Podkožní akné, které nelze vymáčknout. Co s ním?

nazov
meno
Katarína
Vyrážky jsou už samy o sobě nepříjemné, ale jsou-li navíc tvrdé, červené a bolestivé, žít s nimi je nejen fyzicky, ale také emocionálně náročné. Nelze je ignorovat, a ačkoli bychom měli pokušení je vytlačovat, nodulární akné je specifická těžká forma akné, kterou dokonce přirovnávají k ledovci – uzlíky jsou pevné, tvrdé a hluboko pod kůží. Jediným správným řešením je návštěva dermatologa, neboť máte jistotu, že dostanete správnou léčbu. Nejprve se však ujistěte, jestli je vaše akné skutečně nodulární. Věříme, že vám s tím pomůže tento článek.

Co je nodulární akné a jak vypadá?

Jedná se o těžkou, hlubokou formu akné, při které ucpané póry vypadají jako hrbolek nebo uzlík , který je hluboko pod kůží. Vzniklé uzlíky se mohou vyskytovat samostatně nebo se rozšířit na velkou plochu.

Na rozdíl od běžných pupínků, nodulární akné nemá tendenci tvořit hlavičku na povrchu , takže tento druh pupínku nelze jednoduše odstranit – při pokusu o vytlačení se neuvolní hnis, ale takový zásah může naopak vést k dalšímu zánětu.


Nodulární akné

Nodulární akné může mít stejnou barvu jako pokožka, ale častěji bývá červené a zanícené . Jedná se o přirozenou reakci imunitního systému, který se snaží absorbovat odumřelou kůži, kožní maz a jiné zbytky zánětlivých buněk, které se hromadí pod kůží.

Jelikož nodulární akné vzniká v hlubších vrstvách pokožky (na stejném místě, kde se nachází kolagen), často je doprovázeno jizvami . Když hrbolky konečně zmizí, zanechají jizvy po akné , které mají podobu vroubků.

Kde se nodulární akné nejčastěji vyskytuje?

 • na tváři
 • na hrudi
 • na zádech
 • může postihnout i jiné části těla

Je nodulární akné totéž co cystické akné?

Nodulární a cystické akné jsou dvě z nejzávažnějších forem akné. Lidé si je často pletou, protože obě formy se tvoří hluboko pod povrchem kůže:
 • Cystické akné (symptom: cysty):
  • většinou vypadá jako velké červené vřídky
  • cysty se, podobně jako uzlíky, nacházejí hluboko pod kůží
  • cysty jsou naplněny hnisem, takže jsou měkčí než uzlíky
  • cysty vznikají, když se obsah černých nebo bílých teček „rozlije“ do okolních oblastí pokožky
  • ve snaze napravit tuto situaci imunitní systém reaguje tvorbou hnisu
 • Nodulární akné (symptom: uzlíky):
  • uzlíky zůstávají nedotknutelné – nedokážete je manuálně odstranit, protože neobsahují žádnou tekutinu – jsou pevnější a tvrdší
  • uzlíky mohou přetrvávat týdny, dokonce měsíce, čehož výsledkem je, že jejich obsah ztvrdne do hlubokých a „tvrdohlavých“ cyst

Co způsobuje nodulární akné?

Akné se obecně projevuje ucpanými póry. U nodulárního akné však do hry vstupují i další potenciální příčiny:
 1. nadbytek kožního mazu – nodulární akné se může vyskytnout, když příliš mnoho kožního mazu ucpává póry, čímž se vytváří ideální prostředí pro množení bakterií
 2. odumřelé kožní buňky – pokud se odumřelé kožní buňky ucpou v pórech, smíchají se s kožním mazem a bakteriemi, mohou se vytvořit infikované podkožní vyrážky
 3. bakterie – především přítomnost bakterií P. acnes (Propionibacterium acnes) v uzavřeném, ucpaném póru se může projevit jako nodulární akné
 4. mužské hormony – hormonální výkyvy obecně mohou způsobit akné, ale posuny v hladinách mužských hormonů jsou specificky propojeny s nodulárními ohnisky (mužské hormony totiž zvyšují produkci mazových žláz a to vede k hromadění mazu v pórech)
Dermatologové se shodují, že nejčastěji se vyskytuje více než jedna z těchto příčin , které vedou ke vzniku nodulárního akné. Naštěstí existují léčebné postupy, které dokáží zasáhnout a ovlivnit všechny symptomy.

Jak lze léčit nodulární akné?

Volně prodejné antiakné produkty zpravidla nefungují na nodulární akné. Přestože pomáhají pokožce zbavit se přebytečného mazu a odumřelých kožních buněk, ale k léčbě uzlíků, které jsou hluboko pod kůží, nestačí.

Pokud tedy máte podezření, že byste mohli mít nodulární akné, ihned si domluvte termín u dermatologa – čím rychleji začnete podkožní akné léčit, tím je pravděpodobnější, že se vyhnete jizvení. Váš dermatolog si vybere jednu z možných léčeb , a to:

1. orální léky

spironolakton – tento lék proti akné funguje tak, že váže testosteronové receptory a blokuje testosteron v produkci oleje v mazových žlázách. Méně mazu = méně ucpaných pórů = méně akné.
antikoncepce – regulací ženských hormonů antikoncepce zabraňuje prudkým nárůstům mužských hormonů. Udržování nízké hladiny testosteronu pomáhá snižovat nadprodukci mazu.

2. antibiotika: mají protizánětlivé účinky a také zabíjejí bakterie P. acnes, které mohou způsobovat nodulární akné

Isotretinoin Actavis – tento lék obsahuje isotretinoin, formu vitamínu A, která je zlatým standardem léčby těžkého akné, snižuje velikost a činnost mazových žláz – čímž se redukuje počet bakterií, které způsobují akné. Více o léčbě isotretinoinem naleznete v článku zde .
 

3. lokální léčba: lokální léčiva (která si nanesete přímo na pokožku) mohou pomoci uklidnit zánět a redukovat P. acnes, hlavní bakterii, která přispívá k nodulárnímu akné

kyselina salicylová – odstraňuje odumřelou pokožku, která lemuje póry a vnější část pokožky, čímž pomáhá redukovat ucpávání pórů
benzoylperoxid – pomáhá redukovat počet zánětlivých buněk, zabíjí bakterie P. acnes a pomáhá eliminovat tvorbu mazu (nachází se například v Akneroxidu )
retinoidy – snižují aktivitu mazových žláz, ale v každém případě se o jejich používání poraďte s dermatologem – on vám poradí, který typ retinoidů bude v léčbě nodulárního akné nejefektivnější

4. ošetření v ordinaci: mohou pomoci při řešení zánětu, hojení nodulárního akné a řešení zjizvení, které po něm zůstalo

chemický peeling – redukuje odumřelou kůži a snižuje produkci mazu
intralezionální steroidy – v podobě injekce snižují zánět kolem nodulárního akné a zmírňují bolest
řezy a drenáž – uvolní zachycené bílé krvinky, P. acnes, maz a keratin v nodulárním akné
mezoterapie – spouští regeneraci kolagenu v jizvách po akné, ale také pomáhá rychleji regenerovat pokožku
laserová terapie – slouží k odstranění jizev po akné

7 kroků základní péče o pleť s nodulárním akné

Stejně jako u jiných forem akné, i při nodulárním akné si dejte záležet na tom, abyste pečlivě pečovali o svou pleť. Držte se těchto sedmi zásad:

1. Umývejte si tvář ráno i večer. Pokud uprostřed dne cvičíte, umyjte si jemně pleť i po cvičení (případně před cvičením, pokud máte make-up).

2. Na noc si odstraňte veškerý make-up – tím snížíte množství bakterií a mazu, které se hromadí na pokožce.

Po očištění obličeje si naneste lokální ošetření (pokud vám je předepsal lékař) a lehký hydratační krém . Minimalizujte rutinu a používejte jen takové produkty, které uleví vaší pleti a nepřispějí k tvorbě zánětů.
 • produkt

  La Roche-Posay La Roche-Posay Cicaplast Baume B5+ Zklidňující a reparační balzám

  Heureka Notino DrMax Pilulka Lookfantastic

  Tento balzám je zázrak pro pleť namáhanou těžkou léčbou akné na den i na noc. Základ tvoří glycerin a bambucké máslo a spolu s nimi se o zklidnění a výživu pleti stará pantenol, zinková a měděná sůl. Poradí vám ho snad každý dermatolog, pokud je vaše pokožka podrobena agresivnější léčbě (např. isotretinoinem). Najdete jej v lékárnách i v dm drogerii.

  Více o produktu


3. Nezapomínejte každý den nosit SPF , zvláště pokud užíváte isotretinoin, případně lokálně používáte jiné druhy retinoidů či kyseliny.
 • produkt

  Beauty of Joseon Beauty of Joseon Relief Sun Rice Probiotics Sunscreen Spf 50+ PA++++

  Heureka Notino Avel Stylevana YesStyle

  Hydratační chemické SPF nabízí širokospektrální ochranu před slunečním zářením a navíc je obohaceno o vodu z rýžových otrub a komplex extraktů z obilných kvasnic. Hloubkově hydratuje a vyživuje pokožku, má velmi lehkou, krémovou texturu, která se perfektně vstřebává, což jistě ocení lidé s problematickou a mastnou pletí. Jediná nevýhoda je, že není voděodolné, takže na léto je třeba si za něj najít náhradu.

  Více o produktu


4. Nedotýkejte se tváře , abyste si na ni nepřenesli bakterie. Zároveň se nepokoušejte podkožní akné vytlačovat a odstraňovat - můžete stav pleti ještě více zhoršit. Před aplikací kosmetiky si vždy umyjte ruce.

5. Řiďte se pokyny dermatologa a buďte trpěliví , léčba nodulárního akné může být dlouhodobější.

Na závěr…

Nodulárního akné se lze zbavit obtížněji, ale rozhodně to není nemožné. Dobré návyky péče o pleť spojené s tím, že odoláte nutkání chytat či rýpat tvář, jsou dobrý začátek. V každém případě se nezapomeňte obrátit na dermatologa – nasměruje vás nejen v léčbě těžké formy akné, ale pomůže řešit i pozánětlivé stavy, jako jsou jizvy.

Nezapomeňte se obrátit na dermatologa, i když máte opakované návraty nodulárního akné. Možná budete potřebovat opakovat léčebný proces (např. pokud jde o isotretinoin), aby byla celková léčba úspěšná. Hlavně to nevzdejte :-)
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít