Kosmetika v těhotenství: Čemu se raději vyhýbat?

nazov
meno
Alžbeta
Kosmetika v sobě ukrývá řadu zdraví a pleti prospěšných látek, velmi dobře však víme, že jsou na trhu i takové produkty, které nám mohou spíše uškodit než pomoci. Všechno je to jen o výběru správných kousků, jejichž složení byste měli věnovat zvýšenou pozornost zejména v těhotenství a během kojení. Tehdy totiž všechny negativní důsledky snášíte nejen vy, ale také vaše dítě. Které kosmetické produkty a jejich složky jsou tedy bezpečné pro těhotné a kojící ženy a kterým byste se v tomto stavu měli raději vyhnout?

Kosmetika a těhotné či kojící ženy

Mnozí se možná zamýšlejí nad tím, proč by mělo být používání kosmetických přípravků během těhotenství a kojení tak důležitou otázkou. Na tuto „nejasnost“ však existuje docela jednoduché vysvětlení. Důvodem je, že na těhotných a kojících ženách nikdy nikdo nedělal žádný důvěryhodný výzkum . Z pochopitelných důvodů není totiž žádná těhotná žena ochotna podstoupit tak velké riziko. Často proto ani odborníci a doktoři nemají jednoznačnou odpověď na to, co je bezpečné a co ne, proto raději doporučují se některým složkám v kosmetice vyhnout. Pro jistotu. Samozřejmě stále platí, že jsou to právě lékaři, kteří mnohem lépe vědí, jaké kosmetické produkty či složky jsou pro vás během těhotenství a kojení vhodné či naopak nevhodné. Určitě se nespoléhejte jen na informace, které naleznete na internetu. Ty slouží k tomu, abyste získali přehled a rozšířili si obzory, určitě však nenahradí konzultaci s lékařem, která je v takových případech více než vhodná.

Produkty, kterým byste se měli v těhotenství vyhýbat

Pamatujte si, že pokud jste otěhotněla, neznamená to, že musíte ihned vyházet veškerou kosmetiku, kterou jste dosud používali. Několik kosmetických produktů z vaší dosavadní zásoby totiž můžete používat i nadále. Obecně platí, že klasické produkty péče o pleť, které jsou běžně dostupné v drogeriích (čistící přípravky, tonery, hydratační krémy, oční krémy či balzámy na rty), jsou naprosto bezpečné pro používání během celého těhotenství i během celého období kojení.

TIP: Klasické kosmetické produkty by vám během těhotenství a kojení neměly nijak ublížit. To, na co byste si však měli dávat pozor, jsou tzv. kosmeceutika , tedy produkty, které jsou jakousi kombinací klasické kosmetiky a farmaceutik, a obsahují vysoké koncentrace aktivních látek.

Kromě používání produktů od kosmeceutických značek byste však měli pečlivě zvážit i používání kosmetiky dostupné jen na lékařský předpis. Před jejím použitím byste se o tom rozhodně měli poradit se svým lékařem nebo lékárníkem.

Složky, kterým byste se měli v těhotenství vyhýbat

Pokud jste dosud ignorovali informace o složení v příbalových letácích jednotlivých produktů, během těhotenství byste to měli velmi rychle změnit. Je to cesta, jak můžete primární selekci vhodných a nevhodných kosmetických přípravků zvládnout i sama, nemluvě o tom, že se díky tomu vyhnete možným zbytečným problémům. Toto jsou složky, kterým byste během těhotenství a kojení měli věnovat zvýšenou pozornost:
  1. Hydroquinone (hydrochinon). Hydrochinin je účinná, ale velmi silná látka určená k bělení či rozjasnění pokožky. Je skvělým pomocníkem v boji proti pigmentovým skvrnám. Má výborné výsledky a je bezpečná, i když je v Evropě zakázáno její používání v koncentraci vyšší než 2 %. Hydrochinon je však jednou z mnoha látek, které nebyly testovány na těhotných ženách, proto pokud je součástí vaší beauty rutiny produkt s touto účinnou látkou, jeho používání během těhotenství raději přerušte.
  2. Benzoylperoxid (benzoylperoxid). Benzoylperoxid je dalším z příkladů silné aktivní látky, která se používá k úspěšné léčbě akné a různých pleťových zánětů. V nízké koncentraci do 5 % by mělo být používání benzoylperoxidu bezpečné i během těhotenství, pro jistotu to však nezapomeňte konzultovat se svým lékařem. A pokud jste otěhotněla během léčby akné, svou konzultaci určitě neodkládejte na později.
  3. Salicylic acid, BHA (kyselina salicylová). Kyselina salicylová je výborný exfoliant, avšak ve vysokých koncentracích, jaké obsahují zejména profesionální peelingy, se během těhotenství určitě nedoporučuje. V tomto období byste měli silné chemické peelingy raději nahradit těmi slabšími – domácími, které kyselinu salicylovou využívají v maximálně 2 % koncentraci. Ty by měly být pro vaše tělo v pořádku i během těhotenství.
TIP: Pro přípravu domácích peelingů můžete místo kyseliny salicylové zvážit i používání jiných, jemnějších AHA kyselin . Příkladem může být kyselina mléčná, glykolová či mandlová, které se pro domácí použití podávají v nízkých koncentracích. Díky tomu jsou naprosto bezpečné i během těhotenství či kojení a vy se tak nemusíte obávat žádných nežádoucích účinků.
  1. Kyselina thioglykolová. Kyselina thioglykolová se používá zejména v krémech na odstraňování chloupků , přičemž je na produktech někdy uvedena jako acetylmerkaptan, merkaptoacetát, kyselina merkaptoctová či kyselina thiovanová. V USA je její používání povoleno až v 15,2% koncentraci, Evropa však tlačí na to, aby její koncentrace v kosmetických produktech dosahovala maximálně 5%. Už to tedy svědčí o tom, že její zvýšená množství nemají pro naši pleť příznivé účinky, proto byste se jí měla vyhýbat i během těhotenství.
  2. Vitamin A (retinoidy, retinol). Vitamin A je nejznámější a také nejúčinnější anti-ageingovou složkou kosmetiky, které byste se však během těhotenství a kojení měli raději vyhnout. Pokud tedy používáte séra nebo krémy s retinolem či jinými deriváty vitamínu A, měli byste si místo nich vybrat jiný, alternativní kosmetický produkt bez obsahu těchto látek. Rovněž byste měli postupovat iv případě, pokud máte léčbu akné nastavenou v kombinaci s vitamínem A. Nezapomínejte však, že předtím, než uděláte jakýkoli krok, měli byste jej konzultovat se svým lékařem. Nadměrné množství vitamínu A může totiž způsobit vážné vrozené vady dítěte či toxicitu jater.
TIP: Pokud chcete, můžete retinoidy nahradit také jejich přírodní alternativou. Jednou z nich je šípkový olej, který obsahuje kyselinu trans-retinovou ai pro těhotné a kojící ženy je naprosto bezpečný. Sáhnout však můžete i po bakuchiolu či po fytoantioxidantu, jehož účinky jsou velmi podobné účinkům retinolu, ale jejich výhodou je menší riziko podráždění kůže než u samotných retinoidů.

  1. Tazorac, Accutane. Obě tyto složky jsou jednou z forem vitamínu A, dostupné jsou však pouze na lékařský předpis. V případě těhotných a kojících žen však mohou být příčinou různých vrozených vad dětí, proto byste se jim měli vyhýbat.
  2. Chlorid hlinitý hexahydrát. Pokud jste těhotná, je čas přejít na jednoduché deodoranty nebo jejich přírodní alternativy. Hexahydrát chloridu hlinitého, který se nachází v antiperspirantech, totiž ovlivňuje buňky produkující pot, což se může během těhotenství a kojení spojovat is řadou dalších projevů.
  3. Formaldehyd. Formaldehyd je látka, která se běžně vyskytuje například v lacích na nehty . Během těhotenství se proto držte laků s označením „3-free“ nebo „5-free“, které tuto látku neobsahují. Rizikovou je zejména gelová manikúra, která obsahuje formaldehyd v jeho koncentrovnější formě. Totéž platí pro japonské a brazilské postupy rovnání vlasů, při kterých je použití formaldehydu nezbytné. Obzvlášť ohroženi jsou přitom samotní pracovníci salonu, u kterých může každodenní kontakt s formaldehydy zvyšovat pravděpodobnost problémů s plodností au žen může dokonce zapříčinit spontánní potrat.
  4. Diazolidinyl. Tato složka se často nachází v řasenkách a nebezpečná je právě tím, že uvolňuje výše zmíněný formaldehyd.
  5. Barva na vlasy. Pokud jste těhotná, měli byste se vyhýbat barvení vlasů, a to zejména během prvních 12 týdnů těhotenství. V dalších týdnech už občasné barvení vlasů nepředstavuje až tak velký problém. Malé množství chemikálie totiž absorbuje pokožka hlavy, proto je potenciální riziko poškození plodu velmi malé.
TIP: V první řadě je třeba si uvědomit, že těhotenství může výrazně ovlivnit normální stav vašich vlasů. Je proto zcela normální, pokud na zabarvení nebo jinou trvalou úpravu reagují zcela jinak než obvykle. Působit mohou sušší, ale také hydratovanější, krepovitější, ale i rovnější.

Pokud si vlasy barvíte doma a nenavštěvujete kvůli tomu kadeřnictví, můžete riziko ohrožení snížit několika jednoduchými kroky:
  • Během celého procesu barvení používejte ochranné rukavice.
  • Vlasy si barvěte v dobře větrané místnosti.
  • Barvu nechte působit pouze na dobu, která je uvedena jako minimální.
  • Po nanesení barvy si důkladně opláchněte pokožku hlavy.
Kromě toho byste měli vědět, že klasická barva není jedinou možnou alternativou, kterou si můžete vaše vlasy obarvit. V průběhu těhotenství a kojení jsou mnohem vhodnější a bezpečnější volbou semipermanentní čistá rostlinná barviva , například hena.
  1. Ftaláty. Ftaláty jsou chemickou látkou, kterou najdeme v mýdlech, šamponech, lacích na vlasy, v lacích na nehty, ale také v produktech, které obsahují parfém. Některé typy ftalátů mohou mít vliv na reprodukční systém a mohou způsobovat neplodnost nejen u žen, ale také u mužů. Kromě toho jsou chemickou přísadou, která může způsobovat problémy is játry, ledvinami či plícemi. Vyhýbat byste se proto měli všem produktům obsahujícím složky, jejichž název končí na -ftalát .
  2. Botulotoxin. Sice není prokázáno, že by účinky injekčních léků jako Botox, Dysport nebo Xeomin měly negativní důsledky na vyvíjející se plod, přesto jej žádný lékař těhotným pacientkám nedoporučuje. Botulotoxin totiž účinkuje tak, že paralyzuje svaly kolem vrásek, díky čemuž jsou méně viditelné. Těhotenství však rozhodně není správným obdobím k tomu, abyste testovali, zda schopnost stimulace svalů účinkuje jen na svaly v okolí vrásek.

Jak je to s aktivními látkami v SPF produktech během těhotenství?

Obzvláště problematickým tématem je používání ochranných opalovacích krémů během těhotenství a kojení . Je vhodné je tedy používat nebo bychom je raději používat neměli? Pravdou je, že ani jedna z aktivních látek nacházejících se v ochranných SPF produktech by pro těhotné a kojící ženy neměla představovat žádnou hrozbu, právě naopak. Pravidelné používání ochranných SPF produktů je během těhotenství a kojení mimořádně důležité. Kůže tehdy může být citlivější a náchylnější ke vzniku pigmentových skvrn, proto je třeba ji důkladně a pravidelně chránit kvalitní SPF kosmetikou .

TIP: Pokud chcete být velmi opatrné, tak místo chemických opalovacích přípravků můžete během těhotenství používat minerální opalovací přípravky s obsahem oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého .

Hyperpigmentace

Těhotenství je velmi silně spojeno také s různými hormonálními změnami. Jedním z mnoha důsledků může být i hyperpigmentace, která se nejčastěji projevuje iv podobě pih či nepříjemných tmavých fleků na pokožce . Prvním krokem k jejich zažehnání, ale také účinnou prevencí zároveň, je používání ochranných SPF produktů, které byste si měli na pleť nanášet vždy, když jdete na slunce. Celoročně přitom je třeba používat alespoň ochranný faktor 20 , v létě byste však měli přitvrdit a měli byste sáhnout po jeho vyšších hodnotách.

Kromě ochranných SPF produktů nám však může se zmírněním hyperpigmentace pomoci pravidelná exfoliace , kterou je však třeba během těhotenství aplikovat jinak než klasickými mechanickými peelingy. Ty jsou totiž dosti agresivní a po jejich aplikaci se na pleti mohou vyskytnout známky podráždění. Jednoznačně šetrnější alternativou jsou v tomto případě jemnější AHA kyseliny .

TIP: Jednou z možných alternativ je i kyselina azelaová, niacinamid (vitamin B3), vitamin C nebo arbutin , které výborně zesvětlují hnědé fleky. Ideální však bude, pokud i tyto složky nezapomenete konzultovat se svým lékařem.

A jak bojovat se striemi?

Ženské tělo se během těhotenství výrazně mění. Zvětšuje svůj objem, důsledkem čehož se kůže viditelně natahuje a napíná, až dojde k ruptuře podpůrné kožní struktury z kolagenu a elastinu. Výsledkem je vznik strií. A přestože několik kosmetických značek využívá tento problém jako příležitosti k cílené marketingové komunikaci, není dokázáno, že by některá ze složek kosmetických produktů stav strií výrazně ovlivnila či dokonce zamezila jejich vzniku. Strie jsou totiž z velké části věcí genetiky, což je důvod, proč s nimi některé ženy mají velký problém, zatímco jiné ani nevědí, co stájí je. Konkrétní důvod, proč jimi trpí jen některé ženy, však dodnes není znám.

TIP: Během těhotenství byste měli dbát na aplikaci přírodních rostlinných olejů . Do pokožky byste je měli pravidelně aplikovat jemným vmasírováním. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli druh oleje, pomůže vám udržet vaši pokožku dostatečně pružnou, čímž dokáže lépe odolávat tlakům z jejího rozepsání. Po ukončení kojení dokáže problémy se striemi zmírnit již zmiňovaný vitamín A, chemické peelingy či profesionální laserová ošetření. Ani jedna z těchto alternativ se však nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Vhodnými jsou proto až ke zmírnění důsledků a ne k eliminaci jejich vzniku.

Na první pohled může seznam toho, co během těhotenství a kojení můžete a nemůžete na vaši pleť nanášet, působit hrůzostrašně. Věřte však, že iv této spleti „pravidel“ si velmi rychle najdete systém, který vám bude vyhovovat. Pamatujte však, že retinol spolu s jinými formami vitamínu A představují největší riziko. Anti-aging nebo anti-akné produkty často obsahují některou z výše uvedených složek, proto byste při nich neměli zapomínat na důkladnou kontrolu INCI (složení) , kterou byste měli následně konzultovat is vaším lékařem nebo lékárníkem. K doporučeným krokům kromě toho patří i omezení barvení vlasů a lakování nehtů. Zdraví vašeho dítěte je přece to nejdůležitější. Hýčkání, hydratace a dostatečný odpočinek je přesně to, čeho byste si během těhotenství měla dopřát nejvíc.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít