Co pomáhá proti pigmentovým skvrnám na tváři?

nazov
meno
Katarína
Hyperpigmentace (běžněji se používá název pigmentace) se často objevuje z ničeho nic – jeden den se sluníte na balkoně, druhý den už na vaší tváři sídlí tmavá skvrna. Přestože to většinou nejsou nebezpečné skvrny, léčí se velmi obtížně. Kromě skvrn ze slunce však existuje ještě několik dalších druhů pigmentací, které mají různou příčinu a také různé způsoby ošetření. Podívejme se blíže, jak jednotlivé pigmentace rozeznat a jak s nimi bojovat. I v tomto případě platí – prevence je lepší než léčba.

Co jsou pigmentové skvrny a kdy vznikají?

Barva lidské kůže je podmíněna hnědým pigmentem, který se nazývá melanin – což znamená, že zbarvení pokožky každého z nás závisí na množství melaninu přítomného v pokožce. Lidé s bledou pokožkou produkují velmi malé množství melaninu, zatímco lidé s tmavší pokožkou vytvářejí vyšší množství melaninu.

Hyperpigmentace je výsledkem produkce velmi vysokého množství melaninu melanocyty (buňkami produkujícími melanin), což způsobuje, že pokožka je tmavší než obvykle. Hyperpigmentace jsou obvykle způsobeny slunečním zářením nebo mají hormonální původ či souvisí s pozánětlivými procesy (například jizvičky po akné).

Shrnuto a podtrženo...

... hyperpigmentace je zastřešující pojem , který označuje tmavší zabarvení pokožky, které má podobu skvrny. Vzniká tak, že když v kůži dojde k zánětu, první nebo druhá vrstva kožních buněk během procesu hojení produkuje extra dávku pigmentu, což se projeví ztmavnutím pokožky. Největšími rizikovými faktory hyperpigmentací jsou:
  • sluneční záření
  • záněty
Hyperpigmentace mohou vzniknout kdekoli na těle v různých velikostech, ale nejviditelnější jsou pigmentové skvrny na tváři, protože je nejvíce vystavena slunci. Další rizikové faktory, které způsobují vznik hyperpigmentací, jsou:
  • orální antikoncepce nebo těhotenství (především hormony, které se tehdy produkují)
  • tmavší typ pleti , který je zpravidla náchylnější ke změnám pigmentace
  • léky , které zvyšují citlivost pokožky na sluneční světlo
  • povrchová poranění kůže (rány, popáleniny atd.)
Druhy hyperpigmentací
  • Pigmentové skvrny od slunce – malé tmavé skvrny, které se vyskytují hlavně na pokožce, která je často vystavena slunci (obličej, krk, dekolt, ruce). Jakmile se na pokožce vytvoří, další vystavení slunci je může ještě více zvýraznit a ztmavit, pokud nepoužíváte SPF.
  • Stařecké skvrny – jsou hnědé, někdy až černé pigmentové fleky, které se objevují na pokožce při jejím nadměrném vystavení na slunci. Běžně se objevují na tváři a rukou nebo na jiných částech těla. Jedná se o pigmentové skvrny, které se obvykle vyskytují u starších dospělých, kteří se během života nechránili před slunečním zářením.
  • Pozánětlivé hyperpigmentace – mají vzhled tmavých, někdy načervenalých jizev. Mohou být způsobeny různými zánětlivými procesy v pokožce – akné, ekzémy, psoriázou atp. Obvykle se pozánětlivé pigmentové skvrny objevují na obličeji nebo krku.
  • Melasma – je další typ hyperpigmentace, který se často nazývá „maska ​​těhotenství“ . Postihuje více žen než mužů, většinou se objevuje během těhotenství a jeví se jako symetrické ztmavené skvrny na tváři. Příčinou jsou zpravidla prudké hormonální změny a melasmu může ještě více zvýraznit působení slunečních paprsků. Někdy je však spouštěčem melasmy působení léků (například antikoncepce) nebo genetická predispozice. Vyšší pravděpodobnost vzniku melasmy mají lidé s tmavší pokožkou.
  • Pihy – jsou malé, bledé až tmavě hnědé ploché skvrny na pleti se špatně ohraničeným okrajem. Jsou způsobeny nadměrnou produkcí melaninového pigmentu melanocyty, která je přímou reakcí na vystavení UV záření. Pihy mají obvykle lidé s konkrétním genem (jeho název je MC1R) a většinou mají červené vlasy, bledou pokožku a mohou se snáze a rychleji spálit na slunci.

Jak předcházet vzniku hyperpigmentací?

Stačí, když si zapamatujete dvě věci:
  • Chraňte se před sluncem. K ochraně pokožky používejte minimálně SPF 30 , v létě určitě vyšší faktor SPF 50 . Jedná se o nejideálnější prevenci vůči tvorbě pigmentových skvrn. V létě chraňte obličej i kšiltovkou nebo kloboukem, hlavně pokud příliš pálí slunce. Když se dá, vyhýbejte se letnímu slunci mezi 10.00 a 15.00 hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější.
  • Vyvarujte se trhání pokožky. Abyste zabránili tvorbě pigmentových skvrn, vyhýbejte se tomu, abyste si škrábali akné, strupy po úrazech či ekzémy.

Jak se zbavit pigmentových skvrn?

Mnoho lidí používá k zesvětlování hyperpigmentací lokální léčbu, jiní nedají dopustit na domácí recepty (na ty se raději nespoléhejte), další zase preferují různé kosmetické procedury. My máme pro vás několik účinných tipů:

Lokální léčba pigmentových skvrn

Zaměřte se na produkty, které obsahují:
  • Vitamin C - nejlépe v koncentraci od 5 - 20%, která zmírňuje pigmentace a hnědé skvrny na pleti. Pokud se používá pod opalovacím krémem, zvyšuje ochranu před UV zářením.
  • Kyselina azelaová – obzvláště užitečná pro pleť s akné a rosaceou (v koncentraci 10 % a více). Je účinná při pozánětlivých hyperpigmentacích (např. po akné) a melasmu, ačkoli není účinná na zesvětlení stařeckých skvrn.
  • Hydrochinon – bělí pokožku tak, že sníží počet přítomných melanocytů, které vytvářejí melanin zodpovědný za barevný tón kůže. Je účinný při jizvách po akné, stařeckých skvrnách, pihách, melasmu či pozánětlivých stopách po psoriáze či ekzémech.
  • Kyselina kójová – zabraňuje tvorbě tyrosinu, což je aminokyselina, která je potřebná k produkci melaninu. Většinou se používá k lokální léčbě, přičemž v kosmetických výrobcích je schválena koncentrace 1 % nebo méně. Její výhodou je zesvětlení skvrn od slunce, stařeckých skvrn nebo jizev. První výsledky můžete vidět do 2 týdnů, v kombinaci s kyselinou glykolovou i dříve.
  • Retinoidy – lokální retinoidy mohou léčit pigmentovanou pokožku s melazmou (pokud jste těhotná nebo kojíte, retinoidy určitě nepoužívejte) či pozánětlivými pigmentacemi. Jelikož urychlují přeměnu buněk, dobře fungují při zesvětlování tmavých skvrn. Musíte si však dávat pozor, neboť i retinoidy mohou způsobit zarudnutí a podráždění. Při jejich používání nikdy nezapomínejte na SPF.
  • Extrakt z lékořice – má depigmentační vlastnosti, některé studie dokonce naznačují, že je účinnější než hydrochinon. Nemá téměř žádné vedlejší účinky, ale musíte si najít produkt, který obsahuje vysokou koncentraci nejaktivnější látky lékořice – glabridinu. A ty bývají dost drahé...
  • Niacinamid – funguje na hyperpigmentace a hnědé skvrny. Po jeho používání mohou poněkud vyblednout (studie dokazují, že 2 – 5 % niacinamid používaný denně po dobu 8 týdnů vede k výraznému zesvětlení pigmentových skvrn).
  • N-acetylglukosamin – 2 % tohoto aminokyselinového cukru dokáží vyblednout nepoddajné hnědé pigmentové skvrny. Nečekejte však kouzlo – rozdíl (i když jen malý) je vidět po 8 týdnech denního používání. V kombinaci s niacinamidem je však účinnější.
  • Arbutin – dokáže zesvětlit hnědé skvrny tím, že brání melaninu v jeho aktivitě. Je účinné kombinovat jej s jinými ingrediencemi pro větší efekt zesvětlení pokožky (např. s vitamínem C).
  • A nejdůležitější preventivní bod proti pigmentovým skvrnám – vždy na den používejte SPF! Naše nejoblíbenější najdete v tomto toplistu .

Kosmetické procedury pro zmírnění/odstranění pigmentových skvrn

Některé fungují jako prevence vzniku hyperpigmentací, další řeší již vzniklé pigmentové skvrny:
  • Laserová terapie – využívá cílených paprsků světla k redukci pigmentových skvrn. Existuje několik druhů laserů – některé odstraňují vrstvy pokožky, jiné podporují produkci kolagenu a další zase ničí části pokožky, aby zajistily vznik nových kožních buněk. O jejich použití je třeba se poradit s dermatologem.
  • Intenzivní pulzní světlo – stimuluje růst kolagenu v dermis (střední vrstva kůže). Obvykle vyžaduje několik opakování, abyste dosáhli očekávaného výsledku. Na tuto léčbu reagují zejména ploché pigmentové skvrny (stařecké skvrny a pigmentové skvrny od slunce).
  • Chemický peeling – spočívá v použití kyselin v silnějších koncentracích, přičemž snižuje výskyt hyperpigmentací odstraněním epidermu (vrchní vrstvy kůže). Některé kyseliny proniknou i hlouběji do dermis. Chemický peeling funguje na stařecké skvrny, pigmentové skvrny od slunce či melasmu.
  • Mikrodermabraze – je minimálně invazivní postup používaný k obnovení celkového odstínu a textury pokožky. Může zlepšit vzhled pigmentových skvrn, vrásek, stařeckých skvrn, jizev po akné, melasmy i dalších stavů souvisejících s pokožkou (akné, póry, černé tečky, strie atd.). Při proceduře se využívá speciální aplikátor s abrazivním povrchem pro jemné přebroušení hrubé vnější vrstvy pokožky.
  • Kryoterapie – v doslovném překladu „studená terapie“, je technika, při které je tělo několik minut vystaveno extrémně nízkým teplotám. Pokud máte jednu nebo více tmavých pigmentových skvrn, kryoterapie může fungovat jako kouzlo (na větších pigmentovaných plochách se neosvědčila). Prý je lepší pro lidi se světlejší pletí, protože u tmavších odstínů pokožky existuje riziko, že se už tmavých skvrn nezbavíte.

Kromě prevence v podobě pravidelného používání SPF (i když je zataženo ☺) umíte zjistit příčinu vašich pigmentových skvrn a jejich řešení konzultací s dermatologem . Ve skutečnosti jde o jednu z nejlevnějších alternativ , protože se dozvíte, co přesně může fungovat na váš konkrétní problém a jaké jsou nejlepší dostupné léčebné metody. Přestože jsou hyperpigmentace většinou běh na dlouhou trať, naštěstí, existuje velmi mnoho účinných alternativ - stačí si vybrat.

4 produkty proti pigmentovým skvrnám na obličeji

  • produkt

    Kao Kao Biore UV Aqua Rich Watery Essence SPF 50+ PA++++

    Stylevana YesStyle

    Chemické SPF 50 s PA++++ poskytuje extrémně vysokou ochranu před slunečním zářením a má opravdu snadno roztíratelnou a rychle se vstřebávající konzistenci. Zřejmě za to může (i) ethanol na druhém místě ve složení (takže lidem s citlivou pletí toto SPF nemusí vyhovovat). Jinak patří mezi jedno z nejprodávanějších z korejských SPF.

    Více o produktu
  • produkt

    The INKEY List The INKEY List Niacinamide

    Lookfantastic Cult Beauty

    Jedná se o sérum s 10% niacinamidem, který pomáhá eliminovat nadbytečnou produkci mazu, zesvětluje pigmentové skvrny a zarudnutí a navíc obsahuje i 1% kyselinu hyaluronovou pro lepší hydrataci a pantenol pro zklidnění pleti.

    Více o produktu
  • produkt

    The Ordinary The Ordinary Azelaic Acid Suspension 10%

    Heureka The Ordinary Sephora.cz Lookfantastic Beauty Bay

    Suspenze obsahuje 10% kyselinu azelaovou, která zesvětluje barevný tón pleti a viditelně zlepšuje texturu pokožky. Pomáhá při rozjasňování pigmentových skvrn a působí také jako účinný antioxidant. Receptura je lehká krémovo-gelová, jistě bude skvěle vyhovovat mastnější pleti.

    Více o produktu
  • produkt

    Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous C-Glow 15% Vitamin C Serum

    Heureka Avel Geek&Gorgeous

    Superlehké sérum s 15% vitamínem C as extra antioxidanty (0,5% kyselinou ferulovou a menším množstvím vitamínu E) má zcela vodnatou, rychle se vstřebávající konzistenci. Zvyšuje produkci kolagenu, sjednocuje barevný tón pleti a zesvětluje hyperpigmentace a pozánětlivé pigmentové skvrny.

    Více o produktu

name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít