Mýty o pórech, kterým byste měli přestat věřit

nazov
meno
Alžbeta
Póry. Někteří z nás mají tolik štěstí, že se o ně celý život nemusí zajímat. Jiní ho však mají méně ao pórech poslouchají celý život. Pokud póry trpíte, téměř každý z vašeho okolí se vám bude snažit nějakým způsobem pomoci či poradit. Pravdou však je, že i dobře myšlená rada vám může v konečném důsledku jen více uškodit. Důvodem jsou mýty, které o pórech kolují, a které většina lidí vnímá jako ověřená fakta. Dejte si proto pozor, aby někteří z takových „ověřených faktů“ zbytečně nezkomplikoval i vaši situaci.

Důvodem neustálého rozšiřování mýtů o pórech může být fakt, že lidé často nevědí, co póry vlastně jsou. Nejsou to totiž „jen vyrážky“.

Co jsou póry?

Póry jsou výrazné otvory na pokožce, které obsahují vlasový folikul a pod ním mazovou žlázu. Ta je zodpovědná za produkci oleje zvaného „maz“, jehož úkolem je dodávat pokožce potřebnou mastnotu. Někdy se však tyto mazové žlázy vyznačují nadměrnou aktivitou a právě to může vést k nahromadění přebytečného mazu pod povrchem. Nejčastěji k takovým projevům dochází u lidí s mastnou pokožkou, která má pro tvorbu nadměrného mazu vytvořeny nejvhodnější předpoklady.

I s póry však umíme účinně bojovat, je třeba se však vyhýbat následování mýtů, které v souvislosti s nimi kolují. Kterým mýtům o pórech byste měli hned přestat věřit?

MÝTUS č. 1 1: Póry se otevírají a zavírají

Zajisté se každý z nás setkal s pojmem otevřené a zavřené póry, ode dneška si však budete pamatovat, že je to mýtus. Póry nejsou dveře. Póry se totiž neotevírají a ani nezavírají, místo toho se rozšiřují a stahují. Napařením obličeje, namáhavým cvičením či použitím určitých druhů pleťových masek však může dojít k uvolnění nadměrného množství nahromaděných pórů ak jejich následnému vystoupení na povrch.

TIP: Na nadměrné působení tepla na naši pokožku, ať už v důsledku páry nebo horké vody, bychom si měli dávat pozor. Teplo je sice příjemné, ale velmi rychle se z něj může stát zdroj více problémů souvisejících s pokožkou. Jedním z příkladů je růžovka , která způsobuje zarudnutí pokožky doprovázené závalem nepříjemného svědění.

MÝTUS č. 1 2: Důvodem vzniku ucpaných pórů je špinavý obličej

Póry jsou uloženy na povrchu kůže, proto mnozí věří, že se v podobě černých teček vyskytují tehdy, když se do nich dostanou nečistoty z vnějšího prostředí. Ve skutečnosti však vnější nečistoty nejsou tím, co póry ucpává. Za vznikem černých teček stojí odumřelé buňky pokožky a maz , který se hromadí pod kůží. Důvodem jeho hromadění přitom mohou být hormony či genetika, častým důvodem je ovšem i typ pleti. Okolní prach či jiné nečistoty z vnějšího prostředí jsou v tom tedy nevinné!


MÝTUS č. 1 3: Každý pór je černá tečka

Černé tečky na naší pleti vznikají v momentě, kdy odumřelé buňky kůže blokují otevření pórů a ztěžují tak únik produkovaného mazu . Takto zachycený maz způsobí rozšíření otvoru, což umožní jeho vyvedení na povrch. Jakmile se však tento olej dostane do kontaktu se vzduchem, oxiduje a nabývá černou barvu. Neplatí tedy, že každý pór, který se na naší tváři vyskytne, je zároveň i černou tečkou.

MÝTUS č.4: Suchá pokožka není náchylná na problémy s černými tečkami či s póry

S výskytem černých teček a nepříjemných pórů mají problémy zejména lidé a mastným typem pleti. To ovšem neznamená, že lidem se suchou pletí se tyto problémy širokým obloukem vyhýbají. Na velikost pórů totiž ovlivňuje několik různých faktorů včetně genetiky či hormonů. Kromě toho na rozšíření pórů významně ovlivňuje i případné poškození pokožky slunečním zářením či její stárnutí, proto se problémy s póry mohou vyskytnout u kohokoli a v jakémkoli věku.

MÝTUS č. 1 5: Sluneční světlo pomáhá vyčistit póry

Tento mýtus pravděpodobně pochází z předpokladu, že teplo ze slunce by vysušilo přebytečný olej v pórech, čímž by způsobilo jejich postupné zmenšování. Ve skutečnosti však může dlouhodobé vystavování pórů slunci způsobit spíše jejich zvětšení . Sluneční paprsky totiž poškozují kolagen, který dodává pokožce pevnost a pružnost. Jakmile se hladina kolagenu oslabí, póry na povrchu pleti mohou působit zvětšeně.

TIP: Před vysušením pleti můžeme pokožku chránit například vrstvou nekomedogenního opalovacího krému. Nicméně, nejúčinnějším způsobem, jak se takovému trvalému poškození pleti sluncem vyhnout, je omezit nadměrné zdržování se na přímém slunci.

MÝTUS č. 1 6: Mytí obličeje několikrát za den zabrání ucpání pórů

Jak již bylo uvedeno, rizikovým faktorem způsobujícím ucpávání pórů může být typ vaší pokožky nebo hormony, nikoli nečistoty a ani vlivy přicházející z vnějšího prostředí. To, jak často si během dne myjete obličej, proto v této situaci moc nezaváží.

TIP: Časté mytí obličeje pomáhá odstranit přebytečný olej a odumřelé buňky pokožky, jejichž kombinace může přispět ke vzniku ucpaných pórů. Měli bychom být však opatrní a nepřehánět to . Nadměrné mytí obličeje, a zejména používání drsných peelingů, může totiž podráždit povrch pokožky a způsobit její zarudnutí nebo nadměrné vysoušení. Pokud máte pleť, která je náchylnější k tvorbě černých teček, měli byste si ji podle doporučení mýt dvakrát denně . Tento očistný rituál přitom můžete doplnit io použití čistícího gelu s kyselinou salicylovou , která podporuje odlupování odumřelých buněk z povrchu kůže a zároveň zajišťuje hloubkové čištění pórů.

MÝTUS č. 1 7: Chemické exfoliátory mohou ucpané póry zcela vyčistit

Při návštěvě drogerie na nás z každého regálu útočí marketingové fráze typu „hluboce čistá pleť“. Právě ony vás mohou podvědomě přivést k myšlence, že některé druhy produktů jsou doslova vsáknuty do pokožky, odkud pečlivě odstraňují veškeré nečistoty a odumřelé zbytky buněk. Takto jednoduše však proces působení exfoliátorů nefunguje.

MÝTUS č. 1 8: Používání odsávacích a čistících přístrojů je nejefektivnějším způsobem pro čištění pórů

Odsávací či čistící kosmetické přístroje napomáhají procesu exfoliace a tím i čištění pórů. Problém je, že nečistoty, které způsobují jejich vznik, odstraňují jen z povrchu pokožky, přičemž nadbytečný olej a odumřelé zbytky pokožky zůstávají v jejím nitru.

TIP: Sonické kosmetické přístroje na první pohled působí jako šikovní pomocníci, ale pravdou je, že mohou způsobit podráždění povrchové vrstvy vaší pokožky. Extrémním důsledkem je porušení krevních vlásečnic, které jsou většinou způsobeny neodborným manuálním čištěním realizovaným pomocí různých domácích zařízení. Vhodnější volbou je použití chemických exfoliantů . Ani ty sice pleť dokonale nevyčistí, ale pomohou vám zbavit se nahromaděných buněk odumřelé kůže, aniž by došlo k fyzickému poškození jejího vnějšího vzhledu.

MÝTUS č. 1 9: Ucpané póry zmenšíte pomocí lepících proužků či pleťových masek

S cílem zbavit se ucpaných pórů se někteří z nás uchylují ik použití lepících proužků. Ty by měly nepříjemně tvářící se černé tečky z obličeje odstranit, pravdou však je, že na jejich zmírnění nemají žádný dlouhodobý vliv. Důvodem jsou vlasové folikuly, které jsou umístěny pod každým jedním pleťovým pórkem. Jejich velikost může být dána genetikou a změnit ji jednoduchým domácím produktem či používáním zvýšeného množství kosmetických přípravků není možné. Třeba se jednoduše smířit s tím, že pokud mají zvětšené póry vaši rodiče, zřejmě je budete mít větší i vy sami.

TIP: Genetika se oklamat nedá, přesto však existuje několik kroků, které můžete udělat s cílem minimalizovat vzhled pórů. Jedním z řešení je pravidelný peeling, používání retinolu a laserových nebo mikrojehličkových procedur. Mějte však na paměti, že každý z těchto tipů je zdrojem dočasného, nikoli trvalého řešení.

MÝTUS č. 1 10: Všechny póry jsou stejné

Odpověď je jednoznačná – nejsou. Ve skutečnosti máme totiž dva typy pórů. Pojmenovány jsou podle příčiny jejich vzniku, a těmi jsou olej a pot . Viditelnými jsou přitom jen ty olejové. Jejich úkolem je generovat mazový olej a dodávat jej na povrch pokožky proto, aby byla zdravá, vláčná a zvlhčená. Potní póry fungují podobným způsobem. Umožňují potu přecházet ze žláz na povrch pokožky, čímž zabezpečují termoregulaci našeho těla. Rozdíl je však v tom, že potní žlázy pouhým okem nevidíme.

MÝTUS č. 1 11: Roztažené póry uzavřeme studenou vodou

I vy si před nanesením make-upu stříknete na tvář trochu studené vody, aby se vám uzavřely póry? Možná budete zklamáni, ale tento trik ve skutečnosti nijak nepůsobí na zmírnění pórů. Póry totiž nejsou svaly, proto nebudou reagovat ani tehdy, pokud byste na ně nanesli vodu s dosaženým bodem mrazu.

TIP: Rychlé opláchnutí obličeje studenou vodou sice nepůsobí na zmírnění pórů, na pleť však může působit uklidňujícím dojmem. Studená voda způsobí dočasné uzavření krevních cév, díky čemuž bude váš obličej působit méně nafouknuto.

MÝTUS č. 1 12: Párou otevřené póry umožní pleti získat účinnější ošetření

Během ošetření obličeje nám kosmetička často aplikuje páru s cílem otevřít póry a zajistit tak lepší a efektivnější absorpci produktů. Působící teplo však může způsobit zvětšení povrchových krevních cév a způsobit tak dočasné otok pokožky. Zahřáté póry způsobí mírné zvlhčení pokožky, rizikem je však narušení její přirozené ochranné bariéry. V konečném důsledku se tak pleť může stát mnohem citlivější a náchylnější k poškození. Důležité je proto mimořádně dbát na výběr kvalitní kosmetičky, v opačném případě se mohou na vaší pleti vyskytnout zbytečné vyrážky a v extrémních případech dokonce jizvy.

Budete-li se vyvarovat mýtům, které se v souvislosti s póry tradují, budete zároveň dodržovat zásady, které potřebujete pro dodržování každodenní rutiny zaměřené na jejich zmírnění. Kromě neutuchající snahy zbavit se pórů bychom si však měli uvědomit i jejich důležitost. Bez nich by totiž byla naše pleť dehydrovaná, vysušená a ztrácela by svoji přirozenou pružnost. Zbavit se pórů by proto mohlo naší pleti spíše uškodit než pomoci. Měli bychom se proto zaměřovat i na pozitiva, která nám svou přítomností přinášejí. V neposlední řadě platí, že většinou nejsou tak velké, jak si myslíme, nemluvě o tom, že existuje mnoho produktů a složek, které přispívají k udržování jejich zdravého a čistého stavu. Toto je jen několik příkladů, díky kterým se vaše póry naučíte akceptovat a které vám pomohou udržovat je v optimálním stavu:

  1. Nepoužívejte mýdlo ani jiné výrobky péče o pokožku, které obsahují iritující pěnivé složky . Jedním z příkladů jsou kosmetické přípravky v tuhé formě, které mají silnou tendenci působit na vznik černých teček.
  2. Vyhýbejte se kosmetickým produktům, které jsou nadměrně zvláčňující, zvláště tehdy, máte-li mastný typ pleti. Příkladem jsou husté nebo mastné krémy, které takovou pokožku zbytečně zatěžují.
  3. Používejte pouze jemné čistící prostředky rozpustné ve vodě a vyhýbejte se výrobkům s obsahem suchých a drsných přísad. Ty totiž zbytečně podporují nadměrné mazání pleti.
  4. Vyhýbejte se drsnému čištění pleti a různým čistícím kartáčkům s drsnými štětinami. Pro odstranění černých teček jejich použití nezabere a navíc si jimi můžete pokožku poškodit tak, že bude nadměrně suchá a šupinatá. V takových případech hrozí riziko vzniku odumřelých částí kůže, která může způsobit silné ucpávání pórů.
  5. Nikdy nechoďte spát, aniž byste si smyli z obličeje make-up . Zanedbáváním šetrného odstranění dekorativní kosmetiky a důkladného večerního čištění pleti
  6. Používejte výrobky se silným obsahem niacinamidu . Ten totiž pomáhá s minimalizací pórů.
  7. Absorbujte části přebytečného oleje na vaší pleti pomocí jílové masky , která může pomoci dočasně minimalizovat rozšířené póry. Díky svým vlastnostem dokáže absorbovat přebytečný olej, ale jen v případě, že neobsahuje žádné iritující složky.

Pokud i přes dodržování všech těchto kroků přemýšlíte nad extrakcí pórů, buďte mimořádně důslední při výběru kvalitního a vyškoleného estetika. Jen odborník, který ví, co dělá, dokáže totiž extrahovat černé tečky bez poškození pokožky. Extrakce černých teček pomocí domácích nástrojů a praktik, se tedy rozhodně nedoporučuje.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít