Mýty a pravdy: Brnění, štípání a mravenčení znamená, že kosmetika funguje. Jaká je pravda?

nazov
meno
Alžbeta
Na cestě za dosažením dokonale krásné a zdravé pleti se setkáváme také s kosmetikou, jejíž složení často obsahuje mnohem koncentrovanější látky než jaké najdeme v produktech běžně dostupných v drogeriích. Vidinu jejich úžasného efektu však může velmi rychle vystřídat pocit, že naše pleť se jejich aplikaci brání. Jedním z častých příznaků jsou totiž pocity brnění, nepříjemného mravenčení či dokonce štípání. Co to ale znamená? Je to dobrý znak? Znamená to, že produkty si dělají svoji práci nebo naopak naší pleti výrazně škodí?

Mýty versus fakta

Mnozí z nás jistě nejednou slyšeli, že pokud při nanesení kosmetického produktu pociťujeme na tváři jemné mravenčení až štípání, je to dobrý znak toho, že produkt účinkuje. Ve skutečnosti to však není tak jednoznačné. Faktem je, že tento bodavý pocit může naší pokožce způsobit i škodu, nejen užitek . Určitě se proto není třeba spokojit s tím, že si daný kosmetický produkt dělá jen svoji práci. Mnohem více byste se měli zajímat o to, zda štípání, které cítíte, je dobrým nebo spíš špatným vedlejším účinkem produktu, který si aplikujete na obličej.

Trochu vědy: Co vlastně znamená štípání pro pokožku a proč bychom jej neměli ignorovat?

Pokud po aplikaci kosmetického přípravku pociťujete pocity mravenčení či štípání, s největší pravděpodobností jde o alergickou, resp. zánětlivou reakci , kterou vaše pokožka reaguje na daný produkt. Tyto bodavé pocity jsou projevem senzibilizace nervových vláken, která jsou uložena těsně pod povrchem kůže. K jejich senzibilizaci přitom dochází zejména v případech, kdy se produkty nanášené na pokožku vyznačují nižší hladinou pH než má naše pokožka, nebo obsahují-li jiné složky nevhodné pro citlivou pokožku. A jelikož jsou těsně pod povrchem pokožky umístěna nejen nervová vlákna ale i zakončení krevních cév, je běžným průvodním jevem podráždění nejen štípání, ale také zarudnutí pokožky.

Stupně štípání

Z hlediska intenzity bychom přitom měli rozlišovat několik úrovní štípání pokožky. S každou z nich přitom souvisí specifické příznaky a také doba trvání. Známe:
  1. Mravenčení , které se rychle rozptýlí, zpravidla do několika vteřin od prvotních pocitů mravenčení. Je to sice nepříjemný, ale mírný pocit, který se rozplyne, aniž by vyžadoval jakýkoli zásah. Dochází k němu při použití peelingových výrobků nebo výrobků s obsahem vitamínu C as nízkou hladinou pH. Po rozptýlení mravenčení by se přitom neměly na pokožce objevit žádné stopy po zarudnutí.
  2. Brnění naznačuje, že se s pletí něco děje. Trvá sice déle než pocity mravenčení, zpravidla se však do uplynutí 1 minuty samy rozplyne. Pokožka však může po jeho doznění působit mírně růžově či dokonce zarudle.
  3. Štípání je z hlediska intenzity nejsilnějším stupněm. Trvá více než 1 minutu a jeho důsledkem může být červená tvář doprovázena intenzivním pocitem pálení . Pokud po aplikaci kosmetického produktu na svém obličeji pocítíte tento stupeň štípání, nezapomínejte, že pleť musíte ihned opláchnout čistou vlažnou vodou . Zajistíte tak alespoň částečnou neutralizaci pokožky, čímž zabráníte jejímu rozsáhlejšímu poškození. Zároveň nezapomínejte, že produkt, který vám způsobil takovou reakci, je z vaší beauty rutiny třeba okamžitě odstranit . Je totiž víc než jisté, že vaše pokožka se s ním nebude kamarádit ani při jeho dalších aplikacích.

Kdy lze pocity štípání považovat za normální reakci?

Přestože mnohé produkty obsahují složky, které mohou naší pleti způsobit alergickou reakci, neměli bychom za každých okolností házet vinu na kosmetiku. Často je totiž za vzniklé štípání či dokonce alergickou reakci zodpovědná právě naše nezodpovědnost a nedůslednost. Ještě předtím, než si na obličej začneme aplikovat různé kosmetické produkty, bychom se proto měli ujistit, zda se nás netýká některá z následujících situací:
  • Trpíte nadměrně poškozenou kožní bariérou (nejčastěji vzniká jako důsledek nadměrné exfoliace )
  • V oblasti vašeho obličeje se vyskytují otevřené rány po akné
  • Vystavujete vaši pleť nadměrné aplikaci smývatelných exfoliačních produktů na bázi kyselin . Jedná se o produkty v tekuté, gelové i krémové formě, jejichž hladina pH je dosti nízká oproti běžné hladině pH pokožky. Kromě toho tyto produkty obsahují vysokou koncentraci kyselin s cílem optimalizovat své účinky na pleť v relativně krátkém čase. Kyseliny, které přitom nejčastěji figurují v takových produktech, mohou být kyselina glykolová, mléčná, jablečná či kyselina salicylová.
TIP: Takové typy produktů mohou již samy o sobě způsobovat mírný pocit mravenčení. Produkty, které však mají potenciál způsobovat takové vedlejší účinky, by tuto informaci měly mít vždy uvedenu buď na obalu nebo v příbalovém letáku. Kosmetické produkty vyrobené na bázi vody, jako například kyselinové tonery , budou přitom vaši pleť dráždit zpravidla více než jejich gelové nebo krémové alternativy. Důvodem je fakt, že voda proniká do pokožky hlouběji a rychleji, což rychleji stimuluje i nervová vlákna.

Mezi běžné příčiny způsobující štípání pokožky můžeme kromě toho zařadit i následující faktory:
  • Hladina pH. Jedná se o situace, kdy má produkt péče o pleť nižší hodnotu pH než je přirozené pH pokožky. Nižší hladina pH tehdy může způsobovat zánětlivé reakce. Jedná se hlavně o peelingové produkty vyrobené na bázi kyselin.
  • Parfemace produktů. Podráždění pokožky mohou způsobovat i výrobky, které jsou vysoce parfémovány buď syntetickým parfémem nebo přírodními éterickými oleji, zejména citrusovými a mátovými.
  • Alergie na některou z ingrediencí. Alergickými projevy štípání se může naše pokožka projevovat iv případech, kdy jí nevyhovuje některá ze složek kosmetického produktu. Zpočátku však může být velmi obtížné přesně určit, která z přísad složení je pravou příčinou problému.
  • Alkohol. Štípání pleti se může vyskytovat také jako reakce na produkty obsahující alkoholy rozpouštědel. Jedná se přitom zejména o SD alkohol 40 nebo denaturovaný alkohol.
  • Roční období. Důvodem přehnané citlivosti, a tedy i pocitů jejího štípání, může být i změna ročních období. S příchodem zimy se totiž mění i teplota vzduchu, nemluvě o tom, že zimní vzduch je sušší. Právě to může být důvodem oslabení ochranné bariéry naší pokožky, která bude tím pádem zranitelnější a také náchylnější k podráždění.
  • Přirozeně citlivá pokožka. Pokud je vaše pokožka od přírody citlivá, v tom případě disponuje jen jemnou, a tedy poměrně zranitelnou kožní bariérou. Taková pleť pak automaticky reaguje na řadu kosmetických produktů velmi intenzivně.
  • Přirozeně suchá pokožka. Pokud je vaše pokožka naopak přirozeně suchá, dehydrovaná a nemá dostatečné zásoby oleje, pak je rovněž narušena i její ochranná bariéra. Takové problémy s pletí mohou vznikat jako důsledek suchého patra, nadměrně častého cestování letadlem nebo použití koncentrovaných lokálních retinoidů dostupných pouze na lékařský předpis.
  • Dehydrovaná pokožka. Vaše kožní bariéra může být citelně narušena iz důvodu nedostatečné hydratace. Běžně takový stav nastává po aplikaci lokálních výrobků určených k léčbě akné, ale i po již zmiňovaném dlouhém létě letadlem. Alergická reakce v podobě zarudnutí či štípání je po nanesení kosmetických produktů na takto vytíženou pleť relativně běžná.
  • Fyzické poškození pokožky. Pokud byla bariéra vaší pokožky poškozena aplikací výrobků s drsnou konzistencí (např. peelingy s drobnými drsnými částečkami), mohou se po aplikaci kosmetiky vyskytnout pocity nepříjemného štípání.
  • Užívání perorálních léků. Jedním z vedlejších účinků užívání perorálních léků je i štípání kůže, proto se v tomto případě může vyskytovat i bez aplikace jakýchkoli kosmetických výrobků.

Pokud sérum s obsahem kyselin najednou neštípe, je to problém?

Jak již bylo uvedeno, pocity jemného štípání jsou v úvodu používání sér a produktů vyrobených na bázi kyselin naprosto v pořádku. Po delším používání takových kosmetických přípravků však může tento vedlejší účinek ustoupit. Důvodem je, že exfoliační kyseliny příznivě působí na produkci lipidů, aby tak opravovaly porušenou bariéru naší pokožky. Ztráta pocitu štípání je proto v případě dlouhodobějšího používání produktů s obsahem kyselin naprosto normální.
Problém nastává, pokud tuto informaci nevíte. Lidé pak totiž často spadají do mylného předpokladu o tom, že pokud sérum neštípe, neúčinkuje. A to není pravda. Stále se proto snaží vyhledávat produkty s vyšší koncentrací kyselin, což způsobuje zbytečné, často však rozsáhlé poškození pokožky kvůli jejímu trvalému udržování ve stavu zánětu.

Kdy nelze pocity štípání považovat za normální reakci?

Případů, ve kterých jsou pocity štípání pokožky považovány za normální, je relativně dost. Kromě nich jsou zde však i případy, kdy štípání pokožky nelze považovat za běžné. Jedná se zejména o situace, kdy:
  • používáte produkt, který není určen ke snížení hladiny pH vaší pokožky,
  • pocity štípání pociťujete při aplikování jakéhokoli kosmetického produktu, a když tento jev vždy vede k vysoušení pokožky, k jejímu podrážděnému, skvrnitému vzhledu či dokonce ke stavu známému jako kontaktní dermatitida.
TIP: Jedním z produktů, na jejichž aplikaci byste si měli dávat pozor - zvláště pokud trpíte takovou přecitlivělou pokožkou, jsou oční krémy. Někdy totiž mohou způsobovat nejen štípání pokožky, ale také štípání očí. Důvodem přitom často není samotný krém, ale jeho nanášení do oblastí, které jsou položeny příliš blízko očí, čehož výsledkem může být jeho prosakování i do oblasti oka.

Co dělat v případě, že vás pokožka štípe?

V případě, že vám některý z aplikovaných pleťových kosmetických produktů způsobí pocity štípání, měli byste okamžitě zasáhnout. Potřebné je, abyste realizovali několik kroků, přičemž byste měli postupovat v následující posloupnosti:
  • Opláchněte tvář vlažnou vodou a smyjte z ní všechny zbytky kosmetiky. Zabráníte tak jejímu delšímu kontaktu s pletí, což povede k eliminaci působení dráždivých látek na pokožku.
  • Doplňte pleti hydrataci. Použijte vhodný hydratační pleťový produkt, ale nezapomeňte zároveň doplnit i zanedbaný pitný režim.
TIP: Pokud je reakce na kosmetiku opravdu vážná a zdá se, že vaše pleť se sama nevrátí k původní barvě, určitě neodkládejte konzultaci s vaším dermatologem. Bezodkladně si s ním domluvte sezení. V takových případech se rozhodně vyplatí řídit pokyny odborníka.

Nezapomínejme, že nástrahám koncentrovanějších kosmetických přípravcích, jejichž důsledkem může být mravenčení, brnění či štípání, dokáže nejlépe odolávat zdravá a intenzivně hydratovaná pokožka. Pokud se proto chceme těmto nástrahám vyhnout, měli bychom neustále pracovat na posilování pleťové ochranné bariéry. Zocelíme tak její nedostatky a uklidníme nervová zakončení v oblasti obličeje, čehož výsledkem bude mnohem přiměřenější reakce pokožky na aplikované kosmetické přípravky.

name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít