Dermaplaning — top řešení k odstranění chloupků na tváři?

nazov
meno
Katarína
Téma dermaplaningu zpravidla vyvolává bouřlivé diskuse. Přitom je to jednoduchý, levný, rychlý a bezbolestný úkon, se kterým se pojí minimum rizik ao to více benefitů pro vaši pleť. Takže předtím, než někoho odsoudíte, že se zbláznil, přečtěte si tento článek, ve kterém jsou shrnuty názory odborníků i naše redakční zkušenosti. Samozřejmě, holení obličeje není kosmetická nezbytnost a ani není vhodné pro každý typ pleti – jde spíše o kosmetickou „nástavbu“ v péči o pleť – něco, co vás v mnoha směrech může příjemně překvapit.

Co je dermaplaning?

Dermaplaning je kosmetický zákrok, který zahrnuje oholení obličeje holicím hřebínkem nebo skalpelem (pokud se svěříte do rukou odborníka), aby se odstranila horní vrstva pokožky a malé chloupky – tzv. broskvové chmýří. Tradičně se tento zákrok provádí u odborníka, ale různé druhy břitů se dají koupit i přes internet (v kamenných drogeriích na Slovensku se už bohužel nedají sehnat).
Co je důležité, dermaplaning jako efektivní exfoliační styl ošetření uznávají i dermatologové , ale doporučují svěřit se do rukou certifikovaného odborníka. Pokud se rozhodnete vyzkoušet dermaplaning doma, dermatologové radí sáhnout po bezpečnějších hřebíncích na holení nebo po klasických žiletkách, ale vždy se ujistěte, že nepoužijete tentýž holicí nástroj vícekrát.

Z vlastní zkušenosti: Jaké jsou výhody dermaplaningu?

  • jde o nejsnazší způsob odstranění nechtěných chloupků na tváři (někteří z nás je totiž mají výraznější než jiní a jejich vzhled nás vyrušuje)
  • benefitem je, že jde o typ fyzické exfoliace , kdy spolu s chloupky zbavíte pokožku nahromaděných odumřelých kožních buněk , čili ve výsledku je zářivější a vypadá zdravěji
  • stejně jako jiné druhy exfoliace, i tento odstraní všechny bariéry, které brání průniku vaší péče o pleť do ní – tedy produkty se po ošetření lépe vstřebají , a tedy fungují efektivněji
  • dermaplaning je skvělý doplněk pro každého, kdo už pravidelně exfoliuje
  • po dermaplaningu je pleť hladší, mladistvější a jasnější , broskvové chloupky jsou pryč (samozřejmě, dokud znovu nevyrostou ☺)
  • oholení výrazných chloupků na tváři může dodat ženě sebevědomí (já jsem dlouhodobě řešila viditelné tmavé chloupky nad horním rtem, teď je mám pod kontrolou ☺)
  • odborníci se shodují, že dermaplaning dokáže odstranit jizvy po akné a nerovnoměrné skvrny na pokožce (zatím se holení obličeje věnuji jen krátce, ale vidím, že jedna výrazná červená jizva postupně mizí, za což jistě vděčím kombinaci holení a Skinorenu s kyselinou azelaovou, který natírám skoro každý večer)
  • tím, že je pokožka po dermaplaningu hladší, vytváří se ideální základ pro rovnoměrné nanášení make-upu (ze zkušenosti potvrzuji, že make-up na tváři nikdy „neseděl“ lépe!)

Pro koho je dermaplaning vhodný a pro koho ne?

Dermaplaning je vhodný pro :
  • ty, kteří řeší nechtěné chloupky na tváři
  • ty, kteří chtějí vyzkoušet alternativní způsob, jak snadno obnovit povrch pokožky
  • těch, které trápí jizvy po akné nebo pigmentové skvrny
  • ty, kteří mají suchou, mdlou a matnou pleť, pleť poškozenou od slunce a jemné vrásky
Dermaplaning není vhodný pro :
  • ty, kteří trpí akné, protože čepel by mohla poškrábat pupínek a rozšířit zánět po tváři
  • ty, které trápí herpes
  • těch, kteří mají velmi citlivou a reaktivní pokožku as ní spojená onemocnění pokožky – rozaceu nebo keratózu pilaris a další.
  • ti, kteří trpí rakovinou kůže, úpalem, aktivní infekcí kůže, cukrovkou a pozor by si měli dávat i těhotné ženy

Mýty o holení tváře

Jak jsem již uvedla v úvodu, existuje řada dezinformací v souvislosti s holením obličeje, které vytvářejí předsudky, které chceme vyvrátit. Vybrali jsme 5 nejběžnějších mýtů:
  1. Vaše broskvové chloupky budou po holení ještě tmavší a tlustší
Pravda je , že není možné, aby chloupky narostly hustěji jen proto, že jste se oholili. Možná po oholení máte pocit, že tupý okraj chloupků (tmavá tečka, která po holení zůstane) je hrubší ve srovnání se zúženým okrajem vzrostlého chloupku. No není tomu tak. Odstranění chloupků na tváři či na jakémkoli místě na těle nemá žádný výrazný vliv na jejich vnímanou tloušťku.

Moje zkušenost: Já si holím tvář už přes měsíc a ani náhodou nezarůstám jako chlap :D Vždy se po pár dnech změním na broskev a tehdy vím, že je čas znovu sáhnout po holicím hřebínku. Rostou mi však stejné chloupky jako předtím.
  1. Holení obličeje je bolestivé. Pro většinu lidí je to téměř bezbolestné – podobně jako při holení jiných částí těla však může dojít k podráždění, které může doprovázet bolest.
Pravda je , že v porovnání s jinými metodami odstraňování chloupků (např. s voskováním) pocítíte spíše jemné lechtání nebo škrábání, ne bolest.

Moje zkušenost: Přiznám se, že první holení bylo přesně takové jako první holení nohou, na které nikdy nezapomenu. Trvalo to pětkrát déle, než když už máte v tomto úkonu praxi ☺. Dbala jsem na to, abych si tvář holila ve správném úhlu ak žádnému zranění zatím nepřišlo.
  1. Holení tváře mi způsobí akné. Jak jsme již uvedli, dermaplaning není vhodný pro lidi s akné ani pro ty, kteří si akné léčí.
Pravda je , že pokud se dermaplaning používá jako preventivní opatření vzniku akné, je velmi účinný. Tím, že odstraňuje odumřelou pokožku na povrchu obličeje, zabraňuje, aby do pórů vnikly nežádoucí bakterie, které způsobují infekci a vedou k akné.

Moje zkušenost: Mám problematickou pleť se sklonem k rozacei, což není příliš ideální „kombo“ pro dermaplaning, ale holení vnímám jako prevenci vzniku akné, které mám pod kontrolou. Rozacea je také v normě. Pokud se mi přece jen vytvoří nějaký pupínek, při holení ho obejdu. Nebo si holení nechávám na jiný den, pokud je pupínků víc.
  1. Tmavší pokožka se nesmí holit. Další mýtus, který je třeba vyvrátit.
Pravda je , že dermaplaning je naprosto bezpečný pro všechny barvy a odstíny pokožky.
  1. Jedná se o časově náročné ošetření. Toto je subjektivní fáma.
Pravda je , že procedura dermaplaningu u odborníka trvá do 30 minut, což není příliš dlouho na to, že výsledky obvykle trvají až 4 týdny. Pokud si obličej oholíte doma, zabere vám to asi 2 minuty a opakovat jej můžete jednou či dvakrát týdně.

Moje zkušenost: Jak už jsem psala, první holení trvalo asi 10 minut, od té doby jsem čas holení „sekala“ přibližně na 2 minuty.

Jak si holit tvář doma?

Dermatologové uvádějí, že pokud jde o domácí holení obličeje, máte tyto možnosti:
  1. buď si vyberete klasický ženský holicí strojek , který koupíte v drogerii a kterým si holíte například i nohy nebo podpaží (samozřejmě, nepoužijte tentýž, který jste použili na nohy ☺)
  2. nebo si koupíte holicí hřebínek , který na zahraničních e-shopech najdete i pod názvem „facial razor“ nebo „eyebrow shaper“ (neboť obvykle jde o hřebínek, který tvaruje obočí, ale používá se i na holení obličeje) – tyto hřebínky mají obvykle zahnuté rukojeti, díky čemuž dosáhnete nejbezpečnějších a nejlepších výsledků při holení
A pak se můžete pustit do holení obličeje . Každý má jiný způsob holení, mně vyhovuje tento:
  1. Holím se zásadně ráno , hned když vstanu, ještě před umytím obličeje. Moje pokožka není úplně suchá, neboť na ní ještě zůstaly zbytky z večerní rutiny. Takhle mi to vyhovuje a viděla jsem to i ve videích jiných beauty blogerek.
  2. Potom se snažím napnout pokožku na těch místech, kde jdu s holicím hřebínkem – neboli jazykem si vytvářím napnutí pokožky, aby mi holení šlo snáze.
  3. Já se pohybuji zdola nahoru , tedy proti směru růstu chloupků , přibližně ve 45-stupňovém úhlu k pokožce. Přestože bychom se měli holit ve směru růstu chloupků, buďme upřímní, kdo z nás to tak dělá?! :D
  4. Já s holením začínám na bradě , odtud přejdu nad horní ret, pak na pravou čelist a odtud na pravé tváře směrem k nosu. Následně si oholím levou čelist a levé tváře směrem k nosu. Jak jsem již uvedla v bodě 2), vždy se snažím napínat pokožku zevnitř jazykem (kde to lze ☺).
  5. Nakonec se dostanu na spánky, čelo a vždy si oholím (ale velmi opatrně!) i prostor mezi obočím nad kořenem nosu. Vynechávám linii vlasů, víčka a nos .
  6. Při celém holení vyvíjím jen velmi maličký tlak na pokožku – vždy si uvědomuji, že odstraňuji pouze jemné chloupky a exfoliuji pouze svrchní vrstvu pokožky. Díky tomu se zatím úspěšně vyhýbám podráždění nebo zarudnutí. Přestože...
  7. Po holení určitě nedoporučuji aplikovat na obličej sérum s čistým vitamínem C (já mám to od Geek & Gorgeous ) – mně to při prvním způsobilo menší podráždění a zarudnutí. Po chvíli to prošlo, ale nebylo to příjemné.
  8. Naopak, doporučuji zaměřit se na hydrataci a zklidnění pokožky . Přestože máte po holení pokožku jemnou jako zadeček dítěte, následná péče o pleť je klíčová. Mně vždy pomohou tyto produkty:
    • produkt

      Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Stress Less 0.2% Beta-Glucan and 0.3% Madecassoside Serum

      Avel Geek&Gorgeous

      Skvělé sérum!!! Už mám druhé balení, utrácí se mi velmi rychle. Perfektně zklidňuje pleť, je lehounké a okamžitě se vstřebá do pleti. Mám pocit, že i díky němu se zlepšuje stav mé rozacei. Po oholení je to opravdu mé uklidňující číslo 1.

      Více o produktu
    • produkt

      Isntree Isntree Hyaluronic Acid Toner

      Dermatologové doporučují po holení pečlivě hydratovat pleť, proto vždy vsadím na tento toner s různými molekulovými velikostmi kyseliny hyaluronové as dalšími uklidňujícími složkami a rostlinnými extrakty. Bez okolků jej řadím mezi nejhydratačnější tonery, jaké jsem kdy používala, vhodné pro všechny typy pleti.

      Více o produktu
    • produkt

      ILLIYOON ILLIYOON Ceramide Ato Concentrate Cream

      YesStyle

      Moje krémová stálice. Mám už asi třetí balení a myslím, že tato láska bude trvat věčně. Tento krém je nabitý hydratačními a výživnými složkami, především ceramidy a zajímavými korejskými rostlinnými extrakty, a myslím si, že by mohl vyhovovat všem typům pleti. Moje je spíše mastná a neumí si bez něj představit ani jeden den ☺.

      Více o produktu
  9. Nezapomeňte na SPF! Tak jako po jakémkoli jiném typu exfoliace, i po holení je pokožka obzvláště citlivá na slunce, takže na krém s ochranným faktorem určitě nezapomeňte.

Kde si můžete koupit holicí nástroje?

V minulosti se holící hřebínky daly koupit v dm drogerii, v současnosti si je umíte koupit pouze přes internet . Já mám mé holící hřebínky z hongkongského e-shopu YesStyle. Koupit se však dají i na českých e-shopech, například na Notině.
Ardell Brow Trim and Shape : Ořezávač chloupků na obočí a obličej. Balení obsahuje 3 hřebínky a cena je přes 6 eur. Britva je vhodná také na krk, paže a oblast bikin. Lehce a rychle seřezává jemné chloupky a design a tvar břitvy a rukojeti chrání pokožku před poraněním či podrážděním.
Wilkinson Sword Beauty Eyebrow Shaper: Britvy na obočí a obličej slouží k odstranění jemných chloupků a ochranné prvky na čepeli zajišťují bezpečnou manipulaci. Mají praktickou velikost, praktický tvar a nechybí ani krytky, díky kterým můžete břitvu použít kdekoli. Cena je nižší než u předchozího ořezávače – 3 kusy v balení stojí přes 3 eur.
Shiseido Prepare Facial Razor : Značka Shiseidopatří mezi průkopnickou v oblasti východní estetiky a péče o pleť. Kvalita se překlenula i do holicích hřebínků, které jsou odolné vůči rzi a zajišťují pohodlné oholení obličeje a obočí. Ergonomický design umožňuje pevné uchopení a bezpečné a hladké oholení. Navíc, tyto holící hřebínky mají delší životnost (je třeba je však pečlivě dezinfikovat po každém použití). Cena je kolem 5 eur.

Jak často je třeba si holit tvář?

Svěříte-li se do rukou odborníka, výsledek vám vydrží přibližně 3 až 4 týdny. Samozřejmě, ani při domácím holení to raději nepřehánějte (hlavně na začátku). Já nemám nějaký přesný časový harmonogram, spíše se řídím tím, co vidím na tváři. Vychází to tak, že si obličej oholím přibližně jednou za 7 dní.

Důležitý dovětek na závěr(!)

Doufáme, že pokud jste si doposud svých chloupků vůbec nevšímali, tak po přečtení tohoto článku nebudete trpět komplexem a pocitem, že teď si je už musíte začít holit... To určitě není cílem tohoto článku. Chloupky na těle nás přece udržují v teple a poskytují pokožce další vrstvu ochrany. Nejsou něčím nepatřičným a nevhodným.

Jemné chloupky však někteří lidé mají tlustší a viditelnější než ostatní a podle toho, jak se s nimi cítí, je mohou, ale nemusí odstranit . Pokud se po zvážení všech možností rozhodnete zkusit tuto proceduru, věřte, že její efekt si vás získá ☺.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít