Maskné nebo kožní problémy pod rouškou - jak je dostat pod kontrolu?

nazov
meno
Katarína
Určitě jste se již setkali s pojmem „maskné“ – je jedním z nových slov souvisejících s pandemií koronaviru a týká se akné, pupínků a jakéhokoli podráždění na obličeji v důsledku nošení roušek a respirátorů. A jelikož je ochrana obličeje součástí našeho každodenního života, mnohé z nás trápí zmiňované kožní problémy, se kterými si neumíme dát rady. Proto jsme se rozhodli prozkoumat způsoby, jak je zvládnout a jak jim můžeme předcházet.

Co je maskné?

Ve skutečnosti pojem „maskné“ zastřešuje několik kožních problémů , které vznikají v důsledku nošení roušky nebo respirátoru:
  • akné – vznikne, pokud se při nošení především chirurgických roušek a některých typů respirátorů ucpou póry mastnotou, odumřelými kožními buňkami a nečistotami. Je pravděpodobnější, že na něj budou náchylní ti, které už akné trápilo nebo trápí.
  • rozacea - pokud máte diagnostikovanou rozaceu, nošení roušek může způsobit její vzplanutí - projevem jsou pupínky a zarudnutí.
  • kontaktní dermatitida – se vyskytne, pokud jste alergičtí nebo citliví na materiál vašeho rouška. Může se projevit vyrážkou nebo podrážděním pleti – především na místech, kde se rouška nejvíce dotýká obličeje – na nose, tvářích. Jsou jí ohroženi zejména ti, kteří nosí rouška déle než 6 hodin .
  • atopický ekzém – může se objevit nebo zhoršit zejména u lidí, jejichž pokožka je náchylná k ekzémům.
  • periorální dermatitida – jedná se o stav, kdy se malé pupínky tvoří kolem očí a úst (i) v důsledku nošení roušky nebo respirátoru.
  • kopřivka – může být výsledkem tlaku některých typů roušek nebo respirátorů, případně kontaktu s alergeny, které mohou být v materiálu ochranných masek. Může se objevit najednou a obvykle zmizí do 24 hodin po složení roušky.
  • seboreický ekzém – při tomto typu dermatitidy se vytvářejí mastné žluté šupiny zejména na pokožce hlavy, čele, obočí, v záhybech kolem nosu a rtů.

Pokud jste u sebe identifikovali některý z těchto stavů, můžete být citliví na nošení konkrétního typu roušky nebo respirátoru . Zkuste se poohlédnout po jiných typech roušek – z jiného materiálu nebo třeba v jiné velikosti.

Proč vzniká maskné?

Když dýcháte nebo mluvíte, vaše rouška nebo respirátor má tendenci zachytit spoustu horkého vzduchu. Kromě toho, že to není příjemné, horký vzduch vytváří teplé a vlhké prostředí – tedy ideální živnou půdu pro růst kvasinek, bakterií a jiné flóry (například kožních roztočů, které přirozeně žijí na naší kůži).

Dermatologové se shodují, že tato bakteriální nerovnováha a tření mohou podporovat vzplanutí akné a rozacey, stejně jako periorální dermatitidy. Zároveň je vyšší riziko ucpávání pórů, odírání a podráždění pokožky , zvolíte-li nesprávný materiál nebo příliš úzký střih roušky. Při opakovaném používání roušky nebo respirátoru se v něm také hromadí odumřelé buňky a maz, což může způsobit doslova kožní katastrofu. Dávejte si také pozor na to, v čem perete roušky – je možné, že i prací prostředek nebo aviváž vede k podráždění.

8 tipů, které pomáhají proti maskné

  1. Pravidelně si umývejte obličej jemným čisticím prostředkem

Umývejte si tvář ráno, večer, ale i po zpocení (například po tréninku). Vyvarujte se chyb, které souvisí s čištěním pleti , a najděte si jemný čistič, který pomůže smýt přebytečný maz, bakterie a odumřelé kožní buňky. Vyberte si produkt z našich toplistů:
  1. Hydratujte pleť

Kvalitní nekomedogenní hydratační krém může sloužit jako bariéra mezi vaší pokožkou a rouškou či respirátorem. Vsaďte například na krém s ceramidy a pantenolem, které posilují kožní bariéru. Pomoci vám může článek o tom, jak si správně vybrat hydratační krém podle typu pleti. Naneste hydratační krém alespoň 30 minut před nasazením roušky, aby měl čas vstřebat se do pokožky.
  1. Dejte si pauzu od make-upu

Protože může ucpávat póry a prodloužit hojení pleti.
  1. Textilní rouška vyperte po každém použití

Vyberte si takový prací program, který vyhovuje tkanině, ze které je rouško ušito. Použijte hypoalergenní prací prostředek a po vyprání je určitě nechte pořádně vyschnout.
  1. Po každém použití vyhoďte jednorázové respirátory a roušky

Toto je absolutní samozřejmost. Snažte se mít vždy po ruce několik respirátorů na případ, že byste potřebovali nový.
  1. Dejte pleti „přestávku“

Američtí dermatologové doporučují sundat obličejovou masku každé 4 hodiny na 15 minut . Tato přestávka pomůže ulevit vaší pleti.
  1. Vyberte si správnou roušku nebo respirátor

Zkuste nosit roušku nebo respirátor, které:
  • přiléhá k tváři , ale ne příliš těsně
  • má dvě nebo více vrstev látky (materiálu)
  • je vyroben z přírodní, měkké tkaniny , jako je bavlna
  • má v horní části drát , který zabraňuje úniku vzduchu
Vyvarujte se nošení masek vyrobených ze syntetických tkanin, jako je nylon či umělé hedvábí, které mohou dráždit pokožku.
  1. Pokud je třeba, nebojte se navštívit dermatologa

Pokud je stav vaší pleti závažnější, navštivte dermatologa. Ten vám může předepsat účinnou léčbu – například v případě těžšího akné se osvědčil antibakteriální benzoylperoxid a v případě rozacey přípravky s ivermektinem nebo s metronidazolem . Pokud patříte mezi těžší případy, kožní lékař vám může předepsat antibiotika, pokud zjistí bakteriální infekci.

Myšlenka na závěr

Je zajímavé, že British Skin Foundation doporučuje právě používání bavlněných masek , pokud je to možné, zejména pro ty, kteří jsou náchylní k akné a jiným kožním onemocněním. Je totiž méně pravděpodobné, že způsobí tření nebo zachytí vlhkost, a tedy zhorší zmíněná kožní onemocnění. I nám v redakci se tato možnost ochrany osvědčila jako méně dráždivá, a pokud to bude možné, určitě budeme preferovat používání bavlněného rouška před jednorázovými rouškami či respirátory. A určitě nelze opomenout ani ekologický aspekt této volby :)
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít