Česání vlasů - vše, co potřebujete vědět o česání vlasů

nazov
meno
I když patří česání k základním hygienickým návykům, které učíme už malé děti, ani my dospělí často nevíme, jak správně česat vlasy. V následujícím článku vám proto poradíme, jakou techniku při něm používat, aby byly vaše vlasy silné a zdravé a předešli jste jejich zamotání či lámání. Prozradíme vám také, jak často se česat a to, proč je česání vlastně důležité. Nezapomněli jsme ani na výběr vhodného hřebene či kartáče, bez kterých se péče o vlasy neobejde.

Jak často je vhodné česat vlasy?

Odborníci doporučují česat se dvakrát denně – ráno a večer před tím, než jdete spát. Frekvence bude záviset také na struktuře vašich vlasů. Pro každého ale platí, že častější česání není pro vlasy zdravé. Mohla by se tím narušit jejich struktura. Z dlouhodobého hlediska by to mohlo mít za následek dokonce ztenčení a nadměrné vypadávání vlasů nebo roztřepení konečků. U kudrnatých vlasů by mohlo při příliš častém česání dojít ke změně tvaru.

Na časté česání reaguje také pokožka hlavy. Tvořilo by se v ní nadměrné množství mazu a vlasy by se rychleji mastily. Delší nečesané vlasy se na druhé straně zamotávají. Při jejich rozmotávání pak dochází k nechtěnému lámání.

Proč bychom se vlastně měli česat?

Česání není důležité jen pro krásu, ale také pro zdraví vlasů a jako prevence proti jejich zamotávání. Zlepšuje cirkulaci krve v pokožce a ke kořínkům se díky tomu dostane více živin. Vlasy jsou pak silnější a mají krásnější lesk. Pravidelné česání podporuje také jejich růst.

Správné česání kromě toho pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a rozmístí kožní maz od kořínků až po konečky. Jelikož úkolem kožního mazu je přirozená ochrana vlasů, česáním jim ji dopřejete. To ještě není všechno. Česání pomáhá odstranit také zbytky stylingových přípravků či vypadlé vlasy a dodává objem účesu.

Znáte správnou techniku česání

Vlasy začněte česat od konce. Pomůže vám to rozplést je, aniž byste je nadměrně namáhali. Předejdete tím jejich lámání i vytvoření uzlíků, které je velmi obtížné rozmotat. Celý objem hlavy si rozdělte na několik sekcí a postupně je rozčesávejte. Pokud je to nutné, pomozte si při tom prsty.

Následně pročešte celý objem vlasů. Pro důkladné prokrvení pokožky hlavy je vhodné se přitom předklonit. Postupujte v česání od šíje po bocích směrem dopředu. Tento způsob vám pomůže také zvětšit objem účesu. Pokud byste naopak chtěli objem účesu zmenšit, nakonec se ještě pročešte ve vzpřímeném postoji.

Nečešte mokré vlasy

Častou chybou, kterou mnozí z nás dělají, je česání za mokra. Tomu byste se však měli vyhnout. Lépe uděláte, pokud si vlasy pročešete před mytím, čímž je zbavíte nánosů stylingových přípravků a poté až po vysušení.



Mokré vlasy se totiž natáhnou a po vysušení se jim opět vrátí normální délka. Namočené vlasy jsou proto křehčí a náchylnější k poškození a mohly by se snadno zlomit. Pokud si potřebujete vlasy pročesat mokré, naneste na ně kondicionér a nechte chvíli působit. Následně použijte hřeben se širokými zuby nebo speciální kartáč na mokré vlasy a nakonec kondicionér opláchněte.

Jakou kartáč používat?

Při výběru kartáče či hřebene narazíte na více typů. Každý z nich má jiné vlastnosti a je určen pro jiný typ vlasů. Když si kupujete nový kartáč, vsaďte na kvalitní materiály. V tomto případě se nevyplatí šetřit. Levné plastové či kovové kartáče mohou vlasům uškodit.

Kartáč s kančími štětinami

Kartáč s kančími štětinami je dobrou volbou na rovné, vlnité i jemné vlasy. Můžete ji používat i tehdy, nevíte-li, jakou si vlastně vybrat. Je dostatečně jemná a důkladně rozčeše i zamotané vlasy. Pomáhá nanést kožní maz od pokožky po celé délce, čímž účes získá zdravý lesk. Kartáč s kančími štětinami působí proti nadměrnému vysoušení i lámání vlasů a dodá účesu vzdušnost.

Kartáč s kombinovanými štětinami

Kombinace kančích a syntetických štětin je vhodná pro středně husté a jemnější vlasy. Štětiny jsou dostatečně pevné k tomu, aby vám pomohly důkladně se rozčesat a zároveň jsou k vlasům dostatečně šetrné. Přítomnost kančích štětin přispívá k distribuci kožního mazu a dodává vlasům přirozený lesk. Kombinované štětiny navíc můžete používat také při tvarování účesu pomocí fénu.

Nylonové štětiny

Tento materiál je vhodný pro kartáč pro silné a husté vlasy. Kartáč by měl mít široce rozmístěné štětiny zakončené kuličkou pro ochranu pokožky hlavy. S takovým nástrojem se vám podaří bez poškození rozčesat i zamotané vlasy. Výhodou jsou také antistatické vlastnosti nylonu. Při koupi vás možná potěší cena – jsou totiž levnější než kartáče s kančími štětinami.


Stylingové a tunelové kartáče

Stylingové kartáče slouží k úpravě účesu. K tomuto účelu vybírejte kartáče s jemnými štětinami s otvory, přes které může proudit vzduch. Stylingové kartáče mohou mít různý tvar. Pokud si vyberete například kulatý kartáč, můžete jej používat pro zvětšení objemu, vytvoření vln nebo vyrovnání vlasů.
Pro snazší vysoušení vlasů využijete tunelové kartáče, které poskytují dostatek prostoru pro proudění horkého vzduchu. Kromě toho, že jimi vlasy rychleji vysušíte, při fénování se zbytečně nezamotají.


Hřeben se širokými zuby

Tento hřeben můžete používat k rozčesání krátkých vlasů. Pokud byste jej chtěli používat na dlouhé vlasy, je vhodné provést to po nanesení kondicionéru. Využijete jej také například k důkladnějšímu nanesení vlasové masky.


Kartáče na mokré vlasy

Jelikož mokré vlasy jsou, jak jsme již zmiňovali, mnohem křehčí, k jejich rozčesávání budete potřebovat speciální kartáč. I při jejím používání nezapomínejte na opatrnost a vlasy před namočením důkladně rozčešte a před česáním nezapomeňte použít kondicionér.

Na mokré vlasy doporučujeme následující kartáče:

Tangle Teezer – dvouúrovňové rozmístění zubů umožní lepší rozčesání bez poškození vlasu. Tangle Teezer oceníte i tehdy, máte-li citlivou pokožku hlavy. Při rozčesávání vás víc nic nebude táhnout. Výhodou je také ergonomický tvar, který usnadňuje manipulaci.

Wet Brush Flex Dry - kartáče značky Wet Brush oceníte pro snadné rozčesávání bez tahání či bolesti a rychlejší vysoušení vlasů. Použitá technologie zároveň chrání pokožku před poškrábáním. Kartáče Wet Brush jsou vhodné pro všechny typy vlasů.

Wet Brush Detangler — kartáč určený pro všechny typy vlasů, dokonce i na paruky a prodloužené vlasy a kudrnaté vlasy. Speciálně tenké, flexibilní a zároveň silné štětiny je nepoškodí a při česání netahají.



Péče o kudrnaté vlasy

Kudrnaté vlasy jsou křehčí a mají sklon k vysoušení a lámání. Je to proto, že se kožní maz z pokožky nedostatečně distribuuje po celé délce vlasu. Kudrnaté vlasy kvůli tomu navíc ztrácejí svůj lesk.

S tímto typem vlasů je třeba zacházet šetrně zejména při rozčesávání. Na umyté vlasy naneste dostatek kondicionéru nebo vlasové masky a jemně je rozčešte hřebenem se širokými zuby. Postupujte od konečků směrem ke kořínkům. Zamotaná místa rozpleťte prsty. V žádném případě se nesnažte je násilím rozčesat hřebenem, mohli byste je poškodit. Kondicionér nakonec opláchněte.

Na kudrnaté vlasy je vhodnou volbou také kartáč s pružnými štětinami a oblejší konstrukcí. Nejlepším řešením je Tangle Teezer. Důmyslný design v kombinaci se speciálními štětinami vám pomůže vlasy rozčesat a jemně přitom vymasíruje pokožku hlavy.

Jak správně tupírovat vlasy

Tupírování vlasů pomůže účesu získat objem. Celý proces začíná volbou správných pomůcek. K tomuto účelu nepoužívejte kartáč, mnohem vhodnější je speciální tupírovací hřeben. Na výběr máte hned dva typy - klasický jednořadý s úzkými mezerami nebo druhý, na kterém se střídají kratší a delší zuby. Další pomůckou, kterou budete potřebovat, je lak na vlasy, ideálně extra tužící. Budete-li si chtít část vlasů, přichytit, aby vám nezavadzali, připravte si i kolíček nebo sponku.

Před tím, než začnete se samotným tupírováním, důkladně si vlasy rozčesejte. Velmi jemné vlasy je vhodné přelakovat ještě před tupírováním, pro ostatní typy vlasů postačí použít lak až nakonec.

Nyní následuje samotné tupírování. Vezměte vždy jeden pramen vlasů a přecházejte po něm hřebenem od konečků směrem ke kořínkům. To zopakujte na každém prameni 3 – 4 krát. Pozor na tloušťku odděleného pramene. Neměl by být silnější než hřeben. Natupírovaný účes lehce shora pročešte a zafixujte lakem.

Jak čistit kartáč a hřeben

Kartáč i hřeben je třeba pravidelně čistit. Vlasy byste z nich měli odstranit po každém použití. Omezíte tím zachytávání mastnoty a stylingových přípravků na štětinách či zubech. Usazenou mastnotu vám doporučujeme pravidelně mýt, abyste si nečistoty nezanesli zpět do vlasů. Interval čištění by měl být alespoň jednou za měsíc, někteří odborníci doporučují dokonce jednou týdně.

Z kartáče nejprve odstraňte zbylé vlasy. Nejlépe se vám budou vybírat pomocí hřebene. Na samotné mytí můžete použít šampon, mýdlo nebo tekuté mýdlo. Kartáč nejprve navlhčete a poté naneste zvolený čistící prostředek, napěňte jej a opláchněte. Pokud jste nánosy dostatečně nesmyli, postup opakujte a pro důkladnější vyčištění štětin použijte kosmetický tampon nebo starý zubní kartáček. Pomáhá také, pokud si připravíte roztok z vody a šamponu či mýdla, kartáč do něj namočíte přibližně na 4 minuty a teprve poté dočistíte.

Kartáč nakonec opláchněte čistou vodou a vysušte. Při sušení je vhodné položit ji štětinami dolů na ručník. Ten do sebe nasaje přebytečnou vlhkost.

Zlatá pravidla česání

Na závěr shrnutí těch nejhlavnějších bodů, které byste při česání vlasů měli dodržovat.
  • Vlasy češte dvakrát denně. Častější česání jim neprospívá.
  • Mokré vlasy nečešte – jsou náchylnější k poškození.
  • Vlasy učešte i před jejich mytím. Odstraníte tím nánosy nečistot a zbytky stylingových přípravků a nebudou se při mytí zamotávat.
  • Pro snazší rozčesávání používejte kondicionér.
  • Začněte směrem od konečků ke kořínkům, ne naopak. Předejdete tím lámání vlasů.
  • Následně vlasy důkladně pročešte směrem od kořínků ke konečkům. Pro lepší prokrvení pokožky hlavy se můžete předklonit.
  • Tvoří se vám při česání statická elektřina? Předejdete tomu, pokud na kartáč před česáním nastříkáte 3 – 4 stříknutí laku na vlasy.
Zavřít