Jak vybrat správný opalovací krém na tělo?

nazov
meno
Katarína

Může být lákavé vzít do rukou jakoukoli láhev s opalovacím krémem, která vám padne do oka, třeba iv obchodu s potravinami, když si děláte zásoby na blížící se dovolenou. A přestože je jakýkoli opalovací krém lepší než žádný, dermatologové zdůrazňují, že nejlepším způsobem ochrany pokožky je vybrat si opalovací krém, který vyhovuje specifickým potřebám vaší pokožky. Mělo by jít o připravenou a záměrnou volbu, nikoli dodatečný nápad. Jak zjistit, který opalovací krém je pro nás ten pravý? Na to přehledně odpoví tento článek.

Při nákupu opalovacího krému je třeba zvážit následující faktory:

1. Hodnotu SPF

SPF je především měřítkem toho, kolik UVB záření dokáže opalovací krém odfiltrovat. Používání opalovacího krému alespoň s SPF 30 (nebo vyšším) doporučují dermatologové, protože blokuje asi 97 % UVB paprsků.

2. UVA a UVB ochranu

Vybírejte si opalovací krém se širokospektrální ochranou . Opalovací krémy s tímto označením chrání před UVA i UVB paprsky . Všechny opalovací přípravky chrání před UVB paprsky, kterou jsou hlavní příčinou spálení a rakoviny kůže – proto se často nazývají také „hořící“ paprsky. UVA paprsky také přispívají k rakovině kůže, ale vedou ik předčasnému stárnutí – proto přezdívka „stárnoucí“ paprsky. Pouze produkty, které projdou konkrétními testy, mohou být označeny jako „širokospektrální“. Výrobky, které nejsou širokospektrální, musí obsahovat varování, že chrání pouze před spálením, ne před rakovinou kůže nebo stárnutím pokožky.

3. Voděodolný vs nevodoodolný opalovací produkt

American Cancer Society uvádí, že žádné opalovací krémy nejsou zcela voděodolné ani potuvzdorné a výrobci nesmí tvrdit, že jsou. Pokud se na předním štítku výrobku uvádí, že je odolný vůči vodě či potu, výrobce musí specifikovat , zda při plavání nebo pocení vydrží 40 minut nebo 80 minut. Nejlepší ochranu si zajistíte, pokud si opalovací krém nanesete alespoň každé 2 hodiny a ještě častěji, pokud plavete nebo se potíte. Opalovací krém se obvykle setře, když se osušíte ručníkem, takže si jej budete muset nanést víc.

4. Minerální (fyzikální, anorganický) nebo chemický (organický) opalovací produkt

Pokud uslyšíte tyto výrazy, vězte, že označují použité aktivní složky:

  • minerální opalovací složky: existují jen dvě – oxid zinečnatý a oxid titaničitý . Výzkumy naznačily, že fyzikální opalovací produkty chrání pokožku tím, že absorbují až 95 procent slunečních paprsků. Jejich „neřestí“ je, že obvykle zanechávají bílý nádech na pokožce.
  • chemické opalovací složky: pokud bychom chtěli být struční, tak jsou to všechny kromě dvou výše zmíněných minerálních složek :-) Obvykle jde o avobenzon, oktinoxát, oxybenzon atp. – více chemických opalovacích složek naleznete v článku zde . Chemické opalovací krémy se také absorbují do vaší pokožky a neškodnou chemickou reakcí přeměňují sluneční paprsky na teplo.

5. Typ pleti

  • Suchá pleť: Vaším hlavním cílem by mělo být dodání dodatečné vlhkosti. V tomto případě si můžete vybrat opalovací přípravek ve formě krému , který se bude dát dobře navrstvit na váš hydratační krém. Ideální je opalovací krém obohacený o hydratační složky , jako jsou ceramidy, glycerin, kyselina hyaluronová či med.
  • Mastná pleť: Měli byste upřednostnit chemický opalovací přípravek před minerálním, protože minerální mají obvykle vysoušející efekt. Zkuste se poohlédnout po opalovacích přípravcích na vodní nebo gelové bázi , a pokud nemáte rádi lesklý finiš, vyberte si opalovací přípravek se zmatňujícím účinkem . Složky jako zelený čaj a niacinamid ve vašem opalovacím krému vám mohou také pomoci kontrolovat produkci oleje.
  • Normální vs smíšená pleť: Máte-li normální pleť, při výběru opalovacího přípravku se nemusíte obávat – vybírejte si podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. Většina lidí má tendenci inklinovat spíše k chemickým opalovacím přípravkům díky elegantní textuře. Pokud je vaše pleť normální, ale občas ji rozladí hormony a inklinuje k ucpávání pórů či k mastnějším/sušším zónám na pleti – v každém případě se zaměřte na hydratační složky ve složení opalovacího přípravku a vybírejte si na lehčí formulace na vodní bázi .
  • Citlivá pleť: Při ní si dávejte pozor hlavně na složky, kterým je třeba se vyhnout – jednoduché alkoholy, vonné složky, oxybenzon, kyselina para-aminobenzoová (PABA), salicyláty a cinnamáty. Vybírejte si minerální opalovací krémy s oxidem zinečnatým nebo titaničitým , protože je méně pravděpodobné, že způsobí negativní reakci kůže. Vsaďte na uklidňující složky ve složení – pantenol, alantoin či madecassoside – které mohou pomoci zmírnit podráždění.

6. Problémy pokožky

  • Akné : Stejně jako v případě citlivé pokožky, je vždy nejlepší vyhnout se používání jakéhokoli opalovacího přípravku s přísadami, které by mohly zhoršit již existující zánět. Proto minerální opalovací přípravek je opět nejbezpečnější sázkou , máte-li pleť se sklonem k akné. Samozřejmě není to pravidlo. Zkuste se tedy rozhodnout pro takový opalovací přípravek, který pouze s nejmenší pravděpodobností může způsobit podráždění, ideálně ať je v lehké formulaci na vodní bázi.
  • Mallorca akné: Jedná se o formu alergie na světlo nebo slunce, přičemž příznaky mají formu lehké dermatitidy nebo slunečního ekzému. Ideální jsou nemastné opalovací přípravky – nejlépe ve formě gelu nebo spreje . Stejně jako u citlivé pleti je třeba se vyhýbat dráždivým složkám a dermatologové doporučují minerální opalovací přípravky, které jsou šetrné k pokožce s mallorcem akné.
  • Alergie na slunce: Může mít různé příznaky – svědění, pálení, červené hrbolky na kůži, puchýřky, fleky na místech vystavených slunci atp. Nejčastěji se projevuje na jaře a začátkem léta, kdy pokožka dávno nebyla vystavena slunci a najednou je. Obvykle se rozplyne později v letní sezóně. V případě alergie na slunce je nezbytné najít širokospektrální opalovací přípravek (chránící před UVA i UVB zářením ) . Dermatologové opět doporučují 100% minerální SPF a žádné dráždivé látky ve složení. Ideální je forma spreje nebo chladivého gelu , protože postižená místa jsou citlivá na dotek.
  • Rozacea : Vystavení pleti slunci je velmi častý spouštěč vzplanutí rozacey. Lidé s rosaceou si často stěžují na štípání a pálení v obličeji a očích po použití opalovacích krémů. Je důležité najít opalovací přípravek se složkami šetrnými k rozacei, které nepůsobí agresivně na pokožku. Vhodné jsou opalovací přípravky na bázi minerálních opalovacích složek (oxid zinečnatý a titaničitý), protože chemické opalovací přípravky mohou potenciálně dráždit pokožku.
  • Atopický ekzém: Spálení od slunce narušuje kožní bariéru, která je již u lidí s atopickým ekzémem narušena, a může vést ke vzplanutí. Lidé s tímto chronickým onemocněním kůže často negativně reagují na chemikálie v opalovacích přípravků, zejména na konzervanty. Existuje studie , která našla důkazy o tom, že isopropylalkohol – běžná složka tradičních opalovacích krémů – může vyvolat kontaktní alergii u lidí s ekzémem. V opalovacích přípravků se vyvarujte vonných složek, jednoduchých alkoholů a vyhněte se chemickým opalovacím přípravkům, které mohou být dráždivé.

7. Dospělý vs děti

Na rozdíl od dospělých, při nákupu opalovacích krémů pro děti buďte zvláště pozorní, protože jsou náchylnější na spáleniny zejména v létě. Děti mladší 6 měsíců by se měly vyhýbat přímému slunečnímu záření. Pro kojence a děti i pro ty, kteří mají citlivou pokožku, dermatologové doporučují minerální opalovací krémy , protože je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí vyrážky nebo jiné alergické reakce. Jelikož pro děti, které jsou o něco starší, může být obtížné obsedět při aplikaci opalovacích krémů, vsaďte na SPF ve spreji.

Redakční produktové tipy opalovacích přípravků na tělo:

  • produkt

    Vichy Vichy Capital Soleil Spray Fluid Invisible Ochranný sprej SPF 50+

    Heureka Notino DrMax

    Oblíbené chemické SPF ve spreji. Opalovací fluid ve spreji se širokospektrální ochranou obsahuje antioxidační tokoferol, který posiluje přirozenou obranu pokožky proti poškození UVA a UVB zářením. Je ultralehký, obohacený io formu kyseliny hyaluronové a probiotické frakce, takže kromě ochrany před sluncem se stará také o hydrataci a výživu pokožky. Složení je odolné vůči potu, vodě i písku. Uživatelé oceňují řidičkovou konzistenci, která se snadno aplikuje a nezanechává nepříjemný pocit na kůži.

    Více o produktu

  • produkt

    SeventyOne Percent Seventy-one Eco Sun Spray Invisible Neviditelný sluneční sprej SPF50+

    DrMax Vemzu

    Opalovací přípravek ve spreji má jemnou vůni vanilkových květů, a přestože obsahuje slunečnicový, jojobový a sójový olej a skvalán, nezanechává mastný film na pokožce. Příjemně se nanáší a roztírá a lze jej aplikovat i na mokrou pokožku. Použité oleje posilují hydrolipidovou vrstvu a zároveň ji vyživují, hydratují, zjemňují a mají protivráskový efekt. Minerální filtry poskytují širokospektrální ochranu.

    Více o produktu

  • produkt

    SUNDANCE SUNDANCE Mléko na opalování Kids Sensitiv SPF 50+

    dm.cz

    Opalovací mléko s chemickými filtry nové generace poskytuje dětské pokožce širokospektrální ochranu před UVA i UVB zářením. Je navíc obohaceno o hydratační glycerin a antioxidační vitamín E. Obsahuje také přírodní vosk získaný z rýžových otrub, který funguje jako prostředek na změkčení pokožky – je vhodný zejména pro suchou pokožku a často se používá v dětské kosmetice. Má příznivou cenu a je vhodné také pro citlivou pokožku.

    Více o produktu

Na závěr

Pamatujte, že najít ten správný opalovací krém je dlouhodobá investice do vaší pokožky . Možná neuvidíte jeho účinek hned jak po použití séra či exfoliantu, ale za deset let budou výsledky pravděpodobně patrné. Svůj výběr tedy pořádně zvažte ;-)

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít