Náplasti na černé tečky jsou jen krátkodobé řešení. Víte proč?

nazov
meno
Gabriela
Není to tak dávno, když přišly na trh náplasti k odstranění černých teček. Způsobili doslova hit nejen u teenagerů snažících se o záchranu své pleti, ale také u kosmetických nadšenců. Náplasti slibovaly velkolepý účinek pomocí rychlé a především jednoduché metody. Jsou však skutečně tak účinné při odstraňování černých teček jak slibují, a vlastně – jsou vůbec bezpečné?
Přestože náplasti na černé tečky se mohou na první pohled jevit jako vynikající řešení vašeho problému na pleti, v poslední době vzbuzují spíše obavy, že mohou potenciálně způsobit dlouhodobé poškození pokožky.

Jak náplasti na černé tečky fungují a pro koho jsou určeny?

Náplasti na černé tečky fungují na jednoduchém principu. Jsou tvořeny materiálem připomínajícím látku, který má na jedné straně silné lepidlo vážící na sebe kožní maz z pórů, čímž odstraňuje černé tečky.

Černé tečky vznikají nahromaděním kožního mazu v pórech, kdy oxidací, tedy kontaktem póru se vzduchem, vzniká černé zabarvení jejich hlavičky (pokud má hlavička póru spíše žluté, šedé nebo čiré zbarvení, jde pravděpodobně fotikulární filamenty ).

Problém je však v tom, že náplasti ve skutečnosti fungují jen povrchově – zachycují nahromaděný olej, mastnotu, nečistoty a odumřelé buňky jen na povrchu pokožky. Nedokáží však zachytit všechny zbytky a přebytečný maz hluboce zakořeněný v pórech, což vede k opakovanému výskytu černých teček. Náplasti tak nepředstavují trvalé řešení problému s černými tečkami , protože jde o neúplný proces a pokožce tak mohou poskytnout jen dočasnou pomoc.

Náplasti jsou určeny osobám s mastnou a aknózní pokožkou, které jsou přirozeně náchylnější k tvorbě a výskytu černých teček. Naopak nejsou vhodné pro osoby s citlivou pokožkou , protože složky obsažené v náplastech jako lepidlo či alkohol mohou způsobit její podráždění.

Jsou náplasti opravdu bezpečné?

Největší obavou spojenou s používáním náplastí na černé tečky je tvrzení, že jejich používáním může dojít k prasknutí krevních vlásečnic. Tento předpoklad je však nepravdivý, jelikož síla, jakou se lepidlo z náplasti přilepí k pleti, není natolik pevné, aby došlo k poškození vlásečnic .

Nicméně, obzvláště opatrní by měli být jedinci s přirozeně tenkou pokožkou a jedinci trpící rosaceou, kožním ekzémem, psoriázou nebo seboreou, jelikož lepidlo na náplastech a odpor vytvoření při slepování, může způsobit zarudnutí a podráždění pokožky . V takovém případě se před použitím náplastí na černé tečky nejprve obraťte na svého dermatologa, abyste získali odborný názor.

Zároveň není třeba zapomínat, že náplasti obsahují lepidlo, alkohol a jiné vysušující a dráždivé látky (např. mentol, camphor, witch hazel), které mohou podráždit citlivou pokožku. Podrážděná pokožka často vede ke zvýšené produkci oleje, což má za následek opětovnou a zejména zvýšenou tvorbu černých teček, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu.

Co použít místo náplastí na černé tečky?

Jak jsme již objasnili, náplasti na černé tečky ve skutečnosti nedokážou pleť zbavit se černých teček – takové řešení je jen krátkodobé a zároveň jde jen o povrchové odstranění teček.
Pokud však hledáte způsob, jakým se dokážete černých teček zbavit natrvalo nebo jejich produkci značně omezit, sáhněte spíše po následujících alternativách.

1. BHA kyseliny (Kyselina salicylová)

BHA kyseliny představují účinné řešení v boji s černými tečkami. Díky lipofilní schopnosti (schopnosti rozpustit se v tucích a olejích) dokážou účinně proniknout do celé hloubky póru a uvolnit z nich přebytečný maz a nečistoty. Zároveň mají antibakteriální a protizánětlivé účinky, čímž pleť léčí automaticky.
  • produkt

    Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous Cheer Up 6% Mandelic Acid + Bha Liquid

    Heureka Avel Geek&Gorgeous

    Lehké exfoliační tonikum s kyselinou mandlovou a kyselinou salicylovou pleť účinně zbavuje odumřelé pokožky na povrchu pleti i uvnitř pórů. Dlouhodobým používáním můžete docílit redukce výskytu černých teček zvětšených pórů či akné a skvrn po akné, díky čemuž představuje ideální řešení pro lidi s problematickou pletí. Jemné složení umožňuje použití i osobám s citlivou pletí náchylnou k zarudnutí. Tonikum má protizánětlivé a antibakteriální účinky a není testováno na zvířatech.

    Více o produktu

2. Retinoidy (Vitamin A)

Tyto zázračné antioxidanty se vyznačují kromě funkcí jako zlepšení stavu pleti, podpora tvorby kolagenu či redukce vrásek a hyperpigmentace, také tím, že napomáhají při výskytu černých teček a akné. Retinoidy dokážou proniknout do hlubší vrstvy pokožky, čímž redukují zvětšené póry a zároveň korigují tvorbu kožního mazu.
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Retinol B3 serum

    Heureka Notino DrMax Pilulka Lookfantastic

    Regenerující sérum s anti-ageingovým účinkem redukuje známky stárnutí, sjednocuje tón pleti a obnovuje pružnost pokožky. Složení je obohaceno o vitamin B3 (niacinamide) a glycerin, které zabezpečují hydrataci a výživu pleti. Sérum je nekomedogenní a pleť je po nanesení viditelně zářivější a jemnější.

    Více o produktu

3. Jílové masky

Jíl se používá v péči o pleť již dlouhá léta. Masky s obsahem jílu slouží k pročištění pleti – vytahují z pórů nečistoty a přebytečný maz, zklidňují zanícené oblasti a zjemňují pokožku. Přestože jílové masky jsou vhodné především pro mastnou a problematickou pleť, na trhu existuje množství druhů jílu, což umožňuje zvolit si variantu ideální pro vaši pleť.
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque

    Heureka The Ordinary Lookfantastic Beauty Bay

    Exfoliační pleťová maska s kyselinou salicylovou odstraňuje odumřelé buňky z pokožky, čímž pomáhá pleti dosáhnout zářivého a svěžího vzhledu. Maska obsahuje dřevěné uhlí, které absorbuje přebytečný maz z pleti a zároveň ji detoxikuje. Jíl a skvalán zase napomáhají pleti docílit hladké a jemné textury.

    Více o produktu

4. Nekomedogenní krémy na pleť

Častokrát lidé žijí v mylné představě, že mastná a aknózní pleť už nepotřebuje hydrataci. Pravdou však je, že každá pleť potřebuje hydrataci, nicméně je třeba přizpůsobit výběr konzistence produktu typu vaší pleti. Mastná a aknózní pleť tak preferuje lehčí gelové složení krémů, které ji zbytečně nezatíží a zároveň jí dodá potřebnou výživu. V tomto toplistu vám přinášíme seznam našich favoritů.

5. Double-cleansing

Správně vyčištěná pleť tvoří alfu a omega v péči o pokožku. Zároveň představuje východisko při řešení jakéhokoli problému s pletí, jakým jsou i černé tečky. Double-cleansing , nebo dvoufázové čištění, sestává v prvním kroku z odlíčení pleti a následně, ve druhém kroku, se zaměřuje na čištění pleti. Cílem je tak dosáhnout důkladně vyčištěné pleti.

6. Návštěva odborníka

Pokud dlouhodobě a bezvýsledně bojuje s černými tečkami na pleti, doporučujeme vám zvážit návštěvu dermatologa nebo kosmetičky. Kromě předpisu silnějších produktů (např. silnějšího druhu retinoidů), které by potenciálně mohly vyřešit váš problém, můžete také zvážit hloubkové čištění pleti ultrazvukem, které pomáhá uvolnit zanesené póry, zbavuje pleť akné a zjemňuje vrásky a jizvy po akné.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznavačka životní filozofie hygge. Milovnice módy, literatury a jógy. Hodně času tráví na cestách, proto v kosmetice upřednostňuje minimalismus, přičemž důraz klade i na multifunkčnost produktů. Zbožňuje pocit zdravé, vyživené a zářivé pleti.

Zavřít