SPF na obličej. Jak si správně vybrat?

nazov
meno
Alžbeta
Jedním z největších beauty omylů je, že opalovací krém, tedy SPF, naše pleť potřebuje jen během léta. Pokud jste mu dosud věřili i vy, tak s tím rychle přestaňte. Slunce přece svítí během celého roku, nejen v létě, kdy teploty dosahují téměř 40 °C. Krém s ochranným UV faktorem by měl být proto alfou a omegou vaší každodenní péče o pleť. Na jeho výběru byste si ovšem měli dát pořádně záležet. Pokud chceme, aby splňoval svůj účel, musí být v souladu nejen s typem naší pleti, ale také s jejím věkem a problémy, kterými často trpí.

Slunce je velmi příjemný společník, bez kterého naše tělo ztrácí zásoby vitamínu D důležitého zejména jako zásobárna energie. Kromě pozitivních vlivů má ovšem slunce na naši pokožku i nepříznivé účinky. Problémem je, že mnozí jeho přítomnost a vliv na naši pleť vnímáme jen během léta a neuvědomujeme si, že svítí během celého roku. Výjimkou nejsou ani zimní měsíce, během kterých dokáže jeho působením na kůži způsobit nemalé následky.

Slunce a jeho následky

Nejen z cizích, ale iz vlastních zkušeností jistě víme, že slunce naši pleť vyčerpává, dehydratuje a způsobuje její stárnutí. Většina žen proto s příchodem léta posílí péči o pleť tím, že do své denní beauty rutiny zařadí nový MUST HAVE přípravků v podobě opalovacího krému na obličej . Ten má díky ochrannému faktoru naši pleť chránit před škodlivým UV zářením.

Mýtus: „V zimě nepotřebujete opalovací krém"

Slunce ve skutečnosti vyzařuje několik typů záření, mezi jinými i UVA a UVB. S UVB zářením se setkáváme hlavně během léta, tehdy, když slunce svítí silněji. S ohledem na fotoageing, je však pro naši pokožku mnohem škodlivějším právě záření UVA , jehož intenzita je během celého roku relativně stejná, bez ohledu na to, zda je léto nebo zima. Záření UVA proniká do kůže mnohem hlouběji, proto způsobuje jiný druh poškození, než záření UVB. Za průběžné poškozování kůže je tedy zodpovědné právě záření UVA, proto bychom měli krém s ochranným faktorem, i když jen mírným, používat během celého roku .

Jaký je tedy rozdíl mezi UVA a UVB zářením?

UVA záření má delší vlnovou délku a způsobuje trvalé poškození kůže , stárnutí pokožky, stařecké pigmentové skvrny a může zapříčinit rakovinu kůže. Proniká také sklem/oknem.

UVB záření má kratší vlnovou délku, způsobuje spálení a poškození pokožky, také může vyvolat rakovinu kůže ; je blokováno sklem/oknem.

Nejen pro ženy

Vzhledem k ochraně před UVA zářením bychom opalovací krém rozhodně neměli vnímat jen jako součást beauty rutiny. Ve skutečnosti zde totiž nejde jen o zachování krásné, ale hlavně zdravé pleti, a tu potřebují také muži, nejen ženy. Opalovací krém s ochranným UV faktorem by měli proto jako součást každodenní péče o pleť používat všichni, s výjimkou batolat do 6 měsíců . Ideální je nanést ho na obličej, ale také na dekolt, ruce a každé místo, které je během dne vystaveno slunečnímu záření. Nanášet jej třeba hned ráno , aby měl možnost intenzivně chránit naši pleť během celého dne. Ochranný krém je přitom třeba aplikovat vždy jako poslední krok denní rutiny , aby další kosmetické produkty nezmírnily jeho ochranné účinky.

Dodržujte správná množství a intervaly

Pokud pracujete v interiéru, stačí, když si každé ráno na obličej nanesete jednu vrstvu ochranného krému. Pamatujte však, že pokud se během dne pohybujete v exteriéru nebo vykonáváte fyzicky namáhavější práci, po každých 3-4 hodinách byste jej měli aplikovat znovu. Během fyzické aktivity může totiž vznikající pot vyplavit molekuly ochranného krému z naší pleti, čímž se efekt opalovacího krému zcela ztratí.

Jak vybrat?

První, co vás při koupi opalovacího krému může zmást, je samotná terminologie. Opalovací krémy se totiž zvyknou běžně označovat jako SPF přípravky (SPF z angl. jako sun protection factor , tj. sluneční ochranný faktor). Kromě toho je třeba brát v úvahu věk a typ pleti či případné kožní problémy, se kterými vaše pleť bujuje. Jak si tedy vybrat opalovací krém, který vám bude dokonale vyhovovat?
  1. SPF faktor. Zřejmě každý si již všiml, že opalovací krémy jsou označeny číslem. ochranným faktorem. Už méně lidí však ví, co toto číslo ve skutečnosti znamená. Faktor SPF je označením, které nám říká, o kolik odolnější vůči UVB bude po jeho aplikaci naše pokožka v porovnání s tím, kdybychom tento krém vůbec nepoužili. To znamená, že pokud je na flakonu opalovacího krému označení SPF 50, naše pokožka po nanesení krému dokáže UVB záření odolávat až 50krát déle, než pokožka bez použití krému na opalování. Platí tedy, že čím výše SPF krém má, tím déle nás dokáže účinně chránit před škodlivými účinky slunečního záření.
  2. Všímejte si hodnocení PA. PA ( Protection Grade ) je dalším z ukazatelů, stejně jako SPF faktor, kterým se měří účinnost opalovacího krému proti UVA záření . K vyjádření PA faktoru se používá symbol “+“. Čím více plusových znaků je uvedeno u PA, tím lepší je ochrana před UVA zářením. '+' znamená, že pokožka bude 2 až 4x odolnější vůči UVA v porovnání s nechráněnou pokožkou a '++' znamená čtyř- až osminásobnou ochranu. Všechny moderní SPF přípravky tuto hodnotu uvádějí.

Minerální vs. chemické filtry v SPF

1. Fyzikální/minerální/anorganické – absorbují (cca. 95% záření) a odrazí (cca. 5% záření) sluneční paprsky jako zrcadlo, aby ochránily pokožku. Jsou zpravidla fotostabilní a poskytují dlouhodobější ochranu před slunečním zářením.

Patří sem: Titanium dioxide, Zinc oxide

2. Chemické/organické – absorbují sluneční záření a přeměňují jej na teplo. Většinou jsou fotostabilní, pouze avonbenzone je nestabilní, ale dá se stabilizovat v kombinaci s jinými chemickými UV filtry.

Patří sem: Octylcrylene , Avobenzone , Octinoxate , Octisalate , Oxybenzone , Homosalate , Helioplex , 4-MBC , Mexoryl SX a XL , Tinosorb S a M , Uvinul T 150 , Uvinul A Plus

3. Smíšené (kombinace fyzikálních a chemických filtrů)

Ochrana podle typu pleti


Pokud už máte jasno v tom, po kterém opalovacím krému byste sáhli po zohlednění SPF a PA faktoru, pak jste sice na dobré cestě, ale ještě zdaleka nejste v cíli. Nyní vás čeká ten náročnější úkol, a sice výběr opalovacího krému podle typu pleti.
  1. Suchá pokožka. Pro ty, kteří trpí problémem suché pokožky, je řešením opalovací krém s hydratačními účinky. Hydratační opalovací krém dodá vaší pokožce extra vlhkost, která je pro suchý typ pleti velmi důležitá. Vyhledávejte krémy, které obsahují ceramidy, glycerin, kyselinu hyaluronovou nebo med.
    • produkt

      Canmake Tokyo Canmake Tokyo Mermaid Skin Gel UV SPF50+ PA++++

      Stylevana YesStyle

      Japonská volba s úžasným složením bez parfemace i alkoholů. Lehoučké SPF s gelovo-krémovou konzistencí, která se výborně roztírá a zanechává pleť zvlhčenou a chráněnou. Po nanesení máte opravdu pocit, jako byste si pleť ovlažili čistou vodou. Je to díky argininu, solné formě kyseliny hyaluronové, jojobovým esterem a rostlinným extraktům. Dalším benefitem je rozjasnění pokožky do několika minut. V krému se kombinují chemické a fyzikální filtry, které poskytují širokospektrální ochranu před UVA a UVB zářením. Skvělá náhrada za Purito.

      Více o produktu
  2. Mastná pokožka. Pokud trpíte problémem nadměrně se mastící pleti, měli byste se poohlédnout zejména po opalovacích krémech s vodním nebo gelovým, nikoli olejovým složením. Takový krém vaší pokožce pomůže udržet matnější, a pro vás rozhodně příjemnější povrch a vzhled. Kromě toho nezaškodí, pokud se poohlédnete po opalovacích krémech s přísadami zeleného čaje, výtažky z čajovníkového oleje či niacinamidu.
    • produkt

      Eucerin Eucerin Sun Gel-Cream Oil Control SPF50

      Heureka Notino DrMax Pilulka Vivantis

      Výborné SPF pro mastnou pleť. Jedná se o chemické SPF, které obsahuje mnoho matujících složek. Pokud nejste fanouškem glowy vzhledu a preferujete matný finiš, tento ochranný krém určitě stojí za vyzkoušení. Má lehkou krémovou texturu a snadno se aplikuje. Pokud vás trápí akné, máme dobrou zprávu. Tento produkt je totiž nekomedogenní, takže nemá tendenci ucpat póry.

      Více o produktu
  3. Odolná pokožka. Již z názvu tohoto typu pleti vyplývá, že výběr opalovacího krému bude v tomto případě podstatně jednodušší misí. V podstatě se jí netýkají žádná omezení, proto můžete vyzkoušet kterýkoli opalovací krém, který vás zaujme. V podstatě máte zcela otevřené možnosti, a tak můžete experimentovat a zjišťovat, který z produktů dostupných na trhu si nakonec nejvíc oblíbíte.
    • produkt

      La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios SHAKA Fluid SPF30

      Heureka

      Nejlepší volba z lékárny. Lehoučký fluid odolný vůči vodě i potu se rychle vstřebává do pokožky a nezanechává na ní žádné bílé stopy. Pozitivem je, že je výborný jako podklad pod make-up, je vhodný i pro mastnou a smíšenou pleť, neboť po něm nezůstává mastný film, a navíc má praktické menší balení (ačkoli je trošku dražší, vydrží poměrně dlouho). Problémem je denaturovaný alkohol na druhém místě ve složení, který může potenciálně dráždit citlivou pleť. Jinak se jedná o velmi oblíbenou volbu, přičemž si jej můžete koupit jako SPF 30 i 50

      Více o produktu
  4. Citlivá pokožka. V případě citlivé pokožky je situace přesně opačná od stavu odolné pokožky, proto byste při výběru opalovacího krému měli být maximálně opatrní. Nezapomínejte, že tento přípravek si budete na pleť nanášet každý den. Vyhýbat byste se měli krémům obsahujícím alkohol, vonné látky, oxybenzon, kyselinu paraaminobenzoovou (PABA), salicyláty či cinamáty. Sáhnout byste měli po minerálních typech opalovacích krémů s obsahem oxidu zinečnatého či oxidu titaničitého, v kombinaci se složkami jako je pantenol, alantoin a madecassoside, které zklidňují pokožku.
    • produkt

      Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

      Heureka Notino Avel Stylevana YesStyle

      Náš favorit roku 2022 s rýžovým extraktem as výbornou konzistencí, která potěší každý typ pleti. Jedná se o ideální produkt pro reaplikaci s beautyblendrem, neboť je mimořádně tekutý. Poskytuje širokospektrální ochranu před UVA a UVB zářením, hydrataci a výborně funguje jako podklad pod make-up. Pokud se s ním však chystáte do vody, je třeba si jej reaplikovat častěji, neboť není voděodolný.

      Více o produktu
  5. Pokožka náchylná k akné. Tak jako u citlivé nebo mastné pokožky, i v případě pokožky náchylné k akné je lepší vsadit na opalovací krémy s lehkými a méně dráždivými přísadami. Ideální je sáhnout po některém z minerálních krémů, přičemž můžete kromě krémových forem vyzkoušet i některá gelová provedení či opalovací krémy vyrobené na vodní bázi.{{57}}

Dobré rady nad zlato

Nehledě na typ pleti, existuje v souvislosti s používáním opalovacích krémů i několik obecných pravidel, která bychom měli všichni dodržovat. Zde jsou některé z nich.
  1. SPF 30 jako minimální faktor. Slunce je rok od roku žhavější, čímž je i jeho záření, které dopadá na Zemi, agresivnější. Chcete-li tedy vaši pleť chránit před jeho účinky, měli byste používat opalovací krémy s minimálním SPF 30.
  2. Nespoléhejte se na make-up. Mnoho žen spoléhá na to, že pokud používají make-up, jehož složení již ochranné složky opalovacího krému obsahuje, nemusí opalovací krém používat ještě jako samostatný přípravek. Je však třeba vědět, že v takovém případě jsou ochranné účinky daleko menší než v případě použití samotného opalovacího krému. Použití opalovacího krému byste proto neměli ze své denní rutiny vyloučit ani v případě, že ochranné složky váš make-up opravdu obsahuje. Taková forma je sice lepší než žádná ochrana, kýženého výsledku jí však určitě nedosáhnete.
  3. Použitím produktů s různým SPF se jejich účinky neznásobí. Vaše pokožka je vždy chráněna pouze nejvyšším SPF, který si na pleť nanesete, proto je vždy lepší zvolit krém, jehož složení dosahuje vyššího SPF faktoru. Pokud tedy použijete dva různé opalovací krémy, z nichž každý má SPF 30, neznamená to, že jste chráněni SPF 60, ale 30.
  4. Nejen tvář, ale také uši a víčka. Víčka a uši jsou slunci vystaveny stejně velmi jako samotný obličej, přesto na tyto části při nanášení opalovacího krému často zapomínáme. Platí přitom, že obě partie jsou ke spálení od slunce velmi náchylné. Dbejte proto na to, abyste při každodenní aplikaci opalovacího krému natřeli dostatečným množstvím i uši a víčka.
Pokud stále nemáte opalovací krém zařazený do denní péče o pleť, měli byste tento nedostatek rychle napravit. Třeba si uvědomit, že slunce je opravdu těžký nepřítel a bez účinné ochrany před jeho zářením se mohou všechny další přípravky péče o pleť stát bezvýznamné. UVA záření, které na naši pleť působí během každého dne totiž hravě zmítne všechny naše úspěchy v boji proti stárnutí pod koberec. Pokud tedy nechcete ztrácet čas ani peníze, co nejdříve svoji denní péči zkompletujte a doplňte o opalovací krém. Čím dříve z něj uděláte svůj celoroční MUST HAVE přípravek, tím lépe.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít