Pleťový toner neslouží k odličování. Používáte ten správný?

nazov
meno
Monika
Vzpomínám si na časy, kdy jediné dostupné pleťové tonery v drogeriích byly ty, které obsahovaly převážně alkohol a jako bonus navíc je „zdobil“ nepříjemný zápach. Tyto druhy tonerů způsobily, že se při slově „toner“ mnohým lidem objeví v paměti vzpomínka na vyštípanou a podrážděnou pleť, tak se jim raději úplně vyhýbají. V dnešním příspěvku si však budete moci přečíst, že tonery nejsou vůbec špatné a dokážou nádherně obohatit rutinu péče o pleť.

Co je toner?


Dnešní tonery jsou prakticky tekuté zvlhčovače , které dokáží zlepšit povrch pokožky aby vypadala více svěže, jemnější a hydratovanější. Na mastnou a smíšenou pleť existují tonery, které redukují zvětšené póry a zbavují ji přebytečného mazu. Naopak ty určené pro suchou a citlivou pleť ji dokážou zvláčnit a zamezit zarudnutí.

Nejčastěji mýty o tonerech


Tonery jsou pouze pro osoby s mastnou pletí - toner má dvě základní funkce - první je dočištění pleti a odstranění přebytečného oleje a nečistot , druhou funkcí je navrácení pokožky k přirozenému pH , díky čemuž toner zajišťuje lepší fungování následně nanášených produktů.

I když je mnoho tonerů s ingrediencemi vhodnými pro mastnou a smíšenou pokožku, existují tonery i na normální, suchou či dokonce citlivou. Nejdůležitější je zvolit toner přesně pro váš typ pleti. Například tonery na suchou a citlivou pleť obvykle neobsahují alkohol, ale za to mohou obsahovat růžovou nebo heřmánkovou vodu, a ty jsou známy jejich blahodárnými účinky na pokožku.

Toner se může používat místo odličovače – mnoho lidí si toner zaměňuje s odličovacími prostředky. Ano, i tonery mají čistící vlastnosti, ale jelikož jsou velmi jemné, je ideální užívat je pouze na závěrečné dočištění pleti. Tonery make-up z pleti dostatečně dobře nevyčistí, protože jsou primárně určeny pro jiné účely.

Tonery nedokážou poskytnout viditelné výsledky - narozdíl od sér, tonery nejsou až tak bohatě koncentrovány prospěšnými složkami, ale najdou se mezi nimi i skutečně zázračné kousky. Nejúčinnější jsou tonery které obsahují AHA a BHA kyseliny , ty poskytnou výraznější rozdíl i po prvním použití - závisí na koncentraci složek.

Tonery uzavírají póry – i když jsou některé tonery, které dočasně snižují jejich viditelnost, nedokážou póry otevřít nebo zavřít. Díky horkému ručníku, případně páře změkčíme pokožku. Jejich jemnějšího vzhledu dokážeme docílit jedině pravidelnou exfoliací a čištěním pokožky. Obvykle se jedná o tonery, které jsou na bázi alkoholu a pleť stahují, díky čemuž póry působí zmenšeně.

Tonery musí obsahovat alkohol – jak bylo výše zmíněno, v drogeriích se kdysi dávno tonery daly koupit pouze s vysokým obsahem alkoholu a obvykle na mastnou a smíšenou pleť. Právě kvůli tomuto se lidem to mysli zaryl mýtné o tom, že musí obsahovat alkohol. Pravda je však jinde, mnohé tonery, které jsou dnes běžně dostupné, obsahují minimum alkoholu (nebo žádný alkohol) a kopec hydratačních složek.

Jaké druhy tonerů známe


Vyvažující toner (balancing toner) - čištění ovlivňuje pH pokožky a vyvažující toner dokáže pokožce pořídit chybějící balanc. Pokožka si pH dokáže upravit i samostatně, ale trvá to o něco déle, ale s použitím správného toneru je pH upraveno okamžitě. Také pleť zbavuje nepříjemného pocitu „pnutí“.

Exfoliační toner (exfoliating toner) - exfoliace je proces, při kterém pokožku zbavujeme odumřelých kožních buněk, čímž pleti můžeme pořídit například jas, nebo jí pomůžeme předejít tvorbě akné. Exfoliační tonery na pleti působí několik hodin a za tu dobu rozpustí odumřelé kožní buňky, díky čemuž je výsledný efekt velmi rychlý.

Hydratační toner (hydrating toner) - je tím nejlepším, co můžete dopřát dehydratované pokožce. Funguje jako zvlhčovač, který přitahuje vlhkost ze vzduchu a zachycuje ji ve vrchních vrstvách pokožky. Také ji uklidňuje a snadno se vstřebává.

Kdy a jak aplikovat toner


Toner se aplikuje po odlíčení a vyčištění pokožky , protože oni už jen dočišťují a poskytují základ pro nanášení dalších kosmetických produktů. Mohou se používat v ranní, ale i večerní rutině, závisí to jen na vaší preferenci. Exfoliační tonery se však doporučují používat nanejvýš jednou denně, a to ve večerních hodinách.

Jak vybrat ten správný toner


Na trhu dnes najdeme 3 druhy tonerů - na alkoholové bázi, na glycerinové nebo glykolové bázi a na vodní bázi . Chcete-li minimalizovat riziko podráždění, volte tonery bez alkoholu, parfemace a vilínu .

Toner na mastnou pleť – v případě mastné pleti je ideální takový, který odstraňuje přebytečný maz, případně matuje. Ideální je, pokud obsahuje kyselinu salicylovou nebo glykolovou , které čistí póry a exfoliují pleť. Chcete-li snížit tvorbu mazu a zařídit, aby byly póry méně viditelné, sáhněte po toniku s obsahem niacinamidu .

Toner na aknózní a problematickou pleť – pokud vás trápí akné, sáhněte po toniku s lehkou a jemnou formulí, například po nějakém s obsahem AHA kyselin – ty zbaví pleť odumřelých kožních buněk a zmírňují tvorbu mazu.

Toner na suchou pleť – pokud jde o suchou pleť, zvolte si verzi s obsahem zvlhčovačů, ideálně bez obsahu alkoholu. Mezi ingredience pro vás prospěšné patří kyselina hyaluronová , vitamin E a glycerin .

Toner na smíšenou pleť – tyto tonery mají speciální úkol – pleť odmastit a zároveň ji udržet vláčnou a hydratovanou. Ideální je užívat produkty bez obsahu alkoholu, které obsahují jemné kyseliny jako kyselinu hyaluronovou , salicylovou či mléčnou .

Toner pro pleť poškozenou sluncem nebo stárnoucí pleť - nejlepším bojovníkem na tento typ pleti jsou antioxidanty . Ideální je volit produkty s obsahem vitamínu C, E, kyseliny hyaluronové a kyseliny glykolové, která pleť exfoliuje a zvyšuje produkci kolagenu.

Jaké složky hledat ve složení a jakým se raději vyhýbat


Mezi složky, které v tonerech určitě vyhledávejte patří antioxidanty , zjemňující a obnovující složky , kyselina hyaluronová , ceramidy , glycerin , panthenol , extrakt z vějířníků či vrbovky .

Vyhýbejte se tonerům s obsahem s obsahem denaturovaného alkoholu , mentolu , vilínu a jiných složek, které dráždí pokožku. Vyhýbejte se i těm, které obsahují různé parfémované extrakty , jako například dráždivé esenciální oleje či citrusové složky , protože mohou vyvolat alergickou reakci. Parfémované produkty mají obecně na kůži špatný vliv, obzvláště na nejcitlivější pokožku na obličeji.
name

Monika

Beauty Editor

Od mala jsem milovala psaní, fotografování a hlavně testování všech kosmetických produktů, které se mi dostaly pod ruce. Nejraději se věnuji důkladné péči o pleť a v líčení je pro mě hlavní bezvadně vypadající pleť.

Zavřít