TREND: Náplasti na akné – jsou opravdu efektivní?

nazov
meno
Katarína
Myslíte si, že jste v boji s akné už vyzkoušeli všechno? Tak schválně – slyšeli jste o poměrně novém trendu tvz. pimple patches – náplastí na akné, které pouze nalepíte na problematické místo a výsledkem by mělo být zmírnění zánětu a zhojení vyrážky?

Především výrobci těchto náplastí uvádějí, že dokážou dělat se zánětlivými procesy doslova zázraky z večeře do rána. Jedná se skutečně o přitažlivé a odvážné tvrzení a zní skvěle – ale opravdu fungují? Ačkoli alespoň trochu? Názor na ně mají nejen samotní uživatelé, ale také vědci a dermatologové – a snad jako každý kosmetický produkt, i ony mají svá pro a proti.

Co jsou vlastně náplasti na akné?

V angličtině známé jako „pimple patch“, jsou samolepky vyrobeny z průsvitného, lepkavého, hydrokoloidního materiálu, které můžete mít na problematickém místě nalepené i celý den nebo celou noc. Klíčem je právě hydrokoloidní materiál – ten obsahuje hydrofilní koloidní částice, které pomalu absorbují tekutiny z problematického místa a mění je na gelovou hmotu. Je užitečný při hojení ran, protože je prodyšný, efektivně přilne na problematickém místě a umožňuje pupínkům zahojit se.

Hydrokoloidní náplasti na akné jsou pružné a přitahují vodu. Lepí se na ránu tak, aby tenká plastová fólie přitahující vodu směřovala dolů. Původně byly určeny k léčbě vředů (určitě znáte i velmi účinné hydrokoloidní náplasti na herpesy), ale především v Asii se staly populárními v léčbě akné.

Pevná vnější plastová fólie náplastí je obvykle polyuretanová, takže udržuje vše na svém místě. Zabraňuje také odpařování a vysušování akné vodou, takže se hojí rychleji a nová pokožka, která se tvoří, je pružnější. Rovněž chrání akné před třením, poškrábáním a chytáním – což mnozí děláme a ani si to neuvědomujeme, ale taková činnost přináší riziko zanesení zanícených míst bakteriemi z rukou.

Spodní materiál, který působí na postižené místo, je obvykle vyroben z karboxymetylcelulózy, ze želatiny nebo z pektinu, které mají ve své chemické struktuře mnoho molekul vážících vodu. Právě ony odsávají z rány tekutinu. Když tato tekutina vystoupí do náplasti, její barva se mění z průhledné na bílou a nabobtná. Samozřejmě, některé ošetřovací náplasti obsahují také aktivní složky, které působí na pupínek. Nejběžnějšími účinnými látkami při léčbě akné jsou kyselina salicylová , niacinamid a olej z čajovníkového oleje (tzv. tea tree oil).

Jaké jsou výhody používání náplastí na akné?

Někteří z vás si možná řeknou, v čem je rozdíl mezi náplastí a používáním produktů s účinnými složkami k léčbě akné (např. sér s kyselinou salicylovou nebo exfoliačních peelingů s kyselinami). Toto jsou nejpřesvědčivější argumenty, které hovoří ve prospěch náplastí:
  • chrání pupínek před třením, škrábáním a dotýkáním se rukama – ať už to děláte vědomě, nebo podvědomě, případně si v noci mlátíte tvář o polštář – všechny tyto činnosti mohou vést k infekci nebo jizvení pokožky
  • vytvářejí vlhké prostředí pro rychlejší a lepší hojení
  • zvyšují penetraci aktivních složek z důvodu okluze – náplast udržuje pokožku pod ní vlhkou, což zvyšuje její propustnost
  • náplasti udržují aktivní složky na jednom místě , aby se náhodně nerozetřely
  • dokáží absorbovat tekutinu z vašeho pupínku
  • některé dokážou ochránit váš pupínek před UV světlem a tím eliminovat vznik pigmentací
  • obvykle jsou vodotěsné , takže je nemusíte opakovaně nanášet po každém umytí obličeje
  • mohou mít různé velikosti , takže se dají použít na malé, střední i velké pupínky

Pro koho jsou určeny?

Pro každého, koho trápí akné a hledá jemný, efektivní, ale také kosmeticky elegantní způsob, jak jej udržet pod kontrolou. Náplasti na akné jsou totiž téměř neviditelné a nejednou je můžete i překrýt make-upem. Jejich použití je obvykle bezpečné a šetrné vůči pokožce.

Jaké jsou názory vědců, dermatologů a uživatelů?

Ty se různí – existují názory pro i proti, což je docela logické, jelikož pokožka každého z nás je jiná a jinak reaguje na různé druhy účinných látek i produktů, které je obsahují.

Názory vědců

Pokud si odmyslíme ekologický dosah jednorázových „samolepek“, existuje (jediná) klinická studie in vivo (na lidech) o použití hydrokoloidních náplastí na akné a ta hovoří jasně – léčba prostřednictvím hydrokoloidních náplastí zlepšuje stav mírného až středně těžkého zánětlivého akné vulgaris .
Studie byla provedena naslepo na vzorku 20 pacientů. Výsledkem bylo zřetelné zlepšení zarudnutí, mastnoty, tmavé pigmentace a denní hladiny mazu . Pacienti nezaznamenali významné nežádoucí účinky. Pilotní vědecká studie tedy ukázala, že náplasti na akné mají své opodstatnění a jsou efektivní možností pro lidi s problematickou pletí.

Názory dermatologů

Američtí dermatologové naopak nevidí velký smysl v používání hydrokoloidních náplastí na akné. Jejich názory jsou spíše smíšené. Na jedné straně uznávají, že jsou užitečné pro pacienty, kteří si nutkavě škrábou a chytají tvář . Na druhé straně, nedokážou s jistotou tvrdit, že by rychleji hojili a redukovali akné, především nemají vliv na cystické akné. Největší obavy však mají s okluzí, tedy se zakrytím pokožky takovým způsobem, který blokuje nebo spíše zpomaluje proudění vzduchu na postižené místo. Upozorňují zejména lidi s pletí náchylnou k podráždění , rozaceu nebo kontaktní dermatitidu, aby s hojivými náplastmi na akné zacházeli mimořádně opatrně.

Názory a zkušenosti uživatelů

Existuje nespočet různých druhů náplastí, ale vybíráme ta nejčastější pozitiva i negativa, která uživatelé v souvislosti s rozličnými náplastmi na akné uvedli v recenzích:

Pozitiva

+ některé náplasti mají různé velikosti, což je velmi praktické
+ tenčí náplasti výborně kamuflují akné a dobře fungují pod make-upem
+ více uživatelům fungují na hojení mírné až středně těžké formy akné
+ eliminují zánět
+ absorbují hnis
+ zabraňují dotýkat se tváře
+ většina náplastí dostatečně silně přilne na obličej
+ uživatelé dosáhli efektivního účinku zejména s náplastmi, které obsahovaly kyselinu salicylovou
+ většinou jsou voděodolné, takže je můžete mít během sprchování či mytí obličeje

Negativa

některé náplasti jsou příliš hrubé na to, aby se daly používat na den pod make-upem
někdy můžete cítit mírné krátkodobé pnutí nebo mravenčení, které je způsobeno buď tuhnutím látek, které náplast obsahuje, nebo působením aktivních látek
pokud si pleť před použitím nevyčistíte, ráno po odlepení náplasti se můžete vzbudit s mnohem větším pupínkem (uživatelka uvádí, že její přítel konstatoval, že ráno po aplikaci náplasti na neumytý obličej uviděl ten největší pupínek na světě ☺)
- téměř žádná náplast není účinná na cystické akné (při jeho léčbě určitě zvažte návštěvu dermatologa)
výsledky se zřídkakdy objevily z večera do rána, spíše šlo o několikadenní hojící proces (takže tvrzení výrobců považujeme za typickou marketingovou bublinu)
cena některých náplastí je opravdu vysoká vzhledem k tomu, jak rychle je dokážete utratit, abyste dosáhli požadovaného účinku
nejsou ekologické; tento kritický názor převládá u všech jednorázových kosmetických produktů (např. iu sheet masek)

Postup, jak se náplasti používají:

  1. Důkladně si vyčistěte pokožku a nechte ji úplně uschnout.
  2. Pokud používáte náplasti s kyselinou salicylovou, doporučujeme je aplikovat večer , abyste předešli vzniku pigmentových skvrn (náplast zcela neeliminuje působení slunečního záření). Ostatní náplasti můžete používat i během dne.
  3. Náplast aplikujte přímo na pupínek .
  4. Nejméně o dvě hodiny, nejpozději o 12 hodin náplast odlepte a podle potřeby celý postup opakujte .
  5. Pokud náplasti zanechají trochu lepkavých zbytků, snadno je odstraníte vaším čistícím produktem a vodou.
TIP: Pokud jste se na základě všech výše uvedených informací rozhodli vyzkoušet náplasti na akné, dostupnou možností jsou například COSRX Acne Pimple Master Patch 24 Patches , kterých je v balení 24 a obsahují složky, které pomáhají absorbovat tekutiny a zároveň minimalizovat výskyt zánětů a skvrn na pokožce. Na našem Instagramu jsme porovnali náplasti nejpopulárnějších značek:

Namísto závěru – skutečně stojí za to?

Zdá se, že všechny náplasti do jisté míry podporují proces hojení, a to buď eliminováním zánětu a zarudnutí, nebo absorbováním hnisu a mazu, což dokazuje i klinická studie. Vezmeme-li však v úvahu dlouhodobý efekt – jednoznačně vyhrává dobře nakombinovaná rutina v péči o pleť, ne týdenní kúra s náplastmi .

Za největší benefit považujeme skutečnost, že náplasti zabraňují, abychom se dotýkali tváře – což výrazně podporuje proces hojení, protože si tvář „nekontaminujeme“ nežádoucími bakteriemi a špínou z rukou. Náplasti jsou vnímány jako efektivní první pomoc při nečekaných zánětlivých procesech na tváři před důležitými událostmi – ze studie vyplývá, že v rozmezí 3 dnů až týdne s nimi můžete dosáhnout žádaných účinků.
Na druhé straně, vaše zkušenosti s náplastmi budou vždy záviset i na dalších faktorech – na závažnosti zánětu či na různých typech produktů a aktivních ingrediencích, které kromě náplastí k léčbě akné používáte. Očekáváte-li však zázračnou „nálepku“, která ze dne na den vyléčí těžký zánět nebo cystické akné na tváři, budete velmi zklamáni. Peníze za náplasti raději ušetřete na schůzku s dermatologem, která vás přinese více užitku.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít