Zarostlé chloupky po holení? Víme, jak na ně

nazov
meno
Sue
Vyrážky po holení, nepříjemné svědění či zarostlé chloupky. Otevíráme další z koupelnových dilemat, která ani zdaleka nepřipomíná pocit dokonale hladké pokožky z reklam. Dnes zalovíme do osobnější zóny a společně se podíváme na to, jak zabojovat se zarůstajícími chloupky na nohou, v podpaží, ale iv intimních partiích.

Proč chloupky zarůstají?

Při zarůstání chloupků nejde jen o estetickou záležitost. Příčina zarůstajících chloupků tkví v poruše jejich růstu a struktury a může přejít až do takového stádia, které vyžaduje pomoc odborníka. K této problematice výrazným způsobem přispívá i nesprávné holení.

Zarůstání chloupků obecně trápí více lidí s hrubými a kadeřavými vlasy, ale může se objevit bezprostředně u kohokoli po holení. Čepel holicího strojku způsobí, že konec chloupku je ostřejší a snáze tak proniká opětovně pod pokožku. Průvodním jevem zarůstajících chloupků často bývá i zánět vlasového folikulu (tzv. folikulitida) – ten se na kůži projeví jako zarudlé (někdy i bolestivé) místo.

Věděli jste, že existují různé druhy zarostlých chloupků?

Zarůstání chloupků - příznaky

  • menší vystouplé bulky se zarudnutím
  • větší bolestivé bulky (mohou obsahovat i hnis)
  • svědící pokožka
  • přetrvávající diskomfort po holení

JAK SE HOLIT

Nejlepším lékem je prevence. Problém se zarůstajícími chloupky může pomoci vyřešit právní správné holení. Jakých chyb byste se měli vyvarovat? Pokud je to možné, vyhněte se holení na sucho. Často se k němu ucházíme právě tehdy, když nás tlačí čas, ale v konečném důsledku napácháme na kůži více škody než užitku. Výsledkem je podrážděná kůže a svědění po holení.

1. Při holení nepoužívejte příliš horkou vodu, která může pokožku ještě více vysušit. Ideální je zvolit zlatou-střední cestu.
2. Důležitou roli hraje i způsob holení. Pokud máte citlivou pokožku, zkuste se holit ve směru růstu vašich chloupků a během holení ji zbytečně nenatahujte.
3. Vyvarujte se rychlému holení i příliš silnému tlačení na kůži.
4. Po holení opláchněte pokožku studenou vodou, abyste zmírnili zarudnutí nebo případný zánět.

...

Vyrážka po holení na intimních partiích

Holení třísel vyžaduje také zvláštní pozornost. Chcete-li předejít vyrážkám po holení na intimních místech, pro každé nové holení raději použijte novou žiletku. Mezi jednotlivými tahy ji vždy opláchněte, ochlupení v intimních partiích je totiž tlustší a může spíše ucpat čepel žiletky.

Podpaží

V oblasti podpaží mohou chloupky růst v různých směrech, proto můžete zvolit holení ve směru růstu, ale také proti směru růstu chloupků. Rovněž můžete s žiletkou klouzat ze strany na stranu.

Zapomínáte před holením na exfoliaci? Neměli byste

Exfoliace není záležitost, která se vysloveně spojuje jen s pokožkou obličeje. Pokud vás trápí problém zarůstajících a zanícených chloupků, měli byste pokožku před holením exfoliovat. Při tomto procesu se kůže zbavuje odumřelých částí, což umožňuje lepší skluz holicího strojku a hladší průběh samotného holení.
  • produkt

    CeraVe CeraVe SA čistící a zjemňující emulze

    Heureka Notino DrMax Pilulka Lookfantastic

    CeraVe SA Smoothing Cleanser je čistící emulze na obličej i tělo, která zjemňuje sušší a drsnější texturu pokožky a zanechává ji hebkou a hydratovanou. Emulze je vhodná zejména pro suchou a hrbolatou pokožku a také pro pokožku se sklonem ke keratóze pilaris. Je vhodná pro každodenní používání ráno i večer pro navlhčenou pokožku.

    Více o produktu


I zde je třeba pamatovat na to, že ne každá forma exfoliace je pro pokožku prospěšná. Pokud jste majitelem citlivé pleti, vyhýbejte se domácky vyráběným peelingům, které mohou stav pokožky ještě více zhoršit. Namísto toho vyhledávejte produkty, které obsahují AHA, BHA nebo PHA kyseliny.

Vybírejte správný krém proti zarůstání chloupků

Jak jsme již zmiňovali výše, vyhýbejte se holení na sucho. Pokožka potřebuje navlhčit, dopomoci jí můžete jemným holicím gelem nebo pěnou. Péče není třeba zanedbávat ani po holení. Hydratace pokožky je velmi důležitá, nezapomínejte na ni. Na trhu dokonce najdete i krémy, které přímo cílí proti zarůstání chloupků.
  • produkt

    Revolution Revolution Skincare AHA Smoothing Moisture Balm

    Heureka Notino

    Revolution Skincare AHA paří do řady tělové péče o pokožku, ale rozhodně nejde o klasický krém. Tento balzám je obohacen o AHA kyseliny. Produkt pokožku nejen exfoliuje, ale také hydratuje a na jejím povrchu vytváří hedvábnou texturu. Po jeho aplikaci je pokožka zjemněná a vyhlazená.

    Více o produktu


Použít můžete také uklidňující séra, která cílí na konkrétní problém, přinášejí intenzivnější účinek, dokáží posílit bariéru pokožky a pomáhají předcházet možným infekcím.

Svědění po holení - jak mu předejít?

Po holení aplikujte toner

Z aplikace exfoliačního toneru do oblasti podpaží se stal pořádný kosmetický trend, o jeho výhodách se mezi nadšenci kosmetiky popsalo mnoho. Další využití lze nalézt právě při jeho aplikaci po holení. Při volbě konkrétního produktu doporučujeme sáhnout po recepturách s protizánětlivými a uklidňujícími přísadami, jako jsou například aloe vera či alatonin.
  • produkt

    Bioderma Atoderm SOS Spray

    Heureka Notino DrMax Pilulka Vivantis

    SOS sprej od značky Bioderma přináší rychlou úlevu od svědění a podráždění kůže. Produkt je určen zejména pro suchou a atopickou pokožku. Ke složkovým benefitům tohoto produktu patří glycerin, skvalán či tokoferol, které jsou dobrou hydratační potravou pro kůži. Ve složení naleznete také vyhledávaný niacinamid, který pomáhá zlepšovat kožní bariéru a působí i jako antioxidant.

    Více o produktu

Žiletky vyměňujte často

Spouštěčem zarůstání chloupků může být i skutečnost, že své žiletky neměníte tak často, jak byste měli. Jednorázové žiletky je vhodné vyměňovat opravdu po každém použití. Více než týden holení se stejnou čepelkou může způsobovat nepříjemné bulky, jejich zapálení a svědění. Na staré čepeli se hromadí bakterie, které mohou snadno zapříčinit infekci. Kdy je ten správný čas pro výměnu? Pokud cítíte, že vám při holení táhne kůži, zahoďte ji do koše.

Vyrážky po holení - co dělat, pokud je chloupek již zarostlý nebo zanícený

  1. Přestaňte s dalším odstraňováním chloupků v této oblasti. Pokračování v holení ještě více prohloubí tento problém. Vyhýbejte se také zbytečnému škrábání postiženého místa, mohli byste si tak zavést nežádoucí infekci.
  2. Pomoci mohou i teplé obklady . Použít můžete také navlhčený ručník či jemný zubní kartáček, kterými provedete krouživé pohyby po pokožce.
  3. Když se chloupek dostane viditelně nad pokožku, zkuste jej opatrně vytáhnout sterilní pinzetou . Dbejte na to, abyste jej vytrhli celý, protože jinak by mohlo dojít k další iritaci či infekci pokožky.
  4. Postižené místo oplachujte jemně a nezapomínejte na šetrnou exfoliaci (peelingy) , abyste se zbavili odumřelé pokožky. Pokud to nefunguje, obraťte se na lékaře – ten vám může předepsat přípravek, který cílí na šetrné odstraňování odumřelé kůže.
  5. Ke zmírnění zánětu můžete použít uklidňující krémy . Specialista vám může předepsat například steroidní krém, který léčí otok a podráždění.
  6. Používejte retinoidy . Dokáží urychlit porces zbavování se odumřelých částí pokožky, rovněž pomáhají redukovat tmavé skvrny, které zůstávají po mechanickém odstraňování chloupků. Tato forma léčby není určena pro těhotné ženy .

ŠETRNĚJŠÍ FORMY DEPILACE A EPILACE

Cukrová depilace v rukou odborníka

Depilace cukrovou pastou může představovat šetrnější alternativu ke klasické depilaci studeným voskem. Cukrová pasta obepne chloupky, čímž se pokožka zbytečně nenatahuje a nedochází k jejímu dráždění. Chloupky se odstraňují ve směru jejich růstu na rozdíl od klasického vosku, který má tendenci odstraňovat je v protisměru růstu. Tento typ depilace je méně bolestivější, dokáže vytáhnout celý kořínek a chloupek se na povrchu neodlomí.

Laserová epilace

Pokud hledáte permanentní řešení problematického zarůstání chloupků, je zde možnost laserové epilace. Musíte však počítat s tím, že do toho investujete rozhodně více času a peněz. Laserovou epilaci doporučujeme svěřit také do rukou odborníků, vyžaduje totiž několik sezení. U tohoto druhu epilace dochází k ozařování vlasové cibulky, která vícenásobným ošetřením zanikne. Děje se to ovšem pouze s těmi chloupky, které se nacházejí v aktivní fázi růstu, proto je třeba zákrok zopakovat několikrát po sobě s časovým odstupem.

Rychlé rady na závěr:

  • Vyhýbejte se používání parfémovaných verzí produktů (krémy, gely, pěny na holení).
  • Nespěchejte, na holení si vyhraďte více času.
  • Pokud je to možné, mezi jednotlivými holeními si dejte alespoň 1 - 2 dny pauzu.
  • Neholte se na bolestivých místech, také na místech, kde máte vyrážky nebo rány.
  • Pokud problémy se zarůstáním přetrvávají, vyhledejte odborníka.
name

Sue

Beauty Content Creator and Editor

Žurnalistka na „volné noze“, profesionální lovkyně slov a aktivní běžkyně za dobrým contentem. Usazená na dně neustále se aktualizujícího toku informací, perfekcionistka na dobře vyskládané věty, s vášní pro módu, lifestyle a kosmetiku s pravdivým příběhem.

Zavřít