Parfemace v péči o pleť - ano či ne?

nazov
meno
Katarína
Vůně – za neškodným názvem se v souvislosti s pleťovou péčí skrývá celá řada pro a proti. Je dobře známo, že v péči o pleť neplatí univerzální přístup, protože celá alchymie kolem jednotlivých ingrediencí je složitá a žádnou z nich nelze nekompromisně označit jako dobrou nebo špatnou. Existují však složky, které si vysloužily spoustu kritiky zejména pro svou neúčelnost v péči o pleť. Jednou z nich je parfemace.

Co je voňavé, to je lákavé

Někdo ji vehementně odmítá už jen z přesvědčení, že jde o zbytečnou ingredienci, jiní ji zatracují, protože je trápí různé kožní problémy a alergie. Na druhé straně obecně platí, že co hezky voní, to nás láká. Vůně mohou být povzbuzující, uklidňující, signalizují čistotu a svěžest, mají schopnost vyvolat vzpomínky – ale jsou v kosmetice nezbytností? Přestože je hezké, že na základě vůní si dokážeme zapamatovat například první rande s mužem, které se neslo na vlně omamného parfému, ale v péči o pleť vůně nemá významné opodstatnění, důležitý je efekt působení aktivních látek v pokožce. No položte si otázku - jak často si před výběrem kosmetický produkt otevřete a přičichnete si k němu?

Lakrem štítek "Bez parfemace"


Spotřebitelské výzkumy naznačují, že vůně kosmetiky je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících preferenci spotřebitele rozhodnout se pro daný kosmetický výrobek. No není v péči o pleť prioritou funkčnost produktu? Na našem webu lakrem.sk máme štítek „bez parfemace“ , který upozorňuje čtenáře na to, že daný produkt neobsahuje iritující parfémované složky ani esenciální oleje. Jedná se o důležitý identifikátor, protože parfemace opravdu není pro každého... V jakém případě je v rámci kosmetiky parfemace ještě přijatelná a kdy může způsobit více škody než užitku? Otázek se vynořuje opravdu mnoho, ale nejvíce nás zajímají odpovědi.

Lakrem štítky

Co všechno se skrývá pod názvem parfemace?

Parfém, perfém, aroma, fragrance ... Za těmito slovíčky se skrývá voňavé tajemství některých kosmetických produktů. Někdy je to doslova tajemství, které je chráněno zákony průmyslového obchodu. Správa potravin a léčiv (zkratka FDA , Food and Drug Administration ) je vládní agentura v USA, která je zodpovědná za kontrolu (nejen) kosmetických přípravků, a právě FDA osvobozuje značky od uvádění konkrétních složek parfemace, o kterých bychom určitě chtěli vědět víc. Některé značky tedy na základě tohoto „privilegia“ skrývají konkrétní specifikaci vonné složky jako obchodní tajemství, takže o jejich podstatě se nikdy nic blíže nedozvíme. Výše uvedené zastřešující výrazy pro parfemaci jsou proto někdy doslova komplikovaným koktejlem vonných chemikálií, kterých je v kosmetickém průmyslu více než 5 000 (!) . Kosmetické společnosti totiž mohou používat tolik přísad tvořících vůni, kolik se jim zlíbí. Vždyť „fragrance“ zabírá pouze jedno políčko v celém složení...

Naštěstí, Evropská unie je v tomto směru v dostatečném předstihu před USA a aktualizovala seznam vonných alergenů, na které by měli být spotřebitelé upozorněni. Při výzkumu vědecký výbor pod záštitou Evropské unie identifikoval 54 vonných látek a 28 esenciálních olejů a klasifikoval je jako kontaktní alergeny pro lidi. Zároveň Unie vyčlenila 26 vonných alergenů s vysokým potenciálem vyvolávat alergii , u nichž zavedla povinnost uvádět ve složení i jejich koncentraci, pokud v produktech, které se neoplachují, překračuje koncentraci 0,001 %, a v produktech, které se oplachují, převyšuje koncentraci 0,01 %.
Abychom si alespoň trošku přiblížili hierarchizaci vonných složek v péči o pleť, toto jsou dva základní druhy vůní v kosmetice:

1. Přírodní vůně

Jsou extrahovány z přírodních složek, a to především destilací, fermentací nebo lisováním za studena. Do této skupiny patří zejména esenciální oleje – těkavé esence rostlin, které vytvářejí jedinečné vůně. Mohou být extrahovány z květin, kůry, ze stonků, z listů, kořenů a někdy iz plodů jakékoli rostliny, přičemž vystihují charakteristickou vůni konkrétní rostliny. Někdy jsou přírodní vonné složky ve složení uvedeny jako „natural fragrance“ , ale když se vyrábí přírodní vonná sloučenina, výrobci často z celé rostliny extrahují jedinou vonnou sloučeninu, která se nazývá izolát. Použité esenciální oleje a izoláty jsou ve složení nejčastěji uvedeny zvlášť a zde je seznam těch, které mohou potenciálně senzibilizovat pokožku:
  • citral
  • linalool
  • eugenol
  • geraniol
  • limonene
  • coumarin
  • citronellol
  • hexyl cinnamal
  • benzyl salicylate
  • benzyl benzoate
  • benzyl alcohol
  • hydroxycitronellal
  • terpinolenu
  • levandulový olej (Lavandula angustifolia)
  • výtažek z květu růže (Rosa damascena)
  • bergamotový olej (Citrus bergamia)
  • ylang-ylangový olej (Canaga odorata)
  • rozmarýnový olej (Rosmarinus officinalis)
  • citron (Citrus limon)
  • limetka (Citrus aurantifolia nebo Citrus medica)
  • pomeranč (Citrus sinensis)
  • mandarinka (Citrusová mandarinka)
  • máta peprná (Mentha piperita)
  • eukalypt
  • skořice (Cinnamomum)

Přírodní ne vždy znamená lepší

Je tedy neoddiskutovatelné, že i přírodní vůně mají svou temnou stránku. Právě těkavá voňavá část rostlin způsobuje, že esenciální oleje mohou být problematické. I v tomto případě platí heslo: co prospívá vašemu nosu, málokdy prospívá pokožce. Aromaterapie sice existuje již tisíce let, ale ani to, co je starodávné, nemusí být vždy dobré.

Z dlouhodobého hlediska mohou některé izoláty esenciálních olejů (limonene, eugenol, linalool atd.) dráždit kůži a způsobovat nepříjemné reakce na pleti. Takže ani v tomto případě pozitiva nepřevážila negativa. A když si ještě uvědomíme dosah výroby esenciálních olejů na životní prostředí … Představte si, že na 5 ml růžového esenciálního oleje je zapotřebí přibližně 10 000 růží. Berouce v úvahu, že skutečná udržitelnost musí brát v úvahu i využívání půdy a vláhy a zároveň transparentnost globálních dodavatelských řetězců či práva zaměstnanců, ve hře jsou další faktory, kvůli kterým je problém udržitelnosti ještě o něco choulostivější. A to je jen jedna z populárních přírodních ingrediencí, které nejsou trvale udržitelné ve velkém rozsahu.

Takže i když nám přívlastek „přírodní“ asociuje především pozitivní konotace, v případě pleťové kosmetiky tomu tak docela není. Také přírodní vůně a esenciální oleje mohou vyvolat na citlivé pokožce nepříjemné reakce, například periorální dermatitidu (zanícenou vyrážku na obličeji, pozn. red.). Jak jsme již uvedli, v naší provenienci je to právě Evropská unie, která hodnotí, které izoláty a esenciální oleje jsou kožní alergeny a zvyšují citlivost pleti. Proto má-li přírodní složka označení jako nebezpečná s alergenními vlastnostmi, ani označení produktu jako „přírodní“ jeho reputaci nezachrání.


2. Syntetické vůně


Základní rozdíl mezi přírodní a syntetickou vůní je ten, že zatímco přírodní vůně jsou získávány přímo z přírody, syntetická vůně je vyrobena z různých ingrediencí člověkem. Vzniká uměle v laboratoři, často z petrochemie, ve snaze duplikovat vůni květin, ovoce a jiných příjemných entit. Obvykle se skládá z 20 a více přísad. Většinou se jedná o nepříjemně znějící typy vonných látek – toxiny, benzinové chemikálie, ftaláty, aldehydy, toluen či benzenové deriváty. Pro kosmetické společnosti jde o levnější alternativu, protože k vytvoření vůně je třeba mnohem méně vonného oleje. Druhá strana mince jsou potenciální zdravotní rizika, která při pravidelném používání produktů se syntetickými vůněmi mohou narušit komfort pokožky. Syntetické vůně jsou častou příčinou kontaktní dermatitidy i alergických reakcí způsobených kosmetikou a to je jen zrnko v moři nepříjemných reakcí, které časem mohou přerůst do chronických obtíží.

Proč je v produktech péče o pleť parfemace?

Parfemace používaná v široké škále produktů péče o pleť slouží v první řadě k maskování inherentní vůně některých ingrediencí. Marketingoví pracovníci kosmetických značek však tuší, že vůni si člověk často spojuje také s identitou a přijatelností značky či produktu . To, že je produkt bez vůně, ovšem ještě neznamená, že nemá žádný zápach. Naprostá většina produktů bez vůně obecně voní jako plast nebo čerstvě natřená stěna. Proto jsou nelákavé a nepříjemné přirozené pachy aktivních ingrediencí maskovány pod rouškou parfemace, aby to spotřebitel po několika použitích nevzdal. Esenciální oleje zase přírodní značky používají jako konzervační složku, neboť některé z nich mají antibakteriální účinky. Kromě vůně tedy může být sekundární výhodou produktů skutečnost, že jejich vonná složka přispívá k mikrobiální stabilizaci produktu, dobré kompatibilitě s ostatními formulacemi ve složení ak transdermální penetraci produktu.

Kdy je parfemace v péči o pleť přijatelná?

Parfemace může být potenciálně přijatelná a neiritující, pokud se nachází ve složení na posledních „příčkách“ . Tehdy je zřejmé, že bylo použito jen nepatrné množství vonné látky, která nemusí (ale může) způsobit podráždění. Zároveň nemusí způsobit problémy produkty v péči o pleť, které se oplachují – čistící gely, balzámy či oleje, které mají parfemaci uvedenou na posledním místě ve složení.

Kdy je parfemace v péči o pleť nepřijatelná?

Na misce vah převažují zejména názory proti parfemaci... Především pokud je vonná složka výše ve složení, což naznačuje, že je přítomna ve větším množství. Důvod, proč je parfemace ve vyšší koncentraci škodlivá pro pleť , je ten, že syntetické i přírodní vůně emitují celou řadu těkavých organických sloučenin, které jsou-li vystaveny působení vzduchu, tepla nebo světla, vůně se ještě zintenzivní. Tyto těkavé reakce velmi snadno transformují vonné sloučeniny na jiné chemické sloučeniny, které mohou být pro pokožku mimořádně senzibilizující.

Vysoká pozice parfému ve složení hydratačního krému

Příklad: Každý druh esenciálního oleje je složen ze stovek sloučenin. Některé esenciální oleje (například rozmarýnový či levandulový) obsahují 450 až 500 sloučenin! Jelikož se jedná o těkavé organické sloučeniny (většinou terpeny), znamená to, že je velmi vysoká pravděpodobnost, že budou pokožku dráždit. Zároveň se extrémně malé molekuly těchto sloučenin snadno rozpouští v tucích a lipidech, což jim umožňuje snadný přechod přes pokožku až do hlubší vrstvy – dermis, kde se naváží na kožní bílkovinu. A je-li vonná látka připojena ke kožnímu proteinu, může v našem imunitním systému vyvolat kaskádu událostí, což se nakonec může projevit příznaky alergie. No a alergická kontaktní dermatitida ani zdaleka není procházka růžovou zahradou.

Jaké je řešení?

Hledejte výrobky, které jasně uvádějí, co konkrétně se za vůní skrývá . Obvykle jsou tyto složky uvedeny v závorkách, případně jsou alternativou označení „fragrance“. Dalším řešením je tedy hledat produkty, které vůbec nepoužívají výraz „fragrance“, ale místo něj jmenují seznam všech složek včetně těch vonných. Ty mohou být uvedeny jako vědecký název, například „Mentha spicata“, takže můžete předpokládat, že výrobek obsahuje kteroukoli složku z máty peprné. Pokud si nejste jisti, raději si konkrétně podezřelé vonné složky googlite a prostudujte si o nich víc.

„Bez parfemace“ vždy neznamená to, co si myslíte...

Na pultu s kosmetikou vás však mohou lákat také výrobky, které slibují, že jsou bez parfemace. Ale je zde velké ALE. Společnosti, které nepoužívají žádné chemikálie ani molekuly syntetických vůní, mohou ve složení využívat přírodní výtažky z rostlin a květin nebo esenciální oleje. Takže iv tomto případě platí – pořádně si prostudujte složení výrobku a vybírejte si značky, které fungují na transparentním principu a mají zveřejněno úplné složení produktů.

Kdo by se měl parfemaci absolutně vyhnout?

Ohrožené skupiny tvoří zejména osoby s citlivou pokožkou, ekzémy, rosaceou, s psoriázou, s těžší formou akné, alergici, těhotné a kojící ženy, astmatici, lidé s oslabenou imunitou – a obecně všichni, kdo pociťují jakýkoli přetrvávající diskomfort na pleti, případně byli indikováni na dermatologické onemocnění, které vyžaduje medikamentózní léčbu. Vonné látky však nemusí dráždit pouze pokožku, na kterou si produkt nanesete, ale také váš čich či zrak. Nejednou čteme recenze, ve kterých si spotřebitelé stěžují na nesnesitelnou pronikavou vůni kosmetického produktu, která jim způsobila dýchací potíže a migrénu, jiným zase dráždivé složky podráždily oči. Pokud jste tedy v minulosti zpozorovali dráždivou reakci u produktů s vyšší koncentrací parfemace, také se mějte na pozoru.

Dobrá zpráva je...

... že žádnou složku kosmetiky nelze démonizovat, protože může přinášet i jistou dávku užitku, byť i ve formě příjemného pocitu, který může vyvolat kontroverzní vůně v produktu péče o pleť. Nezvážíte však přece jen investici do kvalitního parfému namísto do krému zahlceného vonnými složkami?

Roky „voňavosti“ si zeptají svou daň

Uvedeme jeden příklad z praxe, aby byla naše osvěta plnohodnotná: Podráždění způsobené parfemací v kosmetice je proces, který se nemusí projevit ihned, ale až po letech používání parfémovaných produktů. Porovnejme si to například s opalováním. V prvních letech, kdy někdo tráví spoustu času na slunci bez ochrany, nedochází k viditelnému poškození pokožky. Pokud však po delší době tohoto člověka srovnáme s někým, kdo se vždy před sluncem chránil, budeme vidět zřetelné rozdíly. Ten, kdo se rád nechráněný vypékal na slunci, má viditelné vrásky a matnější tón pleti – důsledky neopatrného slunění se dříve či později vždy projeví. Rovněž to může dopadnout s člověkem, který léta používá dráždivou kosmetiku s parfemací – ačkoli na začátku nejsou změny zcela viditelné, časem se pokožka už nedokáže plnohodnotně regenerovat, zůstává přecitlivělá a stárne mnohem rychleji.

Ale na jinou notu... Je chvályhodné, že trendem při výběru péče o pleť se stal minimalismus a důraz na kvalitní aktivní složky. Lidé jdou stále méně za svým nosem a více času a energie věnují podrobnému zkoumání složení jednotlivých produktů. Zvýšené povědomí o tom, jaký užitek kosmetika má a nemá přinášet, postupně vede k pozitivní osvětě. Vždyť kůže je největší orgán našeho těla , proto ji nesmíme brát jako samozřejmost. To, co na ni naneseme, se přece vstřebává do našeho nitra, což si mnozí z nás často vůbec neuvědomují. Dobrá rada tedy zní, oželte parfemaci na pleti, raději si dopřejte jeden či dva střiky kvalitního parfému na krk a zápěstí, váš obličej vám poděkuje.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít