Jak poznat zavádějící a nesprávné seznamy složek?

nazov
meno
Katarína
Štítky kosmetických produktů jsou někdy opravdu zavádějící. Existuje tolik slov, ilustrací a marketingových žargonů, kterými se musíte přelousknout. A pak jsou zde ingredience. Víme, že jsou důležité, ale jak zjistíme, co se za tou kterou složkou skrývá, co dělá a zda je prospěšná pro naši pokožku? Je to poměrně náročné, ale vzdělání v této oblasti je důležité, zejména pokud jde o utrácení našich těžce vydělaných peněz za výrobky, které mají pleti pomoci vypadat co nejlépe a zdravě.

Pokud si rádi čtete seznamy složek, případně máte o některých pochybnosti, tento průvodce je tady pro vás! Naleznete v něm odpovědi na otázky:
  • Jak vypadá důvěryhodný a správný seznam složek?
  • Jaké informace z něj umíme dekódovat?
  • Jak poznat zavádějící a nesprávné seznamy složek?

Jak by měl vypadat správný seznam složek?

Jeho podoba se může lišit, ale dvě základní pravidla platí v Evropské unii, USA i ve většině ostatních částí světa:

Pravidlo č. 1: Seznam složek využívá nomenklaturu INCI

INCI je obrovskýseznam standardizovaných názvů kosmetických přísad , který zveřejnila Rada pro výrobky osobní péče. Poprvé byl vyvinut již v 70. letech 20. století a od té doby byl přijat k používání v Evropské unii, USA, Číně, Japonsku a v mnoha dalších zemích. Až na několik výjimek jsou názvy označování INCI v každé zemi stejné.

Takto vypadá správný seznam složek:
Seznam přísad s nomenklaturou INCI

Pravidlo č. 2: Přísady jsou uvedeny v sestupném pořadí podle hmotnosti až po označení 1 %

Jednoduše vysvětleno: produkt obsahuje nejvýše první složky (např. 15 %), potom nejvíc druhé složky (10 %) atp. až po označení složky, která má nejvýše 1 %. Po označení 1 % může společnost uvádět složky v libovolném pořadí. Zpravidla jsou na nejvyšších místech ve složení složky, které dobře zní, na nejnižších místa zase nepříliš lákavé složky, ale takhle je to správné a legální.

Proč bychom se měli obtěžovat čtením seznamů složek péče o pleť?

Zde je několik důvodů:
  • Citlivá pleť a alergie: pokud jste alergičtí nebo citliví na některou složku, podrobný seznam přísad vám zajistí, že na poličce budou pouze produkty, které neobsahují dráždivé složky.
  • Osobní volba: některým z vás se nemusí líbit matný pocit na pleti ze silikonů nebo drsnost povrchově aktivních látek. Pokud si přečtete seznam přísad, můžete se rozhodnout pro alternativy, které lépe vyhovují vašim potřebám a preferencím.
  • Účinnost: obsahuje sérum skutečně dostatečnou koncentraci vitamínu C nebo je v něm pouze kapka pro marketingové účely? I to vám řekne seznam složek.
  • Alternativy: přijdete-li na to, které složky způsobují, že produkt na vaší pleti dobře funguje, můžete hledat levnější, případně koncentrovanější alternativy.

Jak poznat zavádějící a nesprávné seznamy složek?

Šokující je takových nesprávných seznamů přísad opravdu mnoho. Malá chybička se může stát každému, ale my se zaměříme na chyby, které poukazují na úplné nepochopení nebo ignorování toho, jak vypadá správný seznam ingrediencí:

1. Lidové názvy

Nejčastěji se používají v případě rostlinných extraktů , přičemž problém je, že není identifikována konkrétní část použité rostliny. Za všechny alespoň několik příkladů:

Aloe vera – takové označení sice zní zajímavě a srozumitelně, ale v kosmetice existuje mnoho různých druhů extraktů z Aloe vera (z listu, z kůry, ve formě šťávy, gelu, prášku...).
vitamin E – velmi zobecňující název, jelikož existuje několik forem a ty mají jinou stabilitu, absorpci či trvanlivost. Jedná se o čistý vitamín E (tokoferol) nebo tokoferylacetát?
růžová voda – otázka zní, z jaké růže? V kosmetice se jich používá několik druhů.

2. Obchodní názvy

Jedná se o smyšlené názvy, které dali produktu výrobci . Často odkazují na celý seznam složek, které by měli výrobci uvést podle INCI seznamu. Ve správném seznamu složek byste tedy nikdy neměli vidět obchodní názvy, ale ty musí být rozlišeny podle jejich komponent a tyto komponenty zase musí být správně seřazeny na základě jejich množství. Známé obchodní názvy jsou:

Matrixyl 3000 – známý obchodní název, za kterým se skrývá peptidový komplex složek (glycerin, voda, butylenglykol, karbomer, polysorbát 20, palmitoyl tripeptid-1, palmitoyl tetrapeptid-7).
Argireline – známý jako botox v lahvičce, také obsahuje několik složek (voda, acetylhexapeptid-8, benzoát sodný).
Syn-Coll - syntetický peptid s anti-aging účinkem (palmitoyl tripeptid-5, glycerin, voda)

Tento produkt obsahuje až 4 ingredience s vymyšleným názvem

3. Marketingové názvy

Sem patří květnatá označení jako: ekologický, organický, fair trade, vegan, za studena lisovaný atp. Jedná se o adjektiva, která nejsou součástí nomenklatury INCI a neměla by být v seznamu přísad. Správné je označit konkrétní složku hvězdičkou a vysvětlit v komentáři pod seznamem přísad její specifikaci.

4. Obecné názvy

Ty označují celé skupiny možných přísad a nejsou v souladu s nomenklaturou INCI. Patří sem označení jako: silikon, éterický olej, emulgační vosk, paraben atp. Ze všeobecných označení není jasné, o jaké konkrétní druhy přísad jde. Vždyť už jen samotných silikonů jsou desítky druhů...


"Přírodní barviva" nejsou v souladu s INCI nomenklaturou

5. Stejná složka je ve složení uvedena dvakrát

Správný seznam přísad neobsahuje duplicitní přísady. Taková chyba často vyplývá z nesprávného dořešení obchodních názvů a vždy je to varovný signál.

6. Seznam složek není úplný a obsahuje pouze klíčové složky

Pokud nevidíte žádné „pomocné“ složky, jako jsou konzervační látky, emulgátory, rozpouštědla atd., ale pouze pěkně znějící ingredience, nejde o úplný seznam přísad. Existuje mnoho značek, které do sekce s přísadami uvádějí pouze atraktivní ingredience – týká se to výlučně webových stránek a e-shopů značek. Na obalu však vždy naleznete celý seznam složek , protože je to dáno zákonem o požadavcích na kosmetické výrobky.

V "klíčových složkách" naleznete pouze zvučné ingredience produktu

7. Nesprávně napsané složky

Taková chyba často znemožňuje zjistit, co za ingredienci se ve složení nachází. V názvech ingrediencí může chybět i celé slovo. Příklad za všechny:

pokud místo složky „Sodium Laureth Sulfate“ je uveden pouze název „Sodium Sulfate“ – v tomto případě může jít o Sodium Lauryl Sulfate nebo Sodium Laureth Sulfate – a to jsou dvě velmi rozdílné složky.

8. Nereálné aktivní procentuální hodnoty

Takové chyby se obtížně odhalují, zvláště pokud nemáte znalosti o příslušné účinné látce. Pokud například uvidíte, že obsah retinolu ve složení je nad 1 %, můžete si být jisti, že se děje něco zvláštního a podezřelého, protože 1 % hladina je v kosmetice nejvyšší možná běžně dostupná.

Vyplatí se tedy vůbec číst seznam složek?

Existují určitá omezení, záleží i na formulaci... No to neznamená, že se nevyplatí obtěžovat se hledat v seznamu ingrediencí, co na svůj obličej nanesete. A určitě to chcete vědět raději předem! Seznam složek vám tedy poskytne množství užitečných informací, zvláště pokud víte, co hledáte. Snad to už příště při studování INCI půjde i díky našemu průvodci o něco snazší ☺.

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít