Mica

V naší databázi se nachází 1554 produktů s touto složkou.

Známá také jako:

  • Slída

Funkce:

  • Barviva - přidávají barvu do kosmetických výrobků

Škodlivost EWG:

Nízke riziko

Popis složky:

Co to je a co dělá: V češtině slída je obecný termín pro skupinu 37 silikátových minerálů pocházejících ze země, které jsou často přítomny v kosmetických přípravcích, aby jim dodaly jiskru ve formě duhového nebo opálového lesku. Běžně se vyskytuje ve formě minerálního prášku ve své perleťové bílé formě. V tomto případě je slída potažena oxidem titaničitým, který maximalizuje barvu, která je výsledkem interference (perleťového efektu). Jemně pomletá se používá také v tekutých a krémových produktech.

Nelze však zavírat oči před vážnými etickými problémy v souvislosti se slídou. Odhaduje se, že 25 % světové produkce slídy pochází z nelegálních dolů (převážně z Indie), ve kterých pracují děti. Práce je vyčerpávající, nebezpečná a ohrožuje jejich zdraví. Kromě toho děti nemohou navštěvovat školu, a tedy se dostávají do začarovaného kruhu vykořisťování. Na druhé straně se vynořují i ekologické problémy - těžba slídy podporuje erozi půdy a vrty mohou potenciálně znečistit vodní toky.

Vedlejší účinky: Slída se považuje za bezpečnou složku pro použití v kosmetice včetně produktů, které se aplikují na oči. Rozsah jejího použití je široký (od 1 % až po 60 %), ačkoli jsou povoleny i vyšší koncentrace.

Pro koho je vhodná: Díky schopnosti odrážet světlo je velmi oblíbená v dekorativní kosmetice, aby pokožce dodala zdravě vypadající lesk.