Nekomedogenní produkty: Neměly by, ale mohou ucpat vaše póry

nazov
meno
Katarína
Zní to velmi paradoxně, ale faktem je, že komedogenní přísady ne vždy vytvářejí komedogenní produkty. A právě o tom bude náš článek – trošku vyvrátíme domnělé předsudky, že pokud se v produktu nacházejí komedogenní složky, automaticky vám musí ucpávat póry a můžete očekávat katastrofu. A dá se vůbec spolehnout na označení „nekomedogenní“ na kosmetických produktech? Pojďme spolu odkrýt některá fakta a vyvrátit pár nesmyslných mýtů .

Co znamená označení „nekomedogenní“?

Komedogenita jetendence kosmetické složky nebo produktu ucpávat póry .

Pokud na produktu najdete označení „nekomedogenní“ , pravděpodobně se můžete vyhnout ucpání pórů na pokožce a zároveň nepříjemnostem, které ucpané póry způsobují – vyrážky, akné atp. No neexistuje žádný oficiální předpis , že výraz „nekomedogenní“ na etiketách kosmetiky zaručí, že je zcela bez přísad, které jsou komedogenní.

Zní to trošku šíleně, proto má velký smysl udělat si patch test , než začnete produkt používat pravidelně. Rozhodně však čtěte dál, protože vám dáme odpovědi i na mnohé další otázky.

Skóre komedogenity

Pravděpodobně jste již někdy viděli tabulku komedogenity se stupnicí, která hodnotí jednotlivé složky podle jejich schopnosti ucpávat póry:
  • 0 – zcela nekomedogenní složky
  • 1 – mírné komedogenní složky
  • 2 až 3 – středně komedogenní složky
  • 4 až 5 – silně komedogenní složky


Věděli jste, že komedogenitu složek si umíte zkontrolovat i na Lakrem? Stačí vyhledat produkt a podívat se na složení :)
Čísla ve stupnici komedogenity pocházejí ze studií publikovaných akademickými pracovníky – čili jsou do jisté míry spolehlivé a platné. Ale když se ponoříte hlouběji do problematiky, objeví se problémy.

Co je špatného na stupnici komedogenity?

Odpověď jsme uvedli již v úvodu: Produkt obsahující komedogenní složku nerovná se komedogenní produkt. Problém je v tom, že studie, na jejichž základě vznikla stupnice komedogenity, neodrážejí použití jednotlivých složek v realitě. Zde je několik důvodů:
  1. STUDIE NA UŠÍCH ZAJÍCŮ JSOU NESPOLEHLIVÉ

Nejběžnějším testem komedogenity je test na zaječím uchu, který byl v 70. letech 20. století průkopníkem v testování kosmetiky. Zaječí uši jsou totiž citlivější než lidská kůže , takže rychleji reagují na komedogenní produkty, což je pohodlnější.

Naneštěstí si vědci neuvědomili, že v uších zajíců jsou přirozeně rozšířené póry (někteří je dokonce považovali za akné), takže složky, které byly komedogenní u zajíců, nebyly komedogenní u lidí . A to vedlo k ještě většímu počtu falešně pozitivních výsledků.

Věděli jste, že?

Nejznámějším falešně pozitivním výsledkem komedogenity na uších zajíců je vazelína . O ní se diskutovalo až do 90. let, proto je tento mýtus stále tak rozšířený.
  1. TESTY NA LIDĚ JSOU TAKÉ CHYBNÉ...

Jelikož zaječí uši neodrážejí to, co se děje na lidské kůži, pak je zřejmě řešením testování na lidech, no ne? Ano, ale is ním souvisí problémy...
  • obvykle se k testování používá kůže na zádech , ale ta se velmi liší od pokožky obličeje (obličej má více vlasových folikulů a je více vystavena slunečnímu světlu)
    • Problém: Výrobky aplikované na zádech nemusí ukázat reálný výsledek, který lze uplatnit na pokožce obličeje.
  • zpravidla jsou testováni lidé s velkými, rozšířenými póry , kteří jsou náchylní k tvorbě pupínků
    • Problém: Bude někdo s menšími póry nutně reagovat na výrobek stejně? A co lidé se středně velkými póry?
  • složky, které se mají testovat, se setřou a místo aplikace se překryje obvazem
    • Problém : V reálném životě není časté, abyste si produkt z pokožky setřeli, no ne? Takže model neodpovídá realitě, a tedy neodráží reálnou situaci.
  • testy jsou prováděny na relativně malých vzorcích – a to je zásadní problém
Jak vidíte, užitečnost výsledků těchto testů a jejich uplatnění v každodenním životě je tedy opět nadhodnoceno. Tak jako při testech na zaječích uších.
  1. DŮLEŽITÁ JE KONCENTRACE SLOŽKY

Pokud jste četli detektivku Vražda na zámku Styles od Agathy Christie, možná znáte trefné tvrzení, které se vztahuje i na naši problematiku: „Dávka dělá jed“. Za všechny jeden příklad ze života: Vypít sklenku vína je v pořádku, ale vypít 10 sklenic má za následek řádnou kocovinu a 50 sklenic vás přinejmenším dostane do nemocnice.

Ukazuje se, že ucpané póry fungují stejným způsobem. Složky, které jsou silně komedogenní, když jsou testovány samostatně nebo ve vysokých koncentracích, se po dostatečném zředění stávají nekomedogenními.

Co z toho vyplývá? Že z přečtení seznamu složek nelze určit, zda bude daný produkt komedogenní, nebo ne . Hodně závisí na koncentraci složky, dále na kombinaci složek či na tom, v čem byla daná složka rozředěna. A to na obalu produktu nenajdete.

Kdy je stupnice komedogenity užitečná?

  1. Máte-li podezření, že některý z vašich produktů vám ucpává póry

Prohlédněte si seznam složek jednotlivých produktů, a pokud se vysoko v seznamu nacházejí takové, které mají stupeň komedogenity 4 až 5, možná vás to nasměruje a vy zjistíte, kdo jsou „potenciální podezřelí“. No je to spíše předpoklad než přesvědčivý důkaz, že ta která složka opravdu může za ucpávání vašich pórů.
  1. Máte-li velmi mastnou a citlivou pleť a pleť náchylnou k akné

Pokud zpozorujete, že produkt obsahuje příliš silně komedogenních přísad a jste náchylní k tvorbě akné, raději se takovému produktu vyhněte nebo jej nejprve důkladně otestujte patch testem a velmi opatrně pokračujte v jeho používání.

Samozřejmě, pokud jej používáte a je v pořádku, nepřestávejte jen kvůli seznamu komedogenních přísad! Vaše zkušenosti jsou přece více než nějaká tabulka...

Věděli jste, že?

Na lakrem.cz ve funkci „složky podle typu pleti – špatné pro mastnou pleť“ naleznete všechny složky, které mají vyšší stupeň komedogenity (4 – 5). Je to užitečná pomůcka pro ty, kteří bojují s akné.

Funkce "složky dle typu pleti" na lakrem.cz
Produkt: Balea čistící pleťový olej

4 tipy na super „nekomedogenní“ produkty

  • produkt

    The INKEY List The INKEY List Salicylic Acid Cleanser

    Sephora.cz Lookfantastic Cult Beauty

    Čistící prostředek. Nevysušující, lehce pěnivý čistič, který odstraní nečistoty i make-up. Je na bázi kyseliny salicylové, takže zároveň v prvním kroku vaší rutiny exfoliuje pleť a pomáhá uvolňovat póry. Je ideální pro mastnou i citlivou pleť náchylnou k akné, kterou udržuje v rovnováze a nezpůsobuje její podráždění. Obsahuje také zinek, který redukuje tvorbu mazu, alantoin, který zklidňuje pokožku po exfoliaci a antioxidační tokoferol. Má vynikající hodnocení uživatelů a cena je vzhledem k objemu také velmi přijatelná.

    Více o produktu
  • produkt

    Bonajour Bonajour Green Tea Water Bomb Cream

    YesStyle

    Lehký korejský hydratační krém. Je navíc veganský a obsahuje několik hydratační a protizánětlivé složky – extrakt z organického zeleného čaje obohaceného o katechin a vitamíny či různé peptidy, které regenerují pokožku a pomáhají předcházet jejímu stárnutí. V jeho složení figuruje také rostlinný skvalán, niacinamid, adenosin, arginin, forma kyseliny hyaluronové či protizánětlivý a zklidňující alantoin a pantenol. Je ideální pro všechny typy pokožky, hloubkově hydratuje, zlepšuje elasticitu pleti a neobsahuje žádné dráždivé složky.

    Více o produktu
  • produkt

    EVY Technology EVY Sunscreen Mousse SPF 50

    Heureka

    Hydratační SPF. Je výjimečné tím, že je ve formě pěny, která se příjemně nanáší a přináší dlouhodobou ochranu před UVA a UVB zářením ze slunce. Je vhodná pro všechny typy pokožky, včetně velmi citlivé. Jedná se o chemické SPF, obsahuje antiakné formu vitamínu C, tři druhy antioxidantů, které znásobují ochranu před sluncem, a glycerin, který pleť zvlhčuje. Ve složení nefigurují žádné dráždivé ingredience a uživatelé si chválí zejména konzistenci a používání pěny. Přestože je trošku dražší, na léto je ideální, a SPF 10 zase můžete používat v zimě.

    Více o produktu
  • produkt

    Fenty Beauty Fenty Beauty Eaze Drop Blurring Skin Tint

    Sephora.cz

    Lehký tekutý make-up s přirozeným finišem. Má obrovskou paletu odstínů, až 25 (!), a poskytuje pleti lehké až střední krytí. Jeho devizou je také to, že obsahuje hydratační složky (glycerin, ureu či formu kyseliny hyaluronové). Struktura make-upu je lehká a hladká, dobře se nanáší prsty i štětcem a výsledkem je dokonale sjednocená pleť. Jeho formulace je odolná vůči vlhkosti a potu. Cena je trošku vyšší, ale uživatelé tvrdí, že vydrží dost dlouho.

    Více o produktu

Závěr

Hodnocení komedogenity produktů je tak trochu jako astrologie – existují propracované systémy a schémata, ale to ještě neznamená, že jsou správné. I věda má své mezery.
Modely, které se používají ke generování údajů, se poněkud vymykají realitě a vykazují velké množství falešně pozitivních hodnocení.

Takže dobrá rada na závěr zní: Nejlepší, co můžete udělat, je vyhnout se produktům se silně komedogenními složkami (skóre komedogenity 4 až 5) umístěnými vysoko v seznamu složek... A ze zbytku si nedělejte velkou hlavu☺.

Skóre komedogenity - tabulka

Pro zobrazení celého seznamu přejeďte prstem přes tabulku.
Skóre komedogenity
1
Skóre komedogenity
2-3
Skóre komedogenity
4-5
Acetone (0) A & D additive (2) Acetylated lanolin alcohol (4-5)
Acetylated lanolin (0) Ascorbyl palmitate (2) Cetearyl alcohol + ceteareth-20 (4)
Allantoin (0) Butyl stearate (3) Cetyl acetate (4)
Almond olej (1-2) Capric acid (2) Cocoa butter (4)
Aminomethylpropylamine (0) Ceteareth-20 (2) Coconut butter (4)
Ammonium lauryl sulfate (10%) (0) Cetearyl alcohol (2) Ethylhexyl palmitate (4)
Anhydrous lanolin (0-1) Cetyl alcohol (2) Glyceryl-3-diisostearate (4)
Apricot kernel oil (1-2) Cotton seed oil (3) Isocetyl alcohol (4)
Archidic acid (1-2) D & C červená #17 (3) Isopropyl isostearate (4-5)
Avocado oil (0-3) D & C červená #19 (2) Isopropyl linoleate (4-5)
Babassu oil (1) D & C červená #21 (2) Isopropyl myristate (5)
Beeswax (0-2) D & C červená #27 (2) Isostearyl isostearate (4)
Behenic acid (0) D & C červená #3 (3) Lanolin acid (4)
Behenyl erucate (0) D & C červená #30 (3) Laureth-4 (5)
Behenyl triglyceride (0) D & C červená #36 (3) Lauric acid (4)
Bentonite (0) D & C červená #4 (2) Myristyl lactate (4)
Black walnut extract (0) D & C červená #40 (2) Myristyl myristate (5)
Butylene glycol (1) Decyl oleate (3) Oleth-3 (5)
Candelilla wax (1) Di-(2-ethylhexyl) succinate (2) Oleyl alcohol (4)
Caproic acid (0-2) Dioctyl malate (3) PEG-16 lanolin (Solulan 16) (4)
Caprylic acid (1) Dioctyl succinate (3) Polyglyceryl-3-diisostearate (4)
Carbomer 940 (1) Eicosanoic acid (2) PPG-5 ceteth-10 phosphate (4)
Carboxymethylcellulose (0) Ethylhexyl pelargonate (2) Steareth-10 (4)
Carboxypropylcellulose (1) Evening primrose oil (3) Stearyl heptanoate (4)
Carmine (0) Glyceryl stearate SE (3) Xylen (4)
Carnuba wax (1) Grape seed oil (2-3)
Castor oil (0-1) Hydrogenated vegetable oil (3)
Ceresin wax (0) Isopropyl lanolate (3)
Cetyl ester NF (1) Isopropyl myristate (50%) (3-4)
Cetyl palmitate (0) Isopropyl palmitate (3-4)
Chamomile extract (0) Isostearyl neopentanoate (3)
Chaulmoogra oil (1) Laneth-10 (2)
Cholesterol (0) Laureth-23 (3)
Chondroitin sulfate (0) Mink oil (2-3)
Coleth-24 (0) Myristic acid (3)
Corn oil (0-3) Myristyl alcohol (2)
Cyclomethicone (0) Octyl palmitát (2-3)
D & C červená #33 (1) Oleth-10 (2)
D & C červená #6 (1) Oleth-3 phosphate (2)
D & C červená #7 (1) Oleth-5 (3)
D & C červená #9 (1) Palmitic acid (2)
Diethylene glycol monoethyl ether (EGME) (0) Peach kernel oil (2)
Diisopropyl adipate (0) Peanut oil (2)
Diisopropyl dimerate (0) PEG-100 distearate (2)
Dimethicone (1) PEG-150 distearate (2)
Emulsifying wax NF (0) PEG-200 dilaurate (3)
Ethyl ether (0) PEG-8 stearate (3)
Ethylene glycol monostearate (0) Pentaerythrital tetra isostearate (2)
Glucose glutamate (0) PG caprylate/caprate (2)
Glycereth-26 (0) PG dipelargonate (2)
Glycerin (0) Phytantriol (2)
Glyceryl stearate NSE (1) PPG-10 cetyl ether (3)
Glyceryl tricapylo/caprate (1) PPG-2 myristyl propionate (3)
Hexylen glycol (0-2) PPG-2 PEG-65 lanolin olej (2)
Hydantoin (0) Propylene glycol isostearate (3-4)
Hydrogenated castor oil (1) Sandalwood seed oil (2)
Hydrogenated polyisobutan (1) Sesame oil (unrefined) (3)
Hydrolyzed animal protein (0) Shark liver oil (3)
Hydroxypropylcellulose (1) Sorbitan oleate (3)
Iron oxides (0) Soybean oil (3)
Isocetyl stearate (0-1) Steareth-2 (2)
Isodecyl oleate (1-3) Steareth-20 (2)
Isopropyl alcohol (0) Stearic acid (2-3)
Jojoba oil (0-2) Stearic acid:TEA (3)
Kaolin (0) Stearyl alcohol (2)
Lanolin alcohol (0-2) Sulfated jojoba olej (3)
Lanolin oil (0-1) Sweet almond oil (3)
Lanolin wax (1) Triethanolamine (2)
Lithium stearate (1) Water soluble sulfur (3)
Magnesium aluminium silicate (0) Wheat germ glyceride (3)
Magnesium stearate (1)
Maleated soybean oil (0)
Methylparaben (0)
Mineral oil (0-2)
Myristyl myristate (50%) (0-1)
Octoxynol-9 (0-1)
Octyl dimethyl PABA (0)
Octyl methoxycinnamate (0)
Octyl salicylát (0)
Octyldodecyl stearate (0)
Octyldodecyl stearoyl stearate (0)
Oleth-20 (0)
Olive oil (0-2)
Oxybenzone (0)
Panthenol (0)
Papain (0)
PEG-10 soya sterol (0)
PEG-100 stearate (0)
PEG-120 methyl glucose dioleate (0)
PEG-20 stearate (1)
PEG-40 castor olej (0)
PEG-40 sorbitan laurate (0)
PEG-5 soya sterol (0)
PEG-75 lanolin (0)
PEG-78 glyceryl monococoate (0)
PEG-8 castor oil (1)
Pentaerythrital tetra capra/caprylate (0)
PG dicaprylate/caprate (1)
PG laurate (0)
PG monostearate (0-3)
Phenoxyethyl paraben (0)
Polyethylene glycol (PEG-400) (1)
Polypentaerythrital tetralaurate (0)
Polysorbate-20 (0)
Polysorbate-80 (0)
PPG-30 cetyl ester (0)
PPG-50 cetyl ester (0)
Precipitated sulfur (0)
Propylene glycol (0)
Propylparaben (0)
PVP (0)
Safflower olej (0-2)
SD alcohol 40 (0)
Sesame oil (refined) (1)
Simethicone (1)
Sodium hyaluronate (0)
Sodium lauryl sulfate (10%) (0)
Sodium lauryl sulfát (5%) (0)
Sodium PCA (0)
Sorbitan isostearate (1-2)
Sorbitan laurate (1-2)
Sorbitan sesquinoleate (0-1)
Sorbitan stearate (0)
Sorbitol (0)
Soya sterol (0)
Squalane (1)
Steareth-100 (0)
Sterol esters (0)
Sucrose distearate (0)
Sucrose stearate (0)
Sunflower oil (0)
Talc (1)
Titanium dioxide (0)
Tokoherol (0-3)
Tocopheryl acetate (0)
Triacetin (0)
Tridectyl neopentanoate (0)
Ultramarine violet (0)
Vitamin A palmitát (1-3)
Zinc oxide (1)
Zinc stearate (0)

Zdroj: JE Fulton, 1989 a WE Morris a SC Kwan, 1983 via labmuffin.com
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít