Jak vybrat korektor pod oči, akné nebo jizvy?

nazov
meno
Monika
Make-up už je na pleti nanesen, ale stále je zde pocit, že k docílení perfektní pleti stále něco chybí. Možná to bude správně zvolen korektor. Při jeho výběru je důležité zohlednit krycí schopnost, správný výběr podtónu a odstínu, ale také jeho konzistenci či to, k čemu bude používán.

Co je korektor?

Správně zvolený korektor je nezaměnitelným pomocníkem při dosahování bezvadného líčení. Konzistencí se podobá make-upu, ale obvykle je hustší, více krycí a ve většině případů se nenanáší na celý obličej. Používá se zejména k maskování tmavých míst, kruhů pod očima, vrásek či vyrážek. Můžete jej používat samostatně, nebo s make-upem. Krycí schopnosti korektorů podle použití

Korektor na vyrážku (blemish concealer) - pokud hledáte korektor na akné či jiné viditelné nedokonalosti, měli byste zvolit hustší konzistenci s bohatou pigmentací. Tyto typy korektorů obvykle obsahují léčivé složky, které pomáhají eliminovat akné a obvykle vysušují pleť, proto nejsou vhodné pro suchou pokožku. Nejlepší je použít je pouze na potřebné místo, neboť mohou na pleti vytvářet efekt masky.

Rozjasňující korektor (highlighting/brightening concealer) - v současnosti nejoblíbenější typ korektoru. Jedná se o odstín až dva světlejší tekutý korektor než make-up, který se využívá zejména k okolí očí. Obsahuje pigmenty, které odrážejí světlo a tím opticky minimalizují vrásky. Jelikož má obvykle lehké krytí a konzistenci, nezalézá do vrásek.

Barevný korektor (color correcting concealer) - barevné korektory lze obvykle sehnat v oranžových, zelených či nafialovělých odstínech. Každá barva je zaměřena na korekci jiného problému - zelená se využívá na optické zmírnění zarudnutí a podrážděné pokožky, oranžový zmizíkuje namodralá a tmavá místa na pleti (např. kruhy pod očima) a nafialovělý pleť zbavuje žlutých míst. Při používání barevných korektorů je velmi důležité používat je pouze v tenké vrstvě, neboť u silnějších vrstv lze jen stěží překrýt make-upem.

Jaké typy korektorů známe

  1. Tekutý korektor v tubě - většinou se jedná o korektor s tekutou nebo krémovou konzistencí, obvykle s polomatným nebo rozjasňujícím efektem. Tyto korektory bývají obvykle hydratační a mají slabé až extra silné krytí – záleží na konkrétním produktu.
  2. Korektor s pěnovým aplikátorem – díky jednoduchému a praktickému nanášení patří mezi nejoblíbenější korektory na trhu. Z lahvičky si naberete pouze množství, které potřebujete, a nanesete ho na požadované místo. Obvykle se jedná o tekuté korektory, krytí také závisí na konkrétním produktu - seženete jemně krycí i takové, které mají silné krytí. Tekuté korektory s pěnovým aplikátorem jsou vhodné pro okolí očí, protože po zapracování nezalézají do vrásek.
  3. Tuhý korektor v tyčince – jde o korektor, který je tuhé konzistence, jeho obal se podobá klasické vysouvací rtěnce. Je vhodný pro problematickou pleť a překrytí nedokonalostí, jelikož je intenzivně krycí a pigmentovaný. Obvykle má matný finish.
  4. Tuhý nebo krémový korektor v kelímku – opět se jedná o korektor který je vhodný pro problematickou pleť, jelikož je intenzivně krycí s vysokou pigmentací. Může mít matný nebo mastnější finish. Nanášení je poměrně nepraktické, nedoporučuje se nanášet prsty, jelikož je to nehygienické a je zapotřebí speciální štětec na korektor.
  5. Korektor se štětcovým aplikátorem – tento typ korektoru v sobě obvykle ukrývá rozjasňující korektor, který je výborným pomocníkem v případě tmavých kruhů pod očima. Nanáší se velmi jednoduše, má lehké krytí a dobře se zapracovává.
  6. Paleta korektorů – obvykle se jedná o paletu tuhých či krémových korektorů v různých barvách, může být v barvách pleti, barevných ale i smíšená.

Korektory pro oční okolí


Jak jsme již zmiňovali, na oční okolí je vhodné používat lehké a jemně krycí korektory, aby nezalézaly do vrásek. Pod oči však potřebujeme také korektor s dobrou výdrží a ve vhodném odstínu.

Ideální korektor pod oči by měl být tekuté konzistence, jelikož zbývající typy konzistencí zvýrazňují vrásky. Hned dalším důležitým faktorem je výběr správného odstínu, který musí být o 1-2 odstíny světlejší než make-up který používáme. To zaručí krásný rozjasňující efekt.

Mám oteklé oči, jak to zakrýt?

Ještě před samotným krytím doporučuji na oči na chvíli nanést studený obklad, který otok dokáže zmírnit. Následně je vhodné použít oční krém, nechat jej vstřebat a poté jemně aplikovat korektor oranžové, případně žluté barvy. Na korektor následně doporučujeme nanést korektor tělové barvy, aby se okolí očí projasnilo. Skvělým tipem pro optické minimalizování otoku jsou také bohaté řasy a výrazné obočí.

Jak se zbavím tmavých kruhů pod očima?

Ideální je je barevně korigovat. Namodralé kruhy a žilky korigujete pomocí korektoru ve žlutých tónech, nebo rovnou žlutým. Hnědé pigmentové kruhy se neutralizují korektorem v lososové barvě. Na ty je následně třeba nanést ještě korektor v tělové barvě.

Jak zamaskuji vrásky pod očima?

V první řadě je třeba použít správně zvolenou oční péči, nechat ji vstřebat a použít vyhlazující podkladovou bázi, která vrásky alespoň dočasně vyplní. Následně pod oči použijeme korektor který je o jeden až dva odstíny světlejší než náš make-up, zapracujeme jej vlhkou houbou a následně zafixujeme transparentním sypkým pudrem a fixačním sprejem.

Jak vybrat správný odstín korektoru pod oči?

O tom, jak si zvolit správný make-up, jsme psali v tomto článku -Jak si správně vybrat make-up . Postup u korektoru je téměř totožný – důležité je zvolení správného podtónu, krycí schopnosti (v tomto případě lehká až střední), a ve výběru má hrát roli i typ pleti. Výjimkou v tomto případě je to, že korektor pod oči má být o odstín až dva světlejší, než make-up který používáme.

Správná aplikace korektoru pod oči


V první řadě je třeba použít vyhovující podkladovou bázi nebo primer, který prodlouží celkovou výdrž korektoru, hydratuje pokožku a zároveň jemně eliminuje viditelnost vrásek. Následně korektor nanášejte pod oči ve tvaru obráceného trojúhelníku, a zapracujte jej štětcem, nebo ideálně vlhkou houbou. Pokud je korektor zapracován, je třeba zafixovat jej transparentním pudrem a fixačním sprejem pro co nejdelší výdrž výsledného efektu. Důležité je používat všechny produkty s mírou, abychom nevytvořili opačný efekt, který ještě více zvýrazní nedokonalosti.

Korektory na akné

V případě aknózní pleti je dobré pořídit si dva typy korektorů – zelený pro neutralizaci podráždění pleti a tělový – v barvě make-upu pro následné překrytí pupínků. Zelený korektor nanášejte v malém množství, aby bylo možné jej bez problémů překrýt. Tělový korektor by měl mít hustší a více pigmentovanou texturu, aby kryl co nejlépe. Ideální je použít korektor z kelímku nebo tuby, ty obvykle konzistencí vyhovují. Jedná-li se o aknózní pleť, samozřejmostí je čistý a vydezinfikovaný štětec nebo houbička na nanášení. Je vhodné pořídit si i paletu korektorů.

Korektory pro tmavé skvrny a hyperpigmentaci

Trápí-li vás tmavé skvrny či hyperpigmentace, pořiďte si oranžový, broskvový či lososový korektor, na který následně nanesete korektor tělové barvy. To, zda použijete lehčí nebo silnější krytí tělového korektoru, závisí na typu vaší pleti a vaší preference.

Korektory na jizvy

V případě jizev je kromě korektoru dobré použít i vhodnou podkladovou bázi, která určité místo zjemní a jizvu opticky vyhladí. Následně jizvu překryjte korektorem - je-li jizva jemná, stačí tekutý korektor, je-li jizva hrubší a výraznější, můžete zvolit i tuhý nebo krémový.

K čemu všemu lze použít korektor

Tak jako téměř každý kosmetický produkt, i korektor má mnoho využití o kterých jste možná ani netušili.
  1. Korektor místo primeru pod oční stíny
    Pokud nechcete investovat do primeru, můžete jako podklad pod oční stíny použít svůj oblíbený korektor. Pomůže zvýraznit barvu očních stínů a prodlouží jejich výdrž na očním víčku.
  2. Korektor na problematická místa na těle
    Kromě obličeje, můžete korektor použít i na jiná problematická místa na těle – hrudník, ramena,.. doporučujeme však použít voděodolnou verzi.
  3. Upravte si odstín rtěnky či změňte tvar rtů
    Pomocí korektoru dokážete ztmavit či zesvětlit odstín vaší oblíbené rtěnky a také změnit tvar rtů. Chcete-li je zmenšit, překryjte své původní rty korektorem, zapudrujte a následně konturkou nakreslete nový tvar rtů.
  4. Konturování a rozjasňování
    Konturování pomocí korektoru je oblíbenou technikou mnoha beauty nadšenců. Namísto vašeho oblíbeného konturovacího pudru jednoduše použijte tmavý korektor, vpracujte jej do pleti (ideálně houbičkou) a následně pleť rozjasněte pomocí světlého/rozzařujícího korektoru.
  5. Zvýrazněte si obočí
    Aby bylo obočí lépe definováno, neváhejte jeho okolí zdokonalit korektorem. Právě pomocí korektoru mu umíte dodat ostřejší tvar a opticky ho pozvednout.
  6. Zdokonalte svou oční linku
    Pokud se vám nepodařila dokonalá oční linka, nezoufejte. Pomocí korektoru umíte její tvar velmi jednoduše pozměnit. Platí to i při použití očních stínů.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala jsem milovala psaní, fotografování a hlavně testování všech kosmetických produktů, které se mi dostaly pod ruce. Nejraději se věnuji důkladné péči o pleť a v líčení je pro mě hlavní bezvadně vypadající pleť.

Zavřít