9 tipů, jak používat retinoidy pro nejlepší výsledky

nazov
meno
Katarína
O retinoidech posloucháme ze všech stran. Oprávněně. Jedná se o dokonalý koktejl vitamínu A pro komplexní péči o pleť. Snad žádná složka v péči o pleť není více chválená. Retinoidy existují v různých formách, silách, koncentracích a díky tomu si mohou nalézt cestu ke každému typu pleti. A přestože je najdete na pultech lékáren či drogerií, hemží se jimi e-shopy a předepisují je dermatologové, stále kolem nich existuje mnoho mystifikací. Jsou často nesprávně používány, některým nadělali na pleti šarapatu, jiným stojí produkt na poličce a bojí se ho vyzkoušet. Ale neměly by být retinoidy „šperkem“ péče o pleť, která může váš režim změnit k lepšímu? Určitě ano - a proto jsme si v článku posvítili na jejich správné zařazení do rutiny.

Co jsou vlastně retinoidy a proč je máme rádi?

Retinoidy jsou jedna velká rodina, kterou tvoří různé formy vitamínu A . Součástí rodiny jsou jemnější formy (obvykle volně prodejné, určené pro začátečníky) a silnější formy (které jsou i volně prodejné, ale také na předpis od dermatologa). Nejznámější retinoidy jsou retinol a retinal , které nejčastěji naleznete ve volně prodejných produktech a spojují se s nimi velmi dobré výsledky nejen u začátečníků, ale i pokročilých.

A proč retinoidy milujeme? :-) Neboť jde o jednu z mála kosmetických složek, která je propagována jako zázračná a je to opravdu pravda , ne jen nafouknutý marketingový mýtus. Hlavními benefity retinoidů pro pleť jsou:
  • prevence vzniku vrásek
  • vyhlazení stávajících jemných linek a vrásek
  • rozjasnění mdlé pleti
  • exfoliace pleti na buněčné úrovni, výsledkem čehož je jasnější a hladší pleť
  • regulace tvorby mazu
  • minimalizování pupínků
  • redukce tmavých stařeckých skvrn, skvrn ze slunce a pigmentací
Tajemstvím úspěchu retinoidů je ovšem kvalitně sestavená rutina péče o pleť.

Který retinoid je pro vás nejlepší?

Na začátku si posvítíme na základní druhy retinoidů, pro koho je ten který druh retinoidů vhodný a v jakých koncentracích:
  • estery retinolu
Patří sem: retinyl retinoát , retinyl palmitát , retinyl propionát , retinyl linoleát a retinyl acetát . Jsou nejjemnějším typem retinoidů, ideální pro začátečníky, kteří si díky nim mohou „vytrénovat“ pokožku, aby později přešli na silnější formy retinoidů. Zároveň jsou vhodné pro lidi s citlivou pletí. Ve vyšších koncentracích, případně v kombinaci se silnějšími formami retinoidů mohou přinést lepší výsledky. Nejběžnější forma retinoidů. Obvykle se vyskytuje v koncentracích od 0,3 % do 1 %. Je výbornou volbou pro aknózní, mastnou, zralou pleť i jako prevence vzniku vrásek. Zlepšuje také texturu pokožky a redukuje pigmentace. Efektivnější volba než retinol. Obvykle se vyskytuje v koncentracích od 0,025% až do 0,1% (ale existuje i 2% koncentrace ). Je ideální pro lidi se zralou pletí, kteří chtějí vidět rychlé výsledky, případně pro ty, kteří dobře snášejí vyšší koncentrace retinolu a chtějí svoji rutinu „upgradnout“. Pomáhá předcházet projevům aknózní pleti. Nejnovější z volně prodejných retinoidů. Prodává se v koncentracích od 0,1 % do 0,5 %. Je vhodný pro citlivou pleť, neboť představuje minimální předpoklad podráždění. Zároveň má efekt pro zralou pleť nebo jako prevence vzniku vrásek, neboť zvyšuje hladinu kolagenu a eliminuje vrásky kolem očí.
  • adapalen
Na Slovensku vázaný na lékařský předpis. Vyskytuje se v koncentraci od 0,1 % do 0,3 %. Je účinný v léčbě akné, pomáhá redukovat první známky stárnutí a pigmentace. Je tedy ideální pro problematickou pleť, obvykle si poradí s lehčími až se středními formami akné.
  • isotretinoin
Jedná se o orální formu retinoidů na předpis. Prodává se ve formě tobolek s 10, 20 a 40 mg účinné látky. Obvykle se předepisuje k léčbě těžkého akné, které nereagovalo na jinou léčbu, a především na léčbu dospěláckého akné . Může zmírnit i projevy rozacey a vzhled pigmentací. Je spojen s mnoha závažnými vedlejšími účinky.

9 tipů a nejčastějších otázek a odpovědí na to, jak retinoidy správně zařadit do rutiny péče o pleť

1. Začněte s nízkou koncentrací retinoidů

Dermatologové doporučují nejprve začít s produkty, které obsahují nízkou koncentraci složky, a přejít na vyšší koncentraci, až když uvidíte, jak vaše pokožka zareaguje.

2. Dávejte si pozor na to, jak často si retinoidy aplikujete

Při aplikaci produktu s formou retinoidů začněte s množstvím ve velikosti hrášku a použijte jej maximálně dvakrát týdně, zpravidla ve večerní rutině (!), a po době, kdy si pleť zvykne, můžete zvyšovat časové intervaly. Pamatujte, že trvá několik týdnů, než se pokožka aklimatizuje, proto je tento opatrný postup nejefektivnější. Pokud je vaše pokožka suchá nebo podrážděná, klidně můžete produkt používat pouze jednou týdně.

3. Retinoidy správně zařaďte do rutiny

Integrujte je pomalu, nebo pokud budete produkt zpočátku používat příliš často nebo bude-li příliš silný pro vaši pokožku, může dojít k podráždění. Před prvním použitím nezapomeňte na patch test .

4. Vyhněte se iritacím

Zatímco některé vedlejší účinky, jako je mírné podráždění, suchost či citlivost na slunce, jsou normální, když se vaše pleť přizpůsobuje aktivní složce, intenzivní zarudnutí, šupinky či pálení jsou již varovným signálem, že je třeba produkt vyřadit z rutiny a sáhnout po něčem méně intenzivním. Určitě myslete na to, že při používání retinoidů potřebuje pleť mnohem více hydratace a zklidnění. Také můžete vsadit na tzv. sendvičovou metodu :
- nejprve si aplikujete krém
- pak si nanesete produkt s retinoidem
- a pak si opět nanesete krém
Zlaté pravidlo na závěr – (obzvláště) při používání retinoidů nezapomínejte na každodenní aplikaci SPF!

5. Kde všude aplikovat retinoidy?

Při aplikaci produktu s retinoidy určitě kromě obličeje nezanedbávejte ani krk nebo dekolt – místa, která jsou notoricky známá příznaky stárnutí, ale často je přehlížíme. Pokud se vám tyto zóny zdají příliš citlivé, opět vsaďte na sendvičovou metodu, případně retinoidový produkt smíchejte s krémem obohaceným o ceramidy.

6. Netestujte více produktů najednou

To platí iu jiných druhů produktů, které mají tendenci dráždit. Při zařazování retinoidového produktu do rutiny vsaďte na minimalismus – ať základ rutiny tvoří uklidňující sérum, retinoidový produkt a kvalitní hydratační krém.

7. Kombinace jiných složek s retinoidy – které jsou vhodné a které ne?

Nevhodné kombinace:
retinoidy + AHA kyseliny = potenciál podráždění a citlivosti (hlavně u začátečníků)
retinoidy + BHA kyseliny = potenciál podráždění a citlivosti (hlavně u začátečníků)
retinoidy + vitamín C = fungují v jiném pH (vitamin C v kyselejším, retinoidy v zásaditějším pH) a zároveň je vhodné používat vitamín C ráno a retinoidy večer
retinoidy + benzoylperoxid = v jedné rutině se navzájem „deaktivují“ (benzoylperoxid může způsobit oxidaci retinoidů)

Vhodné kombinace:
retinoidy + zvlhčující složky (niacinamid, pantenol, glycerin, kyselina hyaluronová atd.) = předejdete podráždění a suchosti pleti
retinoidy + peptidy = výborné antiagingové kombo

8. Kdy očekávat výsledky?

Jako u každého jiného produktu péče o pleť, klíčem k dosažení výsledků je správné používání. Retinoidy nepřinášejí výsledky rychle, takže buďte trpěliví. Změny v textuře pokožky přicházejí po dvou až čtyřech měsících a pokračujícím používáním uvidíte stále více pozitivních změn.

9. Retinoidy a těhotenství

Studie se při hodnocení retinoidů shodují a obecně platí pravidlo, že nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Mohou totiž nepříznivě ovlivnit vývoj plodu a zvýšit riziko malformací (vrozených srdečních vad). Během těhotenství tedy raději sáhněte po „alternativě“ retinoidů – bakuchiole , který má velmi podobné účinky a je bezpečný.

Na závěr

Tak vidíte – retinoidy mají dosah opravdu na spoustu kožních problémů, to však neznamená, že byste se měli rozhodnout pro ten nejsilnější produkt, jaký naleznete. Namísto toho raději začněte pomalu, několikrát v týdnu s nízkou koncentrací, abyste se vyhnuli nepříjemným vedlejším účinkům a poskytli pokožce nejlepší možné výsledky.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít