Zanícené akné: Jak uklidnit zanícené vyrážky?

nazov
meno
Katarína
Zanícené akné je onemocnění kůže, které se projevuje červenými, oteklými a bolavými vyrážkami. Ty obsahují hnis, odumřelé kožní buňky a přebytečný maz, ale především bakterie, které pronikají hlouběji do pokožky a způsobují několik nepříjemností. Nejběžnější jsou zanícené vyrážky na obličeji, poté na zádech, hrudi a ramenou. Naštěstí existuje mnoho účinných léčebných postupů a technik, které mohou pomoci předejít zjizvení i emocionálnímu utrpení, které zanícené akné způsobuje. Najdete je v našem článku.

Příčina vzniku zaníceného akné

Každé akné, ať už zanícené nebo nezanícené, se tvoří, když se póry nebo vlasové folikuly ucpou kvůli směsi kožního mazu a odumřelých kožních buněk. Zanícené akné se však vytvoří tehdy, když ucpaný pórek infikují bakterie. Často zanícené akné způsobují bakterie zvané Propionibacterium acnes (P. acnes) . Imunitní systém se snaží bojovat proti bakteriím, což vede k zánětu a někdy i k závažnějším typům skvrn, jako jsou cysty.

Zanícené akné může být někdy obtížné odlišit od nezaníceného akné, a to zejména v mírnějších případech.
Zanícené akné

Osoba se zaníceným akné může mít:
  • pupínky, které jsou červené, oteklé nebo bolestivé;
  • pupínky s bílým nebo se žlutým hnisavým středem obklopeným zarudnutím;
  • tvrdé, bolestivé pupínky pod kůží, které se nikdy nedostanou na povrch pokožky;
  • „jamkové“ jizvy na kůži po předchozích zanícených pupíncích.

Top 10 složek, které pomáhají v léčbě zaníceného akné

Zanícené vyrážky na obličeji a dalších částech těla mohou pomoci léčit různé volně prodejné produkty s aktivními látkami, ale většina pacientů potřebuje léčbu nastavenou dermatologem. Zde je seznam složek, které se osvědčily v léčbě zaníceného akné:

Volně prodejné:

1. síra (sulfur) – ačkoli velmi páchne, díky antifungální, antibaktériální a keratolytické aktivitě je velmi běžnou složkou při léčbě zánětlivých kožních onemocnění včetně zaníceného akné. Na Slovensku ji často předepisují jako první možnost léčby zaníceného akné (většinou v kombinaci s jinými produkty, např. s léčivem Aknemycin nebo Duac gel) ve formě namíchané pleťové vody, kterou je potřeba si čistit pleť.
2. čajovníkový olej (tea tree oil) – několik studií potvrdilo, že účinně bojuje proti bakteriím způsobujícím akné (např. zmiňované P. acnes). Účinky čajovníkového oleje se sice projeví později než u zlatého standardu, bezoylperoxidu, ale jsou srovnatelné a tea tree oil naleznete v běžně dostupných produktech, produkty s benzoylperoxidem jsou na Slovensku jen na předpis.
3. kyselina salycilová (salicylic acid) – BHA kyselina, která odstraňuje odumřelé buňky uvnitř pórů, není sama o sobě silná proti zanícenému akné (spíše proti černým tečkám), ale v kombinaci s antibakteriálními složkami, jako jsou benzoylperoxid nebo kyselina azealová účinná v boji proti zaníceným vyrážkám na tváři i těle.
4. volně prodejné retinoidy (zejména retinal, retinol) – různé formy vitamínu A jsou zlatým standardem v léčbě akné, protože normalizují keratinizaci a způsobují, že póry produkují méně mazu. Určitě si však prostudujte, která forma vitamínu A je pro vás ta nejlepší. Pokud budou v léčbě zaníceného akné nedostačující, obraťte se na dermatologa, který vám může doporučit silnější typy retinoidů (najdete je v následujících bodech).
5. kyselina azelaová (azelaic acid) – výborná ingredience v léčbě zanícených vyrážek na obličeji s antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Působí proti více bakteriím způsobujícím akné včetně špatných P. acnes. Dokonce je prokázáno, že je jen málo složek, které působí tak účinně proti P. acnes jako kyselina azelaová. Je velmi účinná v boji proti zanícenému akné i v kombinaci s klindamycinem .

Léčiva na předpis:

  1. adapalen (adapalene) – na Slovensku je tato forma vitamínu A předepisována dermatologem ve formě gelu Differine. Adapalen má protizánětlivé účinky a je vhodný k léčbě zaníceného akné – acne vulgaris. Ve srovnávací studii byl dokonce účinnější při redukci aknózních lézí a byl lépe tolerován než tretinoinový gel při léčbě acne vulgaris.
  2. isotretinoin (isotretinoin) – je perorální forma vitamínu A, kterou kožní lékaři předepisují především pacientům, kteří nereagovali na předchozí léčbu nebo mají akné iv dospělosti. Jedná se o velmi účinnou složku v léčbě zaníceného akné, ale má četné vedlejší účinky. Více si o osobní zkušenosti s léčbou isotretinoinem si přečtete zde.
  3. benzoylperoxid (benzoyl peroxide) – ačkoli neexistuje žádný zázračný lék na zanícené akné, benzoylperoxid je k zázraku asi nejblíže :-) Na Slovensku jej můžete získat na předpis od dermatologa v léčivu Duac gel. Je vynikající účinný proti zánětlivým typům akné, které způsobuje bakterie P. acnes. Je antibakteriální, protizánětlivý a navíc hojí i rány, díky čemuž je účinný proti jizvám a pigmentovým skvrnám po akné. Jediným negativem je, že vysouší pokožku a odbarvuje textil (pozor hlavně na ložní povlečení!), ale vzhledem k jeho hvězdným účinkům jsou to zanedbatelné drobnosti, na které si můžete dát pozor :-)
  4. klindamycin (clindamycin) – je lokální antibiotikum, které se na Slovensku nachází například v dermální emulzi Dalacin T (na předpis) nebo v gelu Duac gel (na předpis). Funguje tak, že zabraňuje množení bakterií, které způsobují zanícené akné. Rovněž pomáhá redukovat otoky, které se často vyskytují spolu se zanícenou vyrážkou na tváři či těle. Funguje lépe v kombinaci – například v gelu Duac gel je kombinován s benzoylperoxidem.
  5. erythromycin (erythromycin ) – je lokální antibiotikum, které se na Slovensku nachází například v masti Aknemycin (na předpis), v emulzi Zineryt (na předpis) a v roztoku Eryfluid (na předpis). Stejně jako klindamycin redukuje množství bakterií způsobujících akné (P. acnes). Lokálně nanášený erythromycin může také pomoci snížit zarudnutí zanícených pupínků na obličeji a těle a eliminovat zánět. Funguje lépe v kombinaci – například v roztoku Zineryt je kombinován s octanem zinečnatým, který zvyšuje účinnost erythromycinu.
Nezapomeňte:
  • Každá pleť je jiná a některé typy pleti nereagují dobře například na retinoidy a naopak na benzoylperoxid či jiné antiakní složky ano.
  • Nezařaďte všechny aktivní antiakní složky do jedné rutiny, neboť si narušíte kožní bariéru. Aktivní látky zařazujte do rutiny postupně.

Krok za krokem: Co udělat, když se objeví zanícená vyrážka na tváři?

1. krok: Důkladně si (nejprve odličte, je-li třeba, a poté) vyčistěte pleť jemným a šetrným čistícím prostředkem, který pleť neodmastí, ale zbaví ji nečistot a nahromaděného mazu.

Tip na odličovač (1. fáze čištění): La Roche-Posay Toleriane Dermo-Cleanser
Tip na jemný čistící prostředek (2. fáze čištění): Geek & Gorgeous Jelly Joker Low pH Gentle Cleanser

2. krok: Zkuste si pleť jemně vyčistit tamponkem s borovou vodou. Tento krok není povinen, ale taková příprava pleti na další krok s aktivními antiakné složkami může být prospěšná. Borová voda má totiž uklidňující, regenerační a antibakteriální účinky na pokožku a výborně funguje lidem s rosaceou, což je také zánětlivé onemocnění pokožky.

Pokud máte již příliš namáhanou pleť v důsledku léčby zaníceného akné a aktivní složky (často benzoylperoxid, retinoidy či kyselina azelaová velmi namáhají pleť) vám způsobují další podráždění, vsaďte ve druhém kroku na lehkou hydrataci a teprve poté naneste produkty s antiakné složkami. Stačí na pleť nanést jemný hydratační toner. Zde jsou tři osvědčené produktové tipy:
  1. La Roche-Posay Cicaplast Spray B5 – regenerační a uklidňující sprej
  2. Geek & Gorgeous Liquid Hydration – hydratační toner
  3. COSRX Pure Fit Cica Toner – hydratační a zklidňující toner

3. krok:

a) Na čistou a suchou pleť aplikujte (ideálně bodově na zanícenou vyrážku) produkt s aktivní antiakné složkou – máte-li léčivo od dermatologa, řiďte se jeho pokyny. Počkejte pár minut, aby účinné složky pronikly hluboko do pokožky. Tip: Mario Badescu Drying Lotion
b) Máte-li vyrážku s bílou hlavičkou a máte tendenci rýpat si do vyrážek, zalepte si ji náplastí, ideálně s nějakou antiakné složkou. Dobrý tip jsou například náplasti na vyrážky Some By Mi Clear Spot Patch. Teprve potom pokračujte dalším krokem (ten rozhodně nevynechejte :-).

4. krok : Hydratujte pleť. Tento krok je mimořádně důležitý, neboť lokální aktivní látky pro léčbu akné jsou často vysušující a dráždivé a pleť zpravidla potřebuje zklidnění, výživu a regeneraci. Výborným krémem, který uleví pleti od příznaků zánětu, je jistě La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+, který má aktuálně nové preformulované složení s prebiotickým komplexem.

5. krok: Natřete se opalovacím produktem se SPF (přes den). Bez něj ani na krok. Léčba akné aktivními látkami způsobuje, že pokožka je citlivější na slunce.
Tip na lehounké SPF: Beauty of Joseon Reliéf Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

Prevence vzniku zaníceného akné

  • čistěte si pleť dvakrát denně (a vždy i po zpocení)
  • vždy se důkladně odličte – nechoďte spát s make-upem!
  • snažte se nedotýkat tváře
  • nevymačkávejte si vyrážky
  • pokud si všimnete zanícené akné, lečte ho včas
  • používejte nekomedogenní produkty
  • denně používejte nekomedogenní opalovací krém

Na závěr

Přijdou asi v nejhorších možných časech a zároveň jsou velmi stresující – zanícené vyrážky na obličeji jsou obvykle léčitelné správnou kombinací produktů péče o pleť, dobře nastavenou rutinou a léčbou pod dohledem dermatologa. A ta je často tou nejefektivnější a zároveň nejlevnější cestou… Určitě ji při rozhodování dobře zvažte, neboť díky ní se můžete rychleji dostat k vytouženým výsledkům.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít