Jak pečovat o pleť — 3 základní produkty, které doma musíte mít

nazov
meno
Alžbeta
Základem zdravé a tedy i krásné pleti je pravidelná péče postavená na kvalitních pleťových přípravcích. Problém je, že mnozí jejich používání odkládají na "později", z čehož se může však velmi rychle stát obávané "pozdě". U slov „péče o pleť“ totiž mnozí nevědí, co přesně je třeba si pod tímto rituálem představit, a tak ho často vnímáme jako mimořádně komplikovaný proces. Ve skutečnosti to však nemusí být vůbec pravda az jeho jednoduchosti můžete být velmi mile překvapeni.

Jen si to přiznejme – v péči o pleť jsme mnohdy nedůslední. Kolik je takových dní, kdy jsme opravdu rádi, že se večer po náročném dni dokážeme vůbec důkladně odlíčit, ne abychom ještě věnovali čas výživné beauty rutině a kúrám od výmyslu světa, které nám nejednou zaberou celé desítky minut. Kromě toho problém nemusí tkvět jen v nedostatku času, ale také v naší nevědomosti. Vybrat si z tisíců produktů péče o pleť není vůbec jednoduché, o to víc, jste-li začátečník a nevíte, jaké kroky by měla vaše beauty rutina obsahovat. Zde je proto užitečný manuál, jehož dodržováním dopřejete vaší pleti vše, co nutně potřebuje. Kromě potřebné hydratace tak dosáhnete i zdravě a výživně působícího vzhledu či dokonce redukce pomalu projevujících se vrásek. Jak na to?

Krok 1: Směrodatným je typ pleti

Ještě předtím než se vypravíte do drogerie a rozhodnete se utratit nemalé peníze na kvalitní přípravky péče o pleť, potřebujete vědět, jaký typ pleti máte. Ten je totiž směrodatným faktorem pro vyskládání vhodné beauty rutiny. V opačném případě může být jakákoli péče o pleť zbytečná, v extrémních případech si jí můžete dokonce ublížit. Určení typu pleti byste proto rozhodně neměli podceňovat.

Jak určit typ pleti?

Výhodou je, že dnes již existuje řada moderních metod, jak tuto informaci spolehlivě a rychle zjistíte. Využít můžete některou z online beauty aplikací nebo různé online testy, jejichž výsledek vám typ vaší pleti prozradí po několika vašich odpovědích na základní otázky. Pokud si ovšem nejste jistá, můžete se obrátit na odborníka. Sjednejte si konzultaci se svou kosmetičkou, která typ vaší pleti zajisté bez problémů odhalí.

TIP: Kromě uvedených způsobů se můžete k typu vaší pleti dopracovat i jednoduchým „pokusem“. Stačí, když si umyjete obličej a pak ji necháte 2 hodiny jen tak odpočívat. Během této doby na ni nenanášejte žádné krémy ani jiné kosmetické produkty a sledujte, jak bude vaše reagovat na přirozené podmínky, které na ni působí. Pokud je po 2 hodinách vaše pokožka:
  • trochu mastná nebo lesklá , pravděpodobně máte mastnou pleť ,
  • suchá nebo šupinatá , pravděpodobně máte suchou pleť ,
  • místy suchá a mastná v okolí T zóny , pravděpodobně máte smíšenou pleť ,
  • normální a nepozorujete na ní žádný z výše uvedených znaků , pravděpodobně máte normální pleť .
POZOR! Po pleti se mohou vyskytnout také známky alergické reakce. Mnozí v takovém případě děláme chybu, protože svoji pleť automaticky kategorizujeme jako citlivou. Také mastná, suchá či normální pleť může být citlivá na některé složky. Citlivá pokožka však představuje spíše stav než obecný typ pleti, proto je třeba známky alergické reakce vnímat opravdu jako alergickou reakci. Typ pleti se v takovém případě nedá jednoznačně určit, proto byste měli experiment zopakovat opět poté, co se projevy alergické reakce ztratí.

Krok 2: Zvolte správný čistící kosmetický přípravek

Správné čištění je základním krokem každé beauty rutiny při jakémkoli typu pleti či jakémkoli věku, proto se ujistěte, že tuto část máte zvládnutou na sto procent. Základem je mýt obličej dvakrát denně, ráno a večer před spaním. Zvýšenou pozornost byste měli čištění věnovat zejména pokud denně používáte dekorativní kosmetiku v čele s make-upem. Tehdy byste měli dbát nejen na pravidelné, ale také na hloubkové, ideální dvojité čištění pleti – odličování a čištění . To pomůže odstranit z obličeje veškerý make-up i zbytky dekorativní kosmetiky. Kromě toho je třeba dbát na používání kvalitního čistícího kosmetického přípravku, který byste měli opět vybírat podle typu vaší pleti.

TIP: Široký výběr čistící kosmetiky můžete zúžit právě typem vaší pleti. Řídit byste se měli následujícími pravidly přímo souvisejícími s typem pleti. Pokud je vaše pleť:
  • Mastná nebo náchylná k problémům s akné - měli byste vyhledávat čistící kosmetické přípravky, jejichž klíčovou složkou je kyselina salicylová, benzoylperoxid nebo dokonce retinol. Např. Cosrx Salicylic Acid Daily Gentle Cleanser
  • Suchá, normální či dokonce citlivá – vyhledávat byste měli čistící kosmetiku s bohatým obsahem glycerinu a ceramidů. Např. CeraVe Hydrating Cleanser
  • Normální - sáhnout můžete po jakékoli čistící kosmetice, ale dbejte na to, aby byla kvalitní. Obecně se za nejlepší čistící přísady považuje retinol, AHA a BHA kyseliny, ceramidy nebo vitamin C.

Krok 3: Hydratace

Tento krok během beauty rutiny mnozí zanedbáváme, neuvědomujeme si však, že právě hydratace je jedním z klíčových faktorů zdravé a mladistvě působící pleti. Kromě blahodárného zvláčnění může hydratace pomoci s odstraněním extrémně suché, šupinaté nebo dokonce i mastné pokožky náchylné ke vzniku akné či různých jiných kožních onemocnění. Dobrý hydratační krém je proto must have kouskem beauty výbavy žen v jakémkoli věku. Nesmíme však zapomínat na fakt, že ik jeho výběru je třeba přistupovat individuálně, jelikož každému typu pleti vyhovují jiné složky hydratačního krému. Toto jsou některé ze složek, které jsou z hlediska dosahování hydratace obecně považovány za ty nejúčinnější, a tedy i nejkvalitnější:
  • Kyselina hyaluronová. Pleť omlazuje, vyplňuje začínající vrásky a obnovuje ztracenou hydrataci.
  • Ceramidy. Základní složky pro udržování silné ochranné bariéry a celkové zdraví pokožky. Jejich doplňování, například ve formě hydratačního krému, je důležité zejména pro ty, kdo trpí problémem suché pokožky či nepříjemnými ekzémy.
  • Vitamin C. Poskytuje antioxidační ochranu a přispívá k celkovému rozjasnění pokožky.

Krok 4: Opalovací krém

Dalším neodmyslitelným krokem pravidelné denní rutiny (nejen) u začátečníků je opalovací krém . Pokud jste si dosud mysleli, že je nutné jej používat jen během léta, ai to jen tehdy, když pobýváte na slunci, mýlíte se. Slunce přece svítí během celého roku a trvalé poškození pleti, které způsobuje, není závislé na intenzitě, jakou svítí. Opalovací krém by proto měl být jedním ze základních kosmetických přípravků určených ke každodennímu používání. Minimální ochranný faktor (SPF), po kterém byste měli v podobě opalovacího krému sáhnout, je 30 a nanášet byste jej měli vždy jako poslední přípravek vaší denní beauty rutiny. Všechny další přípravky, které byste na něj nanesli, by totiž oslabily ochranný faktor, jehož úkolem je chránit vás před nástrahami slunce během celého dne.

TIP: Při výběru opalovacího ochranného krému máte možnost vybrat si ze dvou druhů, konkrétně se můžete rozhodovat mezi chemickým nebo minerálním opalovacím krémem. Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, jak se dokáží vypořádat s UV zářením.
  • Minerální opalovací krém působí jako štít, který blokuje UV záření a zabraňuje mu proniknout do pokožky. Takových účinků dosahuje díky složkám jako oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které tvoří jednu z jeho základních složek.
  • Chemický opalovací krém zase chrání pokožku před absorpcí UV paprsků, které dokáže zabránit díky složkám jako oktokrylen a avobenzon.

Krok 5: Upřete pozornost na ingredience

Při prvotním rozhodování se o výběru kosmetických produktů dokáže být velmi nápomocným také seznam ingrediencí, které naše pleť potřebuje. Jejich obsah je směrodatným znakem kvality kosmetických výrobků, proto byste se jím měli řídit zejména tehdy, pokud beauty oblast nepatří mezi vaše silné stránky. Které složky by tedy měly být aktivními látkami v rámci složení kosmetických produktů vaší denní beauty rutiny?
  1. Niacinamid. Je to forma vitamínu B3, která pomáhá při léčbě akné, růžovky či hyperpigmentace. Kromě toho pomáhá s udržováním mladistvého vzhledu i při eliminaci vzniku vrásek.
  2. Vitamin C. Je to jeden z antioxidantů, jejichž přítomnost je nezbytná pro produkci kolagenu. Pomáhá jak při hyperpigmentaci, tak při celkovém rozjasnění tónu pleti. Vitamin C se může v kosmetických přípravcích vyskytovat v různých formách nebo derivátech, proto kromě označení “vitamin C” vyhledávejte také názvy jako askorbyl fosforečnan hořečnatý, askorbyl-6-palmitát, síran kyseliny askorbové nebo kyselina L-askorbová, někdy označovaná také jako kyselina .
  3. Peptidy. Jsou to stavební bloky bílkovin, které jsou známé tvorbou kolagenu a jeho stimulací. Peptidy jsou známé také jako účinní bojovníci proti stárnutí, i když jejich velký potenciál týkající se řešení tohoto problému je stále ve stadiu zkoumání.
  4. Retinoidy. Jsou známé také jako vitamín A či retinaldehyd a jsou jedním z mála osvědčených způsobů prevence proti příznakům stárnutí. Retinoidy stimulují proces vylučování kožních buněk, což vede k dosažení hladké pokožky, k redukci projevů stárnutí a také k léčbě akné.
  5. Ceramidy. Ceramidy vyplňují prostor mezi buňkami pokožky ve vnější vrstvě kůže. Jejich produkce je přirozeným procesem naší pokožky, neboť bez nich nedokáže zadržovat vlhkost či bojovat proti dráždivým látkám.
  6. Kyselina azelaová. Tato složka, která se přirozeně nachází v ječmeni a pšenici, je známa svojí jemnou exfoliací. Užitečným pomocníkem je při léčbě akné či při problematickém ucpávání pórů, které se na akné jen ponášejí, zároveň však pomáhá i při problému hyperpigmentace.
  7. Hydrochinon. Je to složka, kterou naše pleť potřebuje pro dosažení svého rozjasnění. V drogeriích jsou běžně dostupné produkty s jeho 2% koncentrací, jeho koncentrovanější roztok je však dostupný pouze na lékařský předpis.

To je všechno?

Možná jste zůstali mile překvapeni, ale pro kvalitní péči o pleť toho opravdu moc nepotřebujete. Zcela stačí, když zvolíte správné kroky a vyberete kosmetické přípravky, které jsou kvalitní. Samozřejmě, časem můžete do vaší beauty rutiny postupně přidávat i další kroky a přejít tak na péči o pleť pro pokročilé , ale jen pokud budete chtít. Minimálně pro začátek je však rozhodně lepší, pokud místo kvantity vsadíte raději na kvalitu.

name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít