Mrkvový, kokosový a olivový olej na opalování – mohou skutečně chránit vaši pokožku před sluncem?

nazov
meno
Katarína
Blogy o životním stylu a hledání „přírodní“ cesty mnoha vedou k otázkám: Mohu si sama vyrobit vlastní krém na opalování? Jaký podíl SPF má malinový nebo jiný „přírodní“ olej? Ochrání mě konzumace určité zeleniny před spálením? Internetem se navíc šíří zaručené postupy, jak si smíchat oleje s různými jinými složkami a vytvořit tak opalovací krém bez toxinů. Někteří dokonce tvrdí, že konzumace potravin bohatých na antioxidanty vás ochrání před sluncem „zevnitř“. Jaká je pravda?

Krátká rekapitulace – co je opalovací krém a co je SPF?

Opalovací přípravek – gel, krém, sprej nebo jiný lokální produkt – funguje na principu absorpce nebo odrážení části slunečního ultrafialového (UV) záření na pokožce vystavené slunci a tak ji pomáhá chránit před spálením. O tom, že SPF naše pleť potřebuje , jsme už psali. SPF, neboli sluneční ochranný faktor, je mírou schopnosti opalovacího přípravku zabránit před poškozením pokožky UVB zářením.

Jak vypadá šílenství kolem SPF z rostlinných olejů?

Mnoho lidí hledá přírodní alternativy k chemickým UV filtrům, které se běžně používají v přípravcích na opalování. Je známo, že některé přírodní oleje a másla jako například jojobový, avokádový či bambucké máslo a mnohé další obsahují malé množství SPF (asi 2 – 4). Jde však o nepatrné množství, příliš malé na to, aby poskytovalo jakoukoli významnou ochranu před UV paprsky.

Zároveň toto tvrzení o SPF v přírodních olejích a máslech nelze považovat za důvěryhodné, neboť SPF se může lišit v závislosti na metodách extrakce (vyluhování určité složky z roztoku nebo směsi pomocí vhodného rozpouštědla, pozn. red.) a individuální kvality použité suroviny . Zároveň se přípravky s SPF testují, přísně je reguluje FDA (Americký úřad pro kontrolu potravin a léků) a zároveň v praxi nelze jen tak smíchat několik složek, které hypoteticky mohou obsahovat SPF a výsledek nazvat krémem na opalování... To by bylo příliš pohádkové.

O kterých rostlinných olejích se šíří mýty, že obsahují vysoké hodnoty SPF?

Značky propagující přírodní cesty v kosmetice vyzdvihují několik přírodní oleje, přičemž uvádějí zcela nereálné hodnoty SPF, které vyvracejí četné klinické studie in vitro . Mezi nejpropagovanější patří:
  • malinový olej na opalování (údajně SPF 28–50) – existuje jedna sporná studie , která však neposkytuje odkaz na žádné jiné studie, které by její výzkum potvrdily. Stejně sporný je i velký rozsah v hodnotách SPF 28 – 50, což naznačuje, že na oleji nebyly provedeny žádné formální testy SPF. I tak tato studie obletěla svět a vyvolala vlnu nadšení. Přesto má olej z malinových semen působivý antioxidační profil, takže jako antioxidační tělový olej může mít pro pokožku benefity, ale URČITE NE jako opalovací olej.
  • mrkvový olej na opalování (údajně SPF 38 – 40) – šílenství zřejmě způsobila indická studie , ve které testovali opalovací přípravek s mrkví (není uvedeno, v jaké formě se v produktu nacházela), NE samotný mrkvový olej... Takže znovu mýtus.
  • kokosový olej na opalování (údajně SPF 7) – v tomto případě se potvrzuje, že různé studie se mohou lišit, protože jde o výsledky z různých vzorků, z různé sklizně, případně se liší i pro různé vnější podmínky, kterým je rostlina vystavena během celého roku. Studie in vitro (ne na živých organismech) z roku 2010 uvádí u kokosového oleje SPF 7,549. Vědecký článek z roku 2016 zase ukazuje, že kokosový olej má pouze SPF 1. V každém případě málo na to, aby nám kokosový olej poskytl dostatečnou ochranu před UV zářením.
  • olivový, mandlový, sezamový, mátový, levandulový, citrónový, pomerančový, eukalyptový, tea tree, růžový olej a další (podle studie mají SPF v rozmezí od 1 – 7) – samy o sobě neposkytují dostatečnou ochranu před slunečním zářením, ale ve studii se , že mohou mít smysl při formulování krémů na opalování a díky jejich zvláčňujícím schopnostem mohou pokožku ochránit před vysušením ze slunce či větru.

Závěrečný verdikt

Na závěr přiznávám, že před lety jsem šílenství nanášení „přírodních SPF“ olejů podlehla i já. Zkusila jsem se celá natřít kokosovým olejem a skončilo to „vypražením“ těla dočervena a ucpanými póry.

Pravda je tedy docela prostá – výroba opalovacího krému je ve skutečnosti komplikovaná, náročná a nákladná, vyžaduje důkladné testování, a proto jsou domácí recepty neefektivní a mohou způsobit více škod než užitku. Rostlinné oleje by se tedy v žádném případě neměly používat jako náhrada krémů na opalování.

Rostlinné oleje však mohou mít v opalovacích přípravcích jisté pozitivní účinky, ale určitě neposkytují komplexní ochranu před UVB/UVA slunečním zářením . Oleje zlepšují zejména stav suché, šupinaté pokožky trpící například psoriázou, takže vypadá jasněji, je vyživenější a lépe se brání před UVB zářením při použití krému s SPF.

Zároveň je třeba si uvědomit, že většina dosavadních studií, které se věnovaly množstvím SPF v rostlinných olejích, se dělaly in vitro, takže ani jeden z výzkumů nezjistil hodnotu SPF na lidských bytostech. Z toho vyplývá, že v žádném případě se nemůžete spoléhat, že vám takové oleje poskytnou dostatečnou ochranu před slunečním zářením.

Opalovací krémy na vyzkoušení


name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít