Které aktivní látky se nekombinují v jedné rutině?

nazov
meno
Katarína
Vítejte v „mixologii“ péče o pleť. Než se rozhodnete, jaký koktejl aktivních ingrediencí pleti namixujete ve snaze dostat do ní jen to nejlepší, na tomto místě najdete několik zásadních informací o tom, které látky by se spolu neměly kombinovat v jedné rutině. Ať už jste nováčkem nebo zkušeným vyznavačem kosmetiky, mějte na paměti, že ne všechny produkty péče o pleť spolupracují. Míchání ingrediencí bez náležitých znalostí o tom, jak fungují as jakými dalšími ingrediencemi se mohou kombinovat, bude nejen ztrátou peněz, ale také času. Ba dokonce může vést k frustraci, pokud neuvidíte očekávané výsledky. Jak však zjistíte, že smícháváte nesprávné složky péče o pleť?

Obecně lze říci, že kombinace ingrediencí péče o pleť, které byste nikdy neměli kombinovat, spadají do dvou kategorií:

1. Existují takové kombinace, které se navzájem neutralizují, a proto jsou méně účinné. A efekt je – jak se dnes s oblibou říká – nulitní. Většinou se jedná o látky se stejnými účinky, takže nemá smysl používat je spolu.

2. Zároveň však existují i takové kombinace, které jsou spolu příliš silné a pravděpodobně nadměrně stimulují pokožku a způsobují podráždění. Taková kombinace je snáze rozpoznatelná, protože se projevuje očividnými příznaky – pokožka je napnutá, červená, šupinatá, máte pocity pálení, čili je zřejmé, že jste si ji nějakým způsobem poškodili.
S trochou know-how však můžete zefektivnit svoji rutinu. Vrhněme tedy trochu světla na konkrétní kombinace aktivních ingrediencí, které spolu nejdou dohromady a mohou způsobit nepěknou katastrofu. Začněme úplně od 0...

1. Voda + olej

V péči o pleť jsou pomyslné „jin a jang“ – i když se nikdy nesetkají, navzájem se potřebují, aby udrželi v pokožce rovnováhu. Fyzikální zákony jsou totiž jasně dány – voda je řidší, olej je hustší. Jsou tedy neslučitelné, nedají se smíchat dohromady a mají přirozenou tendenci se od sebe oddělovat. I když však mají povahu protikladů, lidská pokožka je oba přitahuje. Olej ve skutečnosti odpuzuje vodu, takže pokud jde o péči o pleť, použití produktu na bázi oleje v prvním kroku zanechá na pokožce mastný povlak, který zabrání absorpci vodních složek do pleti. Je to, metaforicky nadnesené, jako byste si chtěli navléknout tričko na kabát :). Stačí si tedy zapamatovat jedinou zásadní věc – produkt na vodní bázi má menší molekuly, proto musí být v rutině aplikován jako první, produkt na olejové bázi má větší molekuly, takže se používá v posledním kroku rutiny. A to je důkaz, že tyto dvě ingredience mohou spolu existovat v harmonii, důležitá je však jejich posloupnost v jedné rutině .

TIP: Klíčový důvod, proč se oleje používají v posledním kroku rutiny, je benefit uzamčení potřebné vláhy do pokožky. Představte si molekuly vody jako uspěchané městské lidi, kteří jsou rozprchnuti kudy, spěchá v pouličním ruchu města za svým cílem. Molekuly oleje si vybavte jako pomalu chodící turisty, kteří se trpělivě dostanou všude tam, kde je to potřeba. Nechte tedy produkty na bázi vody, aby se rychle dostaly tam, kde je třeba, neboť věřte, že i olejové produkty tam v posledním kroku udělají svůj záslužný podíl práce.

2. Retinoidy + benzoylperoxid

Retinoidy jsou neuvěřitelně účinné aktivní látky a jedny z nejvyhledávanějších ingrediencí v péči o pleť, neboť slibují zvýšení hladiny kolagenu v pokožce a vyhlazení vrásek. Kromě toho jsou také vynikající složkou v boji s akné, neboť zjemňují vzhled pórů a eliminují akné. Benzoylperoxid za retinoidy vůbec nezaostává, stejně efektivně bojuje proti akné, ale hlavně snižuje výskyt černých a bílých komedonů a také červených, zanícených aknózních vyrážek. Má také preventivní funkci, neboť ničí bakterie, které se podílejí na vzniku akné. S benzoylperoxidem se nemohou kombinovat z jednoduchého důvodu – tyto dvě aktivní látky v jedné rutině se navzájem deaktivují. Benzoylperoxid může způsobit oxidaci retinoidu , a když je retinoid zoxidován, je méně efektivní. Na druhé straně však klinické studie prokázaly, že kombinace benzoylperoxidu a jednoho z nejméně dráždivých retinoidů, adapalenu, je velmi účinná, neboť adapalen zvyšuje penetraci benzoylperoxidu (jejich kombinace se nachází v léčivu Epiduo gel od Galdermy, který je vázán na lékařský předpis). Ideálním kompromisem je tedy nepoužívat běžně dostupné produkty s oběma aktivními látkami v jedné rutině, neboť by mohly mimořádně vysušit pokožku a ani jedna by nebyla pro pleť prospěšná. Přestože je zřejmé, že oba složky jsou skvělé proti akné, spolu jim to neklape. V tomto případě platí staré dobré pravidlo: méně je víc.

3. Retinoidy + vitamin C

Vitamin C je antioxidant, který je vynikající pro redukci pigmentací způsobených slunečním zářením. Pokud se však v jedné rutině použije spolu s retinoidy, nemusí přinést optimální výsledky, protože obě látky jsou již samy o sobě mimořádně účinné. Vitamin C je složka, která je nejúčinnější v prostředí s kyselejším pH . Retinoidy naopak lépe účinkují v prostředí se zásaditějším pH . Nekombinování těchto dvou látek hraje do karet i fakt, že vitamín C jako antioxidant lépe funguje přes den a chrání pleť před škodlivými účinky vnějších vlivů či před UV paprsky. Retinoidy se používají výhradně na noc, protože jsou citlivé na sluneční záření. Jejich kombinace v jedné rutině by mohla způsobit nepříjemnou kožní reakci především u lidí s citlivou pletí. Zkušeným uživatelům však mohou poskytovat optimální výsledky, neboť vitamin C vytváří lepší prostředí pro retinoidy, které stabilizuje, čímž prodlužuje jejich efektivnost.

4. Retinoidy + AHA kyseliny

I v tomto případě platí: méně je více. Retinoidy i AHA kyseliny, mezi něž patří například kyselina glykolová, mléčná nebo mandlová, se sice mohou vzájemně doplňovat, protože stimulují tvorbu kolagenu, ale obě také zbavují pleť odumřelých buněk, a tak mohou v jedné rutině způsobit podráždění nebo kontaktní dermatitidu. Retinoidy i AHA kyseliny, byť jen velmi lehce, ztenčují horní vrstvu pokožky (stratum corneum). Lidé s citlivou pletí by se tedy měli vyhnout míchání těchto dvou ingrediencí v jedné rutině. Mohou je však střídat – retinoidy jeden večer, AHA kyseliny druhý večer .

5. Retinoidy + BHA kyseliny

Při této kombinaci platí stejný vzorec jako u předešlé – použití retinoidů spolu s BHA kyselinami, mezi něž patří kyselina salicylová, může být pro citlivou pokožku příliš agresivní a způsobit její zarudnutí a nepříjemné pálení . Léčba akné kyselinou salicylovou a zároveň i retinoidy také zapříčiňuje vysoušení pokožky. Kyselina salicylová rozpouští lipidy (tuky) mezi buňkami nejen ve vnější vrstvě kůže, jak to dělají AHA kyseliny, ale také v mazových žlázách ve vnitřní vrstvě kůže (dermis). Tyto lipidy následně na sebe vážou odumřelé buňky pokožky, díky čemuž se pokožka hloubkově čistí. Retinoidy i BHA kyseliny navíc zvyšují fotosenzitivitu pokožky, takže není třeba zapomenout na SPF. Abyste se tedy vyhnuli podráždění pleti, alternujte tyto dvě aktivní látky – jeden večer si dopřejte exfoliaci kyselinami, druhý večer zase podpořte obnovu pokožky retinoidy.

6. Vitamin C + AHA/BHA kyseliny

Tato kombinace není zcela nevhodná, ale vyžaduje se při ní opatrnost. Ve skutečnosti totiž tyto dvě ingredience mohou spolu dobře fungovat v jedné rutině, protože mají podobné pH přibližně 3,5, ale důležité je používat je správným způsobem, ideální večer, ale ne každý, přičemž citlivá pleť by se měla této kombinaci určitě vyhnout. Bezpečným standardem je používání kyselin večer, aby přes noc připravili pleť na rozjasňující dávku vitamínu C, který je vhodné aplikovat následující ráno .

7. Vitamin C + niacinamid

Pro začátečníky je to no-no-no! Pro pokročilé uvádíme tvrzení Prudviho Kaku, vedoucího vědeckého pracovníka společnosti DECIEM: „Niacinamid má potenciál ovlivňovat integritu vitamínu C, čímž v podstatě snižuje jeho účinek. Tato kombinace může zvýšit pravděpodobnost zarudnutí pleti.“ Prudvi vychází z předpokladu, že niacinamid nejlépe funguje v přirozeném pH pokožky (5,5), čili v kombinaci vyvádí vitamín C z jeho komfortní zóny (pH 3,5). Pokud tedy máte (oprávněné) obavy, používejte vitamín C ve dne a niacinamid na noc .

8. Peptidy mědi + AHA/BHA kyseliny

Peptidy mědi jsou součástí mnoha sér, které je nutno aplikovat po vodních sérách a před olejovými sérami. Nedoporučuje se však kombinovat přímé kyseliny s peptidy mědi zejména kvůli citlivosti peptidů na hydrolýzu (chemická reakce solí slabých kyselin nebo zásad s vodou, pozn. red.), která přetrhává vazby mezi peptidy, snižuje jejich účinnost a štěpí z nich jednotlivé aminokyseliny. V kyselejším pH peptidy oxidují, čímž se narušuje jejich aktivita v pokožce .

9. Peptidy mědi + vitamín C

Peptidy mědi věru nejsou kamarádi ani s vitamínem C. Sice obě složky podporují tvorbu kolagenu a samy o sobě jsou skvělé v péči o pleť, ale při použití současně v jedné rutině se naneštěstí vzájemně ruší – peptidy při nízkém pH procházejí procesy, jako je deaminace a oxidace, čímž se narušuje jejich efektivnost. Jelikož obě aktivní látky jsou účinnými bojovníky proti různým projevům stárnutí kůže, používejte séra s vitamínem C během dne a přípravky s peptidy mědi večer, abyste využili výhod obou .

10. Kyselina alfalipoová + téměř všechny aktivní látky a sluneční záření

Tak tato „slečna“ si rozumí snad jen sama se sebou... Kyselina alfalipoová, nazývaná také ALA, je opravdu silný antioxidant a zároveň kyselina, která bojuje proti poškození pleti volnými radikály. Navíc pomáhá tělu při vlastní produkci vitamínu C, proto se nedoporučuje jejich kombinace v jedné rutině, protože by se z ALY stal booster, který by enormně znásobil nejen účinky vitamínu C, ale například i vitamínu E, což by mohlo vést k nepříjemnému zarudnutí a pálení. kůže. Stejně důležité je dbát na to, abyste v jedné rutině spolu s ALOU nepoužili AHA a BHA kyseliny či retinoidy, neboť výsledkem by také mohla být nepříjemná kožní reakce. A aby těch „ne“ nebylo málo, ještě je důležité aplikovat ji na pleť až po setmění slunce, protože vystavená přímému slunečnímu záření degraduje. Na závěr přece jen připouštíme, že kyselina alfalipoová si dobře rozumí s produkty na olejové bázi, takže při takové kombinaci maximálně 1-2krát do týdne by to měla pleť zvládnout výborně.

3 řady nad zlato, na které je třeba pamatovat při kombinování aktivních látek:

1. Ujistěte se, že aktivní látky cílí na vaše kožní problémy

Vždy dávejte pozor, co na svoji pokožku nanášíte. Ujistěte se, že vybíráte takové aktivní látky, které budou řešit vaše kožní problémy. Nesnažte se míchat vše dohromady , dbejte na to, aby se účinné látky navzájem doplňovaly a pracovaly synergicky. Pro začátek je vhodné používat méně produktů , aby vás to nelákalo k nesprávným kombinacím už jen z rozmaru. Když vaši pleť postupně navyknete na několik aktivních látek, můžete se odhodlat ke koupi dalších. Ale, pozor, je to silně návykové!:)

2. Aktivní látky používejte nejprve jednotlivě, teprve poté je kombinujte

Před smícháním či vrstvením aktivních látek se ujistěte, že fungují jako samostatný produkt. Vždyť kůže každého člověka je jedinečná. Produkt, který je pro někoho svatý grál, může jiného podráždit. Proto si nejprve udělejte test citlivosti. „patch test“ . Díky němu zjistíte, zda aktivní látka při kontaktu s kůží způsobuje alergickou reakci. Tento diagnostický nástroj byl vyvinut již v 19. století a dodnes se používá na celém světě k vyšetřování kontaktní dermatitidy. Postup je jednoduchý:
  • Aplikujte malé množství výrobku například na záda ruky nebo krk a počkejte 24 – 72 hodin, abyste zjistili, zda nedochází k alergické reakci.
  • Pokud je po testu pokožka červená, suchá, svědivá nebo šupinatá, přestaňte produkt používat a ošetřete dané místo zklidňujícím přípravkem s Aloe vera, ceramidy nebo s alantoinem .
  • V případě, že pociťujete mírné štípání a vidíte mírné zarudnutí , může to znamenat jednu ze dvou možností: buď vaše pokožka není kompatibilní s produktem, takže byste jej měli přestat používat, nebo produkt obsahuje účinné látky, které mohou vyvolat krátkodobou reakci (AHA /BHA, retinol, vitamin C nebo jiné složky s nízkým pH).
  • Pokud tedy jde o krátkodobou reakci, která se ukáže okamžitě po aplikaci a netrvá déle než 30 minut , můžete produkt dále používat.
  • Pokud se reakce časem zhorší , přestaňte produkt používat.
  • V případě, že na testovaný výrobek nereagujete , znamená to, že výrobek je kompatibilní s vaší pokožkou a můžete jej používat. Hurá!

3. Nepřekračujte své limity

Za žádných okolností! Musíte pohotově zareagovat a vědět, kdy produkt přestat používat. Ať už byl jakkoli drahý, když vás pokožka začne pálit, štípat, zčervená nebo je podrážděná, je čas dát produkt stranou . Obzvláště osoby s citlivou pletí se musí mít na pozoru. My však věříme, že náš průvodce aktivními látkami, které v jedné rutině nemají spolu co dělat, vám pomůže na cestě k vytouženým výsledkům.

Pamatujte, péče o pleť je především o pokusech a omylech, ale pokud budete opatrní a vezmete si k srdci naše dobré rady a tipy, můžete vaši koupelnu proměnit v laboratoř, ve které budete moci každý pokus vyhodnotit jako povedený.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít