Vůně je jedním ze znaků, které nás charakterizují jako první. Doprovází nás při vstupu do místnosti a rozléhá se jí ještě dlouho poté, co ji opustíme. Vůně je součástí prvního dojmu, který v lidech zanecháme. Právě proto bychom si parfém, jehož vůně se stane pro naši osobu typickou, měli vybírat pečlivě. Některé ženy dlouhá léta používají tentýž parfém. Nicméně sáhnout po kousku, který vám bude natolik vyhovovat, není vůbec jednoduché. Parfém totiž nestačí vybírat podle vkusného flakonu. Směrodatným je složení, jehož části by měly vyhovovat nejen vašemu čichu, ale také pokožce. Kromě toho byste měli objektivně zohlednit i řadu dalších kritérií tak, abyste nejen dosáhli očekávaného efektu, ale zároveň nezruinovali vaši peněženku.
Kde začít?
Pokud momentálně čelíte otázce výběru vašeho dokonalého parfému a nevíte, jak začít, pak jistě oceníte malou radu. Zastavte se a chvíli popřemýšlejte. Jaký typ vůně se vám líbí a který vám naopak vysloveně vadí? Milujete svěží vůni čerstvosti, kterou cítíte pokaždé, když vyjdete ze sprchy? Nevíte se nabažit vůně čerstvých malin či ranní kávy, která vás dokáže probrat k životu? Vadí vám vanilka? Pokud se zamyslíte nad vůněmi, které vás denně obklopují, pak si rychle vyselektujete ty, které by mohly být nejen součástí, ale možná dokonce základem vašeho příštího parfému.
Výběr parfému
Při výběru parfému byste měli zohlednit několik důležitých faktorů. Toto jsou některé z nich:
Výdrž
Výdrž parfému se odvíjí zejména od jeho koncentrace, podle které se dělí do více kategorií:
- EDF - Eau de Fraiche - Čistá voda - Je parfém, který obsahuje 3% a méně vonných olejů, tedy nižší koncentraci alkoholové vody. Často však vůbec neobsahuje alkohol.
- EDC - Eau de cologne - Kolínská - Má nejnižší koncentraci vůně, kterou je cítit asi 2 hodiny. Je to 3 až 5 % oleje ve směsi vody a alkoholu.
- EDT - Eau de toilette - Toaletní voda - Koncentrovanější typ parfému, jehož vůně vydrží 3 až 4 hodiny. Je to 4 až 8% olej.
- EDP - Eau de parfém - Parfémovaná voda - Má vyšší koncentraci oleje než kolínská a její vůně trvá až 6 hodin. Je to 15 až 18 % oleje smíšeného s alkoholem.
- Parfém - Má nejvyšší koncentraci, díky čemuž dosahuje i vysoké výdrže. Jeho vůně vydrží celý den. Je to 15 až 30 % oleje smíšeného s alkoholem.
Kromě koncentrace oleje však na výdrž parfému ovlivňují i další jeho složky. Delší výdrží se vyznačuje například vanilka, pačuli nebo dřevo, zatímco citrusové přísady a přírodní vůně jsou mnohem šumivější a jejich vůně tak rychleji vyprchá.
Dráždivost
Na dráždivost parfému byste se měli zaměřit zejména v případě, že máte citlivější pokožku. Vyšší dráždivost doprovázená vznikem alergických reakcí je přitom typická zejména pro přírodní vůně, a to i přesto, že jsou nesrovnatelně dražší než ty, ve kterých jsou použity syntetické látky.
Cena
Dalším faktorem je cena, jelikož kvalitní parfém koupíte za několik desítek, ale i stovek eur. Určitě však nepovažujte cenu za nejdůležitější ukazatel. Parfémy, za které zaplatíte několik stovek eur už totiž mají na trhu určité postavení. Nejsou však jedinou volbou, kterou máte. Kvalitní a zejména pro vás vhodný produkt můžete pořídit i levněji, navíc bez zbytečných výčitek svědomí.
TIP: Skvělá budget friendly alternativa je eau de toilette, která je vždy levnější, než eau de parfém. Příležitost či životní styl
Příležitosti, na které budete parfém využívat, se odvíjejí zejména od vaší práce a životního stylu. Proto je rozdíl, hledá-li parfém žena, která pracuje na manažerské pozici, a žena, která tráví celé dny na horách. Kromě toho může při výběru zavážit i příležitost. Pokud totiž hledáte parfém, který budete používat denně do práce, měli byste si uvědomit, že jeho vůně by neměla dráždivě působit nejen na vás, ale ani na vaše kolegy. Jiná situace je, pokud vybíráte vůni na rande, při které vám nebude překážet, pokud opantá mužské smysly. V takovém případě můžete sáhnout i po odvážnějších a opojnějších kouscích.
TIP: Sexy pižmo je určitě vhodnější na večer než do kancelářského prostředí. Tam se zase dokonale hodí lehčí květinové nebo citrusové vůně, které v profesionálním prostředí působí méně kořeněně a odlehčeně, proto jsou i mnohem více vítány. Roční období
Výběr vůně závisí i na aktuálním ročním období. Zatímco pro léto jsou charakteristické svěží, méně koncentrované a lehké vůně, v zimě si můžete dovolit i něco víc. Mnohé z nás v zimních měsících sáhnou například po skořici, která evokuje atmosféru Vánoc. V létě by však taková vůně působila zbytečně tíživě a nevhodně.
TIP: Pokud byste s výběrem potřebovali pomoci, Lakrem.sk tento proces zjednodušuje v detailní charakteristice vůní . Důležité je parfém správně vyzkoušet
Pokud jste našli parfém, který obsahuje vaši oblíbenou složku, nezapomínejte, že stále ještě nejste na konci s jeho výběrem. Základem je zjistit, jak bude jeho vůně spolupracovat s vaší pokožkou.
Na každé ženě může totiž tentýž parfém vonět jinak. Ovlivňuje to nejen citlivost vůně na světlo a teplo, ale také na hygienu, typ stravy, či hormonální hladinu, která je u každé z nás jiná. Ideální je proto parfém vyzkoušet. Nezapomínejte však, že pravou vůni parfému nebudete cítit hned, naopak, ukáže se až po 15 – 30 minutách, či dokonce až později.
Ideální je vůni nastříkat
na oblast zápěstí , na které dříve nebyla nanesena žádná vůně, a kde je pokožka přirozeně teplejší. Právě díky zahřátí budete mít možnost cítit vůni přesně takovou, jaká ve své podstatě skutečně je. Nezapomínejte však, že i tepla moc škodí! Proto si po nanesení parfému
zápěstí vzájemně netřete , místo toho jím jen lehce zamávejte ve vzduchu. Vůně se tak bude uvolňovat postupně, díky čemuž vám na pokožce i mnohem déle vydrží.
Řiďte se kompozicí
Abyste odhalili pravou podstatu parfému, měli byste se řídit jeho kompozicí. Každá vůně je totiž doprovázena jednotlivými fázemi uvolňování. Abyste dokázali tuto kompozici dešifrovat, měli byste se zaměřit na 3 hlavní fáze:
- Vrchní tóny - Moment, kdy parfém nastříkáte. Vůně je tehdy nejsilnější. " Fáze hlavy " trvá asi 15 minut.
- Střední tóny - Zvykne se označovat také jako “ fáze srdce ”. Je to moment, kdy se vůně upevní. Výraznou zůstává několik hodin.
- Nízké tóny - Nastává po rozplynutí střední fáze nebo " základu ". Je to doznívání nejsilnějších složek parfému, jejichž vůni cítíme až do večera.
Pro náš čich by přitom měla být příjemnou zejména střední fáze, jelikož nás bude provázet během celého dne.
Testery
Pokud byste měli celý proces správného zkoušení parfému absolvovat v prodejně, zřejmě by z toho nebyly nadšeny nejen prodavačky, ale ani vy sama. Mějte proto na paměti, že
parfumerie mají k dispozici vzorky jednotlivých parfémů, které si můžete vzít domů zdarma, případně za symbolický poplatek . 2-5 ml odstřiky naleznete také v nabídce větších e-shopů s beauty sekcí. Jednotlivé vůně tak můžete zkoušet nejen bez nervózních očí kolem, ale také s možností všímat si jejich pozitiva a také negativa. Nepsaným pravidlem je, že byste nikdy neměli zkoušet více než 3 parfémy během dne, v opačném případě nebudete umět jejich vhodnost správně vyhodnotit.
Říká se, že vůní bychom měli oživit svou osobnost a zaujmout okolí, rozhodně si to však nemůžeme plést s přehnanou výstředností. A i když je dobré nechat si při výběru poradit, určitě byste neměli sáhnout po parfému, s jehož vůní nebudete ztotožněna. Nesnažte se silou mocí vybírat známou značku či výstřední vůni jen proto, že „se to nosí“. Při výběru vůně je nejdůležitější řídit se vlastní intuicí a naplňovat vlastní očekávání. V opačném případě se se svým výběrem nikdy na 100% neztotožníte.