Psoriáza (lupénka) ve vlasech: Jaké jsou její příznaky a jak ji udržet pod kontrolou?

nazov
meno
Katarína
Pokud máte co do činění s psoriázou, vězte, že v tom nejste sami. Podle nadace pro psoriázu trpí tímto stavem více než 125 milionů lidí na celém světě . A to je opravdu hodně! Další špatnou zprávou je fakt, že se jedná o chronický stav, na který není znám žádný lék. Pokud už jednou máte psoriázu, je to boj na celý život. Naštěstí existuje několik způsobů, jak můžete psoriázu léčit, zvládnout její symptomy a udržet vzplanutí na uzdě. V článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o psoriáze ve vlasech.

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronický stav pokožky s příznaky, které se mohou občas zhoršit a poté zlepšit. Stejně jako u jiných chronických onemocnění kůže, nevíme, co psoriázu způsobuje. Jedná se o autoimunitní onemocnění – lékaři se domnívají, že psoriázu vyvolává nadměrně aktivní imunitní systém, který může způsobit, že kožní buňky rostou příliš rychle a vytvářejí se skvrny.
 


Skrevny na zátylku nebe za ušima často silně svědí

Pozitivní zprávou je, že psoriázu na hlavě nemůžete dostat od jiné osoby. Existuje však větší pravděpodobnost, že budete mít psoriázu, pokud se vyskytuje ve vaší rodině, protože má genetický základ . Pokud ji mají oba rodiče, jejich dítě má alespoň 50% šanci, že se u něj onemocnění rozvine takové.

Psoriáza se může objevit v jakémkoli věku

Zatímco psoriáza se může vyskytnout v jakémkoli věku, průměrný věk nástupu většinou připadá na dvě různá období života:
 • ve věku od 15 do 35 let
 • ve věku od 55 do 60 let
 • ačkoli je to velmi vzácné, asi 10 až 15 % případů psoriázy se vyskytuje i před dosažením věku 10 let

Psoriáza u dětí

 • buď se může vyskytnout tzv. plaková psoriáza (ve formě červených suchých skvrn zejména na kolenou, loktech, dolní části zad a ve vlasech)
 • nebe se může vyskytnout tzv. kapkovitá psoriáza (projevuje se malými červenými tečkami na trupu, zádech, rukou a nohou), kterou nejčastěji spustí streptokoková infekci. U mnoha dětí, které dostanou tento typ psoriázy, se později rozvine plaková psoriáza.


Psoriáza na dětské pokožce hlavy

Přestože psoriázu může mít kdokoli, výzkumy ukázaly, že nejběžnější je na bělošské kůži, nejčastěji se vyskytuje ve věku od 15 do 25 let a je častější u žen . Některé zdroje uvádí, že u žen může být i méně závažná než u mužů, ale je spojena s vyšším rizikem zhoršení kvality jejich života v porovnání s muži. Kromě toho ženy s psoriázou mají větší pravděpodobnost deprese než muži.

Příznaky psoriázy ve vlasech

Mírná psoriáza může zahrnovat jen jemné šupinky, dokonce v některých případech příznaky psoriázy napodobují lupy. Příznaky středně těžké až těžké psoriázy ve vlasech zahrnují:
 • šupinaté, červené nebo fialové hrbolaté skvrny
 • stříbrnobílé nebo šedé šupiny
 • odlupování kůže podobné lupům
 • suchou pokožku hlavy
 • svědění
 • nepohodlí, pálení nebo bolestivost
 • krvácení nebo dočasné vypadávání vlasů v důsledku odstraňování plaků na pokožce hlavy

Jak vypadá psoriáza ve vlasech?

Na různých odstínech pleti může psoriáza vypadat jinak. Máte-li světlou až středně světlou pleť , příznaky psoriázy se projevují jako vyvýšené, načervenalé nebo lososově zbarvené skvrny s bílými šupinami. Na tmavší pokožce mohou být skvrny fialové a šupiny šedé. Může se jednat o jednu skvrnu nebo shluk skvrn a dokonce mohou pokrývat celou pokožku hlavy. Psoriáza se může rozšířit i na:
 • krk
 • uši
 • čelo
 • jiné části obličeje, dokonce i celého těla
 • kožní záhyby – tehdy se jedná o tzv. inverzní psoriázu
Psoriáza na krku, čele, lokti a za ušima

Léčba psoriázy ve vlasech

Navzdory širokému spektru dostupných možností léčby psoriáza na hlavě zůstává těžkou léčebnou oblastí . Přítomnost vlasů ovlivňuje nejen aplikaci a pronikání léků do postižených oblastí, ale silně ovlivňuje také osobní přístup k léčbě.

Pacienti si běžně stěžují na mastný účinek léků v této oblasti a na potíže s odstraňováním produktů z vlasů. V současné době se lokální léky doporučují jako první linie léčby při mírné až středně závažné psoriáze , ale mohou se použít i souběžně s fototerapií, se systémovou nebo biologickou terapií při středně závažné až závažné psoriáze .

Topické kortikosteroidy jsou zlatým standardem pro léčbu psoriázy pokožky hlavy. Důležité je, že v posledních letech na trh bylo uvedeno množství nových formulací (např. pěny, šampony a spreje), které zlepšují kosmetickou přijatelnost a přilnavost. V závažných nebo těžkopádných případech by měla být zvážena systémová léčba.
 


Psoriáza na vlasové pokožce

Pokud bychom měli shrnout možnosti léčby psoriázy ve vlasech, tvoří ji:
 1. Lokální léčba
 2. Systémová a biologická léčba
 3. Fototerapeutické ošetření

1. Lokální léčba

- jedná se o ošetření, které použijete přímo na pokožku hlavy
- patří sem šampony, gely, krémy, mléka, pěny, oleje, masti či mýdla
- některé jsou volně prodejné, silněji vyžadují lékařský předpis
- volně prodejné produkty pro léčbu psoriázy často obsahují tyto složky:
 • kyselina salicylová – peelingový prostředek dostupný ve volně prodejných šamponech a mýdlech; dokáže změkčit šupiny a usnadňuje jejich odstranění
 • černoúhelný dehet – dostupný v šamponech, krémech, gelech, mastích, pěnách a mýdlech; může pomoci zpomalit růst kůže, snížit zánět, svědění a šupinatění

- produkty na předpis od dermatologa k léčbě psoriázy na hlavě mohou obsahovat i dvě výše zmíněné složky, ale také jiné, silnější složky:
 • antimikrobiální složky , které léčí bakteriální nebo kvasinkové infekci související s psoriázou pokožky hlavy
 • topické kortikosteroidy – jsou silné a velmi účinné v léčbě těžších stavů psoriázy na hlavě, ale mají i několik vedlejších účinků
 • kalcipotriol (silný derivát vitamínu D) – na rozdíl od kortikosteroidů nezpůsobuje oslabení kožní bariéry a je výborný při redukci odlupování a svědění pokožky hlavy v důsledku psoriázy
 • kalcipotriol + betamethason-dipropionát (derivát vitaminu D v kombinaci se silným kortikosteroidem) – spolu jsou tyto dvě složky účinnější a mají rychlejší nástup účinku, než když se používají zvlášť; ukázalo se, že ve formě pěny jde o bezpečný produkt k léčbě psoriázy.
 • lokální retinoidy – například tazaroten (který však na Slovensku není dostupný)
 • antralin – jeden z nejstarších léků používaný v léčbě psoriázy ve formě krému – tato léčba však již byla nahrazena novými, kosmeticky přitažlivějšími možnostmi
Aby tyto kúry fungovaly, musí se aplikovat na pokožku hlavy , ne jen na vlasy. Postupujte přesně podle pokynů, dokud se vaše pokožka nezhojí, což může trvat 8 nebo více týdnů. Když se vaše psoriáza zmírní, můžete pomoci zabránit jejímu návratu pravidelným mytím pokožky hlavy dvakrát týdně šamponem, který obsahuje uhelný dehet nebo jiné výše zmíněné složky.

2. Systémová a biologická léčba

- pokud lokální léčba není účinná, jsou k dispozici perorální systémové léky a biologické infuze nebo injekce
- používají se při středně závažné až závažné psoriáze na hlavě
- systémová a biologická léčba zpomaluje růst kožních buněk nebo zmírňuje zánět
- perorální léky na Slovensku zahrnují například:
 • Neotigason – který obsahuje retinoid acitretin k léčbě psoriázy
 • Otezla – který obsahuje imunosupresivum apremilast, které snižuje zánět
 • perorální nebo injekčně podávané kortikosteroidy
 • Sandimmun – který obsahuje imunosupresivum cyklosporin, které snižuje funkci imunitního systému, což pomáhá snižovat zánět způsobený psoriázou
 • Rinvoq – který obsahuje imunosupresivum upacitinib
Jelikož tyto léky mohou způsobit vážné nežádoucí účinky včetně poškození jater, vyžadují přísný lékařský dohled. Je také důležité vědět, že perorální vitamínové deriváty se liší od systémové perorální léčby na předpis – systémová léčba je účinnější než vitamínové doplňky při závažnějších formách psoriázy.

Nejnovější třída léků schválených FDA se nazývá biologická léčba . Tyto léky, které dostanete injekcí nebo infuzí, mohou zabránit tomu, aby vaše pokožka vytvářela příliš mnoho buněk. Podle Americké akademie dermatologie může fungovat až 11 biologických léků, na Slovensku jsou schváleny například tyto druhy biologické léčby:
 • Humira – injekční roztok (k podání infuzí) s účinnou látkou adalimumab
 • Enbrel – injekční pero s účinnou látkou etanercept
 • Zessly – injekční roztok (k podávání přes infuzi) s účinnou látkou infliximab

3. Fototerapeutická ošetření

Fototerapie není pro pokožku hlavy v léčbě psoriázy naprosto praktická hlavně kvůli vlasům, které zavazují. V současnosti již existují zlepšení ve formě hřebenu, který lze použít k tak, aby ošetřil celou pokožku hlavy. Fototerapie využívá ultrafialové světlo (UV), které pomáhá léčit skvrny psoriázy na pokožce hlavy, zvláště pokud jiné léčby nefungují. Lékař může používat UVA nebo UVB paprsky v různých nastaveních. Nezapomeňte si s ním promluvit o riziku UV záření ao tom, jak chránit svoji pokožku.

Laserové ošetření k léčbě psoriázy na hlavě je kvůli vlasům také výzvou. Profesionál - lékař však dokáže soustředit světlo vysoké intenzity na postižená místa a vyhnout se okolní zdravé kůži.

Komplikace související s psoriázou ve vlasech

Psoriáza na hlavě může způsobit různé komplikace:
 • krvácení – psoriáza ve vlasech může způsobit svědění a nepohodlí. Poškrábáním nebo odstraněním šupin může dojít až ke krvácení.
 • otok lymfatických uzlin
 • ztrátu vlasů – samotná psoriáza na pokožce hlavy nezpůsobuje vypadávání vlasů , ale velké škrábání šupinatých skvrn, drsné zacházení a stres, který je spojen s tímto stavem, mohou vést k dočasnému vypadávání vlasů, případně k alopeci. Přestože se tato situace dá zvládnout vhodnou léčbou, stále více důkazů spojuje alopeci s jizvami s chronickými a recidivujícími epizodami psoriázy .
Při přetrvávajících komplikacích, které vám znekvalitňují život, určitě vyhledejte odbornou pomoc , dermatologa, se kterým můžete přijít na způsoby, jak se vyhnout vypadávání vlasů, pokud máte psoriázu na hlavě. Je možné, že se budete muset vyvarovat různých úprav vlasů (barvení, trvalé) nebo změnit léčbu psoriázy na pokožce hlavy. Vždy mějte na paměti, že vlasy vám časem opět dorostou.

Jak omezit vzplanutí psoriázy ve vlasech?

Někteří lidé mají vzplanutí psoriázy neustále, zatímco jiní jen jednou za několik let. Když se vyskytnou vzplanutí psoriázy na hlavě, mohou trvat dny, týdny, dokonce i déle. Nejlepším plánem „útoku“ je pokusit se udržet vzplanutí psoriázy co nejvíce na uzdě . Jak se říká, nejlepší útok je obrana.

Je mnoho aspektů, které mohou vyvolat vzplanutí psoriázy – do značné míry závisí na jednotlivci. Určení toho, jaké jsou vaše konkrétní spouštěče, je prvořadé. Může jít například o:
 • drastickou změnu teploty
 • těsné oblečení
 • některé dráždivé složky péče o pleť a vlasy
 • drsné tkaniny (často jde o vlnu nebo akryl – které nosíte zejména v zimě – proto má psoriáza tendenci mít horší průběh právě v chladnějších a sušších měsících)
 • životní styl a návyky
 • špatnou stravu
 • stres – přišlo se dokonce na to, že nárůst případů psoriázy během pandemie COVID-19 se připisuje právě zvýšenému stresu

Seboreická dermatitida vs psoriáza ve vlasech – jaký je rozdíl?

Nejlépe vám na otázku, zda máte psoriázu ve vlasech nebo seboreickou dermatitidu, případně obojí – odpoví dermatolog při pohledu na vaši pokožku hlavy. Mají velmi podobné příznaky, ale i několik odlišností. Porovnejte příznaky :

Psoriáza na hlavě
 • zanícená kůže pokrytá šupinami nebo mastnými kůrovitými skvrnami zvanými plaky
 • skvrny, které mohou přesahovat linii vlasů nebo se mohou objevit i na jiných částech těla
 • svědění
 • jde o chronické onemocnění spojené se zánětem v celém těle
Seboreická dermatitida na hlavě
 • zanícená kůže pokrytá šupinami nebo strupy
 • lupy na pokožce hlavy i ve vlasech
 • svědění
 • je zapříčiněna různými druhy kvasinek

Co pomáhá při psoriáze ve vlasech a co ne?

Ke zmírnění svědění při psoriáze pomáhají následující rady:
 • po umytí šamponem použijte kondicionér
 • omezte hořké nástroje na úpravu vlasů, respektive si fénujte hlavu vlažným vzduchem, ne hořkým
 • na svědící místa používejte vlhké ručníky, studené zábaly nebo studenou vodu
Pomoci při léčbě psoriázy také může:
 • dodržování léčebného plánu – pacienti, kteří jsou v léčbě trpěliví a konzistentní, jen zřídka musí dlouho snášet těžkou psoriázu na hlavě. Pokud léčba přestane fungovat nebo zpozorujete komplikace, poraďte se se svým lékařem.
 • klíčová je hydratace , která může zlepšit symptomy – zejména svědění a šupinatost
 • podpůrné skupiny pro psoriázu (například na sociálních sítích) mohou také nabídnout cenné tipy, které pomůžou v lepším fungování lékařské léčby a mohou zmírnit stres a smutek, který psoriáza způsobuje

Při léčbě psoriázy je třeba si dát pozor na tyto věci

 • že rizikovým faktorem psoriázy je i obezita
 • pozor na peelingy , které mohou poškodit pokožku a způsobit další vzplanutí.
 • psoriáza na hlavě je jiná než běžné lupy – skvrny si není třeba škrábat ani odlupovat , neboť stav psoriázy ještě zhoršíte
 • psoriáza na hlavě může také ztížit česání nebo kartáčování vlasů , proto buďte opatrní, abyste si nepodráždili pokožku hlavy – k jemnému odstranění šupin použijte hřeben a před každým použitím jí dezinfikujte, abyste zabránili infekci
 • psoriázu může zhoršit i strava – obvykle jde o:
  • červené maso a mléčné výrobky – neboť obsahují kyselinu arachidonovou , která může hrát roli při vytváření psoriatických lézí
  • lepek – neboť studie dokázaly, že lidé s psoriázou mají zvýšené markery citlivosti na lepek
  • zpracovaná strava – neboť zpracované a vysokokalorické potraviny mohou vést k obezitě
  • rajčata, brambory, lilek, paprika – neboť obsahují solanin , o kterém je známo, že ovlivňuje trávení a může být příčinou zánětu.
  • alkohol – neboť se považuje za spouštěč psoriázy

Oblíbené produkty pro léčbu psoriázy ve vlasech

 • produkt

  Ducray Ducray Kertyol PSO ošetřující šampon proti lupům

  Heureka Notino DrMax Pilulka

  Doplňková péče o pokožku se sklonem k psoriáze, která pomáhá odstraňovat šupinky a zklidňuje svědění a zarudnutí. Šampon od značky Ducray obsahuje klíčovou složku kyselinu salicylovou, která působí na změkčení povlaků a šupin a jejich odstranění z pokožky. Šampon neobsahuje pěnivé dráždivé složky (SLS a SLES) ao hydrataci pokožky hlavy se postará glycerin. Extrakt z kořene čekanky může zlepšit funkci kožní bariéry.

  Více o produktu
 • produkt

  Dr Konrad Dr. Konrad Ichtyol Šampon

  Heureka DrMax Pilulka

  Šampon Dr. Konrad je neparfémovaný šampon s obsahem ichtamolu (3%) as antimikrobiální složkou hexamidin. Ichtamol (složka bohatá na síru) má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, proto je vhodnou ingrediencí při nestabilní a zanícené psoriáze. Kromě šamponu se dá koupit i volně prodejná ichtamolová mast, která pomáhá ve zmírnění příznaků psoriázy na těle.

  Více o produktu
 • produkt

  Natura House Natura House Psoristop šampon

  Chcete-li jít přírodní cestou, velmi dobré recenze má šampon Psoristop s extraktem z mahonie cesmínolisté as povrchově aktivními čistícími látkami rostlinného původu. Je vhodný pro velmi jemné mytí pokožky hlavy s kožními problémy (suchá, svědící a olupující se pokožka). Mahonie je složka, která zklidňuje pokožku, má antioxidační vlastnosti a používá se k řešení citlivých kožních problémů, které se projevují zarudnutím, odlupováním pokožky a nepohodlím.

  Více o produktu


Psoriázy se sice nezbavíte, ale vězte, že jste jeden/jedna z milionu lidí, kteří ji mají a bojují s ní. A vždy si připomeňte, že existuje mnoho způsobů, jak ji zvládnout a udržet pod kontrolou.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít