Jak zjistit svůj podtón pleti a vybrat si tak správný make-up

nazov
meno
Sue
Najít dokonalý make-up, který bude co nejpřirozenější kopií naší pokožky, je zatěžkávající zkouškou, se kterou se mnohé z nás trápí léta. Pod světlem drogerií vypadají všechny úchvatně, problém většinou nastane až při domácí aplikaci, kdy zjistíme, že barevně nekoresponduje s naší pletí. Řešení tohoto problému spočívá v identifikaci správného podtónu vaší pleti.

Hned v úvodu je třeba si uvědomit zásadní rozdíl mezi tónem a podtónem pokožky, tyto dva faktory totiž nejsou shodné. Obecně platí, že i ta nejsvětlejší pokožka může mít teplé podtóny a ta tmavší zase studené podtóny.

Tón pleti není stabilní, ovlivňuje jej změna ročního období – v létě po opálení může být pokožka tmavší, v zimě zase io několik stupňů světlejší. Podtón pleti je neměnný. Jak jej tedy správně identifikovat?

Jaké typy podtónů známe?

V tradičním dělení podtónů pleti rozlišujeme tři základní typy, a to studený, teplý a neutrální.
  • Teplý podtón může zahrnovat žluté, zlaté a broskvové podtóny.
  • Ke studenému podtónu patří růžové, červené a namodralé podtóny.
  • Neutrální podtón je zase mixem studeného a teplého podtónu.
  • Podle některých teorií existuje ještě speciální případ, a to olivový podtón pleti – v beauty světě panuje mylná představa, že olivová pokožka je vždy opálená nebo karamelová. Olivový podtón můžete mít s jakýmkoli tónem pleti – od velmi světlého až po tmavý.
V současnosti se některé značky snaží usnadnit kupujícímu výběr tónovacích či krycích produktů tím, že u nich kromě čísla odstínu uvádějí i podkategorii podtónů, které většinou označují písmeny. (Takouto podrobnou klasifikaci můžete najít například u make-upů od značky The Ordinary ).

Jak zjistím, který podtón pleti mám?

Určit podtón vaší pleti víte iv domácím prostředí, pomoci vám může několik osvědčených triků. Nejdůležitější roli však vždy hraje přírodní světlo, protože umělé zkresluje barvy.

1. Zkontrolujte barvu vašich žil

Tento způsob je sice z kategorie těch méně klasických, ale dokáže při určování podtónu vaší pleti pomoci. Pokud jsou vaše žíly viditelné, všímejte si jejich barvy. Mají spíše zelenkavé zbarvení? V tom případě vás pravděpodobně budou definovat teplé podtóny. Na druhé straně, lidé s namodralým či fialovým zbarvením žil mají většinou studený podtón pleti. Pokud máte neutrální podtón pokožky, pak jsou vaše žíly spíše modro-zelené, případně některé se mohou zdát více modré, některé zase více zelené.

2. Oblečte si něco neutrálního

Oblékání do neutrálních barev je další ze způsobů, jak zjistit podtón vaší pokožky. Pro co nejlepší výsledek tento test provádějte bez make-upu a se sepnutými vlasy v ohonu.

Zatímco teplé podtóny vypadají lépe v krémovém barevném provedení, studeným tónem svědčí více zářivě bílá. Teplé podtóny také zvyknou doplňovat spíše odstíny hnědé, těm chladnějším svědčí zase černá barva. Majitelé pokožky s neutrálním podtónem si mohou zvolit jakoukoli barvu, nebude mít totiž vliv na finální výsledek.

3. Barva vlasů, očí a pokožky

Pokud zvažujete barvení vlasů a potřebujete najít odstín, který si sedne s vaším podtónem pokožky, vždy berte v úvahu přirozenou barvu vašich vlasů. Platinové a popelavé barvy na vlasy spíše sluší chladnějším podtónům pokožky, mahagonové a zlaté barvy vypadají zase lépe u teplejších podtónů. Když se obecně podíváme na barvu pleti a barvu očí, tmavší typy definují spíše teplé podtóny, zatímco světlé typy mají obvykle studené nebo neutrální podtóny.

4. Možná máte olivovou pleť

Není tak běžný jako teplý, studený či neutrální podtón, ale přece existuje. Řeč je o olivovém – poněkud zapomenutém – podtónu pokožky. Olivová pleť je dost univerzální, představuje mix více podtónů, proto je dost možné, že vám budou sedět určité barvy z každého soudku. Olivový podtón identifikujete tak, že má vaše pokožka spíše popelavý nebo šedý nádech.

5. Zjistěte, jak reagujete na slunce

Zlaté pravidlo – nezáleží na tom, jaký podtón pleti máte, SPF je nutnost . Kromě toho je ale dobré zjistit, jak vaše pleť reaguje na slunce. Pokud máte chladný podtón pleti, je více než pravděpodobné, že se na slunci rychle spálíte, v tomto případě byste měli ochranný faktor při pobytu na slunci reaplikovat častěji než „hnědokožci“. Pokud se zase opalujete, aniž by vaše pokožka po každém pobytem na slunci nachytala červené zbarvení, budete mít pravděpodobně teplý podtón.

6. Pomozte si šperky

Jde sice o velmi subjektivní záležitost, ale přirovnáním šperků k vaší pokožce se můžete také dopracovat k finální podobě vašeho podtónu. Klasické žluté zlato má tendenci vypadat lichotivěji právě na teplých tónech, stříbrné šperky většinou lépe podtrhnou chladné tóny.

Pár rad na závěr:

  • Podtón vaší pleti nemusí odpovídat tomu, co vidíte na jejím povrchu – můžete mít růžovou pokožku, ale její podtón může být klidně žlutý
  • Nikdy se nespoléhejte na zkoušení make-upu pod drogeriovými zářivkami, finální výsledek zvyknou zkreslovat. Přirozené světlo je cesta
  • Make-up netestujte na zápěstí, ani na zádech vaší ruky
  • Zkoušku make-upu provádějte na hraně – od spodní části obličeje udělejte plynulou čáru až na krk. Případný kontrast s barvou pokožky tak bude viditelnější
  • Pokud si ani po vyzkoušení domácích triků nebudete jisti svým podtónem pleti, obraťte se na renomovaného kosmetického odborníka
name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „volné noze“, profesionální lovkyně slov a aktivní běžkyně za dobrým contentem. Usazená na dně neustále se aktualizujícího toku informací, perfekcionistka na dobře vyskládané věty, s vášní pro módu, lifestyle a kosmetiku s pravdivým příběhem.

Zavřít