Děláte si „patch test“? Měli byste!

nazov
meno
Katarína
Určitě znáte ten pocit, když si koupíte nový kosmetický produkt a neumíte se dočkat, kdy jej vyzkoušíte. O to větším zklamáním je, když se vaše tvář po jeho aplikaci ohnivě červená a doslova hoří. Nemluvě o tom, když máte celou nadílku nových produktů, které si hned první večer ze zvědavosti bezhlavě navrstvíte jeden na druhý a čekáte úžasný zázrak. Věřte, že tento manévr na 99,9 % nevyjde podle vašich představ ao zázraku můžete jen snít. Ano, ve světě se nyní rozmohl trend 12-krokové korejské rutiny v péči o pleť, ale nezapomínejte ani na staré slovenské pořekadlo 100 lidí, 100 chutí. Nebo raději 100 tváří, 100 různých reakcí?

Ve spleti různých trendů a vychytávek musí vždy zvítězit zdravý rozum a opatrnost, a to zejména pokud jde o péči o pleť. Kvalita pokožky se časem mění – pleť má s přibývajícím věkem odlišné nároky a vyžaduje nové přístupy. V určitém momentě tedy musíme přehodnotit naši kosmetickou rutinu a odhodlat se do ní zařadit něco nového. Ať už je však důvod zařazení nových produktů jakýkoli, v první řadě je třeba se vyhnout riziku podráždění a nepříjemných pocitů. Ideální první krok před zařazením nového produktu do rutiny se ukrývá ve dvou slovech – patch test.

Co je patch test?

Patch test (nebo test citlivosti) je snadný způsob, jak zkontrolovat, zda vaše pokožka reaguje na nové produkty péče o pleť. Podstatou patch testu je aplikování malého množství nového produktu péče o pleť na malou, diskrétní oblast pokožky (například pod ucho). Obecně by měl každý z nás v první řadě vyzkoušet nový produkt prostřednictvím patch testu, ale taková diagnostika pleti je obzvlášť důležitá pro každého, kdo má citlivou pokožku, nebo pro lidi, kteří v minulosti zažili negativní reakci na nějaký kosmetický výrobek.

Proč je patch test důležitý?

Patch test je důležitý, protože v některých produktech se nacházejí různé alergeny, ale někdy mohou být problémem i docela jednoduché, základní složky (konzervanty, oleje atd.), které mohou způsobit takzvanou alergickou kontaktní dermatitidu , čili nepříjemnou svědivou vyrážku, případně různé jiné nepříjemné reakce od mírného zarudnutí přes bolestivé otoky až po mnohem horší projevy diskomfortu na pleti. Tento způsob diagnostiky považujeme za neomylný způsob, jak zkontrolovat, jestli bude pokožka nějak reagovat na produkt, který si na ni nanesete.

Kde jej provést?

Ideální je diskrétní, ale zároveň citlivá část pokožky, tedy taková, která je tenčí a reaktivnější. Dobrým výchozím bodem je v tomto směru boční strana krku pod uchem nebo za ním, případně místo v ohybu lokte . Jde o to, že pokud produkt budete dobře tolerovat na krku, je zřejmé, že nezpůsobí negativní reakci ani na tváři. A samozřejmě výše zmíněné oblasti jsou víceméně mimo dohled, takže pokud dojde k nepříjemné reakci, nebude to napohled až tak zjevné. Netřeba zapomenout dané místo před patch testem umýt a vysušit . Jiný případ je, pokud produkt testujete s konkrétním záměrem, například na:
  1. Alergické reakce – tehdy je ideální vyzkoušet produkt právě na výše zmíněném boku krku pod uchem, jelikož tato oblast je reaktivnější, protože je tenčí než jiné oblasti pokožky.
  2. Komedogenitu (zda ucpává póry a způsobuje vyrážky) – naneste jej buď na svou T-zónu, nebo na bradu, protože tyto oblasti mají více mazových žláz.
  3. Podráždění – naneste produkt na místo, kde jste nejcitlivější. Tato oblast je u každého jiná, ale obvykle se nachází na tvářích, mezi obočím nebo kolem úst.

Kolik produktu je třeba nanést?

Stačí nanést jen malé množství produktu - pokud pokožka zareaguje, nebude to až tak drastické. Stačí malé množství o velikosti hrášku, jedná-li se o krémy, případně pár kapek oleje či séra. Obecně platí, že do kategorie výrobků péče o pleť, které jsou na pleti nejreaktivnější , patří hydratační, oční či opalovací krémy, séra, kyseliny, tonery nebo emulze, a to z logického důvodu – protože zůstávají na pokožce na rozdíl od čisticích prostředků, které nanášíte a ihned opláchnete.

Jak dlouho testování trvá?

Počkejte nejméně 24 hodin , ideálně 72 hodin, abyste zkontrolovali příznaky podráždění. Někteří lidé reagují na složky, na které jsou citliví, téměř okamžitě, jiným to může trvat několik dní. Zpravidla však bude stačit den či dva.

Na co si dávat pozor při testu citlivosti?

Zkontrolujte, zda v místě aplikace kosmetického produktu nezaznamenáte svědění, pálení, zarudnutí, kopřivku, bulky, skvrny, otoky, vyrážky nebo bolestivost. Reakce mohou být závažnější, mírnější, případně žádné. V takovém případě jste našli vhodný produkt pro vaši pleť. Hurá!

Co dělat, když pokožka zareaguje?

Dané místo omyjte vodou a jemným čistícím produktem a již jej nepoužívejte. Pokud si nejste jisti, zda byl výsledek přesvědčivý, můžete za týden znovu vyzkoušet patch test na jiné oblasti pokožky (pod druhým uchem nebo na druhém lokti). Pokud dokážete identifikovat „viníka“ , který způsobil nepříjemnou reakci, zkuste se mu příště v kosmetice vyhnout.

Tip: Pokud dojde k nepříjemné reakci na pokožce, ošetřete dané místo uklidňujícím přípravkem – ideálně sát krémem, gelem s Aloe vera nebo studeným bílým jogurtem. Při testování AHA a BHA kyselin buďte shovívaví – je velmi pravděpodobné, že způsobí krátkodobou nepříjemnou reakci (zarudnutí, jemné pálení), ale ta by neměla trvat déle než půlhodinu. Pokud se reakce časem zhorší nebo se do půlhodiny nezlepší, přerušte používání kyselin, případně zvolte jemnější varianty (např. PHA kyseliny).
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít