Dermatologicky testováno neznamená doporučeno dermatology

nazov
meno
Alžbeta
Svět kosmetického průmyslu tvoří miliardy kosmetických přípravků, mezi nimiž je bohužel i mnoho takových, které nejsou pro naši pleť dvakrát prospěšné.

Není proto divu, že se při jejich výběru snažíme chytit každého správného „vodítka“. Za jedno z nich mnozí považujeme označení „dermatologicky testováno“. Víte však, co toto označení ve skutečnosti znamená? Odpovědí budete možná více než zklamaní.

Co ve skutečnosti znamená „dermatologicky testováno“?

Přestože výrobky označené jako „dermatologicky testované“ považujeme za důvěryhodné, ve skutečnosti toto označení neznamená, že jsou dermatology i doporučené. Ve světě například přidělení tohoto označení není nijak regulováno. Evropská unie sice svou definici sice má, ale z hlediska praxe nám toho stejně neřekne.
...

Jak se na dermatologicky testované produkty dívá Evropská unie?

Podle definice Evropské komise tvrzení "dermatologicky testováno" znamená, že "... výrobek byl testován na lidech pod dohledem dermatologa" . Toto tvrzení tedy může uvádět specifickou účinnost výrobku nebo jeho snášenlivost, neříká však nic o tom, jak mají testy těchto produktů vypadat, probíhat a ani to, jakých výsledků by měly produkty v rámci testování dosáhnout.

Pokud si proto chcete na obal výrobku tuto formulku uvést, potřebujete jen, aby jej některý z dermatologů otestoval na člověku. Problémem je však absentující testovací standard, který by měl produkt splňovat, a tak se označení „dermatologicky testováno“ může objevit prakticky na jakémkoli kosmetickém produktu.

Pokud produkt nebyl dermatologicky testován, neznamená to, že je nebezpečný

Odpovědná osoba totiž musí před uvedením kosmetických přípravků na trh zajistit, aby byla na základě příslušných informací posouzena bezpečnost každého kosmetického přípravku a následně i vypracována zpráva o bezpečnosti v souladu s nařízeními o kosmetických přípravcích. Kromě toho musí odpovědná osoba zajistit i aktualizaci zprávy o bezpečnosti kosmetického výrobku s ohledem na doplňující důležité informace, které se objeví po uvedení výrobku na trh. Tato zpráva zároveň musí obsahovat i toxikologický profil látek obsažených ve složení kosmetického výrobku.

TIP: Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kosmetických výrobků v Evropské unii, které nahlásily kontrolní orgány jednotlivých států do systému RAPEX (Rychlý výstražný systém pro nepotravinářské výrobky). Většinou jde o produkty, které sice nedají koupit na Slovensku, ale dostupné jsou samozřejmě na zahraničních e-shopech. Tuto databázi Evropská komise týdně aktualizuje, proto se vyplatí ji sledovat, zejména v případě, že se chystáte objednávat kosmetiku ze zahraničí. Mezi populárních kosmetických produktů tam najdete, například, i Crest 3D bělící pásky .

V čem spočívá největší problém?

Problém je, že neexistuje žádný předpis či norma, které by definovaly, čeho přesně máme výsledkem testování kosmetických produktů dosáhnout. Kromě toho neexistuje ani zákon, který by mluvil o tom, že výsledky testu mají splňovat konkrétní kritéria. Nikde se například nemluví o počtu lidí, kteří by měli testování absolvovat, či o typu pokožky, jakou by měli testování mít. Již z praxe totiž víme, že není jedno, jestli konkrétní produkt použijeme na bezproblémovou pokožku nebo na citlivou pokožku náchylnou ke vzniku atopických ekzémů. Kromě toho absentují i požadavky na délku testování, proto nevíme ani to, zda byl produkt testován jen 24 hodin nebo déle. Jediné, co je dáno, je, že produkt musí být testován dermatologem, a to na lidské kůži – nic víc a nic méně.

Pokud tedy kosmetická společnost na svých produktech uvádí, že jsou dermatologicky testovány i v případě, že na pokožce způsobily iritaci, nelže. Produkt přece dermatologem testován byl.

Tím samozřejmě není třeba nabýt přesvědčení, že bychom měli všechny lékaře házet do jednoho pytle. Mnoho produktů péče o pleť je opravdu úžasných a prospěšných a každý dermatolog by byl vděčný za to, kdyby je mohl propagovat tím, že je testoval. Rozhodně však není třeba být naivním a je třeba mít na paměti, že ne všechny kroky, které se ve světě kosmetického průmyslu dělají, jsou správné.

Pokud jste se tedy při výběru kosmetických produktů dosud řídili tvrzením, zda jsou či nejsou dermatologicky testovány, tak vězte, že je to významově prázdné tvrzení. Mnohem lepší je, pokud se naučíte číst a rozlišovat jednotlivé složky , které jsou součástí složení kosmetických produktů. Není to jednoduché, z dlouhodobého hlediska vám to však ušetří spoustu peněz av nejednom případě, i spoustu nepříjemností.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít