Nákup parfémů v duty free shopech. Vyplatí se nebo ne?

nazov
meno
Alžbeta
Z každé strany posloucháme, že produkty, včetně parfémů, jsou předražené. Důvodem jsou různé přirážky, daně či dokonce clo, kvůli kterým se cena parfému může vyšplhat opravdu vysoko. Je proto normální, že pokud se nám naskytne příležitost koupit si parfém bez započtení cla, nejenže neodmítneme, ale nakoupíme si vůně i do zásoby. U většiny takových výhodných nákupů však tkví nějaké „ale“. Jaká je tedy pravda o nákupech v duty free schopech? Opravdu jsou levnější?

Co je duty free shop?

Duty free shop je prodejna, kde jsou veškeré zboží osvobozeno od cla nebo DPH, které je v současnosti stanovena na úrovni 20% . Zboží v obchodech, které nabízejí takový zdánlivě výhodný a lákavý nákup, najdeme na letištích a určené je pro cestující, kteří mají namířeno do zemí mimo Evropskou unii. Původně byl k dispozici každému, v roce 1999 byl však v rámci Evropské unie zrušen.

TIP: Se vstupem do zemí Evropské unie či s cestováním mimo její území jsou v souvislosti se zbožím spojeny určité výjimky. Evropská unie sice v roce 1999 zrušila duty free shopy, přesto jistou úlevu od daně za zboží využít můžete. V případě, že vstupujete do zemí Evropské unie ze země mimo její území , můžete s sebou přinést zboží bez DPH a spotřebních daní, ale jen v omezeném množství. Objem zboží se přitom liší v závislosti na tom, o jaký druh zboží se jedná.

Pokud je situace opačná a cestujete ze zemí Evropské unie mimo její hranice , můžete zboží bez cla a daně normálně nakupovat v duty free shopech na letištích av přístavech. Rozhodovat byste se však vždy měli podle toho, do jaké země cestujete. Pro toto zboží totiž mohou ve vaší cílové zemi mimo Evropskou unii platit zvláštní pravidla.


Proč nekupovat parfémy v duty free shopech?

Pravdou je, že téměř žádné zboží není v duty free schopech levnější. Téměř žádná z položek bez cla není ve skutečnosti levnější. Podle statistik je jen přibližně 10% veškerého zboží bez cla prodaného na letištích levnějšího, než byste za ně zaplatili během běžného nákupu v klasické kamenné prodejně či na e-shopu.

Výhodná cena většinou končí u obchodníka

Obecně bychom mohli říci, že „duty free shop“ je jen dobrý marketingový tah. Tento název zákazníkům podvědomě našeptává, že by měly nakoupit plné náruče zboží, které zde najdou – jeho cena je přece o 20% nižší než ta, kterou bychom za něj zaplatili v běžném obchodě. Pravda je však zcela jiná. Celé jejich tajemství spočívá v tom, že obchody, které duty free výrobky prodávají, nemusí úspory z cla přenášet na zákazníky. To znamená, že cena je sice o 20% nižší, ale pouze pro osobu, která vám zboží prodává. Je sice pravda, že cena zboží může být mírně nižší od běžné tržní ceny, ale ve většině případů je naprosto stejná. 20% „dodatečný zisk“ tak zůstává v kase obchodníka a vy se stáváte obětí obchodního podvodu.

Ceny jako v centru města

Zadržení 20% zvýhodnění obchodníkem přitom ani zdaleka nemusí být to nejhorší. Kromě cla, které ve většině případů zůstává součástí zboží, se ceny produktů v některých případech totiž šplhají do výšin! Podle statistik si více než 50% duty free shopů účtuje za produkty více, než kdybyste si je koupili v metropolitním centru! Přesto nevěšte hlavu - podle statistik je zde přece 10% těch, kde své vysněné vůně opravdu nakoupíte levněji.

Proč kupovat parfémy v duty free shopech?

Pokud jste se narodili pod šťastnou hvězdou a opravdu najdete duty free shop, který patří do skupiny těch poctivých 10%, věřte, že neprohloupíte. Nakupování v duty free shopech má totiž i pár silných, a co je důležité – skutečných výhod. Kromě toho mají duty free shopy obrovský výběr produktů, a tak je více než pravděpodobné, že si svoji paletu oblíbených parfémů rozšíříte o další favority. Další výhodou je i skutečnost, že v duty free prodávají pouze autentické parfémy, čili určitě nenatrefíte na pofiderní fake verze .

Duty free shopy však nejsou jen královstvím parfémů a vůní . Najdete v nich také skvělou nabídku dalších kosmetických přípravků, alkoholu, tabákových výrobků či časopisů. Odejít odtud proto můžete mnohem spokojeněji, než jste si vůbec mysleli.

Jak zjistím, zda se jedná o opravdu dobrý deal?

Před navštívením duty free bochodu to bude chtít mírný průzkum. V rámci něj byste si měli nejprve vybrat parfém, který se vám opravdu líbí, nezapomínejte, že do duty free obchodu musíte jít s jasnou představou .

Pokud jste si parfém, po kterém toužíte, vybrali, pečlivě si jej přelustrujte na internetu. Zjistěte si, jaké složky obsahuje, pozorně si prohlédněte flakón a jeho detaily a co je nejdůležitější – zjistěte si jeho cenu! Tu byste však měli hledat v zemi, ve které duty free shopu se chystáte parfém koupit. Ideální je si tyto poznámky poznačit do telefonu, abyste na nic podstatného nezapomněli. Určitě se však ujistěte, že jste své zápisky čerpali z ověřených a relevantních zdrojů, jinak si můžete celou situaci zbytečně zkomplikovat.

Po příchodu do duty free shopu váš parfém pohledejte a prověřte si jeho vůni. Prohlédněte si flakón, abyste se ujistili, že se jedná o tentýž produkt, a pak zaměřte pozornost na cenu. S ní se spojují 3 možnosti:
  • Cena je vyšší – Pokud je cena parfému v duty free schope vyšší, pak víte, že se nacházíte v nesprávném obchodě. Parfém byste si měli koupit v běžné prodejně, čímž ušetříte peníze.
  • Cena je stejná - V tomto případě je rozhodnutí jen a jen na vás. Pokud je cena stejná, svým nákupem nic nezkazíte, ale vlastně jím ani nic nezískáte.
  • Cena je nižší - Pokud je cena parfému v duty free obchodě levnější než běžná, pak byste si měli pogratulovat. Podle všeho to bude poctivý obchod a parfém byste si měli určitě pořídit.

Jak požadovat vrácení daně?

O vrácení daně mohou požádat pouze zákazníci letiště, kteří mají svůj let naplánovaný mimo území Evropské unie, na Normanské ostrovy, Gibraltar nebo na Kanárské ostrovy . Vrácení daně je přitom obecně možné požadovat pouze u zboží, jehož cena včetně DPH přesahuje výši 5 GBP .

Nesmíme však zapomínat na to, že ne všechny výrobky položku daně obsahují . Např. knihy, noviny, časopisy a dokonce i většina druhů potravin. V jejich ceně daň zahrnuta není, proto nemáte nárok ani na její vrácení. Daň však obsahují zboží jako kosmetika, krém na opalování, pleťové vody, parfémy či jakýkoli druh léku, který není předepsán lékařem.

Potřebovat budete palubní lístek

Ve většině duty free shopů je během nákupu nezbytné se prokázat palubní vstupenkou, resp. lístkem. Pokud tak neučiníte, obchodníci budou předpokládat, že cestujete v rámci Evropské unie, a tedy bude vaši daň platit vláda.

Tipy na závěr

Nakupování v duty free zónách tedy nemůžeme jednoznačně označit za správné či nesprávné. Je s ním spojeno několik specifik, určitě však na 100% platí, že je třeba mít oči na stopkách. S cílem přežít a dosáhnout co nejvyššího zisku dnes mnoho maloobchodníků nedívá na potřeby zákazníků, místo toho sleduje jen své vlastní cíle. Nechcete-li se proto stát obětí neetických obchodnických praktik, vsaďte raději na vlastní rozum. Vždy si před nákupem udělejte průzkum, díky kterému rychle vyhodnotíte, zda pro vás nákup v duty free obchodě bude přínosným nebo ne.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít