Domácí peeling na obličej často nadělá více škody, než užitku

nazov
meno
Alžbeta
Exfoliace je jedním ze základních kroků každé rutinní péče o pleť. Zbavuje ji odumřelých buněk, vyčistí póry a zároveň sníží riziko vzniku akné či dokonce jemných vrásek. Přesto však není exfoliace jako exfoliace. Řeč je o domácích DIY peelingech na obličej, které mohou stav naší pleti výrazně poškodit. Kterým domácím exfoliantům byste se proto měli se svým typem pleti raději vyhnout?
...

Při vyhledávání hesla „DIY peeling na obličej“ nám prohlížeč najde přímo nespočet výsledků. To, který vyzkoušet, a kterému se raději vyhnout, však musíte reálně vyhodnotit sami. V takovém případě je dobré obrátit se na radu odborníků, podle kterých jsou nejhorší volbou právě tyto domácí formy peelingů.

Domácí peelingy na obličej, které naší pleti škodí:

#1 Domácí kávový peeling

Většina kávových peelingů se vyrábí z kávové usazeniny, proto jejich kouzlu mohou podlehnout zejména ti, kteří se s cílem žít udržitelně snaží zrecyklovat a plnohodnotně či opětovně využít vše, co používají. Je však třeba vědět, že tato forma peelingu není vhodná pro všechny typy pleti. Pokud trpíte suchou nebo citlivou pokožkou, rozhodně byste se měli kávovému peelingu vyhýbat. Hlavním důvodem je, že pro povrch kávové usazeniny je typická drsná struktura, která může během aplikace způsobit drobná poškození pleti. Pokud trpíte suchou pokožkou, tyto mikrotrhliny mohou způsobit její další vysušení, podráždění či dokonce infekci. Kromě toho, při kombinaci kávové usazeniny s oleji, dochází k jejímu problematickému odlíčení, což může vést k dalším nemalým obtížím. Pokud nedáte dopustit na kávový peeling, raději jej používejte pouze na tělo.


#2 Peelingy a pleťová tonika z jablečného octa

Jablečný ocet je často považován za jednu ze zázračných přírodních přísad pro dosažení přirozené krásy. Je však třeba pamatovat, že jeho koncentrovaná forma může mít pro pleť závratně odlišné účinky. Peelingem z nezředěného jablečného octa byste se proto měli zcela vyhýbat bez ohledu na váš typ pleti, přičemž výjimkou není ani normální pleť. Jablečný ocet má totiž extrémně vysušující účinky a způsobit může nejen zvýšenou produkci kožního mazu, ale také rozsáhlé podráždění. Nezapomínejme totiž, že v jablečném octě je koncentrováno 5% kyseliny octové, a je obtížné jej neutralizovat.

Kromě toho, podobně jako kávová usazenina, ani jablečný ocet nebyl prioritně vyvinut pro kosmetické použití. Důkazem toho jsou i případy uváděné Věstníkem Americké akademické dermatologie , kdy použití jablečného octa vedlo k vážným chemickým popáleninám na pokožce.
  • produkt

    Gallinée Gallinée Prebiotic Face Vinegar

    Heureka Avel Pilulka Vivantis

    Akcílíte ke zlepšení kvality pleti a zesvětlení nedokonalostí, sáhněte po pleťovém octě od Gallinée. Face Vinegar krásně tonizuje pokožku, zklidňuje, hydratuje a má pěkné složení s prebiotiky, postbiotiky, kyselinou mléčnou a antioxidanty.

    Více o produktu

#3 Domácí cukrový peeling

Cukrové peelingy jsou všeobecně známé jako trik pro boj s matnou a fádní pokožkou. To, že tohoto efektu dosáhneme na pokožce těla však ještě neznamená, že bude i výsledkem použití cukrového peelingu na tváři. Pleť na tváři je totiž mnohem jemnější a cukrový peeling je pro ni až příliš drsnou volbou. Skládá se totiž z velkých krystalů cukru, jejichž hrany jsou pro jemnou pleť na tváři příliš drsné. Aplikací takového peelingu si proto snadno můžete způsobit podráždění, zarudnutí, vysušení či dokonce poškrábání a poranění pleti, a to zejména v případě, že používáte běžný potravinářský cukr.

TIP: Nehledě na oblast obličeje je cukrový peeling užitečný zejména pokud trpíte extrémně suchými a drsnými místy na loktech, kolenou a patách. Kromě toho jej můžete použít i na ruce, chcete-li zabránit jejich vysušení. Při aplikaci cukrového peelingu byste se však měli důkladně vyhnout všem podrážděným oblastem, ranám či vyrážkám, neboť může vaše problémy ještě zhoršit. Kromě toho na něj určitě zapomeňte, pokud máte citlivou pokožku, ekzémy nebo pokožku trpící jakýmikoli zánětlivými stavy.

Šetrnější alternativa - chemická exfoliace:

Přestože chemická exfoliace zní dráždivější, zvykne být k pleti jemnější a šetrnější než manuální exfoliace. Zatímco mechanická funguje na principu fyzického „seškrabávání“ odumřelé vrstvy buněk, chemická exfoliace využívá aktivní látky, které mají schopnost pronikat do hloubky pokožky, odkud pečují o odstranění odumřelých buněk

1. Alfa hydroxykyseliny (AHA). Kyseliny AHA, včetně kyseliny mléčné a glykolové, jsou typické tím, že odstraňují povrchové buňky pokožky a pomáhají tak vylepšit její vzhled. Výrobky s těmito kyselinami neobsahují abrazivní částice, ale přesto úspěšně rozpouštějí odumřelé buňky pokožky.

TIP: I když se kyseliny AHA nejčastěji používají k boji proti stárnutí, mohou mít pozitivní vliv i pro pokožku náchylnější ke vzniku akné.

2. Beta hydroxykyseliny (BHA). Asi nejznámější BHA kyselinou je kyselina salicylová, která rozpouští odumřelé buňky pokožky nacházející se v pórech. Kyselina salicylová je běžně používána jako součást tonerů, čistících prostředků či pleťových vod.

TIP : Vždy používejte jen jeden produkt obsahující kyselinu salicylovou, abyste tak předešli nepříjemnému podráždění či dokonce olupování pleti.

3. Enzymatická exfoliace. Papája, mango, dýně, ananas... Enzymatický peeling funguje na principu enzymů z ovoce a zeleniny a také mikrobiálních enzymů jako lipáza či proteáza, které rozpouštějí keratin v odumřelé části pokožky.

Bez ohledu na to, jaký peeling si nakonec vyberete, pamatujte, že po jeho aplikaci je důležité použít kvalitní hydratační krém vhodný pro váš typ pleti, čímž zabráníte jejímu zbytečnému vysušení. Zároveň nezapomínejte, že jakýkoli peeling byste měli aplikovat maximálně 1 až 2x za týden, jinak si můžete vaší pleti způsobit nepříjemné podráždění.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít