Peptidy v kosmetice - tajemství mladě vypadající pleti

nazov
meno
Gabriela
Na trh neustále přibývají nové a nové složky, které slibují, že změní vaši pleť k lepšímu. Některé produkty jsou jen výmyslem kosmetických společností, avšak některé z nich jsou opravdu velmi přínosné pro naši pleť a stojí tak za to, abychom jim našli místo v naší skin care rutine. Jednou z takových látek jsou také peptidy.

Co jsou peptidy a proč jsou tak populární?

Peptidy, nebo i polypeptidy, jsou krátké řetězce aminokyselin přirozeně se nacházející v naší pokožce, které účinně pronikají do spodní vrstvy pleti, kde vytvářejí bílkoviny potřebné pro správnou funkci pokožky jako např. kolagen a elastin.

Přestože kolagen je přirozeně produkován naším organismem, věkem tato schopnost klesá a tak se na pleti objevují vrásky a jemné linky, což způsobují nerovnoměrnou a méně jasnou texturu pleti. Díky kolagenu však pleť vypadá mladší a pevnější.

Benefity peptidů

Začlenění peptidů do péče o pleť s sebou přináší řadu benefitů, jakými jsou:
 • Zlepšení kožní bariéry – kožní bariéra slouží jako ochranný štít pleti před bakteriemi, UV zářením, toxiny a znečištěním. V důsledku nadměrné exfoliace, nekvalitního spánku či vystavení pleti znečištění, kterému se v běžném životě nevyhneme, může dojít k poškození kožní bariéry. Peptidy však dokážou zajistit její zpevnění.
 • Redukce vrásek - peptidy napomáhají pleti v tvorbě kolagenu, který vyhlazuje jemné vrásky a linie a pleť.
 • Pružnější pokožka – kromě kolagenu peptidy podporují také tvorbu elastinu zodpovědného za elasticitu a vypnutí pokožky.
 • Zmírňují zánět - peptidy jsou schopny redukovat zánět, napravit poškozenou kožní bariéru a také vyrovnat tón pleti.
 • Pomoc při poškození pleti – některé z peptidů jsou antimikrobiální, což znamená, že jsou schopny ničit bakterie způsobující akné.
 • Hydratují pleť – stimulací tvorby kolagen, peptidy napomáhají ik udržení přirozené hydratace pleti ak zadržování vlhkosti uvnitř buněk.

Nevýhody peptidů

Peptidy se vyznačují také negativy jako:
 • Obvykle vyšší cena .
 • AHA kyseliny a retinol - jsou vědecky podloženějšími látkami v boji proti stárnutí.
 • Existuje velké množství peptidů, přičemž některé nemají žádný účinek – doporučujeme proto poradit se svým dermatologům nebo kosmetičkou, aby vám doporučily správný produkt, jelikož pojem „peptid“ může být někdy použit pouze jako marketingový tah ve složení produktu.
 • Alergie - V ojedinělých případech může dojít k alergické reakci na peptidy.

Jak si zvolit správný produkt s peptidy?

Jelikož na trhu lze nalézt velké množství produktů s obsahem peptidů, je obtížné si vybrat ten správný. Toto je pár tipů, které vám pomohou usnadnit výběr:
 • Výběr správné formy – v případě peptidů doporučujeme zvolit produkty jako sérum či krém , jelikož působí na pleti delší dobu než např. odličovač, který se po použití z pleti smývá.
 • Kombinace s jinými látkami – přestože peptidy dokážou účinně bojovat se známkami stárnutí, není třeba zapomínat, že používáním pouze jedné látky se tento problém neztratí. Peptidy toho skutečně dokážou hodně sami o sobě, avšak nedokážou to úplně sami . Zvolte si proto takový produkt, který bude obsahovat kromě peptidů i jiné látky. Peptidy výborně fungují s mnoha látkami jako například. antioxidanty (vitamin C), niacinamidem ( vitamín C a niacinamid však nepoužívejte společně ) nebo kyselinou hyaluronovou. Nedoporučuje se však kombinovat peptidy s AHA kyselinami , které mohou snížit jejich účinek.
 • Neprůhledná nádoba – peptidy by měly být zabaleny v neprůhledném balení, které udržuje stabilitu látky tím, že ji chrání před poškozením přímým slunečním zářením a intenzivním teplem.
 • Peptidy, které byste rozhodně měli znát – v kosmetické sféře existuje řada peptidů, avšak 2 druhy peptidů – tetrapeptidy a hexapeptidy, se vyznačují specifickými fyzikálními vlastnostmi, které ovlivňují jejich funkce.
Tetrapeptidy – obsahují 4 druhy aminokyselin, zvyšují pevnost a elasticitu pokožky.

Hexapeptidy – obsahují 6 druhů aminokyselin, mají zesvětlující účinky a vyrovnávají tón pleti.
 • produkt

  The Ordinary The Ordinary Multi-Peptide + HA Serum (Buffet)

  Heureka The Ordinary Sephora.cz Vivantis Lookfantastic

  Cenově dostupné sérum od The Ordinary představuje komplexní řešení proti stárnutí pleti. Složení s peptidy, kyselinou hyaluronovou a aminokyselinami zlepšuje kožní bariéru, vyhlazuje vrásky a navrací pleti jas, pružnost a pevnost. Látka Matrixyl 3000 obsažená v produktu představuje peptid stimulující tvorbu kolagenu a elastinu dlouhodobě, což má za následek vyhlazení hlubokých a mimických vrásek.

  Více o produktu
 • produkt

  Drunk Elephant Drunk Elephant Protini Polypeptide Cream

  Sephora.cz Cult Beauty

  Přírodní hydratační krém s obsahem peptidů, podpůrných aminokyselin a trpasličího leknínu okamžitě zajišťuje viditelné zlepšení tónu, textury a pevnosti pleti. Redukuje známky stárnutí, jemné vrásky a linie a poškození od slunce, díky čemuž pleť působí mladší a revitalizovanější. Pokožka je zároveň hydratovanější a pružnější. Veganský produkt.

  Více o produktu
 • produkt

  Cosrx Cosrx Advanced Snail Peptide Eye Cream

  Heureka Lookfantastic YesStyle

  Lehký hydratační krém na oční okolí je založen na bázi šnečího sekretu, který redukuje tmavé oblasti a otoky a zároveň pleť zvlhčuje (společně s kyselinou hyaluronovou a glycerinem) a rozjasňuje (niacinamide). Komplex 5 různých peptidů pleť vyhlazuje, zpevňuje, zklidňuje a má protizánětlivé účinky. Krém se lehce vstřebává a neobsahuje žádné parabeny, sulfáty, silikony či parfemaci.

  Více o produktu

Fámy kolem peptidu mědi

V poslední době jsme mohli zaznamenat velký hype ohledně peptidu mědi, který je údajně nejúčinnějším ze všech ostatních peptidů. Tento úsudek vznikl na základě tvrzení, že stavební prvky pokožky jsou sestaveny z mědi. Z toho by mohlo vyplývat, že abychom dosáhli těchto účinků, všechny naše produkty péče o pleť musí obsahovat peptid mědi.

Pravda je taková, že skutečně existují studie, které poukazují na blahodárné účinky peptidů mědi, avšak téměř žádná nesrovnává peptidy mědi s jinými druhy peptidů. Existuje spousta složek, které mají mimořádnou hodnotu pro naši pleť, avšak jedna jediná látka nedokáže vyřešit všechny problémy pleti.

Také existuje studie zabývající se potenciálně škodlivým účinkem mědi na naši pleť. Tento výzkum se však týká čisté mědi v organismu , ne peptidů mědi aplikujících se na pokožku. Negativní účinky se objevují v takovém případě, pokud je měď nevyvážená, to znamená, že je v těle přítomno velké množství mědi.

Peptidy jsou skutečně látkou, která dokáže učinit zázraky na vaší pleti a zbavit ji tak známek stárnutí, zajistit její zpevnění či zlepšit celkovou kvalitu pokožky. Důležitá je však jejich kombinace s jinými látkami, zejména antioxidanty a látkami prospívajícími k obnově pokožky (niacinamide, retinol, ceramidy) a samozřejmě ochranným faktorem , které společně dokáží viditelně zlepšit zdraví a vzhled pokožky.
name

Gabriela

Content Editor

Vyznavačka životní filozofie hygge. Milovnice módy, literatury a jógy. Hodně času tráví na cestách, proto v kosmetice upřednostňuje minimalismus, přičemž důraz klade i na multifunkčnost produktů. Zbožňuje pocit zdravé, vyživené a zářivé pleti.

Zavřít