Suchá versus dehydrovaná pleť - v čem je rozdíl?

nazov
meno
Alžbeta
Suchá a dehydrovaná pokožka se mohou navenek projevovat velmi podobnými vlastnostmi, odlišnými jsou však základní příčiny, které jsou zodpovědné za jejich vznik. Zatímco suchá pokožka je nám dána ve formě typu pleti, za vznik dehydrované jsme často zodpovědní my sami. Každopádně, oba tyto projevy pleti nám způsobují problémy, proto je důležité naučit se je správně rozpoznat a osvojit si kroky, které pomáhají ke zmírnění jejich projevů.

Suchá pleť

Suchá pokožka nevzniká jako důsledek vnějších či vnitřních vlivů. Je to typ pleti, který nám je dán, i když v ojedinělých případech může jít io dočasné onemocnění. Pro suchou pleť je charakteristickým znakem menší počet žláz produkujících mastnotu v oblasti obličeje, ale také po celém těle. Přítomnost suché pokožky proto nemůžeme zvrátit pouhým doplněním chybějících živin. Takové pleti však můžeme dopřát vhodnou péči postavenou na používání kosmetických přípravků speciálně určených pro suchou pokožku. Tímto způsobem můžeme projevy suché pleti efektivně eliminovat a zmírnit jejich viditelnost.

Jaké jsou projevy suché pleti?

Suchá pleť je typická malými póry . Je napnutá a navenek se projevuje šupinatým vzhledem s charakteristickou přítomností bílých vloček (odumřelých částí pokožky). K jejím typickým projevům patří i zarudnutí nebo podráždění, které je nejproblematičtější zejména v oblasti obočí a v okolí rohů nosu a úst . Problematickou je také oblast krku, vnitřní strana paží a stehna. Suchá pleť působí matně, vysušeně a typická je zhoršenou absorpcí kosmetických produktů. Je lehce rozdrážditelná a tím i náchylnější k různým alergickým reakcím. S její náchylností k podráždění úzce souvisí i fakt, že má tendenci trpět výskytem psoriázy a různými druhy ekzémů či dermatitid. Je to pleť, která je vcelku náročná na péči a při zvolení její nesprávné formy se její stav viditelně zhoršuje.

Dehydrovaná pleť

Dehydrovaná pleť je stav, který může postihnout jakýkoli typ pleti, včetně suché a mastné, která může na první pohled působit jako dostatečně hydratovaná. K dehydrataci pleti dochází důsledkem nedostatku vody v těle, a tedy iv naší pleti.

Jaké jsou projevy dehydrované pleti?

Dehydrovaná pleť působí matně a může vykazovat předčasné příznaky stárnutí, což se nejčastěji projevuje povrchovými vráskami a ztrátou pružnosti. Kromě toho je pro dehydrovanou pokožku typický i častý vznik tmavých kruhů pod očima či viditelně unavené oči. Výjimkou není ani podráždění projevující se nepříjemným svěděním či vznik citlivých menších či větších pórů a jemných vrásek. Dehydrovaná suchá pokožka působí napjatě, pokud však hydrataci ztratí mastná pokožka, působí leskle. K typickým projevům dehydrované pleti patří rychlá absorpce hydratačních přípravků a také make-upu . Docela běžným průvodním jevem je dokonce i bolest hlavy způsobená právě nedostatečnou zásobou vody.

Jak zjistit, kterým z těchto problémů trpíme?

Určit jednoznačný typ pleti či problém, kterým naše pokožka trpí není jednoduché. Důkazem toho je i běžná praxe. Často se totiž setkáváme s tím, že lidé trpící vyrážkami žijí v domnění, že je jejich prvořadým problémem akné. V mnoha případech je však problémem právě dehydrovaná nebo suchá pokožka. Laik však pravý důvod tohoto problému odhalí jen stěží, protože i pleť, která se na první pohled jeví jako smíšená či dokonce mastná, může být ve skutečnosti suchá a dehydrovaná. Důvodem je fakt, že dehydratovaná pokožka není výsledkem nedostatku oleje, ale výsledkem nedostatku vody, a na to mnozí z nás nemyslí. Jak tedy zjistit, kdy je pleť suchá, kdy dehydrovaná a jak tento problém následně řešit?
  1. Diagnostika. Suché pokožce chybí olej , protože produkuje méně mazu než normální pokožka. Kvůli nedostatku mazu je pleť bez lipidů, které potřebuje k udržení vlhkosti ak tvorbě silné bariéry, která ji chrání před vnějšími vlivy. Dehydrované pokožce chybí voda , k jejíž absenci dochází vlivem několika vnějších faktorů, zejména však počasím, prostředím, nevhodnou stravou, nadměrnou konzumací kofeinu či nedostatečným pitným režimem.
TIP: Chcete-li zjistit, zda je vaše pleť dehydratovaná, udělejte si jednoduchý rychlý test. Jeho výsledek sice nelze považovat za směrodatný, ale můžete jím odhalit první příznaky vznikajícího problému. Přištípněte si malý kousek pokožky v oblasti líc, břicha, dekoltu a na vnějších stranách dlaní a několik vteřin jej držte sevřený mezi bříšky prstů. Pokud se po uvolnění pokožka vrátí do své původní polohy, s největší pravděpodobností dehydrovaná nebude. Pokud jí však pořízení původní podoby bude chvíli trvat, v tom případě již začíná vykazovat první známky dehydratace.
  1. Léčba. Pokud po důkladné diagnostice zjistíte, že vaším problémem je suchá pokožka, řešením je zvýšit příjem antioxidantů a snížit obsah kyselin v každodenní beauty rutině. Pokud však zjistíte, že trpíte dehydrovanou pokožkou, můžete vzniklou situaci řešit hned několika způsoby, konkrétně na styl domácí léčby:
    1. Exoliface. Jedním z možných důvodů vzniku dehydrované pokožky může být také nahromadění odumřelých částí kůže na povrchu těla, čímž se sníží schopnost pokožky absorbovat potřebné zvlhčovače. Jedním z doporučených řešení je proto exfoliace , který bychom měli na tělo aplikovat alespoň jednou týdně. Odstraníme tak odumřelé buňky pokožky, čímž umožníme jednotlivým složkám hydratačních produktů lépe působit na naše tělo.
    2. Obohaťte svou rutinu o sérum. Chcete-li pokožku efektivně a účinně hydratovat, dbejte na nanášení séra před jakýmkoli použitím hydratačního krému. Doporučuje se přitom sáhnout zejména po sérách s obsahem kyseliny hyaluronové či po sérách, které obsahují její stimulátory. Kyselina hyaluronová totiž působí na naši pleť jako elixír mládí a kromě toho ji účinně hydratuje.

TIP: Kromě přípravků s obsahem kyseliny hyaluronové můžete sáhnout i po produktech obsahujících avokádové peptidy, které zvyšují schopnost pokožky produkovat vlastní kyselinu hyaluronovou.
  1. Noční hydratační krém. Během spánku naše pleť přirozeně ztrácí vlhkost. S cílem zabránit těmto ztrátám bychom měli v rámci večerní beauty rutiny používat těžší hydratační krém . Obsahovat by měl například kyselinu hyaluronovou nebo extrakt z oliv, díky nimž pleť zůstane jemná a hladká bez pocitu mastnoty.
  2. Pozorně vnímejte roční období. Na vzhled a chování naší pokožky mohou mít velmi výrazný vliv také změny teploty a vlhkosti vzduchu. Obzvlášť náročná je zima, jejíž chladný vzduch s nízkou vlhkostí způsobuje výrazné vysušení pokožky, svědění, popraskání a podráždění. Studený vzduch kromě toho stahuje póry, omezuje cirkulaci a produkci kožního mazu a nízká vlhkost zase přispívá k dehydrataci pokožky. Důležité je proto pečlivě vyskládat nejen ranní a večerní rutinu , ale také zimní a letní. I v létě je přece vlivem zvýšeného podílu slunečního záření naše pleť náchylnější k jejímu vysušení.
  3. Pitný režim. Vnitřní hydratace je důležitá nejen pro zdraví našeho těla, ale také pro zdraví naší pokožky. V rámci pitného režimu je proto třeba dbát na příjem dostatečného objemu tekutin, ale také na příjem ovoce a zeleniny bohatého na esenciální mastné kyseliny a vodu.
  1. Používejte zvlhčovač. Dehydrataci pokožky můžeme eliminovat i použití zvlhčovače vzduchu. Vhodnou volbou je zejména během zimních měsíců, kdy na naši pleť ve vytopených a klimatizovaných kancelářských prostorách působí jeho pára jako první pomoc. Kromě toho jsou již dnes zvlhčovače nejen pomocníkem, ale také velmi příjemným rozptýlením. Vznikající vodní páru si můžete provonět oblíbenou vůní, a tak dopřejete relax nejen pleti, ale také zatížené mysli.
  2. Alkohol a kofein. Zdrojem dehydratace pokožky může být i nesprávně nastavený jídelníček. Nesprávně a nedostatečně vyvážená strava, konzumace alkoholu či nadměrný příjem kofeinu – to vše může být důvodem dehydratace vaší pleti.

Jak bojovat s příznaky suché a dehydrované pleti?

Již víme, že suchá a dehydrovaná pleť jsou dva zcela odlišné jevy, proto i zmírnění jejich projevů musíme dosahovat odlišným způsobem. Péče o suchou io dehydrovanou pleť vyžaduje přizpůsobení každodenní beauty rutiny. Doplnit bychom ji měli o přípravky s obsahem potřebných složek, které suchou i dehydrovanou pleť zklidní a zároveň účinně zmírní její negativní projevy. O jaké složky bychom tedy měli obohatit naši beauty rutinu v případě, že některým z těchto dvou problémů trpíme?

Co pomáhá suché pokožce?

  • kyselina hyaluronová, omega oleje a oleje vyrobené z různých jiných druhů semen (kokosový, mandlový či konopný olej), rostlinné oleje (skvalenový, jojobový, šípkový)
TIP: Omega oleje nacházející se v doplňcích ze lněného nebo rybího oleje pomohou suché (i dehydratované) pokožce, musíte je však používat nejméně tři měsíce, než se na pokožce začnou projevovat jejich první pozitivní účinky.
  • bambucké máslo, minerální olej, lanolin, ceramidy
  • upřednostněte čistící balzámy, oleje a emulze
  • dopřejte pleti hydrataci a výživu ve formě séra a hydratačního krému
  • v posledním kroku večerní rutiny použijte produkt bohatý na okluzanty - udržovače vlhkosti. ve formě pleťového oleje

TIP: Trpíte-li suchou pokožkou, můžete kromě vhodných kosmetických produktů sáhnout i po dalších způsobech, které pomohou vaší pleti zadržet potřebnou vlhkost. Vyzkoušet můžete již zmíněné zvlhčovače vzduchu, jejichž účinek na pokožce oceníte zejména během zimních měsíců, ale také gelovou masku, která zabrání unikání vlhkosti během spánku.

Co pomáhá dehydrované pokožce?

  • kyselina hyaluronová, glycerin, výtažky z aloe vera, med, hlemýždí mucin, kyselina mléčná, kyselina citrónová, ceramidy
  • vyhýbejte se pěnovým produktům, upřednostněte jemné čističe
  • hydratační krém bohatý na humektanty a pleti identické lipidy např.: kyselina hyaluronová, glycerin, ceramidy, mastné kyseliny
  • aplikujte krém na vlhkou pokožku, aby složky mohly na sebe nějakou navázat vodu
  • nechte pleť regenerovat a dejte si pauzu od retinoidů a produktů s vysokým obsahem AHA a BHA kyselin

TIP: Pokud chceme zamezit dehydrataci pokožky, je nezbytné dbát také na dodržování pitného režimu a na konzumaci potravin bohatých na vodu. Vhodným příkladem může být meloun, jahody, okurka či celer. Tělo tak hydratujeme zevnitř, což se projeví na svěžím vzhledu naší pokožky. Kromě toho na hydrataci pokožky příznivě ovlivňuje i použití vodní mlhy, jejíž osvěžení přivítáme během parných letních dnů, ale i ve vytopených kancelářských prostorách během zimního období.

Jako v mnoha případech, i zde platí, že výhodnější je prevence než řešení samotného problému, proto by naším cílem mělo být těmto problémům s pletí předcházet. Docílit toho můžeme správnou prevencí ve formě vyvážené stravy, dostatečného pitného režimu, eliminací stresu a důkladnou hydratací pleti ve formě kvalitních hydratačních krémů a dalších kosmetických produktů. Takto se můžeme vyhnout nemalým problémům, které mohou na naší pleti zanechat několik viditelných následků.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít