Slugging - nejnovější trend v péči o pleť

nazov
meno
Alžbeta
Tento korejský trend aktuálně udává zcela nový směr v péči o pleť. Je to jednoduchá technika, která je klíčem k hydratované, zářivé a vyživené pleti. Jde sice o jednoduchou techniku, ale je třeba se smířit s tím, že není určena pro každého. Jak tedy funguje a kdo z nás si může dovolit aplikovat ji?

Co je slugging?

Slugging (z anglického slova "slug" hlemýžď) je jedním z nejnovějších trendů péče o pleť. Je založen na starém rituálu krásy pocházejícím z Asie a jeho cílem je udržovat pleť maximálně hydratovanou.

Slugging je jako doplněním klasické rutiny večerní péče o pleť. Na jejím konci, když už máte na obličeji naneseny všechny krémy a přípravky s blahodárnými účinky, nanesete na obličej ještě poslední tvz. okluzivní vrstvu s vazelínovou texturou . Jeho úkolem je chránit přirozenou bariéru pokožky tím, že zabraňuje transepidermální ztrátě vody, uzamkne vláhu a zabraňuje tak jejímu vysoušení. I to je důvod, proč je tento trend určen zejména pro suché typy pleti .

Co je transepidermální ztráta vody?

Transepidermální ztráta vody je problém postihující, zároveň však také způsobující suchou pleť. Vyjadřujeme s ní objem vody, kterou naše tělo ztratí únikem přes nejsvrchnější vrstvu pleti. Ke této ztrátě dochází automaticky, a tudíž ji neumíme nijak kontrolovat. Na zvýšení transepidermální ztráty vody přitom ovlivňuje několik vnější, ale i vnitřní faktory. Z těch vnějších je to zejména teplota prostředí, jeho vlhkost a míra ultrafialového záření, ale také různé poruchy ochranné kožní bariéry jako škrábnutí, pořezání, popálení pleti či přirozeně suchá pleť.

Trik spočívá v kvalitní vazelíně

Celé kouzlo sluggingu je ukryto v látce zvané petrolatum , známé také jako vazelína, která je typická svými ochrannými vlastnostmi. Pomáhá tak snižovat transepidermální ztrátu vody až o 99 % a jejím nanesením v závěru beauty rutiny vytvoříme na povrchu pokožky nepropustnou ochrannou bariéru.

Kromě suché pokožky pomáhá vazelína také se správným udržováním ochranné kožní bariéry, pro kterou je rozhodující rovnováha keratinocytů (kožních buněk) a lipidů. Právě lipidy pomáhají udržet pokožku neporušenou, přičemž bez nich je pleť náchylná k transepidermální ztrátě vody. Pokud jsou lipidy porušeny, poškodí se i ochranná bariéra propouštějící vodu. Tento stav přitom může napravit právě petrolatum, tj. vazelína.

TIP: Vazelína není jediným produktem určeným pro slugging. Alternativou může být jakýkoli hydratační krém s 5% obsahem okluzivní složky např.: rostlinné tuky (bambucké máslo, kakaové máslo atd.), rostlinné oleje (jojobový olej, konopný olej atd.), silikony (dimethicone, phenyl trimethicone atd.), minerální oleje (paraffinum liquidum, cera microcristallina, petrolatum atd.)

Výhody sluggingu

  1. Pomáhá předcházet 99% transepidermální ztrátě vody. Vazelína působí jako okluzivní prostředek a zároveň i jako prostředek na ochranu pokožky, který pomáhá předcházet až 99% transepidermální ztrátě vody. To 1 %, které zdánlivě „uniká“, však představuje výhodu vazelíny oproti jiným okluzivním látkám, které vytvoří naprosto nepropustnou bariéru na povrchu pokožky. Tato malá ztráta vody je totiž mimořádně důležitá, neboť dává naší pleti signál, díky kterému produkuje více mezibuněčných lipidů, a tak přirozeně opravuje i kožní bariéru.
  2. Bezpečné složení. Vazelína, resp. petrolatum je sice kontroverzní složka, ale její složení je přesto natolik bezpečné, že i samotná Americká dermatologická akademie její použití běžně doporučuje iu malých dětí s výskytem ekzémů.

Pro koho je a pro koho není slugging určen?

Slugging jako trend v péči o pleť není určen pro každého. Důvodem jsou různé typy pleti, u kterých bychom měli uplatňovat také různé postupy a techniky sluggingu.

Pro jakou pleť je slugging určen?

Pokud je vaše pleť suchá, dehydratovaná a šupinatá, případně rovnou trpíte poškozenou kožní bariérou, může vám se zadržováním potřebné vlhkosti pomoci právě slugging. Vyzkoušet byste jej měli iv případě, že vaše pleť vykazuje známky citlivosti, stárnutí či jakéhokoli podráždění. Pokud na své pleti pozorujete suché skvrny, šupinatá místa či jemné nebo hlubší vrásky, pak na tuto oblast klidně přidejte také dvě vrstvy sluggingu.

Pro jakou pleť není slugging určen?

Přestože je slugging silným beauty trendem, v některých případech byste jej na pleť rozhodně neměli aplikovat. Vyhýbat byste se mu měli zejména trpíte-li problémy spojenými s černými tečkami a mastnou nebo aknózní pokožkou. V takových případech může totiž slugging zachycovat odumřelé buňky pokožky a podporovat tak množení bakterií, což může problém s výskytem akné jen více zkomplikovat. Tomuto trendu by se proto měli vyhýbat i lidé se zánětem pleti či s výskytem cystického akné.

Jak na to?

Nejprve se ujistěte, zda oblast, na kterou chcete slugging aplikovat, je zcela čistá. Po důkladném vyčištění pleti pokračujte nanášením jednotlivých kosmetických přípravků, které si v rámci večerní beauty rutiny pravidelně aplikujete na obličej. Potom vezměte vazelínu, případně jiný produkt, kterým chcete slugging realizovat, a rovnoměrně si jej rozetřete po celém obličeji. Vždy se přitom ujistěte, že slugging je posledním krokem večerní péče o pleť, kterou aplikujete! Na konci rutiny byste měli vypadat jako slizký hlemýžď :)
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít