej, olej z pšeničných klíčků a olejový výtažek z arniky a podle výrobce nejlepší výsledky přináší, pokud si jej aplikujete od začátku těhotenství až do tří měsíců po porodu. Stejně jako předchozí olej neobsahuje složky, které by byly prokazatelně účinné v prevenci vzniku strií.

    Více o produktu
  1. Lékařské ošetření

Pokud domácí ošetření a volně dostupné produkty nefungují, existují ještě lékařská ošetření, která vám může předepsat, případně provést dermatolog. Patří sem:
  • Krémy a masti na předpis proti striím – může vám předepsat silnější formy retinoidů, produkty s kyselinou glykolovou, askorbovou nebo s kolagenem pro zlepšení elasticity pokožky.
  • Mikrodermabraze a dermarolování – ty stimulují tvorbu kolagenu a elastinu, čímž může zabránit vzniku strií.
  • Laserová terapie – vnímá se jako jedna z nejefektivnějších možností pro již existující strie, i ty bílé, které jsou „zralejší“. Laser totiž postupně proniká do pokožky a spouští její regeneraci, což stimuluje tkáně kolem strií, aby se hojily rychleji. Vyžaduje však více než jedno sezení, a tedy jde o finančně nákladnější alternativu.
  • Léčba pomocí epidermálních růstových faktorů – ty se použijí z krve pacienta a mohou se aplikovat lokálně nebo injekčně ke stimulaci produkce kolagenu. Samotný růstový faktor funguje nejlépe na nové strie. Máte-li starší strie, je vhodné kombinovat růstové faktory s dermarolováním. Samozřejmě tuto proceduru svěřte do rukou odborníka.
  • Výplně – specifickou kyselinou mléčnou a zředěným hydroxyapatitem vápenatým (což jsou biostimulační výplně, které stimulují kolagen zevnitř jizev) spolu s resurfacingovým laserem nebo s dermarolováním budou vyžadovat více posezení u dermatologa, abyste zpozorovali zásadní zlepšení za méně než dva měsíce při kombinaci těchto výplní, dermarolování a používání topického vitamínu C (například ve formě séra).
  • Radiofrekvence – stimuluje produkci kolagenu nasměrováním energetických vln hluboko do pokožky. Jedná se o nechirurgickou proceduru, přičemž je velmi účinná, je-li kombinována s laserovou terapií nebo s topickými retinoidy.
  • Plastická chirurgie – poslední možnost, pokud jsou ostatní neúspěšné. Jedná se o drahou, ale účinnou možnost, jak natrvalo odstranit bílé strie z vašeho těla. Nesmíme však zapomenout, že chirurgický zákrok může zanechat další jizvy.

Prevence - má vůbec smysl?

Stručná odpověď zní: Možná. Vědci zjistili, že mnohé prostředky, údajně předcházející vzniku strií, ve skutečnosti nefungují. Ve studiích ve vzniku strií nezabránil ani mandlový olej, ani kakaové máslo, olivový olej či vitamín E. Hydratací sice můžete předejít zjizvení pokožky striemi, ale v mnoha případech striím nezabráníte . Zkuste se však držet těchto pravidel:
  • jezte zdravě a vyváženě a pravidelně cvičte, abyste si udrželi váhu (čili předejdete nadměrnému přibírání i hubnutí)
  • v těhotenství se snažte o pomalé a postupné přibírání
  • krémy na strie používejte preventivně v případech, kdy máte vysoké riziko vzniku strií – například již na začátku těhotenství
  • poraďte se se svým lékařem, abyste se ujistili, že léčba, kterou používáte, je bezpečná během těhotenství a kojení

A co opalování?

Dermatologové přízvukují, že opalování strie neodstraní , právě naopak, může je ještě zviditelnit , protože se nedají opálit (čili zůstanou světlé a zbytek pokožky bude tmavý). Zároveň může opalování způsobit poškození pokožky, takže nikdy se nezapomínejte natřít minimálně SPF 30.

Na závěr...

Máme-li si ze všech informací a rad o striích vybrat něco užitečného a zároveň klíčového, což se nám zdá efektivně v boji proti nim – je to určitě prevence . Zároveň si však uvědomujeme, že strie jsou normální, neškodí našemu zdraví , přestože chápeme, že pro mnohé znamenají viditelné stigma... Není nutné je odstraňovat , ale pokud vám je jejich vzhled nepříjemný, poraďte se s dermatologem a zvažte to nejefektivnější řešení. V každém případě dobře zvažte, jestli vám za to stojí vaše peníze, čas a trpělivost. Neboť určitě to nebude snadný boj...
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít