Kosmetika po záruce a co dělat s obaly kosmetických produktů?

nazov
meno
Alžbeta
Nákup kosmetiky dokáže být pořádným lákadlem. Toužíme poznávat produkty od nových značek a testovat, zda nebudou naší pokožce a pleti vyhovovat více než ty, které momentálně používáme. Často se proto stává, že máme doma víc kosmetiky, než reálně potřebujeme. Nicméně, tak jako jiné produkty, i ty kosmetické jsou omezeny dobou záruky. Víte proto, co dělat s kousky, jejichž záruční dobu jste již prošvihli?

Nejedna z nás se už nepochybně ocitla v situaci, kdy některý ze svých kosmetických produktů prostě nestihla spotřebovat. Nejčastěji takový osud stihne přípravky, které nepoužíváme každý den, případně ty, s jejichž účinky nejsme úplně spokojeny. V takových případech se často stává, že si neuvědomíme datum jejich expirace, a tak ho jednoduše „prošvihneme“. Kromě toho se v souvislosti s kosmetikou často setkáváme s tím, že informace o délce záruční doby neumíme na jejím obalu ani najít. To by však neměl být důvod, pro který bychom měli kosmetiku vyhazovat.

Jak zjistit záruční dobu kosmetiky?

Řekněme si upřímně – kosmetické přípravky nepatří k produktům, u kterých si musíme striktně sledovat dobu záruky. Nezkazí se jen tak, ze dne na den. Většina kosmetických přípravků však svoji záruční dobu přesto má. Problémem však mohou být symboly a značky používané při jejím označení, které ne všichni důkladně známe.

Jaká pravidla platí na evropském trhu?

V Evropě platí zákon, že všechny kosmetické přípravky, jejichž životnost je delší než 30 měsíců , musí být označeny symbolem označujícím doporučenou dobu spotřeby po jeho otevření. Takový symbol zároveň upozorňuje na dobu, po kterou zůstane přípravek po otevření nezávadným.

Tak dlouhou dobou životnosti však nedisponují všechny kosmetické přípravky, speciálně ne ty, které jsou 100% přírodní. Proto v případě produktů s dobou životnosti kratší než 30 měsíců musí být na jejich obalu uvedena informace s označením „spotřebujte do“ (best before) případně označení „exp“ jako doba expirace . Pro lepší orientaci bývá často doplněna i symbolem přesýpacích hodin .

Kromě toho jsou na trhu i produkty, které nejsou dobou záruky nijak označeny. Příkladem jsou parfémy a spreje, které se neznehodnotí ani léty používání. V takovém případě je jen a jen na vás, dokdy se produkt rozhodnete spotřebovat.

TIP: Je třeba si uvědomit, že záruční doba uvedená na kosmetických přípravcích striktně neuvádí, do kdy ji musíme spotřebovat. Je víceméně orientační a předpokládá se při správném skladování, používání a manipulování s produktem. Právě proto bychom měli ke každému kosmetickému přípravku přistupovat spíše individuálně. Některé z nich jsou totiž vůči vnějším podmínkám odolnější, jiné ne. A zatímco doba expirace otevřeného parfému se táhne až na 30 měsíců , taková spirála na oči je přesným opakem. Bakterie z vnějšího prostředí velmi rychle způsobí, že často vyschne mnohem dříve, než uvádí datum expirace.

Co dělat, aby nám produkty vydržely co nejdéle?

Jelikož je záruční doba na produktech víceméně orientační, můžeme se svým správným přístupem ke kosmetickým přípravkům zasloužit o to, abychom je mohli v neznehodnoceném stavu využívat co nejdéle. Jaké jsou tedy osvědčené postupy péče o kosmetiku?
  1. Pozorně si přečtěte pokyny na obalu nebo v příbalovém letáku a všimněte si zejména všech varování týkajících se jeho používání.
  2. Pokud produkty nepoužíváte, pevně je zavřete.
  3. Výrobky používejte pouze po dobu životnosti vyznačené na obalu.
  4. Neskladujte výrobky na přímém slunečním světle nebo v blízkosti zdrojů tepla, místo toho je skladujte v chladnějším prostředí. To platí i pro parfémy.
  5. Produkty nikdy neřeďte (např. přimícháním krému či vody do řasenky).
  6. Produkty aplikujte čistýma rukama nebo aplikátorem.
  7. Aplikátory důkladně omyjte mýdlem nebo jemným šamponem a poté je před použitím nechte úplně vysušit.
  8. Vyhýbejte se sdílení kosmetických produktů s jinou osobou.
  9. Při testování produktu v drogerii použijte nový, nepoužitý aplikátor.
  10. Máte-li o produktu pochybnosti, vyhoďte jej.

Správná recyklace obalů kosmetiky

Otázkou je, co udělat s kosmetickými přípravky v případě, že se znehodnotí, případně jejich záruční dobu opravdu „prošvihneme“ a stanou se nepoužitelnými. Vyhodit je do koše „jen tak“ je totiž nejen nesprávné a nevhodné, ale také neetické. I v tomto případě je nejvhodnějším řešením recyklace, díky které bude možno z pozáruční kosmetiky opět využít alespoň některé z jejích částí. Jak na to?

1. Prověřte, zda značka nespotřebované kosmetiky nemá sběrná místa

Mnohé kosmetické značky již dnes dbají na dopad na životní prostředí, proto svým zákazníkům umožňují zrecyklovat nespotřebované části kosmetiky tím, že je předají zpět výrobci. Prvním krokem by proto měla být návštěva web stránky vaší kosmetické značky, kde se v případě, že firma takovou službu poskytuje, jistě dozvíte všechny důležité informace.

TIP: Vrácením nespotřebovaných kosmetických produktů či jejich obalů výrobci můžete kromě dobrého pocitu získat také zajímavé výhody a slevy. Například za každých 10 výrobků Kiehl's , které přinesete zpět, získáte vzorek zdarma. Zajímavý program Back to MAC rozjela i značka MAC . V rámci programu akceptuje odběr produktů s tím, že pokud přinesete šest prázdných balení, získejte jednu rtěnku zdarma. Colgate a Tom's of Maine mají zase recyklační programy specializující se na recyklaci obalů ze zubních past, které jsou specifikovány jako obtížně recyklovatelný odpad. S recyklačním programem přišla i společnost Garnier , která vám umožňuje vrátit téměř jakýkoli obal z kosmetiky, kterou používáte.

2. Odstraňte obsah

Recyklováním bohužel neumíme využít všech částí pozáruční kosmetiky a nespotřebovaný obsah je jednou z nich. Prvním krokem je tedy co nejdůkladněji odstranit obsah tuby, ampule či flakonu tak, aby po něm nezůstalo ani stopy. Postup je přitom rozdílný v závislosti na tom, zda se snažíte zrecyklovat tuhou nebo tekutou kosmetiku.
  • Tuhá kosmetika
V případě, že vám doma zůstaly části nespotřebované tuhé kosmetiky, můžete je vyhodit do komunálního odpadu . Nikdy do něj však nevyhazujte celé produkty. Z očních stínů, pudru či jiného druhu tuhé kosmetiky patří do komunálního odpadu jen samotná náplň , další části produktu je třeba po jejich umytí klasicky vytřídit do jednotlivých druhů separovaného odpadu. Stejný postup je třeba dodržet i při likvidaci krémů či tělových mlék. Jejich zbývající náplň vytlačte, například, do hygienického kapesníku a vyhoďte do koše se smíšeným odpadem. Zbývající části pak klasicky vyseparujte.
  • Tekutá kosmetika
Stejný princip, jako při separaci tuhé kosmetiky, je třeba dodržovat i při její tekuté formě. Různé druhy nespotřebované tekuté kosmetiky slijte do jedné, dobře uzavřené nádoby a umyté obaly roztřiďte do separovaného odpadu. Když “sběrnou nádobu” naplníte, můžete ji, i spolu s obsahem, vyhodit do komunálního odpadu .

TIP: Na obalech od zbývající kosmetiky vždy důkladně zkontrolujte loga, kterými jsou označena. Je to nejrychlejší cesta jak zjistit, které obaly jsou recyklovatelné a které ne. Například, plastové láhve bývají označeny číslem od 1 po 7 . Tato čísla označují, z jakého typu plastu je obal vyroben. Nejrecyklovatelnější plasty mají číslo 1 nebo 2 , číslo 3 označuje PVC, které je k recyklaci obzvlášť problematickým materiálem, proto patří do koše se smíšeným odpadem. Pokud jde o plasty označené čísly 4 až 7, ty je třeba většinou odnést do místního sběrného místa určeného pro recyklaci.

3. Seznamte se s politikou separace v místě, kde žijete

Jiný kraj, jiný mrav. To patří nejen o chování, ale také o separaci odpadu. V zájmu správného recyklování tohoto typu odpadků byste se proto měli nejprve informovat o možnostech separace potenciálně toxických materiálů v místě, kde žijete. Obaly z kosmetických přípravků totiž opravdu nepatří do koše se smíšeným odpadem. Potenciální zbytky kosmetiky totiž opravdu mohou obsahovat toxické druhy látek. Koneckonců, rtěnky či laky na nehty jsou oficiálně považovány za nebezpečný odpad i přesto, že je denně používáme.

4. Nebezpečný odpad

Kosmetikou, která nepatří do tříděného odpadu, jsou nespotřebované laky na nehty, spreje, odlakovače, laky na vlasy či parfémy, které jsou považovány za nebezpečný odpad. Skončit by proto měly přímo na sběrném dvoře u nebezpečného odpadu , ne v barevných nádobách separovaného odpadu.

5. Malé obaly a nádoby je často zbytečné recyklovat

Maličké obaly od kosmetiky se při průchodu speciálními stroji a zařízeními v recyklačním procesu často „ztratí“. Jednoduše jsou příliš malé na to, aby byly zrecyklovány. Přestože je doma poctivě vytřídíte, se tak často vrátí na skládku - do smíšeného komunálního odpadu .

TIP: Kapátko je jedním z kosmetických aplikátorů, které obsahují části vyrobené z více druhů materiálu, proto jsou na recyklaci náročnější. Někteří z nás je zvyknou před vyhozením rozebrat a jednotlivé části roztřídit do separovaného odpadu. Tyto části jsou však příliš malé a jelikož se v recyklačním procesu ztratí, můžete je rovnou vyhodit do smíšeného odpadu.

6. Při separaci skla dbejte na jeho barvu

Skleněné nádoby, které putují k recyklaci, by měly být pouze čiré, hnědé nebo zelené barvy . Kombinované zbarvení skla je totiž pro recyklaci vcelku problematické, zejména mají-li být výsledkem recyklace láhve a ampule určené k dalšímu plnění a prodeji. V takovém případě je nutno důkladněji se seznámit s tím, jak perstrobarevnou skleněnou nádobu správně recyklovat.

7. Některé obaly nelze recyklovat

Ne všechny obaly od kosmetiky lze recyklovat. Příkladem je tuba ze spotřebované zubní pasty, která je vyrobena ze smíšených materiálů a různých druhů plastů. Takový vícevrstvý multimateriál je obtížné recyklovat, proto by prázdné tuby od zubní pasty měly směřovat do koše se smíšeným odpadem. Do plastů je můžete hodit jen v případě, je-li na obalu výslovně uvedeno, že je můžete recyklovat.

TIP: Stejným příkladem nerecyklovatelných plastů jsou i kontaktní čočky, které jsou kromě PVC složky napuštěny i různými léčivy a medicínskými složkami. Jednotlivé složky nelze oddělit, proto čočky patří do komunálního odpadu, nikoli k plastům.

Univerzálním pravidlem separace sporných obalů z kosmetických produktů je - pokud si nejsi jistý, kam obal patří, hoď ho do koše . Ve smyslu udržitelnosti to sice není nejšťastnějším řešením, je to však lepší než hodit nesprávný obal do nesprávné nádoby či vyseparovat příliš malé obaly, které mohou ucpat zařízení ve třídičkách a zkomplikovat tak celý proces recyklace. Ideální je také myslet na separaci již při samotné koupi produktu. Pokud nevíte, jak byste daný obal vyseparovali, jednoduše si jej nekupte a raději hledejte jinou, jednodušší alternativu. Dobrou volbou je také podpora lokálních značek, které mají vratné obaly, nabízejí náplně nebo další ekologická řešení.

TIP: Dostatek lokálních kosmetických značek s ekologickým přístupem naleznete také na českém trhu. Příkladem je značka Mylo , která používá vratné obaly, Malinna , která nabízí náplně či Ponio přírodní kosmetika s nabídkou "tuhé" kosmetiky. V tuhé formě u nich naleznete např. šampon, deodoranty či kondicionér v tuhé formě a v papírovém obalu.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít