Jak dokonale vyčistit pleť nebo co je double cleansing?

nazov
meno
Monika
O tom, že je extrémně důležité odlíčit se, nasloucháme ze všech stran. Ale to, jak se opravdu bezvadně odlíčit, je už zcela jiná kapitola. Bez správně vyčištěné pleti, vše co uděláte s pokožkou po čištění nebude fungovat na 100% – make-up nevydrží až tak dlouho, jak by vydržel na dokonale čistém obličeji, sérum či krém se nedokážou až tak dobře vstřebat,.. pokud vůbec.

Proč je odličování a čištění pleti důležité, a proč nestačí čistá voda


Naše pleť je jediné místo na těle, které je vystaveno všem vnějším vlivům, znečištění prostředí ve kterém žijeme, dotykem rukou či mobilu, nesprávné životosprávě, počasí a různým stresovým situacím. Jen dokonale čistá pleť se dokáže správně regenerovat a vstřebávat všechny prospěšné látky, které na ni aplikujeme formou kosmetických produktů.

Mnoho lidí žije v omylu, že k vyčištění pleti stačí pouze čistá voda. To bohužel nestačí, a už vůbec ne, pokud pravidelně nosíte make-up a/nebo SPF. Nedokáže totiž to rozpustit některé kosmetické přípravky, maz, oleje či pot, jelikož voda a mastné složky se nedokážou smíchat. Voda v sobě ani nemá žádné antibakteriální složky, což může vést k tvorbě akné a pupínků.

Co je double cleansing?


Překlad zní - dvoufázové čištění . Je to obvykle rozděleno do dvou kroků, první krok sestává z olejového čištění, následuje čištění běžným čistícím produktem. Proč je tato metoda v poslední době tak oblíbená?

Čistící olej nebo balzám totiž to dokáže dokonale rozpustit make-up či krém s ochranným faktorem i jejich voděodolné verze. Zároveň se masírováním oleje uvolňují zanesené póry, čehož se běžným odličovačem obvykle dosáhnout nedá. Druhý čistící produkt, například čistící gel nebo jiný produkt na bázi vody , má volnou ruku při čištění pleti samotné.

Jaké druhy cleanserů známe


Gelové čistící produkty (gel cleanser) – obvykle mají čirou konzistenci, připomínající gel. Jsou vhodné primárně pro hloubkové čištění pleti, zejména mastné a smíšené, protože účinně odstraňují přebytečný maz a působí proti bakteriím, které vytvářejí akné a vyrážky díky jejich antiseptickým složkám.

Krémové dílčí produkty (cream cleanser) - mají hutnější, krémovou konzistenci a obsahují hydratační složky jako například různé přírodní oleje. Pokožku dokáží vyčistit jemně i bez toho, aby ji zbavovali jejích přirozených ochranných složek a olejů. Najdete je také v podobě odličovacího mléka. Jsou určeny především pro suchou a citlivou pokožku.

Pěnové čistící produkty (foam cleanser) - jsou velmi lehké konzistence, které dosahují díky tomu že se pomocí speciální pumpičky napění krémový nebo gelový cleanser. Jsou stejně efektivní jako gelové cleansery a také jsou vhodné primárně pro mastnou a smíšenou pleť.

Olejové čistící produkty (oil cleanser) – olejový cleanser funguje na bázi speciálního oleje, který se po spojení s vodou změní na jemné čistící mlíčko. Olejové čističe jsou skvělé pro čištění ucpaných pórů a voděodolného make-upu bez vysušení pleti. Jsou vhodné pro každý typ pokožky.

Jílové čistící produkty (clay cleanser) - jsou známé pro své vynikající absorpční schopnosti. Dokáží pleť vyčistit, detoxikovat a vytáhnout z ní nečistoty a nadbytečný maz. Jsou vhodné především pro mastnou a smíšenou pleť.

Micelární vody (micellar water) – pocházejí z francouzska, a jsou primárně určeny pro suchou a citlivou pokožku. Micelární cleansery obsahují micely - malé olejové molekuly, rozpuštěné v jemné vodičce, která přitahuje nečistoty, oleje, maz a make-up. Obvykle se při nich uvádí že je není třeba mýt vodou, ale po jejich použití je ideální pleť vyčistit ještě jiným typem cleanseru.

Pudrové čistící produkty (powder cleanser) - ve světě kosmetiky nejsou žádnou novinkou, ale v poslední době zažívají velký "boom". Pudr se po smíchání s vodou mění na krémový cleanser a zároveň obsahuje jemné částice, které pleť exfoliují. Jsou vhodné pro mastný a citlivý typ pleti.

Mýdla a tuhé čistící produkty (bar soap) – i když některé obsahují vysoký podíl mýdla, dnes je dostupných mnoho variant tuhých čističů ve kterých se mýdlové složky nenacházejí. Obvykle jsou přátelnější k přirozenému pH pokožky a také jsou často obohaceny o různé výživné, hydratační složky. Jelikož se obvykle balí do papírových krabiček, jsou velmi oblíbenou ekologickou variantou. Vhodné jsou zejména pro mastnou a smíšenou pleť.

Čistící houby a ručníky - známé jsou svými speciálními vlákny, díky kterým po navlhčení očistí pokožku od všech nečistot i bez použití zbylých cleanserů. Jemně exfoliují pokožku a zbavují ji odumřelých kožních buněk. Jsou vhodné pro všechny typy pokožky.

Jak vyčistit svoji pleť ráno


Každé ráno je vhodné použít jemnější druh pleťového cleanseru . Vhodné jsou například nepěnivé gely, mléčka, balzámové čističe, oleje, čističe na bázi jílu, a prakticky vše, kromě vlhčených ubrousků a micelární vody. Ranní čištění má smysl zejména pro lidi s mastnou, problematickou nebo se smíšenou pletí, kteří si během něj z obličeje opláchnou maz, který se nahromadil přes noc, a zbytky produktů nanesených před spaním, které se nestihly vstřebat.

Typ cleanseru lze nejlépe zvolit pomocí toho, co jsme si na daný den naplánovali. Pokud budeme mít výraznější líčení, je vhodné zvolit hydratační typ cleanseru. Pokud plánujeme být doma, můžeme použít cleanser a následně tonikum s aktivními složkami jako například kyseliny či těžší krémy. Během volného dne můžeme své pleti dopřát takzvaný „beauty day“, kde ji pořádně vyčistíme, exfoliujeme a ošetříme.

Jak vyčistit svou pleť večer


Večer je velmi vhodné použít dvoufázové čištění pleti.

V první fázi používáme produkty, které vybíráme podle toho, co jsme na pleti během dne měli. Vhodné je použít například odličovač očního make-upu, micelární vodu, mastnější typy odličovačů jako například balzámy či másla, hutnější čistící krémy či oleje.

Ve druhé fázi čištění je vhodné použít co nejkvalitnější druh cleanseru. Tento je více zaměřen na čištění pleti, než na odlíčení make-upu. Je třeba aby po něm pleť byla vyčištěna, ale zároveň komfortně připravena pro následující pleťovou péči. Při této fázi produkt na pleti doslova masírujte, aby byl co nejúčinnější. Nejlepší produkty ve druhé fázi čištění pleti jsou čistící balzámy, čistící mléka, nepěnivé čistící gely, čistící krémy, jíly či čistící oleje.

Existuje však i možnost umýt si obličej dvakrát stejným čistícím prostředkem , případně můžete v rámci dvoufázového čištění použít i měkký čistý navlhčený ručníček , kterým jemně odstraníte nečistoty z pleti (pamatujte, že jej musíte po každém použití vyprat!).

Nikdy nevynechejte večerní čištění pleti a odličování. Ani po párty či oslavě. 5 minut se přece vždy najde...

Čemu se při čištění pleti vyhýbat


Odličovací utěrky

Odličovací utěrky byly původně vyvinuty pro speciální příležitosti, například pro odlíčení pleti během cestování nebo koncertu. V žádném případě nejsou určeny ke každodennímu používání. Při používání utěrek máme tendenci pleť pořádně drhnout, což je pro citlivější nebo aknózní typy pleti velmi škodlivé.

Produkty s obsahem surfaktantů

Surfaktanty jsou pěnivé složky, které se přidávají do produktů, jako například pěnové cleansry nebo mýdla. Ve většině případů se jedná o sodium laureth sulfate nebo sodium lauryl sulfate. Známé jsou svými odmašťujícími a rozpouštěcími vlastnostmi, ai když se mezi nimi najdou i jemnější druhy, většina z nich pleť vysušuje a nepříjemně dráždí.

Čistící kartáče

Vyhněte se používání elektrických nebo manuálních čistících kartáčků , které jsou vůči pleti agresivní – především, pokud máte problematickou aknózní pleť, protože si můžete rozšířit zánětlivé procesy po celém obličeji. Výjimkou jsou méně agresivní silikonové čistící kartáčky, které jsou vůči pleti šetrnější.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala jsem milovala psaní, fotografování a hlavně testování všech kosmetických produktů, které se mi dostaly pod ruce. Nejraději se věnuji důkladné péči o pleť a v líčení je pro mě hlavní bezvadně vypadající pleť.

Zavřít