Keratosis pilaris neboli „husí kůže“ - co opravdu pomáhá a co ne?

nazov
meno
Alžbeta
Kůže je největším lidským orgánem. Pokrývá celý povrch našeho těla, proto je pochopitelné, že její případné nedostatky tak lehce neukryjeme. Jedním z takových nedostatků je i onemocnění Keratosis Pilaris, lidově nazývané také jako „husí kůže“, jehož příčina vzniku je stále neznámá. Kromě následků, které toto onemocnění způsobuje, však naštěstí známe kroky sloužící jako jeho prevence. A i když lék na toto onemocnění zatím neznáme, umíme alespoň eliminovat problémy, které způsobuje.

Co je keratosis pilaris?

Keratosis pilaris neboli folikulární keratóza je kožní onemocnění, které způsobuje malé červené nebo bílé bulky, pupínky až různé velké drsné fleky na různých místech těla. Nejčastěji postihuje oblasti ramen, stehen a hýždí , v některých případech se však objevuje také na oblasti obličeje, zejména líc. Je to onemocnění, které je zcela běžné, zato však docela nepříjemné z hlediska vzhledu naší pokožky. Lidově se zvykne označovat i jako „krupice“ či „husí kůže“, která docela trefně vystihuje, jak keratosis pilaris vlastně vypadá. Onemocnění není nakažlivé a jeho projevy v podobě pupínků obvykle nezpůsobují žádné nepříjemné pocity nebo svědění.


Keratosis pilaris na zadní straně ruky

Jak a kdy vzniká?

Keratosis pilaris vzniká tehdy, když se odumřelé buňky kůže hromadí spolu s keratinem a blokují tak vlasové folikuly . Výsledkem je malý hrbolek nad místem, kde by za normálních okolností vyrostl vlas. Přesná příčina vzniku však není známa, i když si řada lékařů myslí, že může být spojena s přítomností kožních onemocnění jako atopická dermatitida či vlivem různých genetických chorob. Genetika přitom zřejmě hraje důležitou roli zejména u lidí se světlejší pokožkou.

Ve většině případů se keratosis pilaris objevuje během prvních deseti let života, přičemž po třicítce začínají jeho projevy postupně a přirozeně mizet. U každého postiženého je však průběh tohoto onemocnění individuální, proto výše uvedené informace nelze zobecňovat na individuální případy.

Pravděpodobnost vzniku onemocnění keratosis pilaris je nejvyšší u lidí:
  • s problematickou a suchou pokožkou,
  • s ekzémy a jinými kožními onemocněními,
  • s ichtyózou,
  • se sennou rýmou,
  • s obezitou
Nejohroženější skupinou jsou přitom ženy, děti a zejména dospívající teenagery, přičemž u mužů se toto onemocnění vyskytuje jen zřídka.


Keratosis pilaris na stehnech

Příznaky keratosis pilaris

Vyrážkovitá kůže posetá drsnými fleky je běžným průvodním příznakem více kožních onemocnění, proto se keratosis pilaris někdy zaměňuje s jinými kožními problémy. Základním symptomem, kterým se od nich odlišuje, je jeho dlouhodobá přítomnost (mnozí jím trpí už od dětství) a jen velmi ojedinělé pocity svědění. Nejvýznamnějším příznakem je jeho samotný vzhled. Viditelné bulky, které se objevují na kůži, se podobají „husí kůži“ či kůži právě „oškubaného kuřete“. Boule se přitom mohou objevit kdekoli na pokožce, kde se nacházejí vlasové folikuly, proto se nikdy neobjeví na chodidlech nebo na dlaních. Abyste si však jeho přítomností byli na sto procent jisti, neměli byste spoléhat jen na jeho vlastní diagnostiku a měli byste pro jistotu absolvovat i vyšetření u dermatologa.

Mezi další příznaky keratosis pilaris patří:
  • mírně narůžovělé nebo až zarudlé okolí suků,
  • svědící, podrážděná pokožka,
  • suchá kůže,
  • hrboly, které na dotek působí jako brusný papír,
  • bulky, které se mohou objevovat v různých barvách v závislosti na odstínu pokožky; bulky proto mohou vznikat v tělové, bílé, červené, růžové, hnědé nebo černé barvě.

Proměnlivost příznaků

Přestože keratosis pilaris je onemocněním s dlouhodobou, běžně i několikaletou přítomností, jeho příznaky a projevy se nechovají po celou dobu stejně, právě naopak. Zhoršovat se mohou během dospívání či těhotenství, kdy mohou hormonální změny způsobit zhoršení celkového stavu pokožky. Stav onemocnění se přitom může zhoršovat iv závislosti na změně ročních období. Vyrážky a fleky, které způsobuje, jsou mnohem citlivější a také viditelnější právě během zimních měsíců. Důvodem je nižší vlhkost vzduchu, která následně způsobuje také výraznější vysušování naší pokožky.

V některých případech mohou její projevy přerůst až do výraznějších chrastičkových vyrážek na obličeji, které se následně obklopí zarudlými fleky. Tento vzhled se zvykne nazývat také nemoc prince Harryho. Může jít jen o dočasný stav, který se s příchodem teplejších měsíců opět zlepší, je však třeba rozhodně pamatovat na to, že škrábání či vytlačování těchto vyrážek může takový stav pleti výrazně a dlouhodobě poškodit.

Léčba keratosis pilaris - lze vůbec zcela odstranit?

V souvislosti s nepříjemnými projevy tohoto kožního onemocnění jistě mnohé zajímá, zda jej lze nějakým způsobem léčit. Odpověď na tuto otázku však není jednoznačná. Přípravek sice neznáme, existuje však několik způsobů léčby, které mohou alespoň částečně zmírnit následky onemocnění. Keratosis pilaris je však vůči léčbě poměrně odolný. Zlepšení proto může trvat měsíce, pokud se stav vůbec upraví. Každopádně, zde je několik příkladů, které stojí za to alespoň vyzkoušet:
  1. Dermatologické ošetření

Kožní lékař nebo dermatolog vám může doporučit ošetření postavené na hydrataci a na zklidnění svědící, suché pokožky, po kterém by mělo následovat zlepšení vzhledu po keratózní vyrážce. Běžnými složkami zvlhčovacího ošetření jsou močovina (urea) a kyselina mléčná . Tyto složky společně pomáhají uvolňovat a odstraňovat odumřelé buňky pokožky, zjemňují ji a dodávají jí potřebnou hydrataci.
Kromě toho vám dermatolog může doporučit i další metody léčby, například:
  • mikrodermabázi, intenzivní exfoliační kúru,
  • chemický peeling,
  • retinolové krémy.
TIP: Kromě uvedených jsou již dnes dostupné i některé experimentální možnosti léčby, jako je například fotopneumatická terapie či vaskulární laserové ošetření.
  1. Čistící gely a hydratační krémy

Kromě specializovaného lékařského ošetření mohou důsledky tohoto onemocnění eliminovat i několik krémů určených pro lokální použití dostupné na lékařský předpis. Ty by měly odstranit odumřelé buňky pokožky či zabránit dalšímu zablokování vlasových folikulů.

TIP: Dávejte si pozor na složky těchto krémů a před použitím je určitě konzultujte s lékařem. Některé topické krémy na předpis totiž zahrnují kyseliny, které mohou způsobit negativní vedlejší účinky, včetně zarudnutí, štípání pokožky a jejího podráždění či vysušení. Perfektní volbou, kterou však můžete na tělo aplikovat i bez lékařské konzultace, je například řada SA Smoothing od značky CeraVe . Sáhnout můžete po hydratačním krému SA Smoothing Cream , který je určen pro suchou a drsnou pokožku s nerovnoměrným povrchem. Jeho hlavní hydratační složkou je urea, látka, která je tělu přirozená a má skvělé hydratační i jemné exfoliační účinky. CeraVe SA Smoothing Cleanser je zase čistící emulze na obličej i tělo, která zjemňuje sušší a drsnější texturu pokožky a zanechává ji hebkou a hydratovanou. Kromě toho její složení obsahuje i mírné stopy kyseliny salicylové, díky kterým tato emulze jemně vypíná pokožku, aniž by byla narušena její přirozená bariéra.

Pleťové vody či kvalitní hydratační mléka s obsahem alfa-hydroxykyseliny (AHA), jako je například kyselina mléčná, mohou hydratovat suchou pokožku a podporovat přeměnu buněk, a tak zmírňovat i důsledky keratosis pilaris.
  1. Exfoliace

Pravidelná exfoliace sice onemocnění keratosis pilaris zcela neodstraní, pomůže však eliminovat množství i intenzitu jeho příznaků. Kombinace fyzických exfoliantů, kterými jsou například peelingy, a chemických exfoliantů, tedy kyselin, výrazně zjemní a vyhladí i tu nejdrsnější formu tohoto onemocnění.

TIP: Pro dosažení nejviditelnějšího výsledku použijte krémy s obsahem močoviny , kyseliny mléčné nebo kyseliny glykolové , které jsou pro zmírnění příznaků tohoto onemocnění tou nejlepší volbou. Pamatujte však, že při používání těchto výrobků je nutno být opatrní. Pokožka trpící onemocněním keratosis pilaris má zároveň sklon k přehnané citlivosti, proto na ni mohou tyto přípravky působit dráždivě. Produkty byste proto měli aplikovat jen na postižená místa na kůži. Jedině jejich správnou aplikací můžete vzhled vaší pokožky vrátit do původního stavu a kromě toho se vyhnete dalším nežádoucím následkům. Krémy, které jsou speciálně určeny k léčbě keratosis pilaris jsou například Ameliorate Transforming Body Lotion , který využívá exfoliační schopnosti kyseliny mléčné k odstranění odumřelých buněk ak podpoře obnovy pokožky, či Smoothing Body Exfoliant , který díky biologicky odbouratelným bambusovým granulím a kyselině mléčné. exfoliaci a zajišťuje její jemnější a hladší strukturu. Oba tyto přípravky jsou dermatologicky testovány.

Jak na to?
Exfoliant během sprchování jednoduše aplikujte na postižené místo a poté jej během dvou minut krouživými pohyby nepřetržitě vmasírujte do pokožky. Po sprše naneste na postižené místo peelingové sérum s vysokým obsahem kyseliny glykolové nebo kyseliny mléčné a nakonec už jen naneste na celé tělo exfoliační tělové tělové mléko, které exfoliuje odumřelé buňky kůže a zároveň zklidní drsné bulky a suché skvrny na vaší pokožce.

TIP: Exfoliaci opakujte každý druhý den. Minimalizujete tím nerovnosti a dosáhnete jemnější pokožky s menším zarudnutím.
  1. Domácí léčivé prostředky

Ne všichni jsme nakloněni používání kosmetiky s vyšším obsahem aktivních látek. Pokud i vy patříte k těm, kteří raději sáhnou po přírodnější variantě, pak si možná osvojíte některou z těchto možností:
  1. Teplá koupel. Krátké teplé koupele mohou pomoci s uvolněním pórů. Po několika minutách strávených ve vaně byste si přitom měli změklou kůži třít tvrdším kartáčkem, abyste tak zamezili vzniku potenciálních bulček.
TIP: Důležité je omezit čas, který strávíte ve vaně. Delší doba může totiž způsobit odbourání přírodních olejů z těla.
  1. Body brushing. Každodenní masáž kartáčem prokrví pokožku těla, odstraní její odumřelé buňky a kromě toho ji pomůže udržet hladkou a pevnější.
  2. Peeling a exfoliační rukavice. Denní peeling může pomoci vylepšit vzhled vaší pokožky. Dermatologové doporučují jemně odstranit odumřelou kůži pomocí lufy nebo pemzy, která je běžně dostupná v kterékoli drogerii. Použít však můžete také exfoliační rukavice, které jsou skvělým a velmi levným způsobem peelingu. Používat je můžete i několik let a pro skvělý peeling vám díky nim stačí běžný sprchový gel nebo mléko.
  1. Žádné obtažené oblečení
Máte-li problém s tímto onemocněním, určitě byste se měli vyhýbat těsnému oblečení. To totiž způsobuje tření, které může vaši problematickou pokožku ještě výrazněji podráždit a zkomplikovat tak průběh a důsledky onemocnění.
  1. Kvalitní a dostatečně zvlhčené ovzduší
Kromě kosmetických přípravků je dobré zaměřit se také na kvalitu a vhodnost ovzduší ve vašem domově, která může mít v případě keratosis pilaris významný vliv na stav vaší pokožky. Nebezpečným je přitom suchý vzduch, který můžeme upravit různými zvlhčovači. Ty do ovzduší přidají potřebnou vlhkost, která zabraňuje vysušování pokožky a tím i zhoršování stavu onemocnění.

Čemu byste se měli vyhýbat?

Kromě kroků, které byste měli dodržovat, je snaha o zmírnění příznaků onemocnění spojena také s kroky, kterým byste se měli s určitostí vyhýbat. Toto jsou některé z nich:
  1. Lokální sušící přípravky. Pokud trpíte onemocněním „husí kůže“, měli byste se vyhýbat jakýmkoli lokálním sušícím produktům (např. gel na akné), které by mohly stav vaší pokožky rapidně zhoršit.
  2. Tuhé mýdlo a pěnové čistící prostředky. Ty mají totiž tendenci naši pleť dehydratovat, což může způsobit zhoršení stavu onemocnění.
  3. Jakékoli fyzické zásahy do pokožky. Velice dobře víme, že i když nám vytlačování a škrábání postižených míst vůbec nepomůže, přesto máme tendenci to dělat. Vždy se proto předtím zeptejte sami sebe, jestli vám tento krok stojí za to, aby se stav vaší pleti ještě více zhoršil.

Pokud trpíte "husí kůží", v první řadě byste se měli přestat obviňovat za to, že právě vy jste toto onemocnění "schytali". Neustále totiž třeba mít na paměti, že i když se nám nepříjemný vzhled tohoto onemocnění možná nikdy nepodaří natrvalo odstranit, stále umíme udělat dost proto, abychom jeho následky do výrazné míry eliminovali. Chce to jen trpělivost a pravidelné dodržování některých z výše uvedených principů. Uvidíte, že pečlivou péčí se nakonec dopracujete výsledku, který vás potěší.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít