TOP 5 nejlepších šamponů proti lupům ve vlasech

nazov
meno
Katarína

Pokud právě bojujete s lupy ve vlasech, cítíme s vámi. Přestože z lékařského hlediska nejde o stav, který by vás měl znepokojovat, projevy mohou být nepříjemné. Od svědění přes bolest až po viditelné bílé „vločky“ kde-tu ve vlasech (zejména tam, kde nechcete, aby je bylo vidět). Lupy neprospívají zdraví pokožky vlasů, a proto je třeba najít takový šampon, který s nimi rychle zatočí. Víte, jak si vybrat správný šampon proti lupům a co by měl obsahovat? Tady je hvězdná „pětka“ těch nejlepších a pár tipů, které vám mohou pomoci s výběrem toho správného šamponu.

 • produkt
  1

  Pečující šampon proti lupůmDucray Kelual Ds Treatment Shampoo Ducray

  LaKrem skóre 100%

  Heureka Notino DrMax Pilulka

  Šampón Ducray pomáhá odstraňovat lupy spojené se svěděním pokožky. Díky svému účinku se těší velké oblibě a doporučuje jí mnoho kožních lékařů. Šampón se má na začátku používat intenzivně (3krát týdně v lhůtě 2 týdnů) a později už jen jednou týdně jako prevence návratu lupů. Obsahuje 4 aktivní látky pro léčbu seboroické dermatitidy. Negativem je parfemace a dráždivý SLS, které mohou představovat problém, pokud máte velmi citlivou pokožku hlavy.

  Více o produktu
 • produkt
  2

  Šampon proti lupůmBIODERMA Nodé DS+ Antidandruff Intense Bioderma

  LaKrem skóre 92%

  Heureka Pilulka Elnino

  Šampón Bioderma je určen pro lidi s problematickou pokožkou hlavy – s lupy a se svěděním. Je dokonce vhodný i pro vážnější typy dermatitidů na pokožce hlavy, přičemž někteří uživatelé pociťovali úlevu již po prvním použití. Formulace produktu je hypoalergenní, vyniká krémovou konzistenci a ve složení figurují i přírodní oleje. Jedná se o trošku dražší šampón vzhledem k objemu 125 ml a obsahuje pěnivou složku SLS.

  Více o produktu
 • produkt
  3

  šampon proti mastným lupůmEucerin DermoCapillaire šampon proti mastným lupům Eucerin

  LaKrem skóre 86%

  Notino

  Šampón Eucerin primárně cílí na lepkavé žluté lupy a omezí další tvorbu lupů. Zklidňuje pokožku hlavy, zmierňuje svědění a je vhodný i při seboroické dermatitidě. Obsahuje klimbazol, pirokton olamin a polidokanol, které jsou účinné v redukci lupů a zabraňují jejich opětovné tvorbě. Výrobce uvádí, že má takové speciální složky, které fungují jako kondicionér, takže vlasy získají i pružnost, hebkost a zdravý lesk. Opět obsahuje také pěnivou složku SLS.

  Více o produktu
 • produkt
  4

  Hypoalergenní šamponAROMATICA Rosemary Scalp Scaling Shampoo Aromatica

  LaKrem skóre 80%

  YesStyle

  Veganský hypoalergenní šampon od korejské značky Aromatica obsahuje směs výtažků z rozmarýnu, borovicového jehličí, ze zázvoru, z bazalky, koriandru a oregana. Exfoliuje pokožku hlavy díky kyselině kypryloylsalicové (která má nižší dráždivost než klasická kyselina salicylová), a tedy účinně odstraňuje lupy. Zároveň vyživuje pokožku hlavy, což vede ke zdravějším vlasům. Obsahuje také dodatečné složky biotin a pantenol, které posilují vlasy a dodávají jim lesk. Neobsahuje silikony ani SLS.

  Více o produktu
 • produkt
  5

  Šampon proti lupůmNizoral šampon 2% Stada

  LaKrem skóre 96%

  Heureka DrMax Pilulka

  Nizoral obsahuje látku ketokonazol (1%), která účinně bojuje proti příčině kožních problémů, které jsou způsobeny zejména kvasinkovou houbou Malassezia furfur. Ta je obvykle primární příčinou lupů, začervenání a nepříjemného svědění. Nizoral nejčastěji doporučují dermatologové a je zlatým standardem pro léčbu lupů. Jeho nevýhodou je přidána parfemace.

  Více o produktu

Jak vybrat správný šampon proti lupům?


Šampon proti lupům je speciální šampon, který obsahuje protiplísňové a antimikrobiální složky jako ciklopirox a pyrithion zinečnatý (a mnohé další), které pomáhají zmírnit svědění a odlupování, hromadění a nadměrnou tvorbu kožního mazu ve vaší pokožce hlavy.

Když se začnete zabývat šampony proti lupům, je důležité vědět, že lupy se obvykle vyskytují v důsledku kombinace tří následujících faktorů:
 • přítomnosti kvasinek Malassezia na pokožce hlavy
 • funkce mazových žláz a jejich nadprodukce
 • imunitní odpovědi vašeho těla na přítomnost kvasinek
Výsledkem je, že většina šamponů proti lupům obsahuje složky, jejichž cílem je omezit tvorbu kvasinek na pokožce hlavy nebo zabránit mazovým žlázám produkovat příliš mnoho mazu.

Toto jsou základní složky proti lupům :
 • ciklopirox – protiplísňové činidlo, které zastavuje růst hub Malassezia na pokožce
 • úhlový dehet – pomáhá redukovat šupinatění pokožky a nadměrný růst kožních buněk, které vedou k lupům
 • ketokonazol – protiplísňové činidlo pomáhá zabíjet houbu Malassezia, která dráždí mazové žlázy a může vést k lupům.
 • kyselina salicylová – BHA kyselina zabraňuje slepení kožních buněk a může pomoci odstranit šupinaté kožní buňky
 • kyselina salicylová + síra – přidání síry do kyseliny salicylové pomáhá dále snižovat tvorbu kožních buněk (síra má také antimikrobiální aktivitu)
 • sulfid selenu – antimikrobiální činidlo, které pomáhá zpomalit přeměnu kožních buněk a šupinatění, jakož i snížit růst kvasinek
 • pyrithion zinečnatý - známý jako ZPT nebo ZnPT - tato složka pomáhala léčit pokožku hlavy tím, že snížila růst kvasinek, nadměrnou produkci mazu a nadprodukci kožních buněk, což vedlo k lupům - ale od 1. 3. 2022 je zakázáno uvést na trh a zpřístupnit unie výrobky s touto látkou (Zdroj: uvzsr.sk ). Namísto pyritionu zinečnatého se používá složka pirokton olamin (piroctone olamine) v kombinaci s kyselinou salicylovou. Tato kombinace je podle některých studií dokonce účinnější než pyrithion zinečnatý.
Při výběru šamponu proti lupům zvažte ještě tyto skutečnosti:
 • šampony s černouhelným dehtem mohou ztmavit nebo zabarvit vlasy, takže se nedoporučují pro lidi se světlými vlasy
 • muži mají větší pravděpodobnost výskytu lupů než ženy, přičemž studie dokázala, že mužské lupy lépe reagují na šampon s 1% pyrithionem zinečnatým než ženy
 • ženské lupy paradoxně lépe reagují na šampony, které nejsou primárně určeny proti lupům – je to zřejmě způsobeno čistícími účinky šamponů na ženské vlasy
 • podle studie šampony proti lupům se sulfidem selenu mohou způsobit, že mastné vlasy budou ještě mastnější – vyberte si tedy jinou přísadu
Nezapomínejte, že volně prodejné šampony proti lupům pomáhají léčit jen symptomy. Pokud jsou vaše lupy závažnější, silnější léčbu vám může předepsat dermatolog. Držíme palce, aby se vám podařilo zbavit lupů i jejich nepříjemných doprovodných projevů.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít