Pigmentové skvrny na rukou: Existuje způsob, jak se jich nadobro zbavit?

nazov
meno
Katarína
Všimli jste si na zádech rukou fleky, které vám dělají starosti? Možná se právě díváte na to, co je známé jako stařecké skvrny. Nepřekročili jste ani třicítku? Bohužel nemusíte mít ani starší věk, aby vás tento problém obešel… Fleky se totiž začínají rozvíjet už v raném věku, ale nejčastěji je zpozorujete ve středním věku nebo v pozdější dospělosti, zvláště pokud trávíte hodně času na slunci. V článku se dozvíte vše, co byste měli vědět o flecích na rukou, včetně toho, proč vznikají, jaké jsou možné rizikové faktory a jak je lze odstranit.

Proč vznikají pigmentové skvrny na rukou?

Stařecké skvrny se na rukou obvykle vyskytují v důsledku nadměrné produkce melaninu nebo kožního pigmentu. Odborníci přesně nevědí, proč stařecké skvrny vznikají, ale někteří lidé mají na ně dědičnou predispozici . Jinými slovy, můžete mít vyšší šanci na výskyt stařeckých skvrn, pokud se vyskytují ve vaší rodině.

Mezi další možné příčiny patří stárnutí pokožky, vystavení pokožky ultrafialovému (UV) záření , například ze solárií nebo slunce . To je jeden z důvodů, proč se stařecké skvrny s největší pravděpodobností objeví na oblastech pokožky, které jsou nejvíce vystaveny slunci:
  • tvář
  • hřbety rukou
  • ramena
  • horní část zad
  • předloktí
Věděli jste, že? Existuje výzkum o tom, že ultrafialové záření použité v UV lampách pro gelovou manikúru zvyšuje výskyt rakoviny na rukou a nehtech. Přestože se jedná o malé riziko, je možné, že časem budou přibývat nové studie, které se budou této problematice věnovat, a přinesou další výsledky. Nezapomeňte před návštěvou manikúry na SPF 50 na ruce, případně si pořiďte ochranné rukavice proti UV záření. Nebo se této „zálibě“ zcela vyhněte.

Kdo je nejvíce ohrožen vznikem pigmentových skvrn na rukou?

  • lidé starší 40 let
  • lidé se světlou pletí
  • lidé s anamnézou častého slunění
  • lidé, kteří v minulosti často navštěvovali solária

Jaké jsou příznaky pigmentových skvrn na rukou?

Mezi hlavní příznaky, které charakterizují fleky na rukou, patří:
  • Barva : obvykle mají barevné odstíny od světle hnědé až po černou. Nejčastěji jsou hnědé fleky na kůži nebo bílé skvrny na rukou. Po čase na slunci mohou ještě ztmavnout.
  • Textura: mají stejnou strukturu jako zbytek pokožky, na dotek jsou ploché a nezpůsobují žádnou bolest.
  • Velikost : stařecké skvrny mohou mít různé velikosti – od velmi malé pihy až po fleky přibližně ve velikosti poloviny palce (13 milimetrů).
  • Seskupování : mohou se objevit samostatně nebo být seskupeny, a proto mohou působit nápadněji.
  • Tvar : obvykle jsou kulaté nebo oválné s velmi zřetelnými okraji.

6 způsobů, jak se zbavit pigmentových skvrn na rukou

Na úvod je třeba si uvědomit, že stařecké fleky na rukou nezpůsobují žádné zdravotní problémy, takže jejich léčba obvykle není nutná . No pokud je chcete odstranit pro jejich vzhled, možnosti léčby jsou následující:
  1. Volně prodejné zesvětlující krémy a séra

Pokud doufáte v něco, díky čemuž budou vaše ruce vypadat, jako byste je ponořili do fontány mládí, v krémech či sérách to nenajdete. Volně prodejné produkty vás totiž úplně nezbaví fleků na rukou. Některé krémy a séra však mohou zesvětlit hlavně ty skvrny, které se zachytí brzy a ještě se u nich nevyvinula hluboká pigmentace. Při výběru volně prodejných produktů se zaměřte na tyto složky:
  • kyselina glykolová (nebo obecně na AHA kyseliny)
  • kyselina kojová
  • niacinamid
  • vitamín C
  • kyselina azelaová
  • resorcinol
  • extrakt z lékořice
  1. Krémy na předpis

Přestože „nezničí“ každou tmavou pigmentovou skvrnu , léčba na předpis může stařecké skvrny zesvětlit účinněji než volně prodejné produkty . Dermatolog může předepsat léčbu v podobě lokálního krému, který může zesvětlit, exfoliovat, případně redukovat záněty na pokožce rukou. Často se jedná o produkty s hydrochinonem, s kyselinou azelaovou, případně se silnějšími koncentracemi retinoidů.
  1. Intenzivní pulzní světlo (IPL)

Jedná se o nejjednodušší a nejefektivnější řešení stařeckých skvrn – ničí pigment, což způsobí, že skvrna asi po týdnu ztmavne a odlupuje se. Jde o téměř bezbolestnou proceduru, ale k dosažení lepších výsledků jsou zapotřebí až čtyři sezení.
  1. Kryoterapie

Nejlepší volba pro jednotlivé stařecké skvrny nebo malé shluky . Používá se při ní tekutý dusík, který zamrzne a zničí buňky tvořící pigment, díky čemuž skvrny zmizí. Když se pokožka začne hojit, může se zdát, že pigmentové skvrny jsou zesvětleny, ale často je třeba více ošetření.
  1. Chemický peeling

Ideálně aplikovaná dermatologem, který jí exfoliuje vnější vrstvu pokožky. Když se tato vrstva pokožky odloupí, vytvoří se nová, zdravější vrstva . Hloubka a frekvence těchto peelingů se může lišit v závislosti na závažnosti fleků na rukou a typu použité kyseliny.
  1. Laserové ošetření

Některé druhy laserových ošetření mohou účinně cílit na pigmentové skvrny na rukou. Jednou z nich je tzn. PicoWay, která využívá ultrakrátké pulzy k rozkladu melaninového pigmentu na drobné částečky. Pigment je pak tělem přirozeně vyloučen. Lasery však s sebou mohou nést riziko pozánětlivé hyperpigmentace – ztmavnutí nebo zesvětlení pokožky – takže si musíte dát ještě větší pozor na pobyt mimo slunce a používání opalovacích krémů po ošetření.
  1. Dermabraze/Mikrodermabraze

Jedná se o obrušování vnější vrstvy pokožky, takže na jejím místě může narůst nová kůže . Úplné zhojení však může trvat i tři měsíce. U mikrodermabraze je čas na zotavení kratší.

Existuje prevence?

Samozřejmě :-) Abyste se vyhnuli vzniku stařeckých skvrn a zároveň nových skvrn po ošetření, postupujte podle těchto rad:
  • Vyhýbejte se slunci mezi 10.00 a 14.00 (v létě do 16.00). Jelikož sluneční paprsky jsou v tomto časovém rozmezí nejintenzivnější, zkuste exteriérové aktivity naplánovat na jinou část dne.
  • Používejte opalovací krém. Ano, natírejte si jím i hřbety rukou . Naneste jej v dostatečném množství a aplikujte každé dvě hodiny – nebo častěji, pokud plavete nebo se potíte.
  • Zakryjte se. K ochraně před sluncem noste hustě tkané oblečení, které zakrývá ruce a nohy, klobouk se širokým okrajem, které ochrání pokožku před sluncem (samozřejmě spolu s SPF).
Ačkoli stařecké skvrny představují neškodné změny na kůži, které nezpůsobují bolest, v některých případech jejich vzhled může způsobit emocionální utrpení nebo dokonce obavy z rakoviny kůže . Pokud jste si všimli nějaké změny na svých pigmentových skvrnách na rukou nebo je chcete zkusit zesvětlit či odstranit, nejlépe vám poradí dermatolog, který může skvrny prozkoumat a poskytnout vám cenné rady a konkrétní tipy k léčbě.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít