Číst složení (INCI) se vyplatí – jak používat LaKrem?

nazov
meno
Určitě víte, že ze zákona musí být všechny použité ingredience napsány na každém kosmetickém produktu. Avšak řekněme si upřímně - kdo dokáže bezvadně dešifrovat každou jednotlivou složku? Naučit se správně dešifrovat složení vyžaduje spoustu času a úsilí, a proto jsme tu my z redakce LaKrem, abychom vám tento proces usnadnili. Těší nás, že roste počet uvědomělých beauty nadšenců, které kromě pěkného balení zajímá i reálný obsah produktů, a proto věříme, že následující řádky si s radostí osvojíte, aby se vaše pleťová péče „stala“ ještě lepší a účinnější.

Co je INCI a proč bychom ho měli číst?

I (International) – Mezinárodní
N (Nomenclature) – názvosloví
(of)
C (Cosmetics) – kosmetických
I (Ingredients) – přísad

Jedná se o obrovský seznam standardizovaných názvů kosmetických přísad , který zveřejnila Rada pro výrobky osobní péče. Poprvé byl vyvinut již v 70. letech 20. století a od té doby byl přijat k používání v Evropské unii, USA, Číně, Japonsku a v mnoha dalších zemích. Až na několik výjimek jsou názvy označování INCI v každé zemi stejné.

Seznam INCI byste měli číst zejména z těchto důvodů

- Přecitlivělost a alergie - pokud jste alergičtí nebo citliví na nějakou ingredienci, tím, že si přečtete seznam ingrediencí, si jí určitě všimnete, a tím pádem se vyhnete různým nepříjemnostem.
- Osobní preference – možná se snažíte vyhýbat parfemaci, silikonům či surfaktantům. Pokud si přečtete složení, můžete zjistit, který produkt bude lépe vyhovovat vašim potřebám.
- Marketingové tahy – skutečně se v daném produktu nachází zmíněný vitamín, nebo jde pouze o marketingový tah? Podívejte se na složení a dozvíte se to.
- Podobné produkty - přijdete-li na to, které složky způsobují, že produkt na vaší pleti dobře funguje, můžete hledat levnější, případně koncentrovanější alternativy.

Jak používat LaKrem?

LaKrem je jakousi databází kosmetických produktů , které jsou detailně popsány, abyste se o nich dozvěděli vše, co potřebujete, ale především slouží k „dešifrování“ složek v INCI listu. Pokud máte nějaké pochybnosti o produktu, případně se o něm chcete dozvědět víc, naše online databáze vám poskytne opravdu komplexní přehled. Detail produktu se skládá z několika částí, které vám podrobně představíme:

Základní přehled:

- Bez parfemace a esenciálních olejů: Jedná se o informaci, že produkt neobsahuje potenciálně dráždivé těkavé vonné složky, parfemaci ani seznam složek, které považuje Evropská unie za alergeny. Tato informace je podstatná zejména pro lidi s citlivou pletí a s různými kožními problémy, tito lidé by se měli vyhýbat vonným složkám, které mohou způsobit podráždění pleti.

- Bez alkoholu: Jedná se o informaci, že produkt neobsahuje potenciálně iritující nemastné alkoholy (např. Ethanol, Alcohol Denat., SD Alcohol, Isopropyl Alcohol, Benzyl Alcohol atd.). Tato informace je užitečná zejména pro lidi s citlivou pletí a s kožními problémy, jejichž jednoduché alkoholy mohou podráždit a zhoršit stav pleti.

- Bez lepku: Jedná se o označení pro produkty, které neobsahují lepek, a tudíž jsou vhodné pro lidi alergické na lepek.

- Lokální značka: Jedná se o informaci, že produkt byl vyroben v Česku nebo na Slovensku, díky čemuž můžete podpořit lokální značku.

- Bez silikonů: Jedná se o informaci, že produkt neobsahuje těžko smývatelné a ve vodě nerozpustné silikony , což ocení lidé s ucpávajícími se póry, protože silikony zvyšují penetraci složek – i těch, které mohou potenciálně ucpávat póry.

- Bez sulfátů: Jedná se o informaci, že produkt neobsahuje potenciálně škodlivé sulfáty. Této informace byste si měli všímat hlavně v seznamu složek čistících prostředků na obličej, vlasy a tělo, neboť právě tyto typy produktů často obsahují sulfáty. Pokud je naleznete ve složení, potenciálně mohou dráždit pokožku. Informace pomůže zejména těm, kteří mají citlivou pleť a barvené nebo kudrnaté vlasy.

- Bez parabenů: Jedná se o informaci, že produkt neobsahuje potenciálně škodlivé parabeny . Ty působí jako konzervant pouze na trvanlivost produktu, nikoli na jeho účinnost. V současnosti jsou natolik regulovány Evropskou unií, že jejich koncentrace v produktech je bezpečná a dosud žádná vědecká studie nenašla spojitost mezi nimi a rakovinou. Avšak opatrnosti není nikdy dost :-)

- Cruelty-free: Jedná se o informaci, že značka netestuje své produkty na zvířatech.

Složení

- Pořadí složek: Složení je přehledně seřazeno od první složky po poslední , a tedy první složka má ve složení největší zastoupení (koncentraci), poslední - nejmenší zastoupení (koncentraci). Většinou 60-70 % produktu tvoří právě první složka, zatímco druhá až pátá složka tvoří asi 20-30 %. Posledních 7 až 10 ingrediencí tvoří pouze 1 až 0,001 % složení produktu. Na posledním místě v seznamu se uvádějí barviva, konzervanty a vůně. Neznamená to však, že jiné látky v menších množstvích jsou neúčinné nebo neškodné, jelikož některé složky jsou velmi aktivní i v malém množství – například retinol (vitamin A) je aktivní již od 0,01 %.

- EWG SkinDeep: Jedná se o databázi, která je celosvětově uznávanou stupnicí pro hodnocení bezpečnosti kosmetiky. Na LaKrem je každá složka barevně odlišena podle stupně škodlivosti, jaké v produktu potenciálně představuje - nízké riziko (zelená barva), střední riziko (žlutá barva), vysoké riziko (červená barva). V celkovém hodnocení složek se bere v úvahu karcinogennost produktu (Cancer), vývojová a reprodukční toxicita (Developmental & Reproductive toxicity), alergie a imunotoxicita (Allergies & Imunotoxicology). Údaje z EWG však nezohledňují reálnou koncentraci produktu, a tedy jakým způsobem je člověk vystaven dané složce. Některé složky jsou proto zbytečně démonizované (např. parfemace na posledním místě ve složení). I pro vás mají mít informace o rizicích složek (označeno zelenou, žlutou a červenou barvou) POUZE orientační charakter.

- Název složky a funkce: Názvy složek jsou uvedeny v angličtině, případně v latině (botanické názvy), nebo v mixu angličtiny a latiny. Pod názvem každé složky je uvedena její funkce, případně více funkcí, například kyselina mléčná je humektant, exfoliační nebo pufrační složka – její funkce závisí na koncentraci.

- Komedogenita: U složek, které mají potenciál ucpávat póry, se uvádí skóre komedogeity od 0 – 5 (tedy od zcela nekomedogenních složek po silné komedogenní složky). Tato informace může pomoci zejména lidem s pletí se sklonem k akné. Doporučujeme se zaměřit zejména na vyšší hodnoty komedogenity, které jsou umístěny výše ve složení.

- Dráždivost: Stejně jako komedogenita, uvádí se v rozpětí od 0 – 5. Tato informace může pomoci zejména lidem s citlivou a reaktivní pletí.

- Pomáhá: Tento ukazatel poskytuje informaci o tom, která složka má vědecky potvrzený účinek a při jakých problémech pomáhá pleti, například kyselina glykolová pomáhá při akné, hyperpigmentaci, mdlé pleti a proti vráskám a znakům stárnutí. Jednotlivé typy účinků pro pleť jsou zobrazeny prostřednictvím ikon.

Pozor! Nikdy se nezaměřte pouze na jedno číslo (při komedogenitě či dráždivosti) nebo jednu barvu zobrazující riziko. Například kakaové máslo představuje nízké riziko pro naše zdraví, jde o zvláčňovač a emolient, ale je velmi komedogenní, čili pro problematickou pleť s ucpávajícími se póry to nebude nejlepší složka. Retinol také představuje vysoké riziko, ale ve volně prodejné kosmetice se nachází v minimálních dávkách a dělá zázraky se stárnoucí či s aknózní pletí.

- Detail složky: Pokud se o konkrétní složce chcete dozvědět více informací, stačí na ni kliknout a dozvíte se informace navíc, jako například:

  • Kolik produktů s danou složkou se nachází v databázi LaKrem (+ konkrétní produkty se složkou naleznete na stránce, když se prescrollujete dolů)
  • Chemický vzorec
  • Bližší informace o složce
  • Co dělá
  • Vedlejší účinky
  • Pro koho je vhodná

Složky podle typu pleti

V této části naleznete informaci, které složky produktu jsou dobré a které špatné pro suchou, mastnou či citlivou pleť a jejich počet. Díky této informaci si například můžete zkontrolovat, jestli produkt vyrobený pro mastnou pleť opravdu obsahuje nějaké látky prospěšné pro mastnou pleť. Případně si můžete všimnout, zda (a na kterém místě ve složení) obsahuje kyselinu salicylovou či parfemaci, protože jejich přítomnost ve složení ne vždy znamená, že citlivá pleť 100% zareaguje podrážděním.

Přehled složek

Na konci detailu každého kosmetického produktu naleznete ještě shrnující přehled složek, ve kterém naleznete informace o tom, jaké benefity můžete od produktu očekávat na základě jednotlivých ingrediencí . Každý benefit je stručně vysvětlen a ke každé složce je přiřazeno pořadové číslo, v jakém se nachází ve složení produktu.

Recenze

Osobní zkušenosti + analýza složení = velmi dobrá představa o produktu :-) Recenze může psát každý, nemusí se kvůli tomu zaregistrovat , pokud nechce sdílet detaily o své pleti (ačkoli u nás jsou tyto údaje v bezpečí :-). Stačí kliknout na hvězdičky a napsat pár řádků o produktu. Samozřejmě, fotky jsou vždy vítány.

Pokud se přece jen potřebujete o produktu poradit, určitě se zaregistrujte na LaKrem a vaše dotazy směřujte na Fórum , kde si naše komunita mezi sebou radí a pomáhá. Čím více zaregistrovaných uživatelů s profilem pleti (typ, problém pleti, věková kategorie) máme na LaKrem, tím detailnější a relevantnější recenze získají naši uživatelé :-)

Věříme, že na LaKrem získáte veškeré informace, které pro vás budou v souvislosti s kosmetikou užitečné a zajímavé.

Tipy pro identifikaci složek a jak je nalézt v INCI

Silikony

Označují se v kosmetice i jako polysiloxany a v běžné kosmetice je naleznete ve složení s koncovkami -thicone, -icone, -siloxane, -silane či -thiconol . Kosmetické firmy je využívají zejména pro jejich vyhlazující schopnosti a najdete je v téměř všech produktech – pleťových a tělových krémech, sérách, šamponech, kondicionérech či různých stylingových produktech.

Parabeny

Patří mezi běžně používané kosmetické konzervanty, které zabraňují vzniku plísní a přemnožení mikroorganismů v kosmetických výrobcích. Nejčastěji se ve složení setkáte se „známou čtveřicí“, do které patří Methylparaben, Etylparaben, Propylparaben a Butylparaben .

Alkoholy

Alkohol v péči o pokožku může mít škodlivé i prospěšné účinky . Může být užitečným doplňkem, který pomůže proniknout aktivním složkám do pokožky, navodit pocit snazší aplikace produktu a konzervovat jej, ale například. jednoduché alkoholy mohou pokožku i dráždit. Při čtení složení produktu péče o pleť poznáte „špatné“ (jednoduché) alkoholy podle názvu zakončeného na „ol“ (Ethanol, Methanol, Propanol, Alcohol Denat. atd.) a „dobré“ (mastné) alkoholy podle názvy zakončeného na „yl“ (Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Glycol atd.). Pozor, existují i výjimky.


Parfém

Za neškodným názvem se v souvislosti s pleťovou péčí skrývá celá řada pro a proti . Tato složka je obvykle složena z několika dalších látek. I když se složení produktů uvádět musí, v tomto případě jde spíše o „tajný recept“, kde může výrobce ukrýt různé složky, aby se předešlo kopírování jeho formulace. Schovat tam může například konzervanty či specifické látky, které jsou slovem „Parfém” kamuflované. Parfém obsahuje většina výrobků na trhu a najdeme jej i pod názvem Perfume, Fragrance nebo Aroma.


Vitamin A

Vitamin A v kosmetice zlepšuje vzhled suché nebo poškozené pokožky, snižuje její olupování a navrací pružnost. Jedná se o významnou složku při tvorbě nových kožních buněk. Najdete jej v INCI jako Retinol, Retinyl Palmitate, Retinyl Aldehyde známá také jako Retinal nebo Retinaldehyde (bez lékařského předpisu dermatologa) nebo Tretinoin nebo čistá kyselina retinová (pouze s lékařským předpisem).


Vitamin B

Vitamin B tvoří skupina více vitamínů, pro potřeby kosmetiky jsou nejčastěji využívány B3 - Niacinamide a B6 - Pyridoxin . Vitamin B3 obnovuje pokožku, snižuje hyperpigmentaci a zlepšuje její celkový vzhled, zatímco vitamín B6 vyrovnává produkci mazu a snižuje nadměrnou mastnotu.


Vitamin C

Vitamin C neboli kyselina askorbová je jeden z vitamínů, které si lidské tělo nedokáže samo vytvořit a je nutné jej do těla dodávat pomocí ovoce a zeleniny, kde se přirozeně nachází. Vitamin C působí v nejsvrchnějších vrstvách pokožky proti stárnutí, chrání ji a ošetřuje při nadměrném UV záření a vnějším znečištěním. Vitamin C má mnoho podob, ve složení se skrývá většinou pod názvem Ascorbic acid . Jiné formy vitamínu C: Magnesium Ascorbyl phosphate, L-Ascorbic Acid, Tetrahexyldecyl Ascorbate, Ascorbyl Palmitate, Ascorbyl Glucosamine, Ascorbyl Tetraisopalmitate.


AHA kyseliny

Tyto kyseliny jsou známé tím, že exfoliují svrchní kožní buňky, čímž napomáhají obnově pleti. Zlepšují celkovou strukturu pleti, redukují rozšířené póry a stimulují tvorbu kolagenu. Ve složení je lze vyhledat pod těmito názvy - Glycolic Acid (kyselina glykolová), Lactic Acid (kyselina mléčná), Mandelic Acid (kyselina mandlová), Citric Acid (kyselina citrónová), Tartaric Acid (kyselina vinná) a Malic Acid (kyselina malicová).


BHA kyseliny

V kosmetice je nejvíce známá jako kyselina salicylová. Exfoliuje pleť na povrchu a účinně proniká do pórů, čili čistí i je. Najdete ji pod názvem Salicylic Acid .


SPF

Základní info o SPF jistě znáte – jde o složky, které chrání pokožku před poškozením UV paprsky. V chemických ochranných opalovacích přípravcích naleznete ingredience jako například Tinosorb S a Tinosorb M, Mexoryl SX, Oxybenzone, Octinoxate, Avobenzone, Titanium Dioxide, Zinc Oxide atp.
Zavřít