Jak si správně vybrat make-up a nanést jej jako profesionál

nazov
meno
Monika
Make-up se nachází pravděpodobně v kosmetické taštičce každé z nás, ale vybrat si ten správný je někdy velmi náročné. Často se při výběru zmiňuje podtón, typ pleti či preferovaný druh make-upu. Těchto pojmů je někdy až tak mnoho, že se v tom člověk začíná ztrácet. Jedno je však jisté - díky správně zvolenému make-upu se vždy cítíme krásněji a sebevědoměji.

Podle čeho si vybrat správný make-up?


Při výběru správného make-upu je jednoznačně nejdůležitější zvolit ten správný odstín a podtón . Při výběru se řiďte primárně podtónem, jelikož ten zůstává stejný po celou dobu, zatímco odstín nám může v každém ročním období vyhovovat rozdílný.

To že máte teplý podtón pleti zjistíte podle toho, že vám ze všech šperků nejvíc sluší ty zlaté. Na světle by měla mít vaše pleť broskvové, žluté či mírně oranžové tóny a žilky na zápěstí byste měli vidět olivově zelené až zelené. Koupit byste si tedy měli make-up, kde je k číslu přiřazeno písmeno W (Warm).

Pokud máte neutrální podtón pleti , sluší vám zlato i stříbro. Na vaší pleti na světle můžete vidět nazelenalý nádech a žilky na zápěstí jsou zelenomodré barvy. Pokud je to váš případ, pořiďte si make-up, kde je k číslu přiřazeno písmeno N (Neutral).

V případě, že máte studený podtón pleti , ze všeho nejvíc vám vyhovují stříbrné šperky. Vaše pokožka je narůžovělá, porcelánová či má namodralou barvu, žilky na zápěstí jsou v zelených, namodralých až fialových odstínech. Make-up, který pro vás bude vhodný má k číslu přiřazeno písmeno C (Cold).

Správný odstín make-upu následně zjistíte velmi jednoduše, nanesením zvolených odstínů na hranu obličeje a následnou kontrolou odstínu na denním světle .

Nedoporučuje se tón testovat na zádech ruky a nepřirozeném světle, jelikož nikdy není totožný s pletí.

Dalšími důležitými aspekty při výběru make-upu je zvolení požadované krycí schopnosti a roční období, během kterého ho plánujeme používat. V létě jsou přirozeně oblíbenější lehčí a vzdušnější druhy make-upů, které pleť zkrášlí a zároveň ji rozjasní, zatímco v zimě jsou v oblibě zejména hutnější, které pleť chrání a dodají jí potřebnou hydrataci, jelikož se v chladném počasí tvoří méně mazu.

Jaké krycí schopnosti make-upů známe?


Pomocí krycí schopnosti make-upu umíme zjistit, jak moc bude zakrývat případné nedokonalosti naší pleti.

Lehké krytí - light coverage

Tento druh make-upu obvykle pleť pouze barevně sjednocuje a zmírňuje viditelnost zarudnutí pleti. Vypadá nejpřirozeněji, protože pleť téměř vůbec nezakrývá. Mezi nejznámější make-upy s lehkým krytím patří:
  • pudrové make-upy
  • BB, CC či DD krémy
  • minerální make-upy
  • některé tekuté make-upy

Střední krytí - medium coverage

Make-up se středním krytím sjednotí tón pleti, redukuje zarudnutí a zakryje drobné nedokonalosti. Na pleti obvykle působí přirozeně, jelikož stále nezakrývá texturu pleti a viditelné pihy. Patří sem:
  • tekuté make-upy
  • pěnové make-upy
  • krémové make-upy
  • pudrové make-upy
  • tyčinkové make-upy

Plné krytí - full coverage

Plně krycí make-upy jsou nejoblíbenější u lidí s problematickou pletí, jelikož skutečně zakryjí úplně vše – od pupínků, přes zarudnutí a texturu pleti až po pihy. Nevypadá však až tak přirozeně, jako lehčí druhy make-upů. Mezi ně řadíme:
  • krémové make-upy
  • tekuté make-upy
  • některé pudrové s krémovou konzistencí
  • tyčinkové make-upy

Jak vybrat správný make-up podle typu pleti?


Známe základní druhy pleti:

Citlivá a problematická - má snížený práh tolerance okolních vlivů, kvůli čemuž přehnaně reaguje zarudnutím, akné, pálením, brněním, bolestí a někdy i svěděním. Vhodný je výběr speciálního make-upu s označením „hypoallergenic“, bez parfemace a dráždivých složek.

Suchá – abyste se cítili dobře s make-upem na suchou pleť, je vhodné používat krémovější konzistenci, nebo formuli která obsahuje oleje či kyselinu hyaluronovou, která v pleti zadržuje vodu, tedy pleť kromě krytí zároveň i hydratuje. Dnes je možné zakoupit si různé make-upy, které částečně nahrazují funkci denního krému, díky čemuž zbaví pleť nepříjemných šupinek a suchých míst (ten bychom i přesto doporučovali používat).

Normální – normální pleť si nevyžaduje žádnou extra péči, čili s výběrem make-upu si nemusíte dělat starosti a sedne vám téměř každý. Doporučujeme se však vyvarovat příliš matujícím nebo příliš hydratačním.

Smíšená – smíšený typ pleti vyžaduje hydrataci a zmatnění (v oblasti T zóny), a vybrat si správný make-up je někdy běh na dlouhou trať. V tomto případě však doporučujeme použít vhodnou hydratační podkladovou bázi a orientovat se na použití make-upu pro mastnou pleť.

Mastná – tento typ pleti se velmi často leskne, má rozšířené póry a je na pohled hrubší. Make-up se po nanesení velmi rychle opět leskne. Doporučujeme používat matující make-upy speciálně vhodné pro mastnou pleť a dopomoci si vhodnou podkladovou bází a fixačním pudrem. Nejlepší volba jsou v tomto případě tekuté a pudrové, jelikož pěnové nebo těžší krémové make-upy z mastné pleti obvykle rychle slezou.

Zralá – make-upy na zralou pleť mají obvykle hutnější a zároveň krémovou texturu. Měl by na pleti vytvářet dojem druhé, mladší tváře a neměl by zalézat do vrásek. Obvykle se očekává že zralá pleť bude sušší, takže jsou make-upy převážně založeny na hydratační bázi, ale v případě že je vaše pleť mastnější, neváhejte použít kvalitní fixační pudr a sprej.

Jak na správnou aplikaci make-upu?


Před jakýmkoli líčením je třeba pleť důkladně vyčistit – ideálně vhodným čistícím gelem a vodou. Následně pleť dočistíme tonikem nebo pleťovou vodou, naneseme sérum a na závěr pleť připravíme pleťovým krémem.

Po dokončení základní péče o pleť můžeme nanést podkladovou bázi nebo primer, který make-up „přilepí“ na pleť a výrazně prodlouží jeho trvanlivost, pokud použijeme silikonový primer, umíme se díky němu dočasně zbavit i rozšířených pórů či zjemnit viditelné vrásky a texturu pleti.

Následně nanášíme make-up – ideálně štětcem nebo jej zapracujeme houbičkou, umíme tak vytvořit profesionálnější a přirozenější efekt, než když jej nanášíme prsty. V případě potřeby na různé nedokonalosti nebo kruhy pod očima použijeme korektor, a následně tvář zafixujeme fixačním pudrem a sprejem.

Často kladené dotazy


Co je podkladová báze a proč ji používat?
Podkladová báze je kosmetický produkt, nejčastěji na silikonové bázi, který byl vytvořen proto, aby prodloužil trvanlivost líčení. Pokud vám skutečně záleží na tom, aby líčení vydrželo co nejdéle, nemělo by se na ni zapomínat. Kromě toho dokáže vyhladit jemné vrásky, vyplní rozšířené póry a napomáhá lepšímu nanášení make-upu.

Škodí make-up pleti?
Samotný make-up pleti neškodí, ale poškodit pleti může to, jak jej používáte. Není vhodné jej aplikovat na nevyčištěnou pleť, používat při líčení špinavé štětce a houbičky (také je není třeba házet na spodek kosmetické taštičky, měly by být na vzduchu) a nanášet jej prsty (protože před líčením se často dotkneme nečistých věcí, například mobilu). Stejně tak je tabu všechny kosmetické pomůcky sdílet s cizími lidmi. Pleti dokáže poškodit i pokud používáte nevhodně zvolený typ – například matující na suchou pleť, používáte make-upu až příliš mnoho na nedokonalosti, škodlivé jsou i produkty po datu spotřeby, nebo když si jej nanášíte každý den, jelikož pleť si také občas potřebuje odpočinout. Nejhorší co pleť můžete udělat je však to, že si jej nesprávně odličíte, nebo jej neodličíte vůbec.

Můj make-up velmi rychle sleze. Co dělat?
Některé produkty sice na obalech slibují dvacetihodinovou výdrž, ale ve většině případů musíme k dlouhotrvajícímu výsledku dopomoci my sami. Dlouhorvácný makeup začíná čistou a hydratovanou pletí. Více tipů o dlouhotrvajícím líčení, který vydrží celý den .

Vypadám s make-upem jako s omítkou. Co dělat?
Jak jsme již výše zmiňovali, je velmi důležité nanášet make-up na čistou pleť, použít vhodný typ make-upu ve správném množství a ideálně jej nanést štětcem nebo vlhkou aplikační houbou pro přirozený efekt. Rovněž se vyvarujte nadměrnému používání pudru.

Make-up mi zvýrazňuje suchá místa na pleti. Co dělat?
V tomto případě je důležité pleť před nanesením make-upu patřičně exfoliovat, například chemickým nebo práškovým peelingem. Pod make-up zvolíme hydratační krém, necháme ho do pokožky vsáknout a následně použijeme hydratační podkladovou bázi a až na ni nanášíme make-up.

Make-up mi zvýrazňuje póry. Co dělat?
V případě, že vám make-up zvýrazňuje póry, je vhodné použít podkladovou bázi, která má silikonový základ a póry takto vyhladí. Pudr v případě pórovité pleti nikdy nenanášíme labutěnkou, ale pomocí štětce.

Můj make-up je příliš hustý. Co dělat?
Pokud je váš make-up příliš hustý, jediným řešením je smíchat jej. Může se míchat například s krémem, hydratační nebo olejovou bází (dle typu pleti) či rozjasňovačem.

Co znamená „finish“?
Finish je výsledný look make-upu po nanesení na pleť. Známe tři druhy:
  • semi matte, kde po nanesení nabudete polomatnou pleť
  • matte, kde po nanesení bude vaše pleť nádherně zmatněná
  • luminous, díky kterému bude vaše pleť rozjasněná a zářivá

Make-up se mi usazuje ve vráskách. Co dělat?
Pokud se make-up usazuje ve vráskách, velmi důležité je nejprve použít vhodný hydratační krém a vyhlazující podkladovou bázi. Sáhněte po tekutých a krémových produktech, které nanášejte vlhkou houbou nebo štětcem. Výsledek zafixujte malým množstvím transparentního pudru, který nanesete štětcem.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala jsem milovala psaní, fotografování a hlavně testování všech kosmetických produktů, které se mi dostaly pod ruce. Nejraději se věnuji důkladné péči o pleť a v líčení je pro mě hlavní bezvadně vypadající pleť.

Zavřít