Co vlastně znamená zkratka SPF? A jaký je rozdíl mezi SPF 30 a SPF 50?

nazov
meno
Katarína
V posledních letech stále více lidí zdůrazňuje důležitost ochrany pokožky před potenciálně škodlivými ultrafialovými (UV) paprsky vyzařovanými ze slunce. Možná se mnozí diví, proč o opalovacích krémů a ochraně před sluncem vůbec nepřemýšleli naše babičky. Hlavní důvod je jednoznačný – mohou za to rychlé klimatické změny as nimi spojené ztenčování ozonové vrstvy, která nás chrání před UV zářením. Takže, jednoduchá zkratka SPF má stále větší význam pro nás všechny… Ale co to vlastně znamená?

Co znamená SPF?

Sun Protection Factor (SPF) je vědeckým měřítkem toho, jak dlouho vás bude opalovací krém chránit před ultrafialovými (UV) paprsky.

Například pokud se vaše holá pokožka obvykle spálí po 10 minutách, SPF 15 vám umožní zůstat na slunci 150 minut , než se spálíte (za předpokladu, že hladina UV záření zůstane konstantní, což se v reálném životě pravděpodobně nestane, a také za předpokladu, že použijeme dostatečné množství, čili 2 mg/cm²).

Čím vyšší je číslo SPF , tím větší ochranu získáte z opalovacího produktu. Obecně platí:
  • nízkou ochranu poskytuje SPF pod 15
  • střední ochranu poskytuje SPF od 15 do 29
  • vysokou ochranu poskytuje SPF od 30 do 49
  • velmi vysokou ochranu poskytují produkty s SPF nad 50

Jaký je rozdíl mezi SPF 50, 30 nebo 20?

Opalovací přípravek s SPF 20 propouští 1/20 okolního UV záření, SPF 30 propouští 1/30, SPF 50 zase 1/50 a tak dále. Pro lepší představu – SPF 30 umožňuje, aby na vaši pokožku dopadla asi 3 procenta UVB paprsků. SPF 50 propustí asi jen 2 procenta těchto paprsků. Je zajímavé, že SPF 50 nabízí jen o něco lepší ochranu před UV zářením než SPF 30 .

Toto jsou však laboratorní výsledky. Ve skutečném životě produkty s velmi vysokým SPF často vytvářejí falešný pocit bezpečí . Lidé, kteří je používají, mají tendenci zůstat mnohem déle na slunci a zapomínají na reaplikaci . V konečném důsledku jsou tedy UV zářením více ohroženi, což maří účel.

S aplikací opalovacího krému rozhodně není třeba šetřit. Bez ohledu na faktor SPF je důležité aplikovat přibližně dvě polévkové lžíce 30 minut před odjezdem ven . V každém případě je třeba myslet na to, že jde jen o orientační množství. Základní pravidlo zní: snažte se nanést rovnoměrnou vrstvu na každou část těla, která je vystavena slunci, a reaplikujte každé dvě hodiny nebo ihned po plavání, pocení či utření těla. Při výběru je třeba se zaměřit na opalovací přípravek s označeními:
  • širokospektrální (vysvětleno níže v článku)
  • voděodolný (také vysvětleno níže v článku)
  • s SPF 30 a vyšším

Jaký je rozdíl mezi SPF 50 a SPF 50+?

Z hlediska ochrany není mezi SPF 50 a SPF 50+ zásadní rozdíl. Znaménko „+“ znamená „více než“ . Opalovací krém SPF 50+ musí při testování vykazovat minimálně SPF 60, čili faktor musí být vyšší než 60.

Ale jak jsme již zmínili, ve skutečnosti je mnohem důležitější, abyste si nanesli správné množství opalovacího přípravku.

Do jaké míry opalovací přípravek blokuje škodlivé paprsky, ukazují procenta:
  • SPF 50: 98 %
  • SPF 50+: 98,3 %
Rozdíl mezi nimi je tedy minimální.

SPF 100 – je opravdu nutný?

Zatímco SPF 50 blokuje zmíněných 98% UVB paprsků, SPF 100 blokuje 99% UVB paprsků. SPF 100 tedy neposkytuje 100% ochranu před sluncem – ale je přece jasné, že žádný opalovací přípravek není 100% účinný. Rozdíl je tedy minimální, ale některé studie přinášejí poměrně jednoznačné argumenty o výrazně účinnější ochraně ochranného faktoru SPF 100.

Samozřejmě, klinické studie jsou prováděny v ideálních podmínkách – pravidelné nanášení opalovacího přípravku, správná aplikace, dostatečné množství. Dermatologové v souvislosti s tím přízvukují, že účinnost SPF , bez ohledu na to, jak je vysoký, závisí na tom, jak důkladně jej aplikujete .

Na druhé straně, americká FDA již dlouho tvrdí, že SPF vyšší než 50 je ve své podstatě zavádějící . Rozhodla se nejprve zakázat etikety s vyšším SPF než 50+, v roce 2021 se rozhodla zvýšit horní hranici na 60+. Evropská unie uvádí jako nejvyšší faktor SPF 50+. „Stovka“ v našich zeměpisných šířkách je spíše neobvyklý úkaz, přestože jednu výjimku od značky Eucerin jsme vypátrali :-)

Jaké další hodnoty je třeba si všímat při výběru opalovacího přípravku?

  • UVA (paprsky): způsobují poškození pokožky a urychlují její stárnutí – s čím jsou spojeny vrásky, ztráta kolagenu a tvorba hnědých skvrn na kůži. Ke spálení od slunce přispívají i nejkratší vlnové délky UVA paprsků (!)
  • UVB (paprsky): způsobují spálení pokožky a hrají klíčovou roli při vzniku rakoviny kůže. Faktor SPF se vztahuje hlavně na množství UVB ochrany, kterou poskytuje.
  • PA (PA+, PA++, PA+++ a PA++++): písmena „PA“ na štítku představují hodnotící systém vyvinutý v Japonsku, který vyjadřuje míru ochrany před UVA zářením, kterou produkt nabízí. To znamená:
    • PA+ = malá UVA ochrana
    • PA++ = střední UVA ochrana
    • PA+++ = vysoká UVA ochrana
    • PA++++ = extrémně vysoká UVA ochrana
Ačkoli se tento systém zdá užitečný, existují nevýhody, které jej z dlouhodobého hlediska činí pochybným. Ne všechny země totiž souhlasí s tím, jak se dosahují hodnoty měření PA. Při skutečném testování je totiž barva pokožky různých lidí při vystavení UVA paprskům nekonzistentní a zároveň PA nesouvisí ani s časem (jako faktory SPF). Shrnuto a podtrženo – označení „PA“ není tak spolehlivé zohledňující širokou škálu barev pleti reálných lidí.
  • „širokospektrální“: opalovací přípravky s tímto označením filtrují UVA i UVB paprsky. SPF, které není označeno jako širokospektrální, chrání pouze před UVB paprsky.
  • „vodoodolné“: opalovací přípravky s tímto označením nescházejí z pokožky během plavání nebo cvičení za předpokladu, že se nesetřou (!) Zatímco etiketa může uvádět, že opalovací krém je „4 hodiny odolný vůči vodě“, je třeba jej i tak aplikovat každé 2 hodiny , aby se zachovala stejná úroveň ochrany.

Zamyšlení na závěr

Často si mnozí z nás položí otázku, a pokud se nedopátrají k jednoznačné nebo uspokojivé odpovědi, zjistí, že si vlastně položili nesprávnou otázku. Možná by i na závěr našeho uvažování o účinnosti vyšších či nižších faktorů SPF byla namístě vhodnější otázka: „Jaká je nejlepší celková strategie na ochranu mé pokožky před sluncem?“

A odpověď zní: Je důležité nespoléhat se jen na opalovací přípravky s vysokým SPF . Ve skutečnosti nás žádná metoda ochrany před sluncem nedokáže dokonale ochránit. Opalovací přípravek a jeho správná a častá aplikace je jen jednou z důležitých částí strategie. Ta by měla zahrnovat i hledání stínu, vhodný oděv, ochranu hlavy (klobouk, kšiltovka) a sluneční brýle s UV
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít