Vrásky a znaky stárnutí? Tyto složky hledejte ve složení

nazov
meno
Alžbeta
Vrásky jsou přirozenou součástí stárnutí pokožky, přesto se proti nim ženy snaží neustále bojovat. Jistě – mladá, rozzářená a dlouhodobě vypnutá pleť bez znaků stárnutí je snem. Na cestě za jejím dosažením ji však často krmíme produkty, které sice slibují zázračné účinky, ale ve skutečnosti vliv jejich složek za moc nestojí. Které složky tedy skutečně působí jako prevence proti stárnutí pleti?

Na úvod je důležité vědět, že anti-ageingové složky v kosmetice nemají zázračnou moc. I když nás před vznikem vrásek úplně neochrání, alespoň účinně pomáhají předcházet jejich vzniku tím, že celkově pozitivně ovlivňují stav a zdraví naší pleti.

Anti-ageingové složky v kosmetice

Těchto složek známe hned několik, nestačí však, pokud pleti zajistíme přísun jen jedné z nich. Tak, jak naše tělo potřebuje pestrou stravu, tak i naše pleť potřebuje pestrý mix aktivních anti-ageingových složek. Jedině tak jí dokážeme dopřát dostatečně silnou prevenci proti předčasnému stárnutí. Dopřát bychom jí proto měli zejména:
  1. SPF. I ty nejdražší a nejefektivnější kosmetické produkty ztrácejí význam, pokud svou pleť denně nechráníte účinným SPF krémem, a to nejen během léta, ale také v zimě. Slunce totiž vyzařuje několik typů záření, z nichž je s ohledem na fotoageing naší pokožky nejškodlivějším právě záření UVA . Proniká hluboko do kůže a jeho intenzita je po celý rok stejná, proto je přímo zodpovědné za průběžné poškozování kůže. SPF krém s vysokým ochranným faktorem se proto doporučuje používat již v případě miminek od 6 měsíců života. Ideální je přitom používat produkt se širokospektrálním faktorem, který bude pleť chránit před UVA i před UVB zářením. Dobrou volbou je opalovací krém na obličej COSRX Shield Fit Snail SPF50+ PA+++ s obsahem prospěšných antioxidantů, které brání předčasnému stárnutí pleti a zvyšují její odolnost.
TIP: Slunce je zdrojem důležitého vitamínu D, jeho dostatečné množství se však v těle vytváří již po 10 minutách strávených na slunci. Kromě toho jej lze doplňovat i ve formě tablet či kapek, proto kvůli němu nemusíte trávit hodiny na slunci.
  1. AHA/BHA kyseliny. Alfa a beta-hydroxylové kyseliny podporují produkci kolagenu, čímž pleť přirozeně vypínají. Kromě toho mají jemné peelingové účinky, a tak z pleti odstraňují i její odumřelé buňky. S jejich používáním byste měli začít kolem věku 25+.
TIP: Mezi AHA a BHA kyseliny patří také kyselina salicylová určená pro mastnou a smíšenou pleť, či glykolová a mléčná, které jsou určeny spíše pro sušší pokožku.
  1. Niacinamide (Vitamin B3). Niacinamide je v rámci prevence proti stárnutí pleti velmi prospěšnou složkou. Redukuje hyperpigmentaci, zklidňuje růžovku, zbavuje se skvrn a jizev, hydratuje, redukuje transepidermální ztrátu vody, přičemž jeho účinky dobře toleruje i citlivá pleť. Má protizánětlivé účinky, proto pleť chrání před bakteriálními útoky. Obecně podporuje funkci ochranné bariéry kůže, proto dosahuje skvělých výsledků iu lidí trpících problémy s akné. S jeho aplikací byste měli začít kolem 25 roku, pokud ovšem trpíte problémy s akné, můžete začít i dříve. Sáhnout můžete například po oblíbeném pleťovém séru The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% s vysoce koncentrovaným obsahem niacinamidu a zinku. Sérum účinně reguluje tvorbu mazu a pomáhá hojit akné, proto je vhodné zejména pro mastnou pleť.
  2. Retinoidy (Vitamin A) . Jednou z mála složek, které dokážou zvrátit známky stárnutí, jsou retinoidy, resp. vitamín A. S pletí pracují pomalu, avšak jejich účinek vás nezklame. S jeho používáním byste měli začít kolem věku 25-30. Snadno dostupnou volbou je například sérum s retinolem La Roche-Posay Retinol B3 serum , které příjemně hydratuje, vyhlazuje vrásky a pomáhá posilovat přirozenou kožní bariéru. Pleti dodává hned 2 složky vitamínu A, přičemž obsahuje také niacinamid či kyselinu hyaluronovou.
TIP: Pokud hledáte přírodní alternativu retinoidů, můžete sáhnout po čistém šípkovém oleji nebo , který obsahuje pro pleť prospěšnou kyselinu trans-retinovou. Sáhnout však můžete i po bakuchiolu . jehož účinky jsou podobné účinkům retinolu. Jejich výhodou je menší riziko podráždění kůže než u samotných retinoidů. Nevýhodou je samozřejmě efekt, který nedokáže konkurovat retinoidem. Oba přírodní složky se mohou používat i během těhotenství .
  1. Antioxidanty. Kůže je náš největší orgán, proto absorbuje i znečišťující složky z okolí. Antioxidanty ji před touto absorpcí chrání limitováním produkce volných radikálů, tedy agresivních destrukčních látek, které poškozují kožní buňky. Antioxidanty působí nejen jako prevence proti oxidaci pokožky, ale jako jedny z mála složek dokáží napravovat i poškození pleti, která již byla způsobena. Tlumí záněty, zpevňují pokožku, zlepšují vzhled vrásek a sluncem poškozené pleti. Kromě toho stimulují produkci kolagenu a příznivě ovlivňují i jizvy po akné. Dobré antioxidační sérum by proto mělo být základem správné péče o pleť. Mezi nejznámější antioxidanty patří vitamín C, vitamín E, koenzym q10, resveratrol, kyselina ferulová, kyselina alfa-lipoová (ALA), superoxid dismutázy (EUK 134), zelený čaj, glutathione či již zmiňovaný vitamín A. Platí přitom, že nejlepších účinků dosahují ne samostatně, ale jako antioxidační mix.
TIP: U antioxidantů si dejte dobrý pozor na balení. Obal produktu s antioxidanty musí být vzduchotěsný a neprůhledný, v opačném případě se jejich účinky okamžitě znehodnocují.

3 nejhorší faktory pro naši pleť

V otázce prevence proti stárnutí pleti je důležité zodpovědět si nejen to, jaké složky jí máme dopřát, ale také to, čemu bychom se měli určitě vyhnout. Vyhýbat bychom se proto už ze zásady měli minimálně těmto 3 faktorům:
  • Slunce. Se sluncem opatrně! Milujeme ho, ale právě UV paprsky jsou zodpovědné za 80-90% viditelných známek stárnutí naší pokožky.
  • Cukr. Cukr je jedním z hlavních příčin ztráty kolagenu, složky, která je pro naši pleť tou nejsilnější oporou. Výsledkem jeho konzumace je ochablá pleť bez známek svěžesti.
  • Kouření. Kouření vyplavuje z těla kyslík, proto jej s každým potáhnutím zůstává stále méně iv naší tváři. Pleť kuřáků kromě toho nabývá šedavý nádech, což určitě nechcete.

Stárnutí pleti ovlivňuje i náš cyklus

Stárnutí pleti je přirozeným jevem, před kterým nelze ujít. Hladina kolagenu naší pokožky je totiž úzce spjata is naší ovulační aktivitou. V momentě, kdy jsme nejplodnější, tedy jsme na vrcholu naší ovulační aktivity, je v nejlepší formě i naše pokožka. Když se však blížíme k menopauze a procházíme perimenopauzou, dochází se změnami těla i ke změnám kvality naší pokožky. Příchod menopauzy má proto přímé spojení s poklesem objemu kolagenu v naší pleti.

O svou pokožku bychom proto měli začít starat už s příchodem první menstruace. Přitvrdit bychom měli, když dosáhneme věku 35+, abychom si tak důkladnější rutinu péče o pleť stihli osvojit ještě do příchodu období časné či úplné menopauzy.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít