Vitamin C na obličej - zlatý standard pro rozjasnění pleti a zesvětlení pigmentací

nazov
meno
Katarína
Pro rozjasnění matné pleti a zesvětlení pigmentací je vitamín C zlatým standardem. Tento ve vodě rozpustný antioxidant je přirozenou součástí zdravé pokožky. Když jsme mladí, hladiny vitamínu C v horních dvou vrstvách pokožky jsou bohaté, ale jak stárneme, jeho množství se přirozeně vyčerpává. Naštěstí existují lokální řešení v podobě sér či krémů s vitamínem C, které pomáhají zmírnit poškození pokožky, díky čemuž se cítí a také vypadá déle zdravěji a mladší.

Co je vitamín C?

Historie říká, že výhody vitamínu C si jako první všimli námořníci v 18. století , kteří konzumovali mnoho citrusových plodů, což jim pomáhalo předcházet kurději (onemocnění způsobenému nedostatkem vitamínu C). Vědcům se až ve 30. letech 20. století podařilo přijít na to, jak všestranný je vitamín C.

Zjistili, že má obrovské zdravotní výhody pro naše tělo jako základní živina potřebná pro růst a opravu tkání ve všech částech těla včetně pokožky, ale zároveň přišli na to, že vitamin C si nedokážeme sami vyrobit . Proto jej musíme přijímat ve stravě a běžně se vyrábí synteticky v produktech péče o pleť, jako jsou krémy, tonery a nejčastěji séra.

Rychlá fakta o vitamínu C v kosmetice

Typ složky: antioxidant

Funguje dobře s: jinými antioxidanty, především s kyselinou ferulovou a vitamínem E, které zvyšují jeho účinnost a stabilitu molekuly.

Hlavní výhody: Chrání pleť před poškozením volnými radikály, vyrovnává barevný tón pleti a podporuje tvorbu kolagenu

Kdo by jej měl používat: Lokální používání vitamínu C se nedoporučuje pro osoby s mimořádně citlivou pokožkou a může být problematické i pro osoby s mastnou pokožkou. Třeba si nastudovat, případně se poradit s dermatologem, která forma vitamínu C může být pro váš typ pleti nejvhodnější.

Formy vitamínu C: Je jich několik, přičemž jako první uvádíme superstar, čistý vitamín C , za kterým je nejvíce prokázaných klinických studií:
Jak často jej můžete používat: Doporučuje se používání každý den nebo každý druhý den, ideální ráno.

Nedoporučuje se kombinace vitamínu C s: benzoylperoxidem, který může oxidovat vitamín C a tím jej velmi rychle znehodnotit. Neměl by se používat ani s jinými kyselinami, které mohou způsobit nadměrné podráždění pokožky (zejména při používání ve dne). Rovněž se nedoporučuje používat s retinoidy, s peptidy mědi a pro začátečníky ani s niacinamidem. Více o aktivních látkách, které se nekombinují v jedné rutině, si můžete přečíst v článku zde .

Výhody vitamínu C pro pokožku

Vitamin C je opravdu působivá složka péče o pleť, která se ukazuje jako účinná v mnoha oblastech:
 • chrání pleť před škodlivými agresory životního prostředí (UV paprskům, znečištění atd.)
 • dokáže zvrátit již existující škody na pleti (blednou po něm pigmentace, stařecké skvrny, zmírňuje projevy melasmy)
 • zklidňuje zánětlivé stavy kůže
 • minimalizuje zarudnutí
 • zpomaluje tyrosinázu , enzym, který podporuje produkci melaninového pigmentu
 • používá-li se pod opalovací krém, zvyšuje jeho UV ochranu
 • je důležitý (spolu s dalšími antioxidanty), když jste denně vystavováni světlu z obrazovek a displejů
 • udržuje pleť hladkou a zářivou s rovnoměrným barevným tónem
 • snižuje transepidermální ztrátu vody a umožňuje pokožce lépe zadržovat vlhkost
 • eliminuje výskyt kruhů pod očima
 • podporuje produkci kolagenu , a tedy může pomoci zabránit ochabnutí pokožky, protože produkce kolagenu je spojena s pružností a pevností pokožky
 • je bezpečný pro většinu typů pleti , přičemž vyšší koncentrace vitamínu C mohou potenciálně dráždit osoby s citlivou a mastnou pletí
 • výborně funguje v kombinaci s vitamínem E as kyselinou ferulovou (hlavně jako ochrana před UV zářením); kyselina ferulová zdvojnásobuje fotoprotekční účinek vitamínu C a pomáhá jej stabilizovat
Pokud stále potřebujete více důkazů o výhodách vitamínu C, podívejte se na obrázek, kde céčkové sérum od značky Geek & Gorgeous zabránilo tomu, aby jablko zhnědlo pod vlivem oxidace . Jde o viditelný důkaz, že lokální používání vitamínu C zabraňuje oxidaci, a tedy i zpomaluje viditelný proces stárnutí pokožky.

Nevýhody a vedlejší účinky vitamínu C pro pleť

 • čistý vitamín C (a také některé deriváty vitamínu C) je mimořádně nestabilní a velmi snadno oxiduje v přítomnosti světla, tepla a vzduchu , kvůli čemuž ztrácí své antioxidační vlastnosti
 • séra s vysokou koncentrací vitamínu C mohou způsobit jemné mravenčení, podráždění nebo zarudnutí na citlivé a mastné pokožce
 • neproniká snadno do pokožky; jelikož je rozpustný ve vodě, tak je jeho vstřebávání složitější, ale v produktech s pH nižším než 3,5 je jeho snazší vstřebávání vyřešeno

Práškový vitamín C – ano nebo ne?

Jeden cenově dostupný produkt, který obsahuje velmi jemný prášek extrémně vysoké koncentrace kyseliny L-askorbové, nabízí značka The Ordinary . Jak víme, účinnost vitamínu C závisí na jeho formulaci. Nejlépe testovaná forma vitamínu C, kyselina L-askorbová, je ve výrobcích na bázi vody velmi nestabilní. Zároveň jde o dosti dráždivou přísadu, přičemž takový prášek je ještě extrémnější verzí séra, ačkoli v práškové podobě zůstává maximálně čerstvý.

Momentálně je v péči o pleť trend honit vysoká procenta , ale ve skutečnosti má každá kosmetická přísada doporučená procenta – vitamín C nejlépe funguje v rozmezí koncentrace 5 – 20 %. Rizika vedlejších účinků, která často přicházejí s vyššími úrovněmi koncentrace přísad, opravdu nestojí za to, abyste z nich měli o něco vyšší účinek. Je to jako s jídlem – pokud máte rádi chilli, trochu chilli je fajn. I o něco více chilli může být fajn. Ale příliš mnoho chilli v jídle může skončit katastrofou.

Jak dosáhnout, že sérum s vitamínem C zůstane déle stabilní?

 • sérum s vitamínem C skladujte na tmavém a chladném místě, ideálně v chladničce
 • je vhodné přelít si část séra do menší lahvičky , aby vám na vzduchu příliš rychle nezoxidovalo, když ho budete každé ráno otevírat
 • ideální je, pokud vitamín C skladujete v neprůhledné lahvičce se vzduchotěsným dávkovačem, aby vydrželo déle stabilní
 • při výběru séra se zaměřte na bezbarvé konzistence – díky tomu zjistíte, kdy sérum zoxiduje (tehdy totiž změní barvu na žlutou, světle oranžovou až hnědavou) a ztratí své účinky, přičemž zoxidovaný vitamín C může pleť i podráždit.
Seznam top 10 nejlepších sér s vitamínem C pro začátečníky i pokročilé naleznete v článku ZDE .
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít